שבוע הרסיברים הגדול! Denon AVR 3806

הרסיבר השני במבחן מגיע מבית דנון. הרסיברים מסדרת ה- 38XX נחשבים לנמכרים ביותר בכל סדרות הרסיברים של דנון כאשר האחרון ...


דנון AVR 3806: אודיסאה בחלל?

rnדנון כחברה בעלת מוניטין רב אשר שמה את כל יהבה בתחום האודיו שלפה קלף סודי: ROOM CORRECTION משובח מבית אודיסי אשר הותקן רק בדגמי העל של החברה; כעת הוא זמין גם בדגם ה-3806 וגם בדגם הזול יותר 2807.
rnהאם האודיסי יצור את חלל ההאזנה המושלם כמאמר הכותרת אודיסאה בחלל?

מיצוב

rnה-3806 ממוצב מתחת לדגמי העל של דנון (סדרת ה-AX) והוא הרסיבר הבכיר ביותר בקו המוצרים ה"בינונים".
rnהמכשיר מזווד בכל מה שמקובל במכשירים בעלות דומה (אך ללא תקן THX) ומוביל את סדרת ה-38XX המוצלחת של דנון היישר לתוך זירת הקרב של הטובים שבחבורה.


נתונים

rn- הספק 7x120W.
rn- FULL UP-CONVERSION TO HDMI.
rn- 2 HDMI INPUT.
rn- מחבר DENON LINK לחיבור נגנים רב ערוציים.
rn- כיול אוטומטי ROOM CORRECTION מבית AUDYSSEY.
rn- שלט מגע לומד.
rn- שליטה באזורים נוספים.
rn- מחירון 11,000 שח.

איכות והנדסת אנוש

rnהמכשיר מגיע בעיצוב עכשווי סולידי ומקובל, הוא בעל דלת קדמית שנפתחת באיטיות וחושפת כפתורי כיול וכיוון נוספים ; מאחורי המכשיר מסודרים המחברים בסדר הגיוני סביר אולם מחברי הרמקולים באיכות בינונית.
rnהשלט משדר תחושה הייטקית ובעל מסך מגע בתאורה מושהית. השלט ידידותי כמו כלב פיטבול שלא אכל יומיים ורבים ירתעו מלהשתמש בו באופן שימצה את הפוטנציאל שלו.
rnלחיצה על צג השלט מרגישה כמו לחיצה על שקית קמח, בהחלט לא תחושה מקנה ביטחון…

כיול

rnהיהלום שבכתר בו מתפאר רסיבר זה הוא, כאמור, ROOM CORRECTION מבית אודיסי אשר אמור לכייל את המכשיר בהתאם למיקום הרמקולים ולאקוסטיקה של החדר.
rnהכיול מתבצע באמצעות מיקרופון, ב- 6 נקודות שונות סביב ה- SWEET SPOT , הכיול מייגע, ארוך ודורש מיומנות. בגמר הכיול נשמרים בזכרון הפרמטרים ומוצגים על גבי המסך כולל מרחקי רמקולים כיוון עוצמה לכל ערוץ וכיוון תדרים לכל ערוץ כך שיתקבל המצב האופטימלי לתנאים הקיימים.
rnיש לציין שהכיול הוא אכן ברמה הגבוהה ביותר אולי הטוב מכל המכשירים אך הוא אינו חף מטעויות.
rnריסון הבאס קיצוני מידי בדומה לכלב שחתכו את זנבו כך שלא ניתן לראות כל שמחת חיים ויש רבים שיעדיפו לחזק את הבאסים במערכת ובמיוחד בסאב וופר אשר נחתך ע"י האודיסי באופן קיצוני.
rnבסך הכל, כיול המערכת דורש מספר נסיונות להגיע לאופטימום והתוצאה הסופית מרשימה ביותר.
rnה-SWEET SPOT נפרש על פני רוב חלל החדר.


rnתצוגת האודיסי:
מבחן האזנה

אודיו דו ערוצי – הרסיבר הופעל ב- PURE DIRECT MODE ובדומה לימאהה המכשיר מכבה כל תצוגה ופרוססור פנימי מיותר ומתמסר כל כולו להעברה אנלוגית ישירה של האות המתקבל מהנגן.
rnהושמעו מספר שירים וקטעי נגינה של SADE והתקבלו מספר רשמים ראשוניים, הרסיבר הזה חזק מאוד בשמיעה דו ערוצית, אין לו בעיה להפעיל את הקרמונות של סונאס ולהוציא מהם את הקרם דה לה קרם והמדובר ברמקול שאינו קל לדחיפה.
rnהרסיבר של דנון מספק מספר בריא של וואטים בשמיעה דו ערוצית והדבר מתבטא בסאונד פאנצ'י בשרני וחזק.
rnפירוט הצליל היה מצויין והסאונד שהתקבל היה חד וצלול.
rnהושמע דיסק של DIDO בהופעה חיה באנגליה העתק אודיו של ה-DVD שיבחן בהמשך.
rnהשמעת הדיסק נתנה תחושת מרחב עד כי אתה עוצם את עיניך ומרגיש את עצמך בין קהל המעריצים של DIDO המפלחת את החדר בקולה המיוחד.
rnהדיסק של אניגמה נשמע קצבי חד ומהיר, הדנון הפריד בין הצלילים באופן חד ושלט ברמקול ביד רמה תוך מתן צליל ריאליסטי מהנה, נשימותיה של הזמרת נשמעו כה אנושיות עד כי הימאהה שהצטיין במבחן השמיעה הדו ערוצית יכול לחוש בה נושפת בעורפו וקרובה מתמיד לעקוף אותו בביצועיו המבריקים במבחן אך לא! הימאהה חוצה ראשון את קו הגמר בשמיעה הדו-ערוצית והדנון צמוד צמוד אליו.

