מבחן בכורה בישראל ! סוני-אריקסון P990 חלק – ב'

המשך הסקירה הראשונה בישראל והמקיפה ביותר על Sony Ericsson P990


סנכרון

rnסינכרון ניתן לביצוע דרך כבל USB אשר ניתן לחברו ישירות למכשיר או דרך מעמד מיוחד. תוכנת הסינכרון השתנתה מאוד מהטלפונים האחרים ובעצם מדובר בתוכנה חדשה למהדרין. התוכנה אינה סובלת מבעיות שמאפיינות גירסאות קודמות או את ACTIVE SYNC (בעיקר נושא כפילות אירועים ואנשי קשר) ועבדה באופן חלק. ליתר ביטחון, ניתן גם (דרך המכשיר) לגבות את אנשי הקשר ולוח הפגישות לכרטיס הזיכרון בפורמט ידוע וקל להעברה בין מכשירים!





rnכאמור, הסינכרון מהיר ויעיל מבעבר, אולם הוא תומך כיום בעצם רק ב-OUTLOOK וב-NOTES. התוכנה מעדכנת ומדווחת מה בדיוק היא שינתה והיכן. ניתן לשלוט באופן מלא על מיקום ודרך הסינכרון, מה שאיפשר לי לייצר באאוטלוק הפרדה מלאה בין אותם אנשי הקשר שיסונכרנו מול המכשיר לבין אלה שלא (דבר שמנע הוספת מאות אנשי קשר מיותרים לטלפון).
rnהתוכנה גם מאפשרת גישה דרך MY COMPUTER לזיכרון הטלפון באופן שמזכיר מאוד POCKET PC. לבסוף, התוכנה גם מאפשרת גיבוי ושחזור מלאים של הטלפון ושדרוג קושחה. עדכוני קושחה יאפשרו לחברה לשפר ולייצב את הטלפון, אשר אם מקשים עליו מאוד יכול להפוך ללא יציב. מנסיון עם מכשירי העבר, לאחר מספר עדכונים, הגירסא מתייצבת והמכשיר הופך יציב ביותר.





rnעם המכשיר מגיעה סוללה BST-33 זעירה, בקיבולת 950mAh בלבד. משתמשים כבדים ב-WIFI ובפונקציות האחרות של הטלפון יתקשו להסתפק בה ועלולים למצוא עצמם עם סוללה מרוקנת תוך מס' שעות. שימוש אינטנסיבי בפונקציות המתקדמות דורש לא מעט אנרגיה, ולכן חשוב להפחית את עוצמת אור הרקע של הטלפון כאשר נמצאים בתוך מבנה. תאורה בהירה עובדת נהדר מחוץ לבית, אך מיותרת בתוכו ובהחלט מרוקנת במהירות רבה יותר את הסוללה. בהמשך, תוציא החברה גירסאת סוללה חזקה יותר (BST-34) אשר תוסיף כ-15% יותר זמן שימוש. מטען הטלפון מהיר וקטן, ניתן לטעון גם את הסוללה עם חיבור ה-USB, אך חשוב לציין שאם מדברים ומשתמשים במכשיר תוך כדי טעינה עם USB בלבד, הסוללה עדיין מתרוקנת (לפחות אצלי) ולכן כדאי לחבר את המטען גם במצב עגינה. rn

פונקציות

rnכאמור, לטלפון פונקציות רבות מאוד ולכן נתמקד רק בדברים "הבסיסיים": rn

1. דפדפן OPERA – אין מילים פרט למדהים. עברית עובדת חלק וללא בעיות. התוכנה עדיין דורשת מעט שיפורים (זיכרון טוב יותר של בחירת המשתמשים ואמולציה לדפדפנים אחרים). הדפדפן מהיר מאוד ויעיל בזיכרון. מדי פעם הוא "נעלם" בגלל חוסר יציבות. ניתן לפתוח מס' עמודים בו זמנית (בדיוק כמו IE7 או FIREFOX) וניתן לעבור בינם תוך שימוש ב-TABS. ניתן לסובב אותו למצב LANDSCAPE בדומה ל-R380s הותיק של חברת אריקסון, וכן ניתן לעבור בין מצב SMALL RENDERING (עימוד מיוחד עבור המסכים הקטנים של טלפונים) לבין מצב דפדוף רגיל. ניתן לדפדף בעזרת גלגל ה-JOGDIAL או פשוט על ידי גרירת העמוד באצבע… rn

rn





2. דואל – המערכת מחולקת לחשבונות פנימיים (שזה בעיקרון כל מידע שנכנס לטלפון דרך אינפרה אדום, SMS, MMS, BLUETOOTH וכו') וחשבונות חיצוניים. חשבונות חיצוניים עובדים במצב POP3 או IMAP4 (חשוב לאנשים שזקוקים לעותק של הדואל על השרת, אך נטולי שרת EXCHANGE, כמוני). במקרה שלי, הצלחתי גם להפעיל את חשבון ה-POP3 של GMAIL, מה שקשה עד בלתי אפשרי במכשירים אחרים.

3. את שירותי PUSHMAIL לא יכולתי לבדוק, אך המכשיר תומך ב-BLACKBERRY, וכן ב-EXCHANGE PUSH MAIL. בנוסף, ניתן לבדוק דואל כל זמן נתון, מה שמקל על העניינים.

4. ניתן לעשות מנוי על חשבונות סינכרון אלטרנטיביים (דרך האינטרנט).

5. תוכנת VPN שסופקה עם המכשיר הצליחה להתקשר עם חומת האש שלי דרך חיבור 3G אך לא הצלחתי להגיע לשרתי INTRANET בעזרתה. התיעוד בנושא זה לקוי בחסר ויתכן שיושלם בעתיד.

6. התוכנות המשרדיות מעולות. גם QUICKWORD וגם QUICK EXCEL פתחו עבורי מסמכים בעברית ללא בעיות מיוחדות ואיפשרו לי להוסיף ולשנות בהם תוכן.





rn7. PDF+ עבד ללא בעיה מיוחדת בעברית.


8. לוח הפגישות מעולה – פרט לעובדה שהוא מתעקש ששבת וראשון הם ימי החופש שלנו ולכן מציגים אותם בקטן… ניתן לראות בקלות את הפגישות ולהוסיף אנשי קשר לפגישות – יותר נוח מזה פשוט לא קיים.





rn9. יישום אנשי הקשר מצויין – ניתן לשייך אנשים לקבוצות שונות, לתת להם מספר מועדף, לפרט כל פרט שרוצים, כולל תמונה שמסתנכרנת לאאוטלוק, וכן לשייך צילצול שונה לכל אדם. גיבוי של המידע לכרטיס הזיכרון קל ונוח.


10. שימוש במצב מקשים סגור לוקה בחסר ודורש שיפור. קשה להגיע לפעולות מסויימות, ומענה לשיחות קשה.





rn11. פעולת החיוג לפי קול (פקודה קולית להתקשר לאדם כלשהו) טיפה מסובכת ולא תמיד עובדת, לעומת זאת, חיוגים מהירים (SPEED DIALING) מעולה וקל מאוד לשימוש.

12. האינטגרציה בין כל האפליקציות מצויינת, ניתן לצלם תמונה של איש קשר הישר ממסך העריכה של אנשי הקשר, ניתן לנגן צילצול הישר מהבחירה, ניתן להתקשר בוידאו או באודיו לאדם ששלח לך דואל, או SMS או MMS. דואל מאיש קשר מלווה בתמונת איש הקשר עצמו, וכן הלאה.





rn13. המצלמה מעולה למכשיר בסדר גודל כזה. בוידאו המצלמה פחות נוחה. תפעול המצלמה אינו גאוני ונראה אחרת משאר המסכים – דבר שכדאי לשפר. בנוסף, קל מדי לכבות פונקציות שונות בטעות (למשל, לכבות את הפוקוס האוטומטי ולא להבין מדוע כל התמונות יוצאות מחוץ לפוקוס) וקשה מדי להפעיל פעולות כגון שינוי רזולוציה וכו'. כאמור, חצי לחיצה על ה-SHUTTER גורמת לפוקוס ולחיצה מלאה גורמת לצילום. ניתן לגרום למצלמה לצלם 4 צילומים ברצף בכדי למנוע מצב של עצימת עיניים ותופעות דומות בקרב המצולמים… מפתיע במיוחד מצב ה-MACRO (צילום מקרוב) שעובד מצויין, ונדיר מאוד בטלפוני מצלמה.


