גיבור ב-40´: מסך Sony Bravia LCD 40W2000

סוני הוציאה סדרה חדשה של מוצרים, המתבססת על פאנלי LCD שהיא מייצרת ביחד עם סמסונג. המוצרים מהווים את סדרת BRAVIA 2000 וממותגים בהתאם ...


יש מחלות שנדבקים בהם פעם אחת ויש כאלה שבכל פעם נדבקים מחדש. וידאופיליה זו מחלה שבאה והולכת, אבל לא ממש עוזבת אותך לעולם…

המרווח הגבוה בין מה שקיים בטבע למה שאנחנו רואים כיום במערכות הביתיות הוא עדיין כל כך רחב שיש עדיין הרבה מקום לשיפור בתחום התצוגות.

לכן, קשה להתפעל שוב ושוב מעוד מסך ועוד מסך, במיוחד שלאחרונה, בדומה לרכבת, הם עוברים באופן קבוע דרך חדר הבדיקה שלי. ובכל זאת, לכל אחד מהמסכים האחרונים שבחנתי היה ייחודי ומעניין ובהחלט חידש לי.

נתחיל מהעיצוב החיצוני. כאמור, המודל הזה מיועד להיות דגם ביניים ולכן מעוצב בפשטות יותר מהאחיו היוקרתי יותר מסדרת ה-X. למרות זאת, המסך נראה יפה ביותר וכל אחד היה מתגאה בו בסלון. המסגרת הכסופה דווקא מדגישה את הרמקול בתחתית המסך. בדומה למסכים אחרים שבחנתי לאחרונה, גם מודל זה מיועד גם כמסך לקולנוע ביתי (כלומר מוניטור) או כתחליף למסך טלוויזיה קיים.

מבחינת חיבורים, הוא כולל פשוט כל חיבור אפשרי. חיבור קומפוזיט ו-SVIDEO  מהצד, חיבור RF (עוד על כך בהמשך) לטיונר מאחור. ואפילו מקום ל-CAM עבור DVBT (כנראה לא רלוונטי עבורינו בישראל).

בנוסף, בפאנל נפרד משני אלה, קיימים שני חיבור HDMI (אחד מהם עם חיבור אודיו אנלוגי), חיבור VGA למחשב (עם מחבר סטריאו LINE IN), שני חיבורי SCART, וחיבור קומפוננט.

כאמור, כל חיבור שאפשר לחשוב עליו…

בראש המסך יש מספר לחצנים לשימוש כאשר השלט איננו (ובכדי להדליק ולכבות את המסך לחלוטין) אך המיקום של הלחצנים עלול להיות בעייתי למי שיתלה את המסך על קיר.

המסך הגיע על בסיס שניתן להטייה (swivel base) נחמד ואטרקטיבי.

דווקא חיבור ה-RF עניין אותי. המסך כולל טיונר RF רגיל (למי שעדיין קולט טלויזיה בדרך זו – כגון לקוחות הוט האנלוגיים ובעלי אנטנה על הגג). אולם, בטוויסט מעניין, ה-BRAVIA גם כוללת טיונר DVBT דיגיטלי. בארץ שודרו שידורי ניסיון בטכנולוגיה זו למשך כשנה, אולם לאחרונה פסקו השידורים בגלל עיכובים בהחלטות משרד התקשורת לגבי מועד תחילת השידורים. למי שלא מכיר, מדובר בטכנולוגיה אשר תאפשר לכם לצפות בערוצים 1, 2, 10 ו… ערוץ הכנסת (כמובן). כל אלה ישודרו באופן דיגיטלי וחינמי באיכות שתהיה ברמה של יס או הוט, או אף טוב יותר. העובדה שה- 40w2000 כולל טיונר כזה באופן מובנה, מבטיח איכות מירבית כאשר יחלו שידורים אלה (בתקווה שבמהלך 2008 אם ירצה משרד התקשורת).

לצערי את האופציה הזו לא יכולתי לבדוק, אולם ראיתי שהטיונר פעיל וחסר לנו רק מקור שידור.

חיבורי ה-SCART גם הם עניינו אותי מאוד לאור השאלות שנשאלתי בסקירות קודמות לגבי תאימות WIDESCREEN של יס. האם המסך יכול לזהות את המעבר של יס בין מסך רגיל למסך רחב? התשובה היא בפירוש כן!

