בקרוב מאוד – שדרוג תוכנה משמעותי בממירי יס

לפני כשנה, יצאה חברת יס עם קמפיין פרסומי חדש בשם YES IMPACT. שלושה מרכיבים היו לאימפקט: מסך רחב, אודיו 5.1 ...
העדכון, אשר תוכנן במקור להיות משוחרר עוד לפני המלחמה, כולל מספר פיצ'רים שלקוחות החברה המתינו זמן רב עבורם. בעלי ממיר יס-מקס מכירים את ה-PROGRESS BAR אשר מאפשר הבנה מידית של כמה זמן עבר בתוכנית הנוכחית ומאפשר להימנע מצפיה בתוכניות שהתחילו מזמן, ומצד שני לזהות תוכניות שכמעט ולא הפסדנו בהם דבר.

rnמהפכת המסך הרחב משפיעה כיום בעיקר על בעלי מקרנים, מסכי פלאזמה ו-LCD ביחס 16:9. תלונה נפוצה היא לגבי תכנים רחבים והאופן שהם מוצגים על גבי מסכי טלויזיה רגילים. תכנים כאלה מוצגים לרוב כך שצדי התמונה חתוכים ובעלי מסכי טלויזיה רגילים התלוננו שהם היו רוצים לצפות בתמונה עם פסים מעל ומתחת (יחס מסך מקורי – ORIGINAL ASPECT RATIO).rn

חברת יס התלבטה בנושא זה רבות, שכן מצד אחד היא מציעה תכנים רחבים אך היא רצתה לחסוך את הפסים מעל ומתחת לתמונה במרבית המסכים הקיימים. מכיוון שיש אוהדים לשיטה הזו ולשיטה הזו, הפשרה היתה להוסיף את שתי האפשרויות.

אופצית LETTERBOX שתתווסף לבעלי הממירים הרגילים של יס בתוך כמה ימים, מאפשרת לכל אחד בעל מסך רגיל לבחור אם הוא רוצה לצפות בתכנים רחבים עם או בלי פסי ה-LETTERBOX.rnתמונת 16:9 מקורית מסרט בגירסא רחבה כפי שיראה אותה בעל מסך רחב. rn


rnאותה תמונה כפי שנראתה עד היום על גבי מסך רגיל (שימו לב שכמעט נעלמה הדמות מצד שמאל). rn


rnאותה תמונה במצב LETTERBOX (החדש) על גבי מסך רגיל (פסים שחורים מתווספים לשולי התמונה). rn


מהפכת הדולבי הגיעה ליס זה מכבר אך לא הושלמה. מגבלה טכנית איפשרה רק ללקוחות יס מקס להנות מתכנים עם סאונד הקפי. לכן, החברה בעצם שיחררה תכנים מסוג זה בעיקר לערוצי ה-DVD BOX (סרטים בתשלום).

המגבלה היתה בנושא הנקרא DOWNMIX. מדובר על מצב שבו לקוח בעל ממיר עם יכולות DOLBY DIGITAL מחובר לטלויזיה רגילה ולא לרסיבר אשר מסוגל לפענח ולהעביר את 6 ערוצי הסאונד לרמקולים המתאימים. מכיוון שמרבית קולות השחקנים נמצאים בערוץ המרכזי (CENTER) הדבר גרם לסאונד לקוי במקרים אלה.

החברה שקדה על הבעיה מזה זמן רב ופתרה אותה. משמעות הדבר היא שממירים רבים בבתי הלקוחות (מסוג ADB3100 – ממיר כסוף קטן עם חיבורי אודיו דיגיטליים מצידו האחורי) יוכלו לקלוט DOLBY DIGITAL. מכיוון שקהל הלקוחות בעלי היכולת לקליטת שידורים אלה יגדל, יש לקוות שמגוון השידורים בשיטה זו יגבר גם הוא.

rnמרבית הסדרות שמשודרות בארה"ב כיום, ורבות מהסדרות והסרטים שיס רוכשת – הוסרטו במקור עם DOLBY DIGITAL ב-6 ערוצים. rn

יש לקוות שיס תרכוש את התכנים עם סאונד בפורמט הזה, מה שיתן לנו את האפשרות לשמוע ולראות טוב יותר (לקראת העונה החדשה של "נמלטים"…). למרות שההשקה הרשמית של YES IMPACT היתה זה מכבר, שינויי התוכנה הללו הם בעצם האימפקט האמיתי ואנו מצפים להם, ולשיפורים נוספים עליהם עובדת יס, כבר בימים הקרובים.

למידע נוסף, מומלץ לעבור על מאמרים אלה:15:00
  /  
25.09.2006
  
המאמר נכתב על ידי עפר לאור, התמונות באדיבות YES.

1