שבוע הרסיברים הגדול! Pioneer AX4AVi-S

פיוניר מתייצבים למבחן עם AX4 , הרסיבר, שיצא בגרסתו המעודכנת בשנה האחרונה הוא ממשיך דרכו של הרסיבר המוצלח AX5.rnרסיבר ה ...


פיוניר AX-4 האם ישים X על המתחרים ויהיה הטוב בארבעה?

מיצוב

rnרסיבר הפיוניר AX4 הינו כאמור ממשיכו של AX5 ומיצובו בחברה הוא במקום גבוה יותר – נושק לרגליו של רסיבר הדגל AX10 היקר ממנו בהרבה. רסיבר כולל את מיטב החידושים הנהוגים בתחום כולל I-LINK לחיבור דיגיטלי רב ערוצי וכמו כן חיבור לתקשורת עם I-POD.
rnהמכשיר בעל תקן THX SELECT II ובנוסף, תקן וכונון יחודי של AIR STUDIOS באנגליה.
rn 
נתונים

rn- הספק 140W X 7 CH
rn- תקן THX SELECT II 
rn- מיתוג וידאו VIDEO UP-CONVERSION TO HDMI
rn- מעבדי צליל MOTOROLA 48 BIT DSP
rn- חיבור USB
rn- כיול אוטומטי לרמקולים ולאקוסטיקה ע"י מערכת MCACC
rn- מחיר מחירון 10,000 ₪


איכות והנדסת אנוש

המכשיר מגיע בעיצוב דומה עד זהה לשאר סדרת הצמרת של פיוניר הכוללת את דגמי AX2,AX4,AX10. המכשיר בנוי באופן מוצק וסולידי כאשר צג המידע גדול וברור, המאפשר לראות את הפרמטרים של המערכת באופן ברור וגלוי למרחק של עד 4 מטר, נוח מאוד.
rnהמחברים מאחורי המכשיר מסודרים באופן לוגי נכון ומרווחים באופן שמקל על החיבור, איכות הבניה טובה מאוד.
rnהשלט הינו מהסוג הלומד אשר נוח מאוד לשימוש, לחצניו מסודרים (לוגית) באופן סביר ולא סובל מתחכום יתר מכביד. מסכי התפריטים המופיעים על מסך הטלויזיה ברורים ופשוטים לקריאה.
rnלמכשיר פאנל קדמי נפתח בדומה לימאהה ולדנון ובתוכו כפתורי כיול וכיוון מתקדמים יותר.

rnמחברים אחורים:

כיול המערכת

rnלרסיבר הנ"ל מערכת כיול לתשעה פרמטרים שונים כולל כיול לגלים עומדים, מרחקים, תדרים ועוד פרמטרים חשובים.
rnאיך עובד העסק? מצוין ,קל פשוט תוך מעבר אוטומטי משלב לשלב והצגת הנתונים בסוף, התוצאה כפי שהיא מתבטאת בסראונד – הפתעה בפני עצמה… דיווח בהמשך ויש למה לצפות.
rnניתן לזמן כל כניסת וידאו ולהצמידה בתפריט לאודיו המתאים כך שיתקבל צימוד מתאים.
rnיש אפשרות לכיוון השהיית האודיו והתאמתו לתמונה.
rnמסך הכיול פשוט וברור והוא מתעדכן במעברי הכיולים עד לסיום.
rnהכיול נוח ליישום ברמה כזו שאפילו לא צריך לקרוא וללמוד את ספר המכשיר עב הכרס!


מבחן האזנה rn


סאונד דו ערוצי – המכשיר נבדק בקטעי נגינה בדומה למכשירים האחרים, אולם תחילת פרק זה מתבטאת במילת הסיכום אכזבה!
rnהמכשיר חובר ישירות בחיבור אנלוגי ל-CDP של היוניסון ריסר'ץ והצליל שהופק ממנו, בלשון המעטה, לא היה שווה ערך בליגת המתחרים.
rnהמכשיר חובר בתצורת PURE DIRECT והתוצאות היו כדלקמן:
rnקטעי השירה של SADE הרוויים בפירוט ועושר אינסטרומנטלי המתלווה לקול הקטיפה של הזמרת נשמעו באופן אנמי, חיוור עם חוסר פירוט כאילו הונחה שמיכה על הרמקולים והגרוע מכל צליל מתכתי לעיתים צורם.
rnסגרתי את המכשיר, נתתי לו יום מנוחה בין אזעקות המלחמה, במחוזותינו הצפוניים, אולי הוא פגוע חרדה…שירגע ויבדק מחדש למחרת!
rnיום חדש – שקט יחסי בחוץ והרסיבר זועק לניסיון נוסף, הדיסק של ENIGMA מנוגן ושוב חוזרים הקטעים השונים, אך אבוי: הרסיבר לא הצליח להתרומם מרמת הבינוניות בסטריאו, חוסר פירוט, צליל עמום והמסקנה הכללית מהפיוניר הנ"ל PURE DIRECT=POOR STEREO.
rnמתאים יותר למכשיר ברמת ביניים ובהחלט לא לדגם הטוען לכתר.
rnהרגשתי תחושה של חוסר מיצוי הפורמט ולכן ניסיתי פורמטים אחרים בסטריאו כגון ANALOG STEREO ו- 96 STEREO ו…הפתעה. השמיכה הוירטואלית שכיסתה את הרמקולים הוסרה, הצליל נשמע פתוח ומפורט בהרבה, נבדקו אותם הקטעים ונמצא שיפור אדיר : דיאנה קרל חזרה לקול הקטיפה שלה והפסנתר עליו היא מנגנת נשמע אכן טבעי ברמה סבירה  אך עדיין לא כזו שמציבה את הפיוניר בראש החבורה אלא מאפשרת לראות, אי שם באופק, את הטובים שבחבורה.

