מבחן בכורה בישראל ! סוני-אריקסון P990 חלק – א'

הקדמה: אמנם הנושא לא קשור במישרין להתמחות האתר, אבל מדובר במכשיר שיעניין אנשים רבים כאן ושבהחלט יכול להוות מקור מולטימדיה ...


מבנה

מבחינה חיצונית, ה P990 נראה דומה למדי לאחיו המבוגרים. הוא מכשיר לא קטן במונחים ישראלים, גדול יותר ממרבית המכשירים בשוק. גוף המכשיר מצופה במתכת או פלאסטיק מתכתי בצבע כסוף, מה שמקנה לו מראה סולידי ועסקי.
rnלמכשיר FLIP שכולל את לחצני המספרים ודומה הרבה יותר לעיצוב של P900 מאשר העיצובים האחרונים של סוני, המרווח בין המקשים מספק נוח. למכשיר לחצני חיצים ו-OK נוחים מאוד. משני צידי החיצים מצויים שני זוגות של כפתורים. הכפתורים הללו משמשים למענה או דחייה של שיחות נכנסות ומתחתם עוד כפתורי BACK וכפתור C. הבעיה? המרווח בין כפתורים אלו מזערי וגודלם הקטן עלול לגרום ללחיצה מוטעית ודחיית שיחה נכנסת. לרוב המשתמש המופתע לא יבין כלל כי הוא דחה את השיחה, כי זה מרגיש כאילו הוא לחץ על הכפתור הנכון… ביטול הכפתורים הללו בתוכנה או מענה על ידי כפתור ה-OK (שמשום מה פועל כ-MUTE במקרה של שיחה נכנסת) יכול בהחלט לשפר את המצב.
rnבצד השמאלי של המכשיר מצוי כפתור ה-JOG DIAL, גלגל שניתן לסובב בשני כיוונים או ללחוץ עליו. שתי הפעולות הנוספות, קדימה ואחורה, שנמצאו במכשירים הקודמים של סוני אריקסון נעלמו ב-JOGDIAL הפעם. מספר התקלות בפונקציות אלה במכשירים קודמים והשימוש הנדיר בהם (מרבית המשתמשים כלל לא ידעו שיש להם 5 סוגי פעולות שונות בגלגל) גרמו לסוני לזנוח רעיון יחודי זה. עבור משתמשים חדשים זה מרגיש טבעי למדי, אך למשתמשים ותיקים ומנוסים במכשירי סוני אריקסון, הגלגל מרגיש "מסורס", למרות הוספת שני כפתורי BACK (אחד בצמוד לגלגל והשני על גבי לוח המקשים) משמשים כאחד משתי הפעולות הנפוצות של הגלגל הישן.
rnכפתור חדש הוא כפתור הנעילה אשר מאפשר פתיחה או נעילה זריזה של לוח המקשים – פעולה שימושית שהופכת נוחה במיוחד כעת. כפתור רביעי בצד המכשיר הוא כפתור הניגון וההשהיה – אשר מאפשר ניגון שירים והשהייתם לפי הצורך.
rnבראש המכשיר איזור ה-IR והאנטנות ולצידן כפתור ההדלקה והכיבוי אשר משתלב בראש המכשיר באופן נוח במיוחד. בצד שני של המכשיר מצוי כפתור ה-@ אשר ניתן לתכנתו למספר פעולות כגון חיבור לאינטרנט, שימוש ב-TASK MANAGER ועוד. מאחורי דלת קטנה מצוי כרטיס הזיכרון מסוג MEMORY STICK DUO PRO אשר מאפשר למכשיר לקבל עד 8G מקום איחסון.
rnלבסוף, כפתור המצלמה מצוי בצד המכשיר ומאפשר חצי לחיצה עבור פוקוס ולