ביקורת סרט DVD – מוכרחים להיות שמח

האם מתחשק לכם לצפות בדרמה טובה? rnשליחנו אבי ממליץ לכם לפרגן לתעשייה המקומית ולראות את "מוכרחים להיות שמח": רע זה ...


מוכרחים להיות שמח
עברית, ישראל
דרמה

rnהקולנוע הישראלי של העשור האחרון, ללא ספק קפץ מדרגה באיכותו. שנות התשעים סימנו את יציאתו של הקולנוע הישראלי מסרטי הבורקס והמלחמה, והגעתו אל ההתעסקות ביום יום האישי, בחיים ובחברה הישראלית.
rnהבמאית ג'ולי שלז שביימה ב1997 את הסרט "עפולה אקספרס" חוזרת, כמעט עשור לאחר מכן, לטפל בסיפור אנושי, עצוב וכל כך ישראלי.
rnrnשמחה לוין היא אישה גדולת מימדים שעובדת בחנות חשמל בקומת המרתף של התחנה המרכזית החדשה. דירתה ניצבת מול התחנה המרכזית, ממש איפה שעוצר קו 70.
rnהוריה גרים בסמוך לשדה התעופה שבלוד ומשתדלים לא לפספס אף נחיתה בינלאומית. אחיה, גיל, פוטר זה עתה מן העבודה ומפחד לגלות לאישתו, נורה, שמבחינתה בסך הכל רוצה לנסוע לחו"ל ואם אפשר אז שהנסיעה תיפול על יום הכיפורים הממשמש ובא בכדי שלא תצטרך להביט בכל ילדי הרחוב רוכבים על אופניים.

rnשלז הקיפה את עצמה בחבורת שחקנים מיוחדת במינה שלטעמי יוצרת את ההבדל בין סרט בינוני מינוס לסרט טוב. ראשונה היא התגלית החדשה של הקולנוע הישראלי, סיגלית פוקס, שמשחקת את דמותה של שמחה באותנטיות ונדמה כאילו נתפרה הדמות הישר למידותיה.
rnטל פרידמן וקרן מור שמגלמים את דמותם של גיל ונורה, ממשיכים את ההרכב הנפלא, קרן מור משכנעת כאשת (רוצה להיות) חברה גבוהה ואילו פרידמן מוכיח כי הוא שחקן מגוון שמסוגל לקבל על עצמו קשת רחבה של תפקידים ולהצליח בכולם.
לסגירת הצוות, מגיעים יוסי פולק ורבקה מיכאלי כהוריה של שמחה אשר כל דקה שלהם ביחד על המסך היא פנינה. הכימיה המצוינת בין שני השחקנים המנוסים, הופכת את הסרט כולו לטוב יותר. "מוכרחים להיות שמח", זאת שמה של תוכנית טלוויזיה דמיונית שבעזרתה שמחה מעוניינת לארגן להוריה מסיבת הפתעה שתכלול את חבריהם הטובים איתם לא דיברו 22 שנים.


rnסרט קומי-עצוב על משפחה מפוררת שלא מסתדרת עם עצמה וכל אחד מחבריה מנסה לשרוד את היום הבא בתקווה שהמחר יהיה טוב יותר. שמחה לוקחת את הגורל בידיים והמסע שלה ליצירת מסיבת הפתעה להוריה הופך למסע של גילוי עצמי שעוזר לה לבחון מחדש את חייה. בסופו של דבר זהו סרט טוב, מרגש ומאוד ישראלי, אז אם מתחשק לכם דרמה טובה, תפרגנו קצת לתעשייה המקומית ותראו את "מוכרחים להיות שמח".

ציון סרט: 8/10

מבחינה טכנית, הקולנוע הישראלי כנראה עדין מסרב להבריק. הסרט מצולם בפורמט 3:4 והתמונה שנראית על המסך גרועה, כל תזוזת מצלמה גוררת אחרית מריחה.
rnלמרות שבנושא הסאונד השקיעו מעט יותר, עדין אין זה מספיק בכדי להיחשב לרפרנס רציני בתחום. כאשר שמחה עומדת על גג ביתה הסמוך לתחנה המרכזית, מעבר האוטובוסים בין הרמקולים נשמע היטב, אך משהו חסר, תחושת ה"אני נמצא עכשיו במרחק של שני מטרים מעשרים אוטובוסים נוסעים" לא קיימת.

rnבחירת המוזיקה לאורך הסרט טובה, הן מבחינת התוספת שלה לדרמה והן מבחינת הדרך בה היא בוקעת מהרמקולים. דווקא בסיום הסרט כאשר נשמעת "דין דין אביב" ברקע בזמן שהיא שרה את שיר הנושא של הסרט, דווקא שם במקום בו אמור היה הסאונד להצטיין, השיר נשמע רע, החלוקה בין הרמקולים כמעט ואינה קיימת והצלילים הגבוהים צורמים וחורקים באוזניים עד רצון לכבות את המערכת.
ציון תמונה וסאונד: 3/10
rnסאונד: עברית Dolby Digitl 5.1
rnתמונה: 4:3

חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

0:00
  /  
01.02.2007
  
המאמר נכתב ע"י taotao7 ונערך ע"י LiorC

1