מהו בית חכם? הווה ועתיד

"בית חכם הוא בית, בד"כ חדש ומאובזר במבנה מיוחד של חיווטים המאפשר לדייריו לשלוט או לתכנת מרחוק (או מקרוב) מערך ...

7:00
  /  
10.10.2006
  
המאמר נכתב ע"י rann ונערך ע"י LiorC

בין אם מדובר במערכות אודיו/וידאו, או בין אם מדובר על מערכות מורכבות יותר כמו תאורה, בקרת אקלים (מיזוג ,חימום) או אזעקה, כיום, כמעט כל מערכת ואפילו מכשירים "לבנים" (כמו תנור משולב מקרר) ניתנים לשליטה חיצונית , כלומר ע"י מערכת (בקר) מרכזית השולטת או מתזמנת את הפעלת המערכות השונות בבית.בית חכם ?

rnבפועל, הגדרת הבית החכם היא מעט רחבה יותר, ולכן אפשר למצוא מגוון רחב מאוד של מוצרים ומערכות שאפשר לנסות ולדרג אותם בכמה רמות:

rnאביזרים בדידים
– כמו : שלט לדלת מוסך, גלאי תנועה בחצר שמדליק אור. אביזרים שכלל לא מצריכים תכנות כלשהו, אלא רק התקנה(Plug & Play) .

rnמערכות 'עשה זאת בעצמך'
– מערכות פשוטות ומודולאריות כמו X10, אשר לא דורשות שינויים בבית (חציבה, שינויים בחשמל). הן כבר מעט יותר מסובכות ודורשות "תכנות" שיכול להתבצע ע"י כל חובב.

rnמערכות מתוכננות מראש
– מערכות עצמאיות למיניהן בעיקר לשליטה בתאורה, תריסים או וילונות כגון : Lutron ומצריכות התקנה על בסיס תכנון מוקדם של בעל מקצוע, ו"תכנות" מעט יותר מתקדם שבד"כ יתבצע ע"י מקצוען.

rnמערכות מורכבות
– מספר מערכות משולבות, הנשלטות ע"י מערכת ניהול מרכזית כגון : AMX או Crestron, כדי ליצור 'רשת' שיכולה לדבר בינה לבין עצמה, כך שהמערכת המרכזית (כמו המוזכרות למעלה) תשלוט בתאורה לפי תנאי התאורה בחוץ, ומערכת בקרת האקלים תשלוט גם בתריסים והחלונות בנוסף למיזוג, וכדומה.


לחץ להגדלה
rnהאתגר המרכזי בתכנון והקמת מערכת כזו הוא האינטגרציה בין המערכות השונות תוך שמירה על פשטות הפעלה. המטרה היא שהלקוח לא ירגיש את המעבר בין המערכות השונות, שמבחינתו הקישור ביניהן יהיה שקוף ולא יהיה צורך לפנות לכל אחת מהן בנפרד. כמובן שהשילוב חייב להיות אמין בצורה בלתי מתפשרת מפני שאם יש בעיה עם מודול אחד במערכת, הדבר משפיע על יעילות שאר המודולים. פרויקט כזה מצריך ידע רב בתחום על מנת שיושלם ללא תקלות, וכמובן תכנות מתקדם.

rnמטרת כל המערכות הנ"ל היא עזרה בניהול משק בית גדול (תאורה, מיזוג, אינטרקום), אבטחה, חיסכון במשאבים (חשמל, מים), נוחות ופינוק. בעתיד ניזכר בימינו ונחשוב 'איך הסתדרנו בלי זה עד היום? ' (בדומה לתחום הסלולאר).
rnמערכות כאלו יקלו על ביצוע פעולות יומיומיות בצורה משמעותית.

חכם זה מורכב?

rnמי שמתעניין מעט בתחום מגלה מבחר עצום של חברות המציעות מגוון רחב של מוצרים ואפשרויות בלי סוף.
rnמי שלא מכיר את התחום ורוצה 'בית חכם', ימצא את עצמו אבוד ללא ייעוץ מקצועי או שיאלץ לבלות לילות ארוכים באינטרנט.
rnחוסר הבהירות בכל תחום הבית החכם נובע, ראשית, מחוסר בסטנדרטים נפוצים (או למעשה ריבוי סטנדרטים שכל חברה ממציאה לעצמה). כמו בכל תחום, כאשר אין סטנדרט מנחה ליצרנים ולמפתחים, נוצר מצב בו כל אחד ואחד מציע לצרכן את המערכת האולטימטיבית, שהיא לרוב 'קניינית', ('Proprietary'), מוגנת זכויות יוצרים, ובד"כ איננה מסוגלת להתחבר למערכות אחרות.

