מקום טוב באמצע – מקרן 720P – סאניו PLV-Z5

כיום, כאשר לקוחות רבים ממתינים לירידת מחירי מקרני 1080P, מקרני 720P נמצאים במיקום טוב באמצע: הם מספקים הנאה מחומר HD ומתמונה סבירה ביותר בחומר SDTV (כבלים/לוין ו-DVD) ...


rnהסאניו PLV-Z5, הינו מקרן HD-READY (רזולוציה טבעית של 720P) שיצא לקראת סוף 2006 והינו למעשה, המחליף של אחיו הקטן – ה-Z4.

נתוני המקרן

rnפנל LCD רחב 16:9
rnרזולוציה טבעית 1280X720
rnעצמת הארה: 1,100 אנסי לומנס
rnצמצם כפול דינמי
rnיחס ניגודיות 1:10,000 (במצב Vivid)
rnעיבוד וידאו 12 ביט (אחד המקרנים היחידים במחירו בעל עיבוד 12 ביט)
rnזום X2 והטיית עדשה ע"י גלגלת.
rnעצמת רעש מאוורר 22dBA
rnתריס עדשה נגלל חשמלית – נשלט ע"י השלט הרחוק.

מבט כללי

קדימה
rnמכסה עדשה נגלל חשמלית. המכסה ייפתח אוטומאטית עם הדלקת המקרן וייסגר עם כיבויו. זהו פיצ'ר נחמד מאוד, שצפוי לעזור במיוחד בארצנו הקטנה ורווית האבק, לשמור על ניקיון העדשה.
rnאלו שבד"כ שוכחים לכסות או מתעצלים לטפס על שרפרף, יימצאו את הפתרון הזה כפנטסטי.rn

פיצ'ר נוסף שקיים במקרן ולא ראיתי בהרבה מקרנים הוא האופציה לכיבוי אוטומאטי במידה והוא לא מזהה אות וידאו באף כניסה. המקרן ייכבה תוך 5 דקות באם לא יהיה אות וידאו.

rnכפי שניתן לראות מנתוני המקרן, טווח הזום של המקרן הוא 1:2.0, מה שנותן גמישות רבה מאוד בהצבה של המקרן (דומה לפנסוניק 900), כלומר, ניתן למקם אותו קרוב מאוד למסך או רחוק מאוד ועדיין לקבל רוחב תמונה סביר.

rnשימו לב, קירוב המקרן למסך ייתן תפוקה גדולה יותר של אור ע"ח אחידות התאורה על המסך (שכן מפתח הזוית של ההקרנה גדול וחלק מקרני האור פוגעים בניצב למסך וחלק בזוית גדולה יותר, מה שייתן החזרים שונים) והצבה רחוקה תיתן אחידות טובה של התאורה על המסך ע"ח עוצמת ההארה.

rnאחורה

rn2X כניסות HDMI
rn2X כניסות קומפוננט
rn1X כניסת מחשב D-Sub (הידועה כ-VGA)
rn1X כניסת S-Video
rn1X כניסת קומפוזיט
rn1X כניסת שירות
rnמתג הדלקה ושקע כבל מתחrn

אם למישהו חסר איזה חיבור, שיקום….כפי שאתם יכולים לשים לב, המקרן מגיע עם לא מעט חיבורים, ע"מ לתת מענה למציאות של ימינו – ריבוי מקורות HD (החל מנגני DVD עם יכולות UPSCALING, קונסולות משחק, סטרימרים ובקרוב אצלנו, ממיר HDTV).

