PRONTO 9600 – משחקי שליטה, חלק א´

מערכת קולנוע ביתי כוללת מספר רכיבים קריטיים. בלעדיהם יש לכם סתם סלון עם מסך גדול וכמה רמקולים:1. תצוגה גדולה ככל ...


הרי סרט קצר המדגים שימוש במכשיר:

לפני שנים, היה לי ברור שאני זקוק לשלט חכם שבלחיצה אחת ידליק את המערכת במצב המתאים ויכבה אותה בלחיצה נפרדת.

באותו זמן, היו רק שתי חברות בתחום הזה: פיליפס עם מודל הפרונטו הראשון ומיקרוסופט שחברה לחברת HARMAN KARDON בשביל ליצור את ה-TC1000 שלט ענקי עם מסך LCD, כפתורים בסיסיים ו-JOGDIAL. הפור נפל על מיקרוסופט, בעיקר בגלל שחשבתי שזה יהיה ממש חביב לדפדף בין ערוצים עם ה-JOGDIAL (מה שבפועל מעולם לא קרה…).

ה-TC1000 התבסס על טכנולוגיה פשוטה למדי – היו לך פעילויות ובכל מקום יכולת למקם עד 20 כפתורים בתוכנה ועוד כמה כפתורים בחומרה (HARD KEYS). עיצוב לא היה בעייתי.

לעומת זאת, הפרונטו הראשון דרש המון התעסקות. היה צריך לעצב את המסכים גראפית וכל כפתור דרש התעסקות ועיצוב. מצד שני, הפרונטו נתן דרור לדמיון של מעצבים רבים, לא רק שימש כשלט אוניברסלי, אלא גם בתור מכשיר קריטי במספר רב של תוכניות מדע בדיוני (כולל פרקים רבים של STARGATE SG-1 שבו הוא כיכב שוב ושוב בתור אין ספור מכשירים דימיוניים)…

עם הזמן הפך הפרונטו לשם גנרי לשלטים בעלי מסך LCD. כבר שמעתי שאנשים שואלים "של איזו חברה הפרונטו שלך" (כמו פריג´ידייר)…

לאחר שהבנתי את מגבלות השלט הקיים, רכשתי את הפרונטו הראשון שלי. מאז עברתי מספר רב של מכשירי פרונטו, כאשר האחרון מבניהם הוא ה-980 המעולה (אשר נסקר באתר בעבר). ה-980 כבר משוכלל ביותר, כולל מספר רב של כפתורי חומרה, אין ספור אפשרויות עיצוב כולל שכבות, כפתורים לא ריבועיים ואפילו שקופים או שמקרינים על השכנים שלהם.

בעת רכישתו, לקחתי יומיים חופש מהעבודה (בינהם לא ממש ישנתי) ותיכנתתי אותו מחדש. המעבר מהפרונטו הקודם כלל מעבר משחור לבן למסך צבעוני, וטכניקות עיצוב שונות לחלוטין. למזלי, אתר www.remotecentral.com היה שם בכדי לעזור והעיצובים שלו איפשרו לי לקצר לא מעט פינות.

מאז ה-980, התרכזה פיליפס בעיקר בשיפורים מינוריים בעיצוב (ה-990 הוא בעצם בדיוק אותו מכשיר עם כמה שינויים מינוריים בעיצוב) אבל לא משהו מהפכני. במקביל, היה ברור שיש הרבה דברים בקנה בתחום השלטים של פיליפס. ה-9800 היווה את ירית הפתיחה, כאשר פותח שלט ראשון שלא במסגרת המותג PRONTO, עם מוטיב דומה לשלטי PRONTO אך מבוסס על WIZARD וללא יכולות עיצוב.

הפרונטו 9600 הוא בפירוש מוצר קלאסי של סדרת פרונטו. הוא גדול מרוב שלטי הפרונטו הקודמים (פרט אולי לקו המוצרים הגבוה ביותר, אשר לא הצליח להוריד חברות שליטה כמו AMX או CRESTRON ממעמדם העל). השלט משתמש במוטיב זהה ל-9800, כלומר הוא שוכב לרוחב במקום לגובה.

