מבחן המדפיים הגדול: רמקול Wharfedale EVO 2.10

על סידרת ה- EVO החדשה שמעתי רק בעיתונות, הפעם אבחן אותה לעומק ... האם האנגלים יצליחו להשאיר אותי אדיש ? מיד ...


wharfedale הינה יצרנית רמקולים אנגלית ותיקה ומנוסה בתחום הציוד הביתי והמקצועי, לאחרונה התמקדו יבואני wharfedale בארץ בתחום הקולנוע הביתי בהצלחה רבה, וורפדיל מוכרת בארצנו כיצרנית "רמקולים לעם", לא יקרים שנותנים תמורה טובה מאוד עבור המחיר: סידרת ה- DIAMOND נחלה הצלחה רבה בקרב חובבי הקולנוע הביתי במחירים עממיים.
עתה אבחון רמקול מסדרת ה-EVO. 

איכות בניה

ה- evo 2.10 הינו רמקול מדפי בגודל בינוני בצורה טרפזית מעוגלת העשוי מעץ עבה ומסיבי בגוון דובדבן, בצדו הקדמי של הרמקול נמצאת יחידת המיד בס בקוטר '6.5 ומעליה טויטר ביחידה נפרדת שנראית כחלק מהתיבה, מתחת ליחידת המיד- בס נמצא הפורט בגודל בינוני, באחורי הרמקול 4 טרמינלים (אפשרות ל- BI-WIRE) שיושבים בתצורת זיג זג אחד מתחת לשני, הסיבה האודיופילית לכך היא בכדי למנוע השראות בין הקטבים… (אישית לא ניתקלתי בבעיה כזו).
הרמקול ניראה מרשים מאוד אך הטרמינלים ב"זיג זג" עלולים לבלבל את החובב המתחיל ולגרום לו לחבר את חיבורי הרמקול בצורה לא נכונה (מה שעלול לגרום נזק למגבר). לכן כאשר אתם מחברים שימו לב לכך היטב. מעבר לכך, לדעתי זה קצת פוגע בלוק הכללי.

נתונים טכנים

Bass Driver 1x 175mm 2 way
Soft Dome Tweeter 1x 25mm
Nominal Impedance 6 Ohms
Frequency Response +/- 3dB 50Hz – 43kHz
SPL 1W @ 1m 87dB
Distortion 20-600Hz (100dB) >7%
Max SPL 108dB System Fb 45Hz
Crossover Frequency 2kHz
Dimensions H x W x D (mm) 380 x 227 x 343

הקטע הראשון תופס מקומו על מגש הקומפקט וכמו במבחנים הקודמים השיר FRAGILE של ISAAC HAYES מתחיל להתנגן, אני תופס את נקודת ההאזנה ומתחיל להקשיב: ראשית, הבס נישמע גדול (יחסית לגודל הרמקול) ומפורט מאוד , קל להבחין שמדובר בתוף רגל אמיתי, קולו של ISAAC נישמע צלול וברור. 
הרמקול משרה האווירה די מרחפת, הבמה לא עמוקה כלל אבל רחבה מספיק על מנת שאוכל למקם את הכלים במרחב.
גיטרת הבס יוצאת החוצה מיחידת המיד בס אשר מפתיעה בנאמנות ונוכחות רבה, קולות הרקע של הזמרות נמרחו במידה מסויימת ולא יכולתי להיות בטוח כמה זמרות רקע שרות איתו (קולן נדחס האחת בשניה), הרמקול יחסית מאוזן ועובר את המבחן הראשון בציון טוב.

קטע שני

אבישי כהן מתוך התקליט האחרון העונה לשם CONTINU רצועה מספר 4.
כאן דעתי מתפצלת: הפסנתר נישמע אמיתי אך משהו נישמע לי קצת חנוק כאילו קלידי הפסנתר חלודים (למרות שעדיין שומעים שזה פסנתר אמיתי), הטויטר אינו מספיק מהיר ואינו מעביר את תחושת השערות על תוף הסנר באופן חד וברור (מיקרו דינמיקה אינה מספקת), בקטע סולו הקונטרבס יכולתי בהחלט לאשר שזהו קונטרבס אמיתי אך שוב הוא קצת "חלוד" ויבש, למרות זאת יחידת המיד בס מפורטת ויחסית הדוקה, קל מאוד להרגיש את האוויר יוצא מהפורט הקידמי וזה נותן תחושה של עוד כמה HZ למטה אך גורם לרמקול להישמע טיפה קופסתי.

קטע שלישי

CELLO CONCERTO – ELGAR + Jacqueline CONTINUO DU PRE – OP.85 זהו קטע קלאסי אחד המורכבים והתובעניים שאני מכיר.
מורגש שזה לא השטח של הרמקול אך הוא עדיין משתדל לספק לי חוויה מוסיקלית אמינה. הצ'לו נישמע קצת יבש ולא חד ורמת הפרטים לא יותר ממספקת. אם יושבים בנקודה ספציפית אפשר למקם את התזמורת בחלל החדר אך תזוזה קלה שוברת את הבמה והרמקול מגלה היכן הוא נמצא בדיוק, בקטע העליה ביצירה הרמקול מצליח לשמור על דינמיקה סבירה ומחזיק את העליה במאמץ אך לא במאמץ רב מידי.
למרות זאת מורגש שהרמקול אינו נישאר אדיש לעליה הזו וקצת פחד לספר לי בדיוק מה כל נגן בלהקה (ערבב חלק מהנגנים ביחד), אבל במקרה הזה אסלח לו כי הוא ממש השתדל.

קטע רביעי

דאנס מועדונים טהור ולהיטי ניכנס לקומפקט ואני תופס את נקודת ההאזנה שלי בקצת חשש מהפרמטרים בהם הרמקול נפל קודם, והפעם miss sin- lady's light: לא יודע למה אבל בכל פעם ששמעתי רמקול של wharfedale הוא הצטיין בסיגנון המוסיקה הזה, גם כאן לא הופתעתי כלל, הוא פשוט עושה זאת טוב אפילו טוב +.
הרמקול מקנה הרגשה מסיבתית, הפורט הקידמי דוחף מספיק אוויר בכדי לתת את התחושה של יחידת בס קטנה על הרצפה והטויטר הסלחני יודע שלא מנומס לצרוח באוזן של המאזין.

יתרונות

עיצוב , טויטר סלחני ולא מציק, בס, התאמה לסגנונות רבים של מוסיקה, במה רחבה, מחיר.

חסרונות

לא מפורט מספיק, מורגש חוסר איזון בין הבס לטויטר, אין עומק בבמה, מעט "פוחד" ממוסיקה אקוסטית.

סיכום

ה- wharfedale evo 2.10 הוא רמקול נהדר שלא מצטיין בכלום אלא יודע לעשות הכל ברמה מספקת, מתאים מאוד לאודיופיל המתחיל ששומע סיגנונות מוסיקה שונים.
ה- evo 2.10 נבהל כש"תוקפים" כלים רבים אך הוא נשאר בזירה ונלחם כמו לוחם אמיתי, הטויטר הסלחן נותן תחושה מאוד נעימה של ריחוף אך מפספס פרטים ומעגל פינות.
בסך הכל זהו רמקול נהדר שנותן תמורה מצויינת למחירו.

ציונים

במה – .6.8 (במה רחבה אך אין עומק)
דינמיות – 6.5 (בעוצמה מתפרצת הוא קצת מפחד אך נשאר לוחם)
פירוט – 7 ( אך עדיין דוחס כלים מרובים)
איזון – 6 (לא מספיק מאוזן)
גבוהים – 6.7 (גבוהים רכים אך לא מספיק מהירים, מפחד מכלים מרובים)
מיד – 8.3 (מפורט מלא ונעים לאוזן אך יבש)
בס – 8 (מפורט מלא אך יבש)
תמורה למחיר – 8.5

ציון כללי: 7.2

מחיר: 3,000 ש"ח

הבדיקה בוצעה באדיבות SG

לדיון על הרמקולים בפורום לחץ כאן

למידע על תנאי הבדיקה לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

12:00
  /  
12.03.2007
  
כתיבה - נמר, עריכה וצילום - LiorC

1