PRONTO 9600 – משחקי שליטה, חלק ב´

חלק שני של הכתבה על ה-PHILIPS PRONTO TSU9600שלט אוניברסלי חדש, בעל מסך מגע צבעוני ברמה שלא נראתה במקומותינו.


המשך מחלק א´ 

חששתי שהגודל של השלט ירתיע את הקטנים בבית, אבל לא כך קרה. הם, כאמור, הניחו אותו על הברכיים והסתגלו אליו בזריזות רבה.

כלל המשפחה הסתגלה לשלט החדש במהירות. מהר מאוד הבנתי חיסרון אחד של העיצוב והוא ב-STYLUS. בחלק העליון של השלט יש מקום לעט (אשר בעיקר תשמש לתכנות המכשיר במצבים מתקדמים ועתידיים). בשום שלב של עבודה עם השלט לא הזדקקתי לסטיילוס, אולם הרגשתי שהוא עלול להעלם בקלות רבה מדי. הוא לא מקובע טוב מספיק בתוך המכשיר (בוודאי שלא באופן הדוק כמו ב-PDA רגיל) והעובדה שיש רק אחד כזה, טיפה מטרידה. פיליפס צריכה לספק פקק גומי אשר ניתן יהיה למקם במקומו (בכדי למנוע מלכלוך להיכנס פנימה) וכן לדאוג שהוא יהיה קשה בהרבה להוצאה מכפי שהוא כיום.

מעט קשה לראות, אבל הסטיילוס מונח לצד השלט.

בצד שני של הסטיילוס, בראש המכשיר, מופיע לו כפתור נוסף – אשר מפעיל את התאורה במכשיר. אין בו המון צורך, בגלל שלשלט החדש יש גלאי תזוזה מהמתקדמים שראיתי עד כה. הגלאי מבוסס על משקולות קטנות אשר מפעילים מגעים בעת תזוזתם. כאשר מזיזים את השלט ניתן לשמוע את הכדורים בגלאי התזוזה רוחשים בתוך המכשיר. משמעות הדבר שכל תזוזה של המסך גורמת להתעוררותו. הדבר נוח ביותר. לא הרגשתי שזה נעשה באופן לא נשלט, אלא שבכל פעם שהייתי זקוק לשלט הוא פשוט כבר היה דלוק מולי… כאמור, המכשיר נוח מאוד להחזקה, למרות שלוקח כמה זמן להסתגל לשלט אופקי. הבעיה הגדולה ביותר בשלט מסוג זה הוא שלא ניתן להגיע לפעולות רבות בעזרת יד אחת בלבד. אם מחזיקים את השלט באוויר, יש צורך ביד שניה בכדי להפעיל פעולות על גבי ה-LCD.

בשלטים האנכיים (כלומר 980/990 ודומיהם) ניתן להפעיל כמעט כל פעולה בעזרת האגודל של היד שמחזיקה את השלט. הדבר בהחלט דורש הסתגלות, ודי מהר התרגלנו פשוט לא להרים את השלט ולהשתמש באצבע המורה בכדי להפעיל את הכל.

בשלטי הקודמים (לא כולל את ה-9800) היה ניתן להחליף בטריה. לעיתים הדבר היה לרעה (במודלים ראשונים של פרונטו היו בעיות רבות של טעינה בגלל נושא של מגעים) ולעיתים לטובה (כאשר מזדקנת הבטריה, ניתן להחליף אותה).

ב-9800 וב-9600, פיליפס החליטה לחסום את הגישה לסוללה. אין דרך להגיע לסוללה ללא פירוק השלט (בארץ הדבר דורש פניה למעבדה מורשית). לכן חשוב מאוד שאורך החיים של הסוללה יהיה ארוך ככל הניתן. לאחר טעינה במהלך לילה, "הרעבתי" את השלט והתחלנו להשתמש בו באופן שגרתי כשלט המרכזי בבית.

בסוף היום השני, הסוללה עדיין היתה חזקה (יותר מ-50% אנרגיה) והשלט לא אותת סימנים של מצוקה… כלומר, הסוללה הפנימית חזקה משמעותית יותר (לפחות באופן יחסי) משלטי פרונטו רגילים, שלאחר "יום קשה בעבודה" זקוקים לטעינה רצינית על מנת להיות ערניים ליום העבודה של מחרת.

כאמור, קדמת המכשיר הוא פלאסטי ושטוח. התחושה במגע שלו דומה למגע במסך זכוכית נעים. החשש הגדול היה שזה יגרום להצטברות רבה יותר של טביעות אצבעות שמנוניות. בהתחלה אכן היו סימנים כאלה, כלומר, ביום הראשון פשוט ניקיתי את המסך כל כמה דקות בשביל לשמור אותו מבריק.

לאחר שהפסקתי, שמתי לב שאחרי זמן מה, הטביעות לא מטרידות כ"כ. המסך עדיין מבריק והוא אוסף הרבה פחות לכלוך ממסכים אחרים כגון של PDA , נגני MP4 או שלטי LCD אחרים.

הרבה מכך זה הודות לעיצוב השטוח שנטול כל שקע או בליטה, מה שמונע מהלכלוך מלהצטבר על המסך.

כאמור, הרזולוציה של המסך היא 640 על 480 על גבי שטח של 3.7 אינץ´ – בערך אותו גודל כמו שלטי פרונטו קודמים. איכות המסך והבהירות שלו יוצאים מהכלל. אתה מביט במסך ולא מאמין… זה מזכיר לי את המחקים הריחניים שהבת שלי אוהבת להשתמש בהם ומעוררים בך חשק להכניס בהם ביס גדול… גם כאן, פשוט בא לך לראות סרט על גבי המסך הזה…

הרזולוציה של המסך בשילוב עם גרפיקה מתאימה, כגון זו שמסופקת על ידי פיליפס, מניבה תוצאות מרהיבות. החיסרון הוא שבמרבית הזמן, בשלב העיצוב, כדאי לעבוד במצב של 50% ZOOM. זאת בגלל שהמסכים תופסים פשוט המון מקום על המסך במחשב. הייתי אישית מעדיף שליטה חזקה יותר ב-ZOOM.

נושא אחר שהיה יכול להיות משופר הוא סוג של WIZARD בתוכנה שיכול לקצר הליכים. דברים כמו MACROS בתוכנה העיצוב, או יכולת לבחור גרפיקה של ערוץ ולהפיל הישר לכפתור יכולים להקל ולהאיץ את העיצוב.

החלק העליון של השלט אינו רק כולל STYLUS וכפתור תאורה, אלא גם כולל את נורות ה-IR אשר בעצם משדרות את אותו האינפרה-אדום שהשלט יוצר. המכסה העליון מונע מאיתנו לראות כמה נורות IR בעצם פועלות שם, אך יש להניח שלפחות ארבעה.

פיזור ה-IR היה מצויין ולא הרגשתי בהבדל משמעותי מבחינת רמת הקליטה ביחס לשלטי פרונטו מסוג ה-980 ביחס לשלט החדש.

המכשיר מגיע עם בסיס אשר משמש כעמדת טעינה, אך יכול גם להתחבר למחשב בחיבור USB. המעמד כולל זכוכית שקופה בבסיסה, כאשר היא מחוברת לחשמל, היא זוהרת באור לבן כאשר המילה פיליפס מאירה ממרכזו. העיצוב הזה לא פחות ממדהים. קל מאוד להניח את השלט על המעמד, השלט יושב עליו באופן כמעט אנכי (כלומר, בזוית של כ-75 מעלות). בעת שהוא נטען, תחתית השלט דולקת גם באור אדום חלש.

האור האדום מפסיק לדלוק כאשר המכשיר טעון במלואו.

כאשר החדר חשוך האפקט פשוט יוצא מהכלל. אין ספק שזה מושך את העין, יש סבירות רבה שכאשר יגיעו אנשים לצפות בסרט הם יסתכלו יותר על השלט מאשר על הסרט עצמו…

הבדיקה האולטימטיבית היא מדד החיוך של הבן הקטן שלי, נתיב. נתיב "חולה" על גאדג´טים וניתן לברר עד כמה מכשיר מסויים מעניין לפי אומדן החיוך שלו… החיוך שלו נמרח מאוזן לאוזן כאשר סוף סוף, לאחר כמעט שבוע של בדיקות נתתי לו לגעת בשלט (בפיקוח צמוד, כמובן).

בשביל האיזון, נתתי לו גם את ה-980 הוותיק שלי, והחיוך המקסים ירד בדירוג אחד…

ניתן לשלוט בכמה פרמטרים נוספים במכשיר עצמו (ניתן להגדיר את רובם כבר כחלק מהעיצוב):

כאמור, ה-9600 כולל גם WIFI. מה זה אומר?

המשמעות היא שניתן לעשות לא מעט דברים שבעבר היו קשים עד בלתי אפשריים. פיליפס מפתחת גישה ל-MCE, כך שניתן יהיה לשלוט על המחשב מהשלט ללא צורך בדבר פרט לרשת אלחוטית בבית!

שני מוצרי EXTENDERS יצאו עבור השלט: RFX9400 וה-RFX9600.

ה-rfx9400 הוא בעצם נקודת גישה ביתית קטנה (בתמונה ליד עכבר לוגי´טק לא גדול…), שכוללת 4 חיבורי אינפרה אדום, אנטנה RF/WIFI וחיבור לרשת. נקודה גישה כזו בעצם משרתת אנשים אשר IR (שליטה באינפרה אדום) אינה מספקת עבורם.

כאשר יש שלט אחד ומספר איזורי שליטה (למשל כמה חדרים שהשלט אמור לפעול עליהם), אינפרה אדום אינו מסוגל לחדור קירות ולכן דרוש WIFI או RF. כמו כן, ציוד אשר נמצא בתוך ארון סגור או שמתקשה בקליטה, יכול להיעזר בתוספת שכזו.

ה-pronto 9600 כולל שתי אפשרויות בגדול לשליטה על ציוד מרחוק דרך ה-EXTENDERS.

1. חיבור רשת 802.11b – שימו לב שמדובר בחיבור הרשת האיטי יותר (זה עלול להאיט את הרשת עבור נקודות גישה מסויימות, כך שחשוב להיות מודעים לכך!). מבחינת תאימות, המכשיר תואם אך ורק ל-WEP, גישה לרשת אשר משתמשת בהצפנה חלשה למדי. מכיוון שרצוי להגן על רשתות ביתיות עם הגנה חזקה יותר, אני אישית ממליץ להרים רשת אלחוטית מקבילה למערכת בנפרד מהרשת הראשית.

2. חיבור RF ישיר בין ה-EXTENDER לבין השלט.

כאשר מופעלת הרשת, השלט בעצם מתחבר לרשת שהוגדרה בתפריטי תוכנת ה- PRONTO EDIT PROFESSIONAL.

זיהוי ה-EXTENDER ותכנותו מתבצע גם דרך התוכנה, דרך חיבור רשת (או דרך WIFI) כאשר לאחר הזיהוי ניתן לתכנת את ה-EXTENDER דרך עמוד WEB שנפתח ומאפשר לשנות פרמטרים ב-EXTENDER עצמו.

את ה-EXTENDER עצמו ניתן לחבר או דרך חוט רשת (במידה ואין קליטה בחדר או באיזור שהוא נמצא בו) או פשוט לתכנת אותו כך שיתחבר גם הוא לרשת האלחוטית.

במצב RF, פשוט מגדירים את הערוץ שבו המכשיר יעבוד, ואת אות הזיהוי שלו. ניתן להגדיר זמן נתון שבו מתייאש השלט מלחפש רשת אלחוטית או חיבור.

ניתן להגדיר כל מכשיר בתוכנה כנשלט שלא דרך IR, אלא דרך EXTENDER ספציפי וגם לפרט איזה אחד מבין 4 חיבורי ה-IR שלו יקבלו את הפעולה. בעת הלחיצה על הכפתור, אם לא מצליח השלט להגיע למכשירים המתאימים (חיווי חוזר דרך הרשת!), הוא פשוט לא יפעיל את הפעולה וידווח באיזור הסטטוס (קטע טקסט קצר בחלק העליון של המסך) על בעית חיבור.