המסך שלו בעל רזולוציה גבוהה ביותר (640 על 480) ובעל איכות תמונה יוצא מהכלל.

העיצוב לא פחות ממדהים. החלק העליון עשוי משטח אחד אחיד, כאשר מסך המגע, אשר בדרך כלל שקוע בתוך המכשיר, שטוח לחלוטין. מי שמחזיק את המכשיר לא בהכרח יבין שמדובר במסך מגע… היתרון של עיצוב כזה הוא שאין כל חריץ שבו נקלע אבק ולכלוך, מה שמשאיר את המסך נקי הרבה יותר ממסכים של כל מודל אחר של שלט אוניברסלי שראיתי עד כה.

העיצוב מאוד תואם לתפיסה ולמראה של פיליפס. הכפתורים עשויים מחומר פלסטי מבריק ונקי ומזכירים מסכים של IPOD במגעם. הכפתורים בעצם מקבילים למשטח של השלט, אך מורמים במעט, שקופים ומוארים מבפנים.

התחושה במגע בהם היא נהדרת, אך החיסרון של עיצוב זה הוא איבוד תחושת ההתמצאות בלחצנים. ה-980 כולל בליטות שונות בכדי לאפשר למשתמש לזהות על איזה כפתור הוא לוחץ מבלי להסיט את המבט מהמסך. כאן יש קושי רב יותר – בליטות או שקעים בכפתורים ובעיקר בלחצני החיצים, היו עוזרים כאן מאוד, במיוחד למי שרגיל לפרונטו פרו שבהם יש סימן שניתן לחוש שהוא מיוחד ושונה לכל כפתור.

סביב עיגול החיצים נמצא גלגל בסגנון JOGDIAL. כיום לא ניתן לתכנת אותו עם התוכנה, והוא משרת בעיקר בדפדוף עבור עמודים מיוחדים (כמו תוכנות) שפיליפס הכניסה עבור מוצרי LUTRON לבית חכם (תאורה, וכו´) וכן ESCIENT FIREBALL, שרת מוזיקה שניתן להריץ על הרשת.

כפתורי חומרה רבים התווספו כאן. לא רק שניתן כעת גם לתכנת את כפתורי ה-PAGE וכפתור ה-בית, אשר בעבר ניתנו לשימוש אך ורק לשימוש בדפדוף בין מסכים במכשיר עצמו, ניתן להשתמש כעת ככל כפתור אחר. בתחתית המסך יש כעת 5 לחצנים במקום ה-4 בסדרה הקודמת.

כפתור POWER חדש התווסף למערכת, ובעצם די חסר כעת כפתור תואם – ON אשר היה צריך ללוות אותו…

את היום הראשון עם המכשיר ביליתי בתכנון המסכים. ביחד עם המכשיר מגיע עיצוב לא רע בכלל, אשר משלב לא מעט ציוד שכבר היה לי בבית. זה היה מאוד מפתיע להוציא אותו מהקופסא ללחוץ על כפתור ובכך לגרום גם למסך שלי וגם לרסיבר לשנות מצב… משום מה, 4 מכשירים שונים במערכת שלי היו מודלים שונים אך תואמים לקודים שהוכנסו מראש למכשיר…

ייבוא של העיצוב הישן שלי היה פשוט ביותר. התוכנה המעודכנת בקלילות קראה את הקובץ. הזדעזתי לגלות עד כמה קטנה הרזולוציה של המסך המקורי של הפרונטו שלי ביחס לרזולוציה החדשה. העיצובים הקיימים תפסו פחות מרבע של המסך הנוכחי. כמובן שעיצוב חדש היה קריטי כאן – אולם remotecentral עדיין לא סיימו את תחרות העיצובים השנתית שלה, מה שאומר שאני נאלץ לשלב את יכולות העיצוב PHOTOSHOP שלי ביחד עם הגלריה המקורית של פיליפס.

