נגן מדיה נייד – iStation V43 של DIGITAL CUBE

כשגיליתי שקרוב משפחה קרוב מגיע לקוריאה, מיד התחלתי לחפש באינטרנט אחרי צעצועים שהוא יביא איתו בחזרה ארצה. קוריאה הפכה בשנים ...


זה אינו המכשיר הראשון שיש לי מהחברה הזו. קדם לו ה-pmp1000 של אותה חברה, אשר היה משווק זמן רב על ידי חנויות באג. בעוד שהמסך של ה-pmp1000 (שהושאל למרטין לנסיעתו לחו"ל בימים אלה ולכן לא תראו צילומים של ההשוואה בין השניים) ריבועי. המכשיר השני שלי בעל 30 גיגה דיסק, אך גיליתי שעם כמה עשרות שעות של מוזיקה ווידאו, גודל דיסק כזה הוא סתם מיותר ולכן אין צורך ביותר מ-20 גיגה, עבורי לפחות.

ה-V43 מגיע בגירסאות שונות, בזכות העובדה שהוא בעצם מבוסס על מערכת ההפעלה לינוקס אשר רצה על מעבד חדש של AMD (alchemy au1200) אשר יוצר למטרה זו במיוחד. המעבד יעיל מאוד, מה שבשילוב עם בטריה חזקה (4000 mAH !!!) נותן כ-14 שעות אודיו מול 7 שעות של וידאו. ליתר ביטחון רכשתי גם בטריה שניה, שחס וחלילה לא יחדול הנגן לעבוד באמצע טיסה כלשהי…

השם V43 מגיע מגודל המסך (בגודל 4.3 אינץ´ כמובן), מסך ברזולוציה של 480 פיקסלים לרוב על 272 פיקסלים לגובה. כמו שני אחיו הזקנים יותר, הוא כולל מסך מגע – יתרון ברור בהשוואה למכשירים מקבילים בתחום (כמו A2 של COWON ). המסך פשוט נראה מדהים ונותן תוצאות נפלאות, אך מוגבל מאוד באור יום, יש קושי רב לעבוד ולתפעל אותו בחוץ.

חיסרון בולט שלו הוא שהוא כבד למדי, הרבה יותר מהמודל הקודם שהיה לי, בעיקר הודות לכך שהוא גדול יותר (בגלל המסך) וכן בגלל הבטריה החזקה שלו. המכשיר מגיע עם כבלים רבים שמאפשרים לו לתפקד בעצם כמו נגן DVD נייד. איכות התמונה ביציאת הוידאו שלו מצויינת ב-SVIDEO.

מבחינת פורמטים, המכשיר תומך במרבית הפורמטים שניסיתי. WMV ככל הנראה (אין לי ממש תכנים מסוג זה…) כנראה דורש המרה קצרה עם תוכנה שמסופקת עם המכשיר. עם קבצי MPEG2 ו-DIVX לא היו לי כל בעיות תפעול, ראו ושמעו פשוט מצויין. למכשיר גם יציאת אודיו דיגיטלית אשר מאפשרת חיבור לרסיבר ב-5.1, גם זה עבד ללא כל בעיה עם קבצים מתאימים. כמובן שכמו המכשירים הותיקים יותר, לא היתה כל בעיה לשמוע תכנים בפורמט AC3 גם עם אוזניות רגילות.

קבצי ISO לא נתמכו כלל, אך ניתן היה להשתמש בתוכנת WINRAR בשביל להוציא את קבצי ה-VOB והם כבר עבדו כמצופה. הייתי מצפה ממכשיר כזה שיהיה מסוגל לעבוד עם ISO באופן ישיר. בתחום האודיו, כל הפורמטים שניסיתי, לרבות FLAC עבדו ללא כל בעיה.