הטווח גדול ביותר, ונאלצתי לרדת קומה ולעבור את הדלת הקדמית בבית בכדי לאבד את התקשורת. לחיצה על הדלקת המערכת לקחה מעט זמן, אבל המכשיר סירב בעצם להתקדם דרך האנימציה ששמתי תוך כדי הדלקה מכיוון שפשוט לא הצליח להתקשר מול ה-EXTENDER.

בעתיד, יש להניח שניתן יהיה לנצל את החיווי החוזר לדברים רבים. ניתן כבר לראות זאת באפליקציה של ESCIENT אשר מאפשרת תצוגה של תמונה ופרטים של כל קטע מוזיקה בשרת על השלט עצמו.

בעתיד ניתן לנחש שפיליפס ישכללו זאת עוד על ידי הוספת תמיכה בשליטה ב-WINDOWS VISTA ומכשירים אחרים.

החיבור בפועל בין ה-EXTENDER לבין המכשירים ניתן לביצוע בשתי שיטות. השיטה הראשונה כוללת חיבור חוטי שמזכיר מחבר אוזניות מונו. מכשירים רבים (הרסיבר שלי והמסך שלי, למשל) כוללים כניסה כזו עם סימון IR, מה שמאפשר להם פשוט לקבל את אותות ה-IR באופן חשמלי (דבר יותר בטוח ומונע הפרעות כלשהן).

אפשרות שניה, שמצורפת אף היא עם המכשיר, היא סט של משדרי IR קטנים אשר ניתן להדביק בעדינות בקדמת ממיר או נגן DVD, על גבי הסנסור IR שלו. המדבקות משתמשות בדבק מאוד עדין, כך שהסרתו לא משאירה כל לכלוך. כמו כן, המגעים שקופים, כך שעדיין ניתן לשלוט על הממיר עם שלט רגיל. ניתן לרכוש גם מדבקות עם משדרי IR אשר חוסמות אותו חיצוניים בשביל למנוע שימוש במכשירים ללא הפרונטו.

במידה ועוצמת האות IR חזקה מדי, יש שליטה במכשיר כך שניתן להנמיך את העוצמה במידה ויש בעיה כלשהי (לי לא היתה בעיה כזו).

הסוג השני של EXTENDER כבר מתאים לקטגוריית המומחים. ה-RFX9600 מגיע עם הכנה ל-RACK של ציוד, ואינו ממש מיועד לעמוד בפני עצמו, אלא להשתלב בבית חכם. בניגוד לאחיו הקטן, הוא גדול מאוד, ואינו כולל חיבור אלחוטי, אלא חיבור רשת בלבד.

חיבורו והקונפיגורציה של ה-9600 זהה כמעט ל-9400. ובנוסף לארבעת יציאות ה-IR שיש לשניהם במשותף, יש ל-9600 אפשרויות מעניינות נוספות אשר בעיקר משרתות בית חכם ומומלץ כבר להתייעץ על אינטגרטור לגבי חיבוריהם.

המעניין מבין החיבורים הם חיבורי POWER SENSE. כאמור, הפרונטו עובד במיטבו כאשר יש למכשירים פקודות שליטה נפרדות להדלקה ולכיבוי. כידוע לא בכל מכשיר יש פקודות שונות כאלה ובמקרים כאלה יהיה בעצם קשה לתכנת את הפרונטו למקרו מסובך שמדליק את כל המערכת, למשל.

חיבור POWER SENSE הוא חיבור מיוחד לסנסור אשר מזהה על גבי כבל החשמל האם מכשיר מסויים צורך אנרגיה (כלומר דלוק) או שלא (כלומר במצב רדום, כבוי או STANDBY).

בתוכנת ה-PRONTO EDIT PROFESSIONAL ניתן עכשיו פשוט להגדיר שסט של פעולות יתבצע רק אם הוא לא מזהה זרם בחיבור כלשהו, למשל…

בנוסף, ה-SERIAL EXTENDER כולל אפשרות RELAY. הדבר מאפשר בעצם קיצור של שני חוטים להפעלת מעגלים שונים. לדוגמא, ניתן להדליק אורות, לפתוח דלת כניסה נעולה, להפעיל אינטרקום, להוריד מסך מקרן חשמלי וכו´.