בשלב זה עדכנתי את תוכנת ה-PRONTO EDIT PROFESSIONAL מהאתר של פיליפס, ביחד עם עדכון תוכנה לשלט, ואז גיליתי כמה וכמה תוספים יפים באתר. מתברר שפיליפס הוציאה עדכוני גופנים בעברית ורוסית (עדיין ב-BETA). כמובן שהורדתי והתקנתי אותן. בנוסף, גם קבצי גלריה חדשים התווספו, וכוללים עוד גרפיקה יפה מבית היוצר של פיליפס.

אחרי ההתקנות הללו, יצאתי למסע העיצוב. העיצוב לקח הרבה פחות זמן ממה שחשבתי. שיפורים רבים הוכנסו לתוכנה החדשה, ובקלות רבה ניתן להבין מה נותר לעשות, וכיצד כדאי לפעול.

השלט מגיע עם תוכנת סימולטור אשר מציגה סימולציה של השלט על מסך המחשב בכדי לצפות בצורה מיידית בשינויים שנעשו בתוכנה מבלי הצורך בתכנות המכשיר בכל פעם מחדש.

 

 

 

 

עיצוב מסכים:

העיצוב לדוגמא שפיליפס כללה עם התוכנה כולל הרבה תפיסות חכמות, כגון הפרדה בין פעילות (activity) לבין המכשירים בפועל. דבר זה מאפשר שינוי ולמידה של מכשיר חדש עם אפס שינויים בעיצוב עצמו.

התאמת העיצוב של פיליפס למערכת שלי לקחה כמה שעות. ברגע שהתחלתי, אי אפשר היה להפסיק. בתום השלב הזה היה בידי עיצוב שכלל 90% מכלל הפעולות של השלט המקורי. המקומות שהתקשתי בהן בעיקר היו העיצובים של כפתורי הערוצים היעודיים. פשוט לא היו לי גרפיקות מספיק איכותיות בכדי לשלב ככפתורים עבור הערוצים השונים.

עיצוב בשלט כוללת כמה שלבים: 1. גרפיקה. הבסיס של המכשיר הוא בקבצים מסוג PNG, שהם בעצם קבצי JPEG אבל בעלי יכולת לכלול איזורים שקופים ברמות שונות. לדוגמא, ניתן להגדיר כפתור שמטיל צל על כל דבר שנמצא תחתיו. כמובן שכפתור כולל שני מצבים – מצב לחוץ ומצב רגיל, מה שמאפשר לכפתור שנלחץ להאיר אור על כל סביבתו. האפשרויות הגרפיות פשוט מרהיבות.

בגלל שלא כולם אומנים או בעלי יכולות של זמן או רצון להתעסק בקטע הזה, אפשר להשתמש בגלריה. פיליפס כוללת גלריה די גדולה של לחצנים שונים בגדלים שונים ומשונים אשר מאפשרים עיצובים פשוט יוצאים מהכלל. אני מעריך שבחודשים הקרובים יצאו עוד עיצובים רבים ב-REMOTE CENTRAL מה שבהחלט יוריד את הצורך בעיצוב עצמי.

2. ברגע שיש עיצוב, צריך לחבר אותו לפעולות כלשהן. כל כפתור יכול להפעיל מספר פעולות, כגון שידור סיגנל כלשהו, צפצוף (השלט כולל מספר צלילים ומנגינות אשר בוקעות מתחתית השלט), קפיצה לעמוד אחר (לצורך אנימציה, או פשוט פעילות אחרת) ו/או קריאה לפעולה ממסך ומכפתור אחר במערכת.

מסכי העיצוב בד"כ לא יכללו קודים משל עצמם, אלא יקראו למסכי מאקרו או מסכים של מכשירים ספציפים.