מבחינת GUI, המכשיר נוח למדי, למעט העובדה שצריך לעשות DOUBLE TAP (כמו DOUBLE CLICK רק עם האצבע) בכדי להפעיל פעולות שונות בתפריטים. זה כנראה נועד למנוע תקלות מביכות…

כאמור יש כמה גירסאות של המכשיר כתלות במדינה שבו הוא משווק והתפקיד שלו. החברה בנתה את המכשיר כסוג של פלטפורמה ועליה היא יכולה לשים תכונות שונות כגון נגן טלויזיה נייד (DMB שכיום פעיל בקוריאה בלבד), מכשיר ניווט (גם כן מיועד למזרח הרחוק) נגן נייד, או נגן לסטודנטים.

נפל הפור ובמקרה שלי קיבלתי את ה-V43EDU. זו גירסא של סטודנטים, מה שהופך אותה לזולה יותר (יתכן שיש סיבסוד ממשלתי למכשיר!) אבל גם כוללת תכונות כגון מילון תרגום קוריאני אנגלי, קורא ספרים וקומיקס, משחקי מחשבה, ונגן DMB (דורש מקלט חיצוני שמתחבר למכשיר דרך חיבור מיוחד).

הדבר המשעשע ביותר הוא שהמכשיר מגיע עם סרטים רבים שהם בעצם קורסים בוידאו בתחומי אנגלית, מתמטיקה ועוד. ניתן לרכוש ולהוריד מהאינטרנט, כנראה שיתוף פעולה בין החברה לבין משרד החינוך הקוריאני, קורסים נוספים בכל תחום שתרצו ולנגן אותם על המכשיר.

בעוד שהחברה מעדכנת בעצלתיים את הגירסאות האירופאיות והאמריקאיות של המכשיר (איני בטוח שהוא משווק שם עדיין) גירסאת התוכנה הקוריאנית מתעדכנת באופן תכוף ומוסיפה תכונות רבות למכשיר. החברה דורשת מספר סטודנט קוריאני בשביל ליצור שם וסיסמא באתר החברה בכדי להוריד את ה-FIRMWARE החדש למכשיר. עבודת מחקר ועזרה של הסוכן הקוריאני של החברה שלנו הניב תוצאות ועדכון התוכנה התקבל והותקן בזריזות.

מפליא ומדהים שניתן די בקלות להעביר את המכשיר למצב אנגלית. המכשיר אפילו תומך בעברית באופן חצי רשמי בתרגומים (SMI בלבד) אם כי לא הצלחתי לקבל תוצאות בגלל הסבות קבצים לא טובות בתחום הזה. מבחינתי זה לא נושא שכ"כ מעניין ולכן לא חקרתי אותו יותר מדי לעומק.

כיצד שומעים?

איכות הסאונד מצויינת. השתמשתי באוזניות Shure E2C. לעומת זאת עם אוזניות נצילות יותר כמו ה-E500 נשמע רעש HISS ברור, ויש צורך בהנחתה כלשהי.

החיבורים של המכשיר נוחים ביותר. בצידו האחד של המכשיר יש חיבור הטענה המשולב עם חיבור MINI-USB המתחבר למחשב. מצד שני של המכשיר, נמצא חיבור USB HOST אשר מאפשר העברת תכנים הלוך וחזור ל-DISK ON KEY, או במקרה שלי, לנגני ה-mp3 של הילדים…

בראש המכשיר חיבור אוזניות רגיל המשולב עם מחבר עם מגעים מיוחדים. המגעים מיועדים לחיבור מכשירים חיצוניים כגון ערכת GPS חיצונית (לא רלוונטי עבורינו, שהרי התוכנה בקוריאנית בלבד) או שלט חוטי שניתן לרכישה בנפרד. עלות השלט היתה יקרה מנגן mp3 נפרד ולכן ויתרתי באי רצון על התענוג… חבל שהחברה לא מצרפת את השלט כחלק מהחבילה הבסיסית.

בתחתית המכשיר יש מחבר אודיו וידאו מיוחד עבור חיבורים חיצוניים.

בהשוואה ל-pmp1000, איכות הסאונד דומה, אך המסך טוב בהרבה במכשיר החדש.