ניתן להגדיר למסך שיעבוד במצב auto 4:3 ואז איזה סוג של יחס 4:3 אנחנו מעדיפים (עם פסים בצד או מתוח). בדקתי אופציה זו בעזרת היס מקס והמעבר היה חלק לחלוטין. המסך פשוט קפץ ליחס המסך ובצורה שהתבקשה ללא כל צורך בהתערבות מצידי. מבחינתי מדובר ביתרון משמעותי על מסכים אחרים בנושא זה.

יכולת ה-UPSCALING של המסך היתה טובה למדי, אם כי המסך נוטה, כמו מסכים רבים אחרים מהמזרח הרחוק, להיות במצב חד מדי. לעומת מסכים אחרים ניתן "לשכנע אותו" להיות במצב פחות חד ואיכות התמונה משתפרת בהתאם. מעבד חיצוני, כמובן, יעשה גם כאן מעשי פלא, אך איני מצפה לאיכות גבוהה מזו ממסך CONSUMER.

הממשק של המסך פשוט למדי. אין הדלקה וכיבוי DISCRETE  בשלט, או גישה ישירה לכל כניסה. לעומת זאת, התפריטים פשוטים להפעלה והשלט נוח ויפה מאוד. התפריטים מספיק פשוטים בשביל שכל אחד יוכל להפעיל את המסך בקלות רבה.

כאמור למסך יש מספר יחסי מסך (ASPECT RATIO) שניתן לבחור מבינהם. היחסים נוחים להפעלה ולדפדוף. מצד שני הם בסיסיים למדי וניתנים רק למעט שינויים. בתחום ה-4:3 מציע המסך מצבי ביניים של ZOOM וגם מצב מעוות אחד (שבו הוא מעוות את כל פינות המסך באופן לא לינארי). התוצאה חביבה, אך פחות אופטימלית מהפיתרון של חברות כגון PRIMEVIEW, טושיבה או פיליפס.

מצד שני, מדובר במסך LCD ולכן גם אין בעיה להציג תוכן 4:3 על גבי המסך עם פסים בצדדים ללא חשש מצריבה.

המסך עצמו כולל פילטר אנטי רפלקטיבי הדומה למסכי LCD  רבים אחרים. להפתעתי הוא דווקא החזיר יותר אור (למשל מהפלאש) מאשר מסכים אחרים, כך שהוא כנראה מסוג טיפה שונה. הוא עדיין מפזר היטב את האור מהסביבה ומונע מהחזרי אור מחלון מלהפריע בצפיה.

הפאנל של מסך זה ושאר מסכי ה-LCD של סוני הוא תוצר של המפעל המשותף שבנו החברות סוני וסמסונג יחדיו בדרום קוריאה (המתחרים הגדולים למפעל הם פיליפס/LG שגם להם יש מפעל משותף, וכמובן שארפ הוותיקה בתחום).

בתחום המדידות המסך נמדד טוב מאוד. מדדתי 1000:1 יחס ניגודיות של המסך (300:1 על הפאנל עצמו). יחס ניגודיות זה, בשילוב עם CONTRAST STRETCHING של סוני, מניב יחס ניגודיות בפועל של כ-3000:1. זה יחס יפה מאוד, אם כי נמוך מהיחס המוצהר של המסך (כ-8000:1). בכל אופן, השחורים עמוקים במסך ולא הרגשתי אי נוחות בצפיה גם בחדר הבדיקה בתנאי חושך מוחלט (שנדרשים על מנת לערוך את הבדיקות).

בתחום הצבעים, המסך מכסה כמעט את מלוא טווח הצבעים הנדרש בתחום ה-HDTV  וכולל גם תחום רחב נוסף בגווני הירוקים. משמעות הדבר שהמסך מסוגל להציג גווני ירוק (שהוא אחד מהגוונים שהעין רגישה אליהם ביותר) באופן חזק יותר.

המסך כולל זמן תגובה של 8 מילי שניה (8ms), אך למרות זאת הרגשתי מעט מריחה כאשר הרצתי את ה-SEQUENCE  הבדיקה שלי של SPEARS & MUNSIL. המריחה היתה קלה ביותר והיתה זהה במהותה לזו שנצפתה במסך 42WL68 של טושיבה.