מסך הצילום:



צילום חוץ:



לחץ להגדלה




צילום מאקרו:



לחץ להגדלה




rn14. סריקת כרטיסי ביקור – עובדת לרוב לא רע עבור כרטיסי ביקור באנגלית. הפרוצדורה פשוטה, שמים כרטיס ביקור על השולחן ומצלמים אותו במצב MACRO. התוכנה מפענחת את תוכן הכרטיס ומכניסה אותו הישר לאנשי הקשר, לאחר אפשרות עריכה ותיקון. במקרה של הכרטיס שלי, המכשיר לא זיהה כראוי את הגופנים ושגה בהכנסת שמי…

15. ניתן להפעיל תוכנות MIDL, אך ההגנות החדשות שהוסיפו בסימביאן לעיתים יכול להעיק ולהקשות על שימוש בתוכנות מסוג זה. כמו FIREWALL, המערכת דורשת מהמפעיל לאשר לתוכנות לא חתומות לגשת לאינטרנט וכו'.

16. שיחת וידאו עובד מעולה וכמעט ללא בעיות גם בקליטה פחות טובה. המצלמה הפנימית נראית מצויין, אם כי יש מעט הפרעות מתאורת ניאון. ניתן לעבוד עם אוזנית BLUETOOTH או ב-SPEAKERPHONE במצב זה.

17. נגן המדיה נשמע מעולה (כדאי לקודד את ה MP3 באיכות טובה, קחו בחשבון), וכך גם נגן הוידאו. הבעיה העיקרית היא האוזניות שמסופקות עם המכשיר שהן בסיסיות בלבד. לסוני כבר יש אוזניות סטריאו אלחוטיות, וכן דיבורית עם אוזניות איכותיות בהרבה. אני חושב יותר בכיוון של מתאם למחבר אוזניות רגיל אשר יאפשר שימוש באוזניות מקצועיות בהרבה.





rnהמכשיר כולל תוכנות רבות נוספות, כמובן, כגון משחקים – חלקם תלת מימדיים על ידי שימוש ב- OPEN GL. תפעול תכונות ואופציות הטלפון לא פשוט בכלל ודורש לא מעט משחק. הדבר דורש לא מעט סבלנות מצד המשתמש לאור האופציות המתוחכמות יותר (למשל דחית שיחה תוך כדי שליחת הודעת SMS – "אני עסוק, אתקשר אחרי כן", אפשרות לתזכורת לחזור למי שהתקשר אליך, דחיית כל השיחות הנכנסות לפי קבוצות שיוך שונות ומשונות וכן הלאה).
rnתוכנות נוספות קיימות כבר עבור המכשיר, כולל תוכנות ניווט (כרגע רק בחו"ל, אולם קיימות שמועות על תוכנה מבית TELMAP שמבטיחה לפתור את הבעיה בארץ ובחו"ל כאחד), משחקים ותוכנות שונות ומשונות כבר קיימות.



rnהיצע התוכנות למערכת זו עדיין קטן בעיקר בגלל דרישות האבטחה הקשוחות של סימביאן. זרם דקיק של תוכנות כבר מתחיל לזרום, בעיקר דרך אתר www.my-symbian.com


סיכום

rnמדובר במכשיר מרשים ביותר. פרט לבעיות יציבות וכמה תלונות מינוריות לגבי מימוש העברית, אין לי תלונות רבות מדי. הבעיה העיקרית של המכשיר הוא שהוא ממצב עצמו כתחליף לפטופ או אפילו פוקט פיסי רציני, אך זמן סוללה אינו מספק בכדי להיות תחליף ראלי לכך. אולי בתוספת סוללה חליפית, או פיתרון דומה, ניתן יהיה לפתור בעיה זו.
rnאת המכשיר ניתן כבר להשיג גם בארץ, אם כי לא ביבוא סדיר. בחו"ל, המחירים נעים בין 700 יורו ועד לכאלף יורו. המחיר בארץ בערך כפול כיום. לאור העברית המוצלחת, סביר להניח שלפחות חברת סלולר כלשהי תרים את הכפפה בארץ ותייבא אותו באופן סדיר. התלהבות עובדי אורנג' סביב המכשיר בעת שבדקתי את ה-USIM בהחלט הראתה שיש למכשיר סקסיות ואטרקטיביות.

להורדת סרטון וידאו קצר שצולם ע"י הטלפון לחץ כאן

rnחזרה לחלק – א'

תמונות נוספות: rn














rn


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
23.09.2006
  
המאמר נכתב ע"י עפר לאור ונערך ע"י LiorCrnrnעדכון על העברית: גירסא 1.01 של העברית מ-PSILOC פתרה את הבעיה עם ITALICS.

1