מבחינה חיצונית, האריזה של ה-pmp1000 יותר עמידה ונראית יותר מקצועית. גם נוח יותר להחזיק אותו, מאשר ה-V43, הודות לצדדים עם שקעים שמאפשרים אחיזה נוחה יותר. הברק של ה-V43 גורם לטביעות אצבעות להיות בולטות מדי. בעוד שהמכשיר הישן כולל אריזת עור נוחה וחזקה, ה-V43 מגיע עם מארז פשוט למדי שמזכיר חליפת צלילה. לשניהם מצורף רצועת עור חזקה למניעת נפילות.

בשני המקרים, התפעול דומה, מסך מגע בשילוב עם גו´יסטיק (למי שאוהב).

לשניהם יש גם סטיילוס נשלף מצד המכשיר, כאשר ניתן למתוח אותו לפי הצורך ולתקוע אותו מאחורי המכשיר בשביל להעמיד אותו על שולחן אוכל של מטוס.

למכשיר יש יכולות PLAYLIST מתוחכמות וגם FILE MANAGER מוצלח מאוד.

חיסרון אחד בולט הוא השליטה בקו הזמן של המכשיר בסרטי וידאו. בעוד שכמעט כל פונקציה אחרת ניתנת לביצוע בקלות על ידי האצבע המורה, דווקא מעבר לקטע מסויים בסרט קשה יותר פשוט בגלל שפס ה-PROGRESS של המכשיר נמצא בצמוד לתחתית המסך, מה שמקשה על שימוש באצבע בשביל להגיע אליו וצריך ממש להשתמש בציפורן או בסטיילוס.

התפריטים מעט מסובכים ומופיעים כסדרה של אייקונים ללא יותר מדי הסברים על גבי המסך. זה דורש מעט זיכרון להבין מה עושה כל כפתור – כלומר, מתאים יותר לצעירים בעלי זיכרון מאשר זקנים כמוני ששוכחים מה כל אייקון אמור לעשות (רובם כוללים ציורים הגיוניים, אבל לא כולם…).

שליטה בווליום ניתנת לביצוע או דרך כפתור יעודי בראש המסך או דרך הג´ויסטיק (למעלה למטה) אך זה לוקח יותר מדי זמן לשנות את הווליום ממצב רעשני לשקט וההיפך. היה לי חסר כפתורים יעודיים לנושא זה.

המכשיר גם מסוגל להציג תמונות (סוג של מצגת, וגם כולל תכונות רבות אחרות כגון רדיו FM, לוח פגישות בסיסי וכו´).

כאשר המכשיר פועל, ישנם מספר חיוויים אשר מופיעים במסגרת הכרום המבריקה בצבע לבן (גם כפתורי החומרה דולקים בלבן כשנוגעים במשהו – שזה ממש יפה כשחושך). זה מזכיר מכשירי DVD עם חזות של מראה שדרכה מופיעים חיווים שניתן לראות רק כאשר הם דולקים.

הדלקה וכיבוי נעשים דרך מפסק עליון אשר צריך ללחוץ עליו באופן ממושך בכדי שיופעל (מניעת הפעלה מקרית) וניתן להעביר אותו גם למצב נעול.

חיסרון מרגיז הוא שחייבים להעביר את המכשיר למצב USB SLAVE כאשר רוצים לחבר אותו למחשב. אחרת, המחשב לא מזהה אותו כלל. זה חבל, מכיוון שמרבית האנשים רוצים לתקוע אותו במחשב ולהתחיל להעביר תוכן, ולא להתעסק עם תפריטים.

סיכום:

מדובר במכשיר ראוי, רואים ושומעים מצויין. זמן הבטריה אכן עומד בהבטחותיו. המכשיר כבד מדי וטיפה מסורבל, אך בהחלט יעיל לנסיעות ארוכות או למי שזקוק להרבה תוכן שיהיה צמוד אליו למניעת שיעמום חירום…

עלות המכשיר בארה"ב לפי גיזמודו הוא כ-490 דולר, אך מחיר ברחוב צפיו להיות בסביבות ה- 400 דולר בארה"ב.

ציונים:
מראה: 9
גודל: 8
כובד: 7
איכות תמונה: 9
איכות צליל: 8
תפעול: 8

http://www.coolzet.com/products/v43.html


7:00
  /  
18.03.2007
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1