בוקר יום 20/11/2011 – מבט חמש שנים לעתיד

קמתי הבוקר והדלקתי את המסך בשירותים. רכשתי אותו לא מזמן בעת שיפוץ האמבטיה. השילוב הנחמד של מסך עם מראה מקל על השעמום ...


השעה כבר 8:15, נתחיל מהחדשות העדכניות של ערוץ ch12.tv החדש. הכל כמובן כבר עובר דרך רשת 100 מגה שחוברה כבר מזמן אלינו הביתה. חבל שהחיבור כ"כ איטי, אבל מה לעשות, הטכנולוגיה בארץ נמצאת תמיד באיחור של שנים אחרי המזרח הרחוק…
 
התוכנית מועברת כמובן בתזרים רשת (מונח חדש שהוטבע על ידי האקדמיה לעברית, גוד בלס דם) ומבשרת על סדרת רכישות התמוהה של חברת GOOGLE האלמותית. לפני כמה שנים התחילה ברכישת חברת BITTORRENT הענקית, חברות WIMAX וחומרה, וכמובן את הרכישה הגדולה שלהם את חברת AMD מלפני שנתיים לא נשכח. הרכישה האחרונה של אולפני UNIVERSAL – האולפן הידוע שיש לו גם אחוז רציני ברשת הטלויזיה CW האמריקאית.
 
ההערכה שלי היא שהמטרה היא בראש ובראשונה לכבות את השריפה שנוצרה בשל גל התביעות כנגד אתר YOUTUBE שבבעלותה. בכלל, לא מעט בעיות נוצרו לגוגל מאז שרכשה בזמנו את RED HAT LINUX והתחילה בהפצת GOOGLE OS עם שכבת WINDUX (אמולציה של WINDOWS מעל הלינוקס שלהם). מיקרוסופט לא אהבה את הרעיון והתצוגה שנראתה דומה מדי לויסטה והתביעה עדיין עומדת ללא פסיקת דין. גם למיקרוסופט לא חסרות בעיות, המעבר של תוכנות רבות לאינטרנט, הוריד מאוד את הצורך במערכות הפעלה חזקות. הבעיה הגדולה של החברה היא שמערכת ההפעלה VISTA הישנה עדיין משרתת לא מעט אנשים (יש שאפילו עדיין עובדים במערכת הענתיקא – WINDOWS XP). מעט קונים יש למערכת ההפעלה החדשנית שלהם AHAVA (שבזמנו החזיקה בשם קוד המוזר "ORCHARD TREE" ושפותחה בארץ), פשוט מכיוון שאין צורך יותר בדיסקים גדולים או מעבדים חזקים, רובם כבר נגישים באינטרנט במחירים מגוחכים.
 
סיימתי עם הגילוח / צחצוח ואני מסמן למסך להעביר את השידור שיעקוב אחרי. יש לי TOKEN קטן שמאפשר למערכת לזהות את מיקומי בבית וכאשר אני עובר לסלון, הוידאו והסאונד עוברים איתי. המערכת שלי עברה לא מעט שדרוגים בעשור האחרון – לא מעט פלאזמות עברו דרך הסלון שלי. זה די מצחיק לחשוב שפעם חשבתי שמדובר בתמונה טובה. כיום, עם המסך SED השני שלי, התמונה של החדשות ממש כבר לא רעה, במלוא 73´ שלה – מזל שהתזרים (STREAMING) עובר כ"כ יפה הישר מהשרת של הערוץ בחו"ל למסך שלי ב-FULL HD.
 
המילה החמה כיום בתחום המסכים הינה LIQUID PAPER של חברת פיליפס. יש צורך בהזמנה מיוחדת, שכן הם חותכים את המסך לפי צורך הלקוח – במקרה שלי מדובר על 102´, ברזולוציה של טיפה יותר מ-4K (כלומר 4320 פיקסלים לרוחב) ביחס מסך 2.35:1. היופי במסכים הללו הוא שהם מורכבים על שכבת פלסטיק דקה שמקנה למסך מראה כמו של נייר פלאסטי, אבל איזה נייר מציג תמונה כ"כ מדהימה? בקיצור, את כל הקיר הקדמי מול הסלון אצפה במסך הזה – שיפור משמעותי בגודל מעל מסכי ה-SED המיושנים.
 