בתחום עיבוד התמונה, המסך עשה עבודה סבירה וזיהה FILM MODE בסבירות גבוהה. צפיתי בכמה קטעים מהממיר של יס מקס (במצב RGB בלבד). איכות התמונה היתה טובה והרגשתי עומק בתמונה.

 

בחיבור HDMI, יש קושי ידוע למסכים רבים לקלוט חיבור native rate (כלומר 1080P, במקרה הזו) ולכן זה עניין אותי במיוחד. תחילה לא הצלחתי להגיע ל-NATIVE RATE. אולם, אחד התפריטים שניתן להגיע אליו מאפשר קביעת ה-OVERSCAN. ברגע שמורידים את ה-OVERSCAN, המסך מתייצב היטב במצב 1080p. מצב זה אינו רק נחמד לבעלי HTPC שישמחו על כך מאוד, אלא גם לבעלי מכשירים שמסוגלים להוציא וידאו מסוג זה באופן ישיר. מבחינתי, זה יתרון מכיוון שמכשיר הבדיקה שלי במקרה זה היה PIXEL MAGIC MB200  שמיד הסתנכרן (במצב AUTO EDID) על 1080p ללא כל בעיה.

הדבר מוריד כל עיבוד תמונה ובעצם נותן לנו את אותם פיקסלים שהיו בתוכן המקורי אחד-לאחד, על גבי המסך. המשמעות מבחינת איכות תמונה היא שיפור פנומנלי והחדות כתוצאה מהמעבר הזה (שעד כה ראיתי רק במסך הפלאזמה PDP5000EX של פיוניר) מוחשית מאוד.

למסך יש שני חיבורי HDMI, אחד עם סאונד אנלוגי (לחיבור למחשב, למשל, או במצב שבו האודיו ישודר דרך הרסיבר) והשני חיבור מלא. לא היתה כל בעיה לקבל אודיו מכל המכשירים שחיברתי לו דרך חיבור HDMI, כולל ה-Z500  של חברת ZENSONIC וגם ה-OPPO 970 (שאיתו בדקתי תאימות גם ל-SDTV דרך חיבור HDMI).  לא היתה גם כל בעיה למסך לעבוד במצב YUV  אל מול RGB כראוי.

 

ניתן היה לראות, עם אותו PATTERN לבדיקת NATIVE RATE גם כיצד המסך מעבד את התמונה במצב תמונה SMART (מצב שבו הוא מעוות תוכן 4:3 בכדי להציג אותו על גבי המסך ביחס 16:9).

כאמור יש תאימות NATIVE RATE. זה עבד בשלושה קצבים שונים: 60HZ אבל גם ב-50HZ  ולהפתעתי גם ב-48  הרץ. אין לי עדיין יכולת לבדוק תאימות מול 1080sf24, אולם מכיוון שהמסך עבד ללא בעיה ב-48 הרץ אני מאמין שהוא יהיה גם תואם לתקן זה אשר צפוי להיות תקן מוביל עבור מקורות BLURAY.

יש כמה דרכים להעביר בין הכניסות הדיגיטליות. אפשר לדפדף עם לחצן יעודי עד שמגיעים לכניסה המתאימה. גישה שניה היא לחיצה על כפתור ה-MENU  ובחירה בסוג הכניסה ובכניסה עצמה, או לחיצה על ENTER  אשר פותח את תפריט הכניסות הדיגיטליות.

למסך גם יכולות תמונה בתוך תמונה בסיסיות למדי אשר דומות לתכונות אלה במסכים אחרים.

איכות הסאונד של המסך סבירה לחלוטין עבור מסך שכזה. לא מדובר ברמקולים שיכולים להתמודד עם B&W, אבל הם בהחלט מספיקים לתוכניות הפטפטת. יש רבים שמחפשים דרך שלא להדליק את המערכת עבור חדשות ותוכניות ילדים והמסך הזה נותן פיתרון מלא לכך.