ניתן, למשל, לתכנת את השלט לפתוח את המסך לגבהים שונים, לפי זמני DELAY שונים וכך ליצור יחסי מסך (ASPECT RATIO) שונים במקרן. כמו בדברים אחרים בפרונטו, הדמיון הוא הגבול כאן…

לבסוף, הפרונטו מגיע למחוזות שעד כה היו מוגבלים אך ורק לחברות כמו AMX ו-CRESTRON בשליטה חכמה על ציוד תוך שימוש ב-RS232. ה-9600 מאפשר תקשורת SERIAL, בטקסט או ב-HEX. מרבית המכשירים כיום ניתנים לשליטה בדרך זו, כאשר ניתן לבצע לפעמים פעולות מיוחדות בדרך זו אשר המכשיר אינו מתיר באופן נורמלי. אצלי במסך ניתן למשל לשלוח הוראה להציג הודעה בטקסט על המסך בדרך זו…

בנוסף, מכשירים רבים מאפשרים גישה DISCRETE הרבה יותר רחבה אך ורק דרך RS232.

מערכות מיזוג אוויר רבות כוללות אפשרות RS232 בתור אופציה שליטה של בית חכם. כאמור, במקרה שלי המזגן שלי לא נלמד על ידי הפרונטו, אם היתה למזגן כניסה כזו, יכולתי לשלוט בו בדרך זו.

סיכום

פיליפס יצרה כאן בעצם פלטפורמה חדשה, שעליה ניתן לבסס בתים חכמים בעלויות נמוכות משמעותית ממערכות CRESTRON או AMX ודומיהם שעולים במקרים הזולים ביותר, מס´ אלפי דולרים לפני תכנות. אין ספק שיש כאן קפיצת מדרגה אשר מאפשרת לאוכלוסיות רבות וחדשות להיכנס לתחום הבית החכם ולהפעיל דברים אוטומטית עם מינימום שינויים במערכת הקיימת שלהם.

תכנות המכשיר דורש מישהו עם הכרות בתחום המחשבים, סבלנות ועם גישה לתכנים גרפיים. ברור שבעתיד ניתן יהיה לרכוש דרך האינטרנט עיצובים שלמים מחברות עיצוב אשר תבקש מכם לספר להם בדיוק את מבחר הציוד ואשר יכולים לשלוח את העיצובים בחזרה אליכם דרך הדואל.

בארץ טופ אודיו, היבואנים, יבצעו תכנות של המכשירים ויתכן שמעצבים נוספים יציעו עיצובים למכשיר אשר יתאימו לארצנו הקטנה.

מדובר בשדרוג משמעותי למערכת קולנוע ביתי שמשתמשת בשלט כשזה. נותר לי רק לקנא במי שרוכש את השלט, אני מחזיר אותו לחברה עם דמעות של געגועים בעיניים…

יתרונות

עיצוב מדהים
תמיכה ב-WIFI
תמיכה עתידית אולי ב-STREAMING
מסך יוצא מהכלל
עברית
תמיכה בכל הפורמטים הותיקים של פרונטו.

חסרונות

המכשיר אינו צפוי להיות זול – זהו מכשיר HIGH END
דורש מאמץ רב בעיצוב גרפי
סטיילוס קל מדי לאיבוד
תמיכה ב- WIFI חלשה מדי
חסר נקודות מגע על גבי הכפתורים לזיהוי טקטילי

ציונים

עיצוב: 9
תכנות: 9
עברית: 8
מסך: 10
רשת וחיבוריות: 8
זמן סוללה: 10

אתר הבית של השלט: www.pronto.philips.com
מחיר מחירון: 7990 ש"ח
הבדיקה בוצעה באדיבות חברת טופ אודיו

ניתן לדון על המאמר בשרשור הזה

חזרה לחלק א´  


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
18.02.2007
  
כתיבה וצילום - עפר לאור

1