בתחום האודיו לא היה שינויים דרמטיים, הרמקולים עדיין די מסיביים למרות הירידה במחירים של רמקולים אלקטרוסטטים. נסיונות להשתמש בטריקים שונים בכדי ליצור רמקולים דקים במיוחד די נכשלו בגלל איכות בינונית, ונשארו נחלתם של אנשים שפשוט משתמשים במערכת לצפיה בטלויזיה בלבד. לזמן מה היתה פריחה של מקרני סאונד, אבל זה מעולם לא באמת תפס. ההגברות הדיגיטליות הורידו מאוד מהמשקל של הרסיברים הענקיים, אך הם עדיין גדולים כשהיו, הודות לעשרות המחברים שמרפדים את אחוריהם ומסכי המגע הצבעוניים בחזיתם. פורמטים כגון 10.2 ו-22.4 ערוצים לא ממש תפסו, פרט אצל משוגעים אמיתיים לעניין, מרבית האנשים מסתפקים עדיין ב-7.2 או 9.1 בסיסיים.
 
מה שכן, אני מאוד מרוצה מהביזור הגדול שתקף את התחום. הרשת האלחוטית הביתית מספיקה בקלות להעביר את תזרימי הוידאו (וכמובן את השיחות SKYPE) מחדר לחדר ללא צורך לזכור מה מקור החומר, איזה מכשיר הקליט אותו או באיזה פורמט הוא הוקלט. זה מאוד מקל עלי לשלוח את הילדים להמשיך לראות את התוכניות שלהם באחד החדרים האחרים בבית. אני זוכר את סבך החוטים מאחורי המערכת (הם כולם מאופסנים עדיין, כמובן) הייתי צריך בכדי לחבר את כל המערכת למקומה. כיום, רשת אלחוטית קצרת טווח מחברת בין כל המכשירים בסלון ופרט לחיבור לרמקולים ולחשמל, כמות הכבלים היא כבר מינימלית.
 
המדיה האחרונה שהושקה – HC = HOLOGRAPHIC CAPSULES קפסולות הולוגרפיות שאמורות היו להחליף את הפורמט המיושן והמקרטע – BLURAY אשר מעולם לא ממש הצליח להתרומם כראוי. בדומה ל-BD גם HC יכשל כישלון חרוץ לדעתי. מי צריך פורמטים פיזיים כשאפשר לקלוט תוכניות מהרשת, דרך הרשתות WIMAX הציבוריות, או דרך לויין, או TP (שירותי TRIPLE PLAY שמספקים שירותי טלפון, רשת וטלויזיה דרך חוט אחד) – הרבה יותר קל לצפות בתכנים מקומיים או חדשות דרך IPVOD או תוכניות שבועיות וסרטים דרך מערכות BT-TV (ביט טורנט TV) – זה בוודאי פשוט יותר מאשר רכישתם או שכירתם של מדיות פיזיות…
 
המערכת מודיעה לי שמחכות לי כבר 3 תוכניות חדשות שהופצו בעזרתו האדיבה של ממיר GOOGLE TV שלי (המבוסס על טכנולוגית BIT TORRENT כמובן – כך שאנשים בארץ שהורידו את התוכן "עוזרים" להורדה לעבור מהר יותר). אחד מהפרקים הוא פרק בעונה האחרונה של LOST המייגעת – מתי כבר נבין מה זה האי הזה, לכל הרוחות… מה שמרגיז הוא שהתוכניות הועברו בפורמט FULL HD בלבד ולא בפורמט 4K החדש והמעולה (מבוסס CODEC AFVC = ADVANCED FRAUNHOFFER VIDEO CODEC). לא נורא, FULL HD יספק אותנו בינתיים. התוכניות מגיעות בזריזות רבה, מה שמייתר שידורים רגילים. כיום, ערוצים כמו ערוץ 12 החדש (שילוב של ערוץ 2 ו-10) מפיקים בעיקר חומר מקורי בעברית ואם כבר משדרים תוכניות מחו"ל, זה נעשה סימולטנית עם שאר העולם. את מרבית התוכניות מארה"ב אני מקבל הישר מחברות ההפקה בחו"ל – ללא פרסומות אם אני מוכן לשלם, או עם פרסומות, אבל חינם.
 