ניתן להגדיר מראש את המכשירים שיש לנו בבית ואז לבחור פעולות מתוך המכשירים הללו באופן קל ופשוט.

בנוסף, ניתן להגדיר פעולות מאקרו לגישה לערוץ ספציפי:

3. כבר בסדרות קודמות של שלטים, ניתן היה לייצר מסכים שמטרתם היתה ליצור אנימציה. מעבר מהיר בין מסכים איפשר תחושה של תנועה – והיו מספר מעצבים שניצלו זאת בכדי ליצור מסכים שבהם האור נסגר, ויש PROGRESS BAR כלשהו. כבר בשלט פרונטו הקודם שלי (מתוצרת מרנץ) השתמשתי בכך, אך הבעיה הגדולה מאז ומתמיד היתה שהמעבר בין העמודים לקח לא מעט זמן, דבר שבעצם עיכב את תחושת האנימציה. כאן פיליפס בפירוש הבינה שזה פיצ´ר חשוב, והמעבר בין העמודים מאפשר כיום אנימציה נהדרת, ואכן בעיצוב המובנה, פיליפס כבר משלבת PROGRESS BAR יפה כחלק מהעיצוב.

4. במסכי המאקרו נמצאים כל הפעולות הגלובליות – שם כדאי להכניס פעולות שגרתיות כגון הדלקת המערכת כולה, כיבוי המערכת וכו´.

5. במסכים של המכשירים עצמם רצוי לעצב עיצוב בסיסי (אם בכלל) כאשר הכפתורים שם הם אלה שבעצם יכללו את הפעולות הבסיסיות של כל מכשיר.

הפרונטו מבוסס על כמה עקרונות, החשוב ביותר מבינהם הוא השימוש בקודים DISCRETE. מכשירים רבים מנסים לזכור את הסטטוס הקודם של המערכת. כלומר, אם הדלקת את המסך דרך מאקרו – הם מנסים לזכור שהמסך דלוק ולכן לא יפעילו אותו שוב במקרה ואתה עובר למצב DVD. הפרונטו אינו כולל זיכרון כזה ולכן עובד במיטבו עם מכשירים אשר יש להם כפתורי ON OFF נפרדים. במקרים רבים יש צורך לעשות שימוש באתרים באינטרנט, ובאתר של פיליפס עצמם (או ב-CODE DATABASE שנמצא מובנה בתוכנה ובמכשיר עצמו) בכדי לזהות את הקודים הנכונים. נוח מאוד לסמן DEVICE מסויים ולתת לתוכנה לסמן את הקוד הדרוש. הדבר דורש שהמכשיר והמחשב יהיו קרובים לאותו מכשיר אשר עליו מנסים לשלוט.

במידה ולא נמצא הקוד, בתוכנה או ברשימות באתרים השונים – ניתן כמובן ללמד את השלט את הקוד. בעבר, היו קשיים רבים עם פרונטו כאשר הקודים היו "מלוכלכים". שלטים רבים אינם מקפידים על קודים מסודרים ופשוט שולחים "על בערך". בעיה נוספת היא הפרעות חיצוניות ממקורות אור אשר עלולים לשבש את הלמידה. ל-9600 יש שני מצבי למידה, מצב "נקי" שבו הוא מזהה וזוכר רק את הקוד ללא רעשים, ומצב SUPER HEX שבו הוא זוכר בדיוק את מה שקלט, כולל רעשי IR שונים.

בבדיקה שעשיתי, עלה שהמכשיר זיהה כמעט את כל הקודים שניסיתי איתו, כולל כאלה שה-PRONTO הקודם התקשה יותר איתם (כלומר, היה צורך בכמה לחיצות לפני שהוא למד אותם).

אני אומר כמעט, מכיוון ששלט אחד – של המזגן שלנו, הוא לא הצליח ללמוד. כמובן שעם ה-980 הצלחתי במשימה בזמנו, אבל תוך "בילוי" של כשעה של נסיונות, עד אשר הצלחתי לשכנע את הפרונטו ללמוד זאת. הסיבה היא ששלטי מזגן שולחים בעצם לא קוד אחד, אלא רצף ארוך של קודים שכוללים את השעה הנוכחית, את טמפ´ המזגן, מצב המיזוג (חום/קור) וכו´. הפרונטו קולט רק את הקוד הראשון וחושב שזה הסוף, ולכן זה לא עובד. כאשר העברתי את הקודים הישנים לפרונטו החדש, המזגן נענה ללא בעיה. יתכן שעם נסיונות חוזרים ללמידה, אולי הייתי מצליח לשכנע אותו לעבוד.

הלמידה נעשית אל מול תחתית המכשיר, כאשר יש מין בליטה קטנה שאליה צריך לכוון את השלט השני. בעת שלב הלמידה מופיע על גבי המסך תמונה שמציגה היכן צריך לכוון את השלט. בסמוך לשם, נמצא מחבר ה-MINI USB2 וכן מיני מפסק אשר מאפשר כיבויו של המכשיר כאשר הוא אינו בשימוש לזמן ארוך.

עיצוב כפתורי החומרה חכם בהרבה מזה של הפרונטו הקודם, כאשר כאן ניתן להבין בקלות רבה יותר האם כפתור במצב מסויים משתמש בפעולה גלובלית (למשל כפתור השתקת הקול בכל אחד מהמצבים צריך להתחבר ל-MUTE של הרסיבר), או האם הוא גורר פעולה מקומית.

בשלב הזה ניתן להוריד למכשיר את העיצוב. ההעתקה מתבצעת דרך חיבור USB2, כאשר בעצם התוכנה גורמת לפרונטו להיראות כמו דיסק נייד למחשב לזמן קצר, מה שגורם להורדת קבצים מהירה מאי פעם.

הקבצים, אשר מבוססים על כיווץ ZIP וקבצי PNG ו-XML – מועברים לשלט ומיד הוא מופעל במצב החדש.

בניגוד למודלים קודמים, פיליפס אינה מרשה הורדה של עיצוב מהשלט בחזרה למחשב. בעבר השתמשתי בפעולה זו בכדי לגבות עיצובים ממחשב למחשב (בכדי שלא בטעות למחוק או לשנות משהו ללא גיבוי).

מכיוון שהשלט מיועד לשוק ה-CUSTOM INSTALLERS, כלומר, מתקינים מקצועיים, כחלק מבית חכם או בפרוייקט כלשהו, החשש הוא שלקוח יוכל להוריד עיצוב של חברה כזו ללא רשות ולהפיץ אותו ברבים. עיצוב PRONTO טוב שווה לא מעט כסף, והמעצבים פשוט חששו להשקיע כאשר בעצם כל אחד מלקוחותיהם היה יכול להפיץ הלאה את העיצוב שלהם.

הורדת הפיצ´ר הזה הוא לא הדבר היחיד אשר פיליפס עשתה בכדי לעזור למעצבים גרפיים במשימותיהם. לתוכנה יש כעת תפריט PACK N GO. בדומה לפעולה זו במצגות פאוורפויינט, ניתן כעת לקחת עיצוב כלשהו ולשלוח אותו ללקוח. התוצאה היא קובץ EXE אשר כאשר מריצים אותו הוא מתקין את עצמו על גבי השלט. הלקוח אינו זקוק לתוכנת העיצוב, וגם אינו מקבל בעצם את קבצי המקור, וכך כולם מרוצים.

בארץ יש מספר חברות קטן אשר עוסקות בתכנון שלטים חכמים מסוג זה, כאשר טופ אודיו, המפיצה הבלעדית של שלטי פרונטו בארץ, עיצבה עיצובים ייחודיים עבור לקוחותיה.