rnמציאות זו מביאה למצב בו לאחר התקנת המערכת רק אותו מתקין מסוגל לתת שירות לתקלות, שינויים או תוספות במערכת מפני שרק הוא מכיר אותה, ולרוב, חלקי מערכת אחרת לא יתאימו, כך שהתקנת מערכת כזו כובלת את הלקוח לאותו המתקין.
rnבהדרגה, כל אביזר המבצע פעולה אוטומטית, קטן כגדול, ימצא את עצמו תחת הכותרת 'בית חכם'.
rnלמרות שקיימות טכנולוגיות רבות ופתרונות שונים (מחשבים, IR, RF, Crestron ,X10) המסוגלים להפוך את ביתנו לאוטומטי מזה עשרות שנים, התחום עדיין בחיתוליו. לעומת זאת, אוטומציה קיימת במגזר העיסקי שנים רבות. בתחום הביתי, סטנדרטים וטכנולוגיות לפתרונות ספציפיים נמצאים רק בהתהוות (לדוגמא, טכנולוגיות אלחוטיות למיניהן אשר ישמשו לתקשורת זולה).rnיכול להיות שהצרכן עוד לא ממש גילה או הפנים את יכולות הטכנולוגיה, ואולי קיים עדיין פחד מהטכנולוגיה, הרי אף אחד לא רוצה להתעורר בשלוש לפנות בוקר ולהמר אם האור יידלק או לא…
rnואולי בגלל שטכנולוגיות "בית חכם" נתפסות כיוקרתיות ביותר (כאלו שרואים רק בסרטים), ההנחה הרווחת היא שהציוד כנראה יקר מאוד, כולל ההתקנה. כזה שרק באלפיון או המאיון העליון אפשר ליהנות ממנו (למרות פתרונות כמו X10).

rnריבוי הסטנדרטים הוא גם הגורם לכך שניתן למצוא שירותי "בית חכם" אצל בעלי מקצוע רבים ושונים אשר הרחיבו את עיסקםגם לתחום שירותי הבית החכם, כדוגמאת חשמלאים, מתקיני תשתיות תקשורת, מתקיני אזעקות, מתקיני מערכות אודיו/וידאו ועוד.
rnמכל כיוון מקצועי מתפתחות מערכות "בית חכם": יצרני האזעקות מייצרים מערכות אשר מסוגלות לשלוט בתאורה של הבית, כדוגמת ויסוניק הישראלית, אשר מערכות האזעקה שלה מסוגלות להפעיל עד 15 מכשירים נשלטים של X10, מתקיני מערכות אודיו/וידאו מציעים שלטים, כדוגמת ה'פרונטו' של פיליפס אשר מותקן ע"י חברת טופ-אודיו ומאפשר לשלוט על כל מכשירי האודיו/וידאו ולמעשה על כמעט כל מכשיר הנשלט ב IR או RF, כולל התממשקות למערכת החשמל התאורה, וילונות ותריסים.


לחץ להגדלהrnהתופעה דומה לזו המתחוללת בשוק מכשירי הסלולר מול שוק מחשבי כף היד: דגמי המכשירים מתקרבים אחד לשני בצעדי ענק ולמעשה היום קיימים מכשירים החופפים לגמרי בתכונותיהם.
rnכמו-כן, ניתן לראות מגמה של פיתוח "מכשירים לבנים" ע"י מספר יצרנים ובראשם LG, אשר מנסים להכניס את הרשת הביתית אל המטבח, מפני ששם מתברר שבני הבית מעבירים זמן ניכר.

rnאז נכון שהמקרר Tablet של LG לא הצליח כל כך, אבל הפוטנציאל הוא גדול ולא מעט יצרנים מדווחים על מכשירים קיימים או עתידיים שיהיו בעלי יכולת תקשורת ויישלטו דרך הרשת (כדוגמת התנור/מקרר של חברת TMIO).
rnנכון שאף אחד לא צריך יכולת גלישת אינטרנט מעל גבי המקרר שלו, אבל כן ניתן להוסיף יכולת עקיבה אחר תנור בכדי לוודא שלא שכחנו לכבות או להדליק אותו. תארו לכם את אבא מכניס עוף לגריל, ושזה האחרון יידע איך להכין אותו בדיוק במידה, ויוציא הודעה למסך הפלאסמה או המחשב כדי להודיע שהאוכל מוכן. גם האפשרות שביום חורף קר נתחבר מהאוטו הביתה בכדי לוודא את טמפרטורת המים בדוד לקראת בואנו היא מפתה .. אין לזה סוף .

תקינה:

rnכמובן שיש בכל זאת גופים שונים המנסים לקבוע סטנדרטים אשר יקדמו את נושא השליטה, בקרה והאוטומציה לבית:
rnיש גוף אירופי המונה קרוב ל-100 חברות ונקרא 'קונקס', אשר העביר בסוף שנת 2003 סטנדרט, (עפ"י תקן אירופי, שפותח כאיחוד בין שלושה סטנדרטים שהיו קיימים באירופה) בשם 'TNX' האמור להיות "הסטנדרט הפתוח העולמי הבא לשליטה בבית". סטנדרט המקיף פרוטוקולים, תוכנה וחומרה (כבילה מסוגים שונים). יש לציין את חברת סימנס אשר פיתחה את תקן ה Instabus. תקן אשר אומץ ע"י יותר מ 100 חברות, אשר תחת הכותרת EIBA (European Installation Bus Association)הצטרפו מאוחר יותר והיו מבין שלושת הארגונים מקימי 'קונקס'. בין השאר חברות בארגון הזה גם LG וסמסונג הקוריאניות.