אודיו רב ערוצי – פיוניר שמו את יהבם וכספם על מעבדי הצליל של מוטורולה הידועים לטובה מרסיברים אחרים ומערכת כיול משובחת, כל זה אמור לתת לפיוניר את אפקט הקולנוע המושלם, האם כך יהיה?
rnרציתי לפתוח עם אפקט פתיחה מרשים ובדקתי שוב את קטע מחול הפגיונות וריקוד הרקדנית (המגיבה למעוף האפונים המכים בתופים המסודרים במעגל), הקטע שהושמע השאיר בי רושם עז, וואו איזה סאונד מושלם!
rnאולי הטוב מכל המכשירים שנבדקו עד כה, נהנתי מאוד מאיכות הפירוט ותחושת הסאונד שעוטף את החדר תוך העלמת הרמקולים שמפזרים את הצליל.
rnעוברים לסרט "מאסטר אנד קומנדר" בסצינת מלחמת הספינות והתוצאה מרשימה ביותר, שפע רב של צלילים והתרחשויות ברקע והכל (הקול) נשמע באופן החד והצלול ביותר באופן ריאליסטי משובח.
rnאדגיש שוב כי רמת הפירוט וחדות הצליל היתה הגבוהה מכל המכשירים שנבדקו .
rnבסרט "TOP GUN"  נבחנה תחושת המרחב הוירטואלי – תלת המימדיות שמצליח ליצור הרסיבר בקרבות המטוסים ואכן הרסיבר סיפק את הסחורה ובגדול, קרבות המטוסים נשמעו בחדר באופן המושלם והמרשים ביותר מכל הרסיברים שנבחנו,ובאופן בולט כך שניתן להבחין בקלות בשינוי לחיוב.
rnהתוצאה בסרטים אכן הייתה מרשימה ביותר ורככה מעט את אכזבת השמיעה הדו ערוצית, נבחנו מס' הופעות מוזיקאליות בסראונד, הופעה של DIANA KRELL, CORRS ואף DIDO בכל ההופעות האלו התגלה הפיוניר במלוא גדולתו הסאונד נשמע מפורט ומוזיקלי כאשר קיימת הפרדה מוחלטת בין הכלים במת הצליל ענקית והביצוע היה הטוב ביותר במבחן עד כה.
rnאכן הפיוניר הוא מכשיר משובח להשמעות סראונד ,ניתן להגיד בוודאות שהוא הטוב בחבורה  וביצועיו היו משובחים בכל קנה מידה.

עיבוד הוידאו

rnרסיבר הפיוניר לא מפגר אחרי חבריו בקטע של מיתוג ועיבוד הוידאו, הוא אמנם לא מבצע UP-SCALING כלל אך מבצע UP-CONVERSION לחיבור HDMI לנוחיות המשתמש כולל מיתוג מחברי HDMI.
rnלמכשיר יש מחבר USB לאינטגרציה עם מכשירים חיצוניים.

סיכום

rnפיוניר הציבו בחזית הרסיברים את ה- AX4  רסיבר קולנוע ביתי אשר כשמו כן הוא רסיבר משובח אשר מלטש את המדליה מצד ימין (THX SELECT IIׂ) ומבריק את המדליה מצד שמאל (AIR STUDIO) בקולנוע ביתי בעל ביצועים מבריקים אשר ישאירו אתכם פעורי פה. ביצועי סראונד הנתמך ב- ROOM CORECTION משובח יגרמו לרמקולים להעלם מהחדר וישאירו טעם מתוק של סאונד משובח.
rnכל האמור לעיל ישכר אתכם ולא מיין אך לא אשקר ואומר לכם כי כאשר משנים את היחס ל 2:2 – כלומר שתי אוזניים לשני רמקולים דהיינו שמיעת סטיראו, מחביא הפיוניר את המדליות נאחז בכח בכיתוב PURE, מנסה למנוע ממנו להשתנות ל-POOR ומסתפק בביצועים בינוניים ביותר לשמיעה בסטיראו.

יתרונות
– סאונד בקולנוע ביתי
rn- תפריטים נוחים והנדסת אנוש טובה, תצוגה גדולה
rn- כיול אקוסטי מעולה, קל לכיול ותוצאה מצויינת
rn- שלט פשוט נוח וידידותי
rn- DSP משובחים לקולנוע ביתי

rn חסרונות
– ביצועים בסטריאו (דו ערוצי)
rn- לא מבצע UP-SCALING

ציונים

rnאיכות והנדסת אנוש – 9
rnכיול ותפריטים – 9
rnשמע דו ערוצי – 6
rnשמע רב ערוצי – 9
rnמיתוג ועיבוד וידאו – 8
rnתמורה לכסף – 8
rnציון ממוצע סופי – 8.16

rnהבדיקה בוצעה באדיבות "העולם הדיגיטלי"

פרקי המבחן:

Yamaha RX-V2600


Denon AVR 3806חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
04.10.2006
  
המאמר נכתב ע"י il62 ונערך ע"י LiorC

1