אודיו רב ערוצי – כאן הציפיה מה-ROOM CORRECTION לחולל את הקסם ולהפוך את החדר לחלל השמעה אחיד, בסרט "מחול הפגיונות" נשמע חיתוך הבמבוק בסצינת המרדף אחרי הזוג חד ומוחשי ומזמין אותך לסצינת הפתיחה ולריקוד הרקדנית העיוורת תוך תיפוף צעיפה בתופים בהם פוגע גרגיר השעועית, אפקט הסראונד ממש משובח ואכן ה-SWEET SPOT קיבל מימדי רוחב והשתרע על שטחים נרחבים בחדר.
rnבסרט" TOP GUN" נשמעו המראות המטוסים באופן שאתה יכול לחוש ברשף מנועי ה- F14 ובעוצמתם מחרישת האוזניים של מנועי הסילון ללא הפרעה לדיאולוגים של מאבריק (טום קרוז) שנשמעו חד וברור ממש "מאבריק".
rnנבדקה רמת הפירוט בסרט "מאסטר אנד קומנדר" שוב בסצינת הלחימה רווית הפרטים וכאן החל הדנון להתנשף קלות מול הפיוניר אך נשם לרווחה כשעקף את הימאהה בהפרש קטן.
rnמעבר להופעות רב ערוציות, נבדקו ה- CORSS בהופעתם המרשימה וכאן הדנון במיטבו: רסיבר מוזיקאלי עם D/A משובחים, צליל עוטף; מערכת הכיול גורמת לרמקולים להעלם בחדר ולמוזיקה לשייט בתוכו, תענוג צרוף. הופעת ה- EAGLES בשירם "מלון קליפורניה", קטע קלאסי (אחד המושמעים ביותר) נשמע מוזיקלי ומעודן. בחנתי את DIDO בהופעתה וזאת לאחר האזנה ל-CD התואם בשמיעה דו ערוצית, אין ספק שההופעה קיבלה מימד עומק והקהל שנשקף לעיניה של DIDO בהופעתה ונשמע מרמקולי הסראונד קיבל פתאום תגבור של אלפים שנשמעו הרחק מאחור.
rnאת הפינאלה ניתן לדיאנה קרל בשיר הנועל את הופעתה בפריז, ביצוע הדנון רק משביח את יכולתה של הזמרת, הסראונד מעודן יותר מאשר בביצוע הפיוניר המוחצן אך עוטף יותר מביצוע הימאהה. אין ספק שהשיר הזה בביצוע נכון עם הציוד המתאים גורם לך לחייך ובגדול.

עיבוד הוידאו

rnהדנון אינו מבצע UP-SCALING כדוגמת הימאהה היחודי בחבורה אולם יש לו שתי כניסות HDMI שממותגות ליציאת המכשיר בדמות המחבר הבכיר HDMI . מחבר זה מוציא אות UP-CONVERSION מכניסות וידאו נחותות יותר ומבדיקת ביצוע הוא מבצע את עבודתו באופן תקין ואיכותי. ניתן לסכם פרק זה בציון טוב אך לא מבריק.

סיכום

rnהדנון 3806 הוא מסוג התלמידים הטובים בכיתה אשר קשה להגיד עליהם מילה רעה אך יחד עם זאת במבחן מדליות ההצטיינות נלקחו על ידי החברים האחרים בשלישית הצמרת. המכשיר מוזיקאלי, בעל עוצמה חזקה ומתמודד עם כל רמקול ללא בעיה, הוא טוב בסטיראו ובשמע רב ערוצי, מעט מסובך לכיול אך התוצאה שווה וניתן בהחלט להגיד שהמכשיר מאוזן בכל הפרמטרים הביצועיים ומתייצב בציון כללי גבוה מאוד.

יתרונות
rn- שמע דו ערוצי.
rn- שמע רב ערוצי.
rn- עוצמה מעולה בכל הערוצים.
rn- מוזיקאלי ומעודן.
rn- ROOM CORRECTION מצוין.
rn- תמורה טובה לכסף.

חסרונות
– שלט מעצבן.
rn- כיול מייגע ומסורבל.
rn- אין UPSCALING.

ציונים

rnאיכות והנדסת אנוש 8.5
rnכיול ותפריטים 8
rnשמע דו ערוצי 8.5
rnשמע רב ערוצי 8.5
rnמיתוג ועיבוד וידאו 8
rnתמורה לכסף 8.5
rnציון ממוצע סופי 8.33


פרקי המבחן:

Yamaha RX-V2600
חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
01.10.2006
  
המאמר נכתב ע"י il62 ונערך ע"י LiorC

1