rnארגון CABA האמריקאי פועל לקידום טכנולוגיות וסטנדרטים של אוטומציה לבתים ובניינים בצפון אמריקה (ארגון זה גם חבר בארגון 'קונקס').
rnיש ארגון של מספר חברות בשם "ZigBee" המקדם סטנדרט של תקשורת אלחוטית בין רכיבים כגון: סנסורים, מתגים ושלטים, על בסיס סטנדרט שנקבע ע"י ארגון ה IEEE האמריקאי (802.15.4), על מנת לאפשר הקמת תשתית תקשורת מודולארית וזולה לצורך שליטה ואוטומציה.

rnויש כמובן את חברת X10 הידועה, אשר קבעה את הסטנדרט הפשוט יותר אשר מאפשר התקנה עצמית "ותכנות" יחסית פשוטים למערכות בעלות יכולות מורכבות יחסית. ישנם יצרנים רבים אשר מוצריהם תומכים בתקן זה כמו גם תוכנות שונות המאפשרות שליטה והתממשקות לרכיבי X10.
rnארגונים אלו ורבים אחרים מכוונים בסופו של דבר לאותה המטרה: איחוד תקנים,כל זאת על מנת לאפשר תקשורת בין המערכות השונות הנמצאות בבית, לאפשר סנכרון בעבודה (Interoperability), בין מערכות ורכיבים של יצרנים שונים.

rnושוב, אינטגרציה בין מערכות שונות בבית אפשרית גם כיום, אך יש עדיין צורך בידע מקצועי רב ומחקר עצמאי על מנת להביא את כל המערכות לעבודה ללא תקלות.

סיכום:

rnבכל שנה מתקיימות לא מעט תערוכות בכל העולם העוסקות בתחום, ולמרות זאת, עדיין היום, על מנת לתכנן ולהקים בית חכם ולהביא מערכות שונות למצב של עבודה בסנכרון משתמשים עדיין בפרוטוקולים הישנים והטובים כדוגמת RS-232, ו-IR. בנוסף, ההתקנה מאוד מורכבת ומסתמכת בד"כ על רכיבים יקרים, ודורשת שינויים בארון החשמל, חיווטים בקירות וזמן תכנות הדורש אנשי מקצוע מיומנים.

rnבגלל מציאות זו, הבתים של רובנו עדיין "טיפשים".

rnלהערכתי, למרות שטכנולוגיות שליטה, בקרה ואוטומציה קיימות כבר מזה כשלושים שנה, רוב רובם של האנשים בני דורנו ובני דור ההורים שלנו רגיל לסטנדרט חיים אחר, פשוט. מי יודע, אולי העיסוקים בקשיי היום יום מונעים מהם לחשוב על 'פינוק' שכזה. הרי לסבא שלי לא היה אוטו: היתה עגלה רתומה לחמור. וכשהורי רכשו את מכשיר הוידאו הראשון (כבר בזמני), השלט היה מחובר עם חוט למכשיר. ולנו יש כבר פרונטו ו-Crestron. כך שמדור לדור נדמה תמיד יותר ויותר שהילדים שלנו הם גדלים למציאות של 'ילדי שמנת'.rnאז אולי בכל זאת יש עתיד.


הבה נקווה שהכול 'יתפשט' מהר יותר, ושיבואו אלינו סטנדרטים לטובה, למען עתיד אוטומטי יותר, בו מערכות משולבות, בעלות יכולות אלחוטיות, הנשלטות מכל מקום, עם מחשבי כף יד, סלולר, טלפון או דרך האינטרנט יקיפו אותנו מכל עבר. ומערכות כמו אימות משתמש בכניסה לבית ופתיחת הדלת, ניתוק האזעקה, הדלקת אורות ומיזוג יהיו ללא התערבות המשתמש, אלא באמצעות כרטיסים חכמים (בדומה למקומות עבודה) וטכנולוגיות כמו Bluetooth, Wi-Fi, Wireless USB, וכמובן RFID שכבר נמצאות בשימוש זמן רב בתחומים דומים או מקבילים יכנסו הביתה. הרי אין מגוחך יותר מאשר להשתמש בחתיכת מתכת עם חורים וחריצים ייחודיים כדי לפתוח דלת. להכניס… לסובב… להוציא…. הרי זה כמו להדליק אש בעזרת שתי אבנים, לא ? rnקישורים :

ארגון קונקס

ארגון Caba

ארגון התקינה IEEE

LG

חברת TMIO

rnמאמר זה נכתב בעקבות מחקר עצמאי אשר התבצע מתוך משיכה אישית לתחום האוטומציה הביתי, הבית החכם, ומתוך חיבה ל'חיים הטובים' שהיו עד עתה תאורטיים בלבד. rn7:00
  /  
10.10.2006
  
המאמר נכתב ע"י rann ונערך ע"י LiorC

1