 

 

מכיוון שמדובר במסך FULL HD, המבחן האמיתי הוא בתכני HDTV. הבעיה העיקרית במסך היא שברגע שמתחילים לראות תכנים בו, אין המון חשק להפסיק. מצאתי את עצמי בוהה בסרט נארניה, אשר כולל קטעים כהים משולבים עם בהירים ואשר מסכים רבים מתקשים איתו. התחושה היתה חיה לחלוטין. יש חוסר ב-BLACK LEVEL DETAIL  אבל הוא לא קיצוני, או חזק כמו במסכי LCD רבים אחרים שבהם מרגישים פשוט את גבולות היכולת של המסך להציג תמונה כהה. בקטעים הבהירים של השלג ניתן היה פשוט להבחין בכל פרט ופרט.

באלמנט החמישי בחרתי הפעם, לשם הגיוון, בקטע שבו "הרע" נחנק מגלעין דובדבן. פניו הרוכנות של הנזיר המבוגר מעליו היה פשוט מהפנט. ניתן היה להבחין בכל שערה בשפם ובזקן שלו. הנקבוביות בעורו בהקו ונתנו אמינות יוצאת מהכלל לסצינה.

בעיה נפוצה שיש במסכים רבים הוא בכך שגוון העור של אנשים נראה פלאסטי ולא אמין. אחד הדברים המדהימים שנעשו במסך זה הוא ליצור מנגנון צבעים אמין ביותר. בתמונות ניתן לראות סרט ביתי שצילמתי בזמנו עם מצלמת FULL HD של סוני. התמונה אמינה לחלוטין ופשוט נראית טבעית ביותר.

במדידות שלי קיבלתי טמפרטורת צבע גבוהה (כ-7400 במצב Warm2) אך הדבר אינו פוגע באופן מהותי בחויית הצפיה.

בתחום הגאמה, באופן מוזר, סוני נתנה שמות הפוכים לגאמה שלה. LOW הוא הגבוה ביותר וכולל גאמה של כמעט 2.1 (בהחלט מספיק למסך) בעוד שהמצבים "הגבוהים" יותר כוללים ערכים נמוכים יותר (בתמונה 1.75 במצב HIGH)…

לכן, כדאי להעביר את ה-GAMMA למצב LOW, שנותן תוצאות מצויינות.

ב-STAR WARS, התמונה היתה הכי פחות רכה שאני זוכר על גבי מסך אי פעם. הגודל של המסך מאפשר לסרט זה, אשר בד"כ מרגיש טיפה רך להיראות במיטבו.

סיכום

ראיתי מודלים ישנים של BRAVIA ולא התלהבתי. סוני בהחלט קפצה קדימה כמה כיתות עם הסדרה האחרונה. חשוב לציין שהמסך עבר כיול כהלכה שאחריו איכות התמונה השתפרה פלאים ולכן חשוב להקפיד על כך מאוד (יש מאמרים באתר).

גם המעבר ל-NATIVE RATE שיפר פלאים את איכות ה-HDTV  במסך שהוא בין הטובים שבחנתי עד כה. תכנים ב-720P נראו גם הם מעולה על המסך, אם כי יחידת עיבוד תמונה טובה יותר היתה יכולה לסחוט עוד פרטים מהתמונה.

התלונות העיקריות שלי לגבי המסך הן בכך שהייתי רוצה עוד כניסות (יש רק חיבור SVIDEO וקומפוננט אחד) וגם על חוסר בכפתורים DISCRETE לכל פעילות (בעיקר הדלקה, כיבוי וגישה לכל כניסה בנפרד). מרבית האנשים, אני מעריך, לא ירגישו בכך.

אז איך המסך ביחס למסכי הפלזמה? לא רע בכלל. המסך הוא מאותם מסכים שבהחלט נותנים ל-LCD שם טוב, מה גם שלא קיים מסך פלזמה כיום בעל רזולוציית FULL HD בגדלים כאלה (מעבר להכרזות עתידיות של חברות כגון פנסוניק).

ציונים
סאונד: 8
תמונה SDTV: 8
תמונה HDTV: 9
עיצוב: 9 (זה לא סדרת X)
חיבורים: 10
התממשקות עם יס: 10

מחיר מחירון: 20,900 ₪

המסך נבדק באדיבות ישפאר

לשרשור התגובות למאמר זה


7:00
  /  
11.03.2007
  
כתב: עפר לאור

1