בקרוב אמור להגיע מקרן ה-GLV החדש של סוני לבדיקה, המקרן נקרא DIAMOND, או GW100 ואמור לתת איכות תמונה מדהימה ב-4K. אני זוכר שפעם היו אומרים שבבית שלי רואים כמו בקולנוע, היום כשנכנסים לקולנוע ממש טוב (כמו בקומפלקס שאולמרט בנה בקניון שלו ברמת אביב) אפשר לומר שהוא נראה כמעט כמו בבית שלי…
 
תוך כדי מחשבותי קפצה הודעת אזהרה במערכת – איראן שוב מאיימת להפציץ את ישראל במטח טילים אטומי. למזלנו, המטח הקודם חוסל בעזרת מערכת לווייני הלייזר הסינית שמהווה חומת מגן לישראל. מזלנו שאנחנו לא תלויים עוד בטכנולוגיה אמריקאית מיושנת – האיכות הסינית המפורסמת והזריזות שבה הם השתלטו על הבעיות באיזור (בעיקר איזור עיראק לאחר הנסיגה האמריקאית הכושלת ב-2007) בהחלט נוטעים תקווה של שיתוף פעולה. טוב, אני צריך לצאת לשיעורי תגבור שפת מנדרין היום, אז אני חייב לצאת.
 
אני יוצא מהבית, ה-TOKEN שאני מחזיק על גופי מסמן לבית שעזבתי. הילדים כבר בביה"ס ואשתי בעבודה, אז המערכת נועלת את הבית ומכבה את כל המערכות האודיו והוידאו ומגבירה את קצב ההורדות ברשת. כשאחזור אני מצפה לכמה שעות טובות של תוכניות סיניות, ואמריקאיות שימתינו לצפיה.
 
הרכב מזהה אותי וממשיך את העברת השידור. אני משנה ערוץ – יש חדשות מערוץ 1 בשידורי ה-DVBT המיושנים. לא יאומן שהערוץ הזה עדיין קיים ושאני עדיין משלם אגרה עבורו. אני מעביר בזריזות לערוץ YES ישראלי. יש שם תוכנית ביוגרפיה על הנשיא קצב, איזה פיאסקו – לא יאומן שהוא נשאר עד תום הקדנציה שלו ועוד פחות יאומן מה שגילינו עליו בשנה האחרונה…
 
מאז שניתן היה לקבל ישירות את הסדרות והסרטים מחו"ל חינם דרך הרשת (שמעתי שמישהו עדיין קורא לזה "אינטרנט" – כנראה לא קרא את YNET בשנתיים האחרונות), ההפקות המקומיות השתפרו פלאים. יס והוט התחברו לחברה אחת והם משדרים כיום דרך DVBT וגם דרך לויין או כבלים. המנוי הוזל משמעותית – מזל, אני צריך לשלם כיום מחיר די גבוה (2000 יואן חדשים) עבור האינטרנט שמסופק לי על ידי חברת אורנג´-נטוייז´ן. את התכנים שלי מחו"ל אני מעדיף לקבל חינם, למרות שמשמעות הדבר הפסקות תכופות של פרסומת שקופצות תוך כדי צפיה בתוכניות והסרטים שלי. נכון שזה רק עוד 1000 יואן חדשים נוספים בחודש, אבל כל העסק מתחיל לצאת די יקר.
 
אני מקבל שיחת וידאו נכנסת מחו"ל, זו אחותי שחיה כיום בניו-שנגחאי (פעם קראו לזה אוסטרליה). אתה נראה לא משהו, היא מעירה לי. נו טוב, זיהום האוויר והגיל המתקדם כבר עושים את שלהם. הבעיה בשיחות האלה זה הפרש הזמנים, לוקח כשניה וחצי לאותות לעבור חצי עולם ובחזרה – וצריך לדאוג ששנינו לא מתחילים לדבר בו זמנית… איכות התמונה באוטו לא רעה, אם כי הייתי צריך לשדרג את החיבור לרשת ברכב, אבל לא נורא. אני מגיע לכניסה של כביש 6, המתקן שלהם מצפצף לי – לא מבין מדוע הם מתעקשים לעבוד בטכנולוגיה ארכאית כמו RFID, ולא כמו בסין ובאירופה המתקדמים – פשוט לזהות את הרכב לפי הזיהוי MAC ADDRESS שלו.
 
טוב, אני חייב להקליט כמה פרטי דוא"ל יוצאים, אז אמשיך את הסקירה בהזדמנות אחרת, יום טוב !


7:00
  /  
15.11.2006
  
כתב: עפר לאור

1