הפונטים העבריים סקרנו אותי. בעבר, בשביל לשלב עברית בשלט, היה צורך לעשות את כל הגרפיקה בפוטושופ עם עברית ואז להעביר כתמונה למכשיר. מדובר בהרבה עבודה, ולכן העניין הפך ללא פרקטי. בעצם השלט היחיד עד כה שתמך בעברית ברמה כלשהי היה ה-NEVO SL שנסקר באתר בעבר.

הפונטים העבריים אכן עבדו, אך באופן חלקי. במסכי העיצוב בתוכנה, העברית מופיעה כריבועים. אולם, אם מביטים על הכפתור עצמו, רואים את העברית כשורה. נראה שלפיליפס יש עוד עבודה בשביל לתמוך באופן מלא בעברית. העברית מחליפה, אותיות וסימנים שונים במקלדת, אולם הם נדירים למדי ולא מורגשים בחוסרם.

ההקלדה בעברית צריכה להתבצע באופן הפוך. כלומר, הקלדה של אבג תניב כפתור שעליו מסומן גבא. הפיתרון הוא תוכנות הפיכה פשוטות וחינמיות (יש רבות כאלה באינטרנט להורדה) או בשיטה שאני נוהג לעבוד בה, לחיצה על כפתור HOME לאחר כל אות. לחיצה כזו גורמת לטקסט להיכתב הפוך – מה שגורם לו להופיע נכון על גבי תוכנת העיצוב והשלט עצמו.

לאחר הורדת העיצוב, הגיע שלב המבחן המשפחתי. דבר ראשון הסברתי לבני הבית לגבי השינויים בעיצוב והאופן שבו מחזיקים את השלט. השינויים העיצובים בעיקר התבטאו בכך שפעולות רבות שבעבר נעשו באופן ידני, נעשות בעיצוב החדש באופן אוטומטי. בעיצוב הקודם שלי, היה צריך לעבור למסך "טלויזיה" ואז ללחוץ על כפתור ההדלקה בכדי להדליק את המסך.

בעיצוב החדש, מעבר למצב טלויזיה אוטומטית הדליק את המערכת במצב טלויזיה. הדלקת המערכת זה לא דבר פשוט אצלנו – זה דורש הדלקה של מסך, רסיבר, ניתוב רסיבר לכניסה המתאימה, ניתוב המעבד תמונה, ובמצבים מסויימים גם הדלקה של נגן או ממיר.

מכיוון שמדובר במאקרו ארוך למדי, השתמשתי במסכי האנימציה שסופקו על ידי פיליפס. פיליפס כללה 6 מסכים כאלה, מ-0% ועד 100%. ניתן כמובן לקצר הליכים במידה ויש פחות פעולות, מה שיקצר את כלל זמן ההפעלה. כיבוי המערכת מבוצע דרך כפתור הכיבוי הכללי, מה שמכבה את כל המכשירים הרלוונטיים במערכת וממצבים מסויימים (למשל DVD) הכפתור יכבה גם את המכשיר DVD עצמו…

לגבי אשתי, לא חשבתי שהיא תסתבך עם העיצוב החדש, או השלט ואכן לאחר כמה דקות, היא והילדים הפעילו את כל המכשירים בכל המצבים ללא בעיה כלשהי. השלט אמנם כבד טיפה יותר מה-980, אך בגלל העיצוב שלו, קל מאוד להחזיק אותו ביד אחת או בשתי ידיים. לרוב, יש נטיה להניח אותו על הברכיים וללחוץ על הלחצנים כך.

חשוב לציין שהמכשיר זריז בהרבה מכל שלט פרונטו אחר שראיתי עד כה. הדבר עלול להשפיע על נושא ה-TIMING, ולקח לי לא מעט ניסויים עד שהבנתי שהסיבה שהרסיבר לא מעביר לכניסה הנכונה בעת ההדלקה היא שה-DELAY ששמתי שעבד ב-980 פשוט לא הספיק כשהשתמשתי ב-9600.

ניתן לדון על המאמר בשרשור הזה

המשך בחלק ב´


7:00
  /  
16.02.2007
  
כתב וצילם: עפר לאור

1