צד
rnמנגנון הטיית עדשה (אנכי ואופקי) + כפתור נעילה.
rnבמצב 0 של הבקרים (מרכז), מרכז התמונה הוא בדיוק בציר העדשה (בד"כ זה טיפה מעל כשהמקרן ישר, מונח על שולחן קפה למשל, או מטה, כאשר הוא מותקן הפוך מהתיקרה).
rnההטייה היא נדיבה מאוד ומאפשרת שינוי של 150% מעלה-מטה ו-50% ימינה שמאלה. זה ייתן מספיק גמישות להצבה, כמעט בכל חדר.
rnשימו לב, לא תוכלו לשים את ההטייה במקסימום בשני הצירים ובכל מקרה, מפסידים מעט בעוצמת ההארה במצבי הקיצון. rn


rnrn

עליון
rnמתג הפעלה ולחצני שליטהrn


השלט

השלט זהה לשלט של ה-Z4.
rnהיחידה שקיבלתי לבדיקה לא כללה את השלט, אז אין לי הרבה מה להעיר עליו, למרות שעל הנייר, הוא נראה מספק בהחלט.
rnכולל כפתורים מוארים, כפתורי ניווט נוחים וכפתורים מהירים לכל הכניסות.


rn  rn


rn  rn

הסטאפ הנבדק

המקרן חובר בכבל HDMI של 10 מטרים ליציאת ה-HDMI של הרסיבר (דנון 2807), אליו חובר ה-TVIX בחיבור DVI-HDMI ברזולוציה של 1080i (ב-1080p הכבל לא סחב והתחילו רעשים על התמונה), הממיר (ADB3100S של YES) חובר בעזרת טראנסקודר לכניסות הקומפוננט של הרסיבר.
rnהמסך – Da-Lite Insta-theater deluxe 100 עם GAIN של 2.2.

אמנם לא נעשה השוואה ישירה, כמו ב-SHOOTOUT (שאגב, אנחנו מתכננים לעשות בעתיד הקרוב למקרני 720P) ולכן ההשוואה הישירה שלי היא למיצובישי HC-2000 שמשמש אותי כיום כמקרן הראשי שלי ולפנסוניק PT-AE900 הקודם.

כיול המקרן

rnלמקרן לא פחות מ-7 מצבי תמונה מתוכנתים מראש ועוד 4 מצבי זיכרון. כפי שנכתב מקודם, המקרן כולל שני צמצמים, אחד על המנורה ואחד על העדשה. זה מאפשר שליטה של התאורה ועל הניגודיות, לכמעט כל סיטואציה שבין חדר קולנוע ייעודי חשוך עם קירות שחורים ועד חדר יחסית מואר (מה שלא מומלץ בכל מקרה).

rnמכיון שהחדר שלי יכול להיות מוחשך לגמרי, ואמנם הקירות בהירים ומחזירים לא מעט בכל זאת העדפתי את מצב "PURE CINEMA" שנותן הכי מעט תאורה, אבל מקסימום ניגודיות וזאת בזכות ה-GAIN הגבוה שיש לי במסך.

rnהתפריטים דיי ברורים ואינטואיטיבים וממש לא צריך לקורא את המנואל בשביל לשלוט בהם. הורדתי טיפה את ה-SHARPNESS שכן התמונה היתה, כאילו, חדה מידי (על כך בהמשך).

rnהתחלתי בכיול בסיסי של המקרן (בהירות, ניגודיותף צבעים וכו') בעזרת ה-TEST PATTERNS של INHD.


rnצפיה

rnבמלחמת-הכוכבים, נקמתו של הסית', התמונה מפורטת מאוד והשחורים לא רעים בכלל (שימו לב שהמקרן במצב PURE CINEMA), צבעי הפיצוצים עזים וחזקים, ואיזה יופי – אין קשתות…(נו טוב, זה LCD…). rn

rnאח"כ עברתי לפרק בסידרה LOST ב-720P. שוב, פירוט פירוט פירוט ! שימו לב לזיפים. האם אתם יודעים להגיד כמה ימים הוא לא התגלח או במילים אחרות, איזה פרק זה? 😉

rnזה שאני חובב חיות אקזוטיות, חלקכם יודעים, עברתי לסרט הדגמה של סמסונג עם BITRATE מטורף והזוי (40MB/S עפ"י מה שמדווח TVIX) והתמונה לא פחות מעוצרת נשימה. מה שהכי בולט זה איכות הצבעים של המקרן ללא כיול מיוחד. נראה על פניו, שהמקרן OUT OF THE BOX, פשוט לא רחוק מ-D65. rn

rnב-MATRIX, סרט שלא מצטיין בצבעים חזקים ובכלל גוון דיי ירקרק ושטוח, התמונה היתה טובה מאוד.

rnrn

באלמנט החמישי, בקטע המנהרה המפורסם, היו איבודי פרטים ו-BLACK CRASH, כצפוי ממקרן LCD עם יחס ניגודיות כזה, אבל התמונה היתה בכל זאת סבירה.

rnאיך אפשר בלי LOTR? שוב, הצבעים !

rnהמשכתי עם YES, כמקור SDTV ועיבוד התמונה היה סביר בהחלט. לא מזהיר, אבל בהחלט סביר למקרן בקטגורית המחיר הזה.
rn(אין צילומי מסך בגלל שלא יכול הייתי לעשות PAUSE, מן הסתם….) rn

זוכרים שדיברתי על חדות יתר של התמונה? ובכן, אני מאשים את ה-SDE היחסית גבוה שיש למקרן. בהיותי מורגל לפנסוניק 900 הכולל את ה-SMOOTH SCREEN שלהם ומקרן DLP (שכולל FILL RATIO גבוה יותר), ה-SDE דיי הפריע לי במקרן הזה.
rnהורדתי מעט את ה-SHARPNESS, אשר הקל מעט, אבל עדיין, ממרחק של 3.5-4 מטרים ממסך ברוחב של 2 מטרים, הבחנתי בקלות ב-SDE.

rnאני ממליץ לצפות במרחק של X2 מרוחב המסך לכל הפחות.

לסיכום:

היום, כשחזית הטכנולוגיה של אמצעי התצוגה מדבר על 1080P, את מי מעניין בכלל 720P, לא?
rnובכן, טעות. הרבה מאוד אנשים, עדיין לא צופים בתכני HD בכמויות שיצדיקו מקרנים שעולים פי 2 ויותר ממקרן 720P סביר.
rnיתרה מזאת, הרבה אנשים שאני מכיר, פשוט מחכים לירידת המחירים של מקרני 1080P ובינתיים "מסתפקים" במקרן 720P שייתן להם להנות מחומר HD מחד ומתמונה סבירה ביותר בחומר SDTV (כבלים/לוין ו-DVD) מה שבעייתי יותר במקרני 1080P, תוך איבוד ערך מינימלי על מקרן שמלכתחילה, יחסית זול.

rnהמקרן גמיש מאוד להתקנה, כולל מספיק חיבורים לחבור כמעט כל מקור שתרכשו (אם הרסיבר שלכם לא עושה למשל מיתוגים ו-UPCONVERTION), כולל מצבי תמונה מתוכנתים שיעשו לכם את התאמת הכיוונים לתנאי החדר שלכם קלים במיוחד ושורה תחתונה, נותן תמונה לא רעה בכלל.

rn 
rnהחיסרון היחיד של המקרן מבחינתי הוא ה-SDE המורגש יחסית, אולם זה NON ISSUE במרחקים הקרנה/גודל מסך מתאימים. rn

המקרן מוצלח מאוד, במיוחד מול עלות מחיר מומלץ לצרכן של 11,900 ש"ח בישראל ומגיע כסטנדרט עם 3 שנות אחריות. זוהי בהחלט אחת התמורות לכסף הטובות שיש כיום בתחום מקרני ה-LCD.rn

תודה לאבדור, יבואני SANYO בישראל ולחנות Sound&Vision, על השאלת המקרן לסקירה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
30.01.2007
  
הסקירה נכתבה ע"י מרטין סבג ונערכה ע"י LiorC, צילום: מרטין סבג

1