בית-חכם בשיטת DIY ! – חלק א'

נתחיל עם זה שאני "חולה" על גאדג'טים, מוצא את עצמי מסתובב ב- j&R או ב- circuit city בניו-יורק כמו ילד ...


קראתי מעט חומר בנושא, ביררתי עם חברים ואף הלכתי לראות הדגמות. לאחרונה אף ראיתי הדגמת בית חכם של Samsung שבה כל מערכות החשמל נשלטות ע"י מחשב מרכזי: ניתן להפעיל מהמחשב את המיקרוגל לחימום בחום מסוים ולמשך זמן מסוים, ניתן להפעיל דרך השלט את מכונת הכביסה ולקבוע את מהירות הסיבוב וכו'. למערכת כזאת אחכה עוד מספר שנים. בינתיים, דרישותיי הצנועות מהחשמל החכם הינן:rn

1. שליטה על: תאורה, דוד מים, מערכת השקיה פשוטה, תריסים חשמליים ומסך חשמלי למקרן, מערכת קולנוע ביתי (מגבר, מקרן, DVD, ממיר של Yes), מזגן.
rn2. אפשרות הרחבה של המערכת.
rn3. מערכת פתוחה המאפשרת שינויים באופן עצמאי.rn

הופתעתי לגלות שרוב המערכות המוצעות לא נותנות מענה לדרישותיי לעיל. יש מערכות ייעודיות לשליטה על מערכת החשמל, בעיקר התאורה, אך הן לא נותנות מענה למערכת הקולנוע הביתי. מנגד, מערכות הקולנוע הביתי מספקות כלים להפצת אודיו ווידיאו בבית עם שליטה מרכזית, אך לא מאפשרות שליטה בתאורה. כמו-כן, רוב המערכות מוגדרות ע"י המשווק/יצרן ולא מאפשרות שינויים ע"י הלקוח.

כמעט התייאשתי, וכבר הכרזתי- חשמל חכם אינו בשל עדיין (ואסייג, ללקוחות עם תקציב מוגבל).
rnבדקה התשעים, כבר אחרי שוויתרתי, נחשפתי דרך אתר זה לעוד פתרון, הפתרון שהכי מתאים עבורי, פיתרון על בסיס Do It Yourself.

למעשה, הדבר הראשון שרציתי לעשות, הוא לקנות ממסרים תעשייתיים, עליהם ניתן לשלוט ב-USB דרך המחשב, ולכתוב את תוכנת הממשק באופן עצמאי. הפיתרון שמצאתי היה קרוב לזה, אך הרבה יותר פשוט.
rnהמחיר עלה לי, וכנראה עוד יעלה לי, במספר לא קטן של שעות שינה. אך כפי שאמרתי, אני חולה על גאדג'טים, ו"לקנפג" זה עונג עבורי.
rnעם רכישת המערכת, התחייבתי להכין סקירה, שכן זכיתי בכבוד של להיות הראשון שירכיב את המערכת בעצמו.
rnבחלק הראשון והקצר של הסקירה אתאר את המערכת ורכיביה. בחלק השני (שיופץ בהמשך) אתאר את תהליך ההרכבה וכתיבת ההגדרות לתוכנה.

המערכת

אם כן, הפתרון שנבחר משווק ע"י חברת Loginn .

rnהמערכת מורכבת מהרכיבים הבאים:
rn1. יחידות בקרים של T-control
2. IR-blaster
3. תוכנת שרת (server) המתממשקת לבקרים, ליחידת ה-IR, למודם ועוד
rn4. תוכנת לקוח (client)הניתנת להתקנה במחשבים ניידים ומחשבי כף-יד ומשמשת לממשק המשתמש.

כלומר, המערכת מורכבת משרת מרכזי השולט על מערכות החשמל דרך הבקרים המחוברים ליציאת RS-232 במחשב או על מערכות השמע והווידיאו דרך ה- IR-blaster.
rnהכניסה (INPUT) למערכת יכולה להתקבל דרך מגוון אפשרויות:
rn1. לחצני מגע-יבש פשוטים המחוברים ישירות לבקרים
rn2. חיישנים שונים המתחברים לבקר כניסות
rn3. תוכנת לקוח הניתנת להתקנה על מערכות מבוססות Windows ובפרט Pocket PCs, התוכנה מתחברת לשרת דרך רשת או דרך Wi-Fi.
4. שלטי IR המתממשקים ל- IR-Blaster.

כל כניסה יכולה ליזום פעולה (הדלקה/כיבוי/עמעום תאורה, למשל) או תרחיש הכולל מספר פעולות. את הפעולות ואת התרחישים מגדירים בתוכנת השרת.

קיים מגוון של בקרים המיועדים למטרות שונות:

בקרי ON/OFF (בד"כ 8 יציאות בבקר יחיד) לצורך הדלקה וכיבוי.
rnבקר תריסים (לתריסים חשמליים כמובן, ולמסך הקרנה חשמלי גם כן).
rnבקר עמעום (4 יציאות בבקר) לעמעום התאורה.
rnבקר כניסות לחיבור מגוון חיישנים (כגון: נפח, טמפרטורה, תאורה וכו').

ניתן לראות לוח חשמל לדוגמא המכיל את הבקרים הללו בתמונה למטה:


שימו לב, רשת החשמל בבית צריכה להיפרס בצורה השונה מהרגיל. כלומר, כל הגופים עליהם רוצים לפקד דרך הבקרים צריכים לקבל הזנה בנפרד דרך לוח הבקרים. כמו כן, המפסקים הרגילים מוחלפים במפסקי מגע המחוברים דרך כבל תקשורת אל לוח הבקרים. תאור נרחב יותר של פרישת החשמל יובא בחלקו השני של המאמר.

rnהתוכנה היא למעשה תוכנת ה- HouseBot עבורה נכתבו מנהלי התקנים ("דרייברים") המאפשרים התחברות אל בקרי ה- T-control. באופן כללי, התוכנה מבוססת על מסכים וכפתורים. הכפתורים יוזמים פתיחה של מסכי משנה או הפעלה של הבקרים. כמו כן ניתן להגדיר תרחישים או סדרת פעולות המופעלות עם לחיצה על כפתור, או עם קבלת חיווי מהבקרים. הן המסכים והן צורת הלחצנים מתקבלים מתמונות bitmaps. השימוש ב- bitmaps מאפשר גמישות רבה בעיצוב מראה הממשק למשתמש. התוכנה מעניקה סט בסיסי של כפתורים ומסכים, אך עיצוב מסכים חדשים יכול לגזול זמן רב על הגרפיקה והציור. עם הסט הבסיסי ניתן להגיע למסכים נאים בזמן קצר. התוכנה ידידותית ונוחה לשימוש.


rnמאמר זה מסכם התרשמות ראשונה ומבוא, מאחר ואני מרכיב את המערכת בבית בימים אלו, אתאר את תהליך ההרכבה והעבודה עם התוכנה במאמר ההמשך.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
11.10.2006
  
מאמר זה נכתב ע"י berez ונערך ע"י LiorC

1