מיני מוניטור עם מקסי מוסיקה – רמקולים HWS 585

במבט ראשון על הרמקולים הללו קשה לפספס עד כמה קטנים הם ויפים. אבל מה שבאמת חשוב הוא איזו תחושה משאירים ...


ההפתעה הראשונה זומנה לי כאשר הוצאתי אותם מאריזת הקרטון: ניתן היה לראות עד כמה קטנים הם ויפים.
rnלא עבר זמן רב והרמקולים מצאו את מקומם על הסטנדים בסלון, מחוברים לרסיבר. היות והתרגלתי, מזה תקופה לא קצרה, לרמקולים ריצפתים השלב הראשון היה להאזין לרמקולים הללו במשך תקופת זמן ולהתרגל לצליל ולנפח שלהם.

rnבזמן שהרמקולים מנגנים ברקע נדבר קצת על החברה: חברת Hyperion Sound שממוקמת בקליפורניה, מייצרת בנוסף לרמקולים גם מגברים ועזרים נוספים לאודיו. הרמקולים מיוצרים בעבודת יד מחומר MDF ומגיעים עם ציפוי עץ בגווני Dark Sandalwood או Piano High Gloss. החברה מייצרת את הוופרים בטכנולוגיה ייחודית להם.
rnמידע נוסף על החברה והטכנולוגיה ניתן למצוא באתר החברה http://www.hyperionsound.com/index.htm

rnהרמקול המדובר עונה לשם HWS 585 והינו Mini Monitor, כלומר רמקול קטן: גובה 30 ס"מ, רוחב 18 ס"מ ועומק של 20.7 ס"מ.
rnהרמקול שקיבלתי לביקורת הינו בגוון Dark Sandalwood.

נתונים טכניים

rnטווח תדרים: 20KHZ – 65HZ
rnנצילות 87dB
rnעכבה: 3.8ohm-6ohms
rnPower 10W-100W
rnוופר – קארבון פיבר 5-1/4
rnטוויטר משי 1'
rnקרוסאובר 2.8kHZ
rnמידות 300X180X207
rnמשקל 4.9 ק"ג
rnמחיר: 3,000 ש"ח

rnכעת הגיע הזמן לדבר על השמע.
rnחדר המגורים שלי בנוי מחלל של 3 מטר על 3.5 מטר (הרמקולים מוצבים על הקיר של 3 המטר). חשוב לציין שחדר המגורים פתוח לפינת אוכל ומטבח בגודל של 4 מטר על 5 מטר.
rnהרמקולים חוברו לרסיבר שלי Onkyo 703, עם נגן DVD פיוניר 515 הישן והטוב.
rnחשבתי לעצמי: "מדובר על תג מחיר של 3000 ₪ לזוג רמקולים, אז למה כבר אפשר לצפות?", טעות שלי והפתעה נוספת מצד הרמקולים, הם נשמעים צלול, עם פרוט טוב ומדויק ובמה רחבה ועמוקה. נכון, זהו רמקול קטן ואין אפשרות לקבלת באס באמת נמוך, אבל המיד-באס הנמוך שלו הדוק וטוב מאוד.

חשיבותה של הגברה

rnהאזנתי למספר סגנונות מוסיקה שונים: עברי, בלוז, ג'אז, מוזיקה שחורה, רוק והרמקולים "אכלו" את הכול והוציאו החוצה את הצלילים ברורים ונקיים.
rnמה שקצת הפריע לי זה חוסר האיזון בתחום המייד שהיה חלש יחסית לצלילים הגבוהים שהיו מפורטים מאוד. כאן שלפתי קלף נוסף, את ליאור העורך שהגיע עם מגבר סטריאו משולב של NuForce IA-7 עם הגברה של 50W לערוץ (הדגם החדש כבר בא עם 100W).
rnחיבור הרמקולים למגבר זה זימן לי הפתעה נוספת. הרסיבר שלי (כאמור Onkyo 703) עם 130W לערוץ וכאן יש לנו מגבר חלשלוש 50W לערוץ.
rnה- NUFORCE איזן את טונליות הרמקולים, העניק להם משהו במיד-בס שהיה חסר קודם וגם עשה משהו טוב לגבוהים שהפכו לפחות צורמים/חדים.
rnעכשיו הצלילים יצאו מהרמקול מאוזנים בהרבה.

האזנה
rn
rnלאחר מספר ימי התרגלות לרמקול הגיעה השעה לבדוק את הרמקול עם שירים שאני מכיר ושומע הרבה:
rnמתקליט גרסאות הכיסוי של דני ליטני בחרתי את השיר "עד סוף הקיץ", בתחילת השיר הרמקול נותן פרוט נהדר וניתן ליהנות מכל פריטת מתר, לשמוע כל קליד בדו שיח של הפסנתר והגיטרה בשילוב עם בס רך והקשות מצילתיים ברקע.
rnנהנתי מאוד מהקול החם של דני ליטני שנשמע ממש קרוב אלי. בהמשך השיר אפשר לשמוע את הסקסופון מרחף ברקע מעל כל הכלים לא צורמני מידי בדו שיח עם להקת הליווי מאחור. אפשר לומר בלב שקט שהרמקול הזה עושה טוב לשיר הזה כמו לכל שאר שירי הדיסק.

rnמתוך התקליט Dusk של The The בחרתי לשמוע את "Love is Stronger Than Death". גם כאן נתן הרמקול רמת פרוט גבוהה של כל הכלים. בתחילת השיר שומעים אורגן משמאל עם אקו חלש שלו מהדד מימין, לאחר מכן מגיעה הגיטרה האקוסטית – מדויקת וחדה ועונה לו מימין. כאשר הסולן, Matt Johnson, מתחיל לשיר בקול ברור ורך ניתן לשמוע מידי פעם את חיתוך המילים שהופכות את השיר למרגש כל כך. כאן, בשיר הזה (לדעתי האישית) חוסר הבאס התחתון של הרמקול מוריד מעוצמת החוויה.

rnמהתקליט Debut של Bjork בחרתי לשמוע את "Venus As a Boy", השיר – כמו הדיסק מאופיין במגוון כלים וצלילים שמשתלבים יחדיו. הרמקולים הקטנים האלו הצליחו לפתוח במה רחבה ועמוקת מימד כך שצלילי הפעמונים סבבו אותי, כאשר הבאס מופיע מתחת, Bjork שרה מולי וכינור מתנגן ברקע. המשכתי לשמוע את הדיסק הזה והמצב נשאר זהה בכול השירים – זו כבר לא היתה הפתעה עבורי.

סיכום

rnהאזנה לרמקולים הללו במשך הימים האחרונים זימנה לי מספר הפתעות מוצלחות:
rnלא הפסקתי להתרשם עד כמה יפים וקטנים הם, מצלילם הברור חד והפתוח עם במה רחבה ועמוקה. עד כמה הם מאוזנים עם מגבר משולב בהשוואה לרסיבר שלי.
rnכאמור, לאחר שנים רבות של הרגל עם רמקול רצפתי, שבוע עם רמקול מדפי קטן היווה חוויה מפתיעה לטובה עם רמת פרוט טובה מצד אחד, אך מצד שני, לי אישית חסר הבאס הנמוך. אחזור ואדגיש כי באמתחתי הרגל של שנים עם רמקול רצפתי בעל באס מורגש ומודגש.

rnהבדיקה נעשתה באדיבות מאסטרו אודיוחלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
05.01.2007
  
המאמר נכתב ע"י כרמי עריכה וצילום ע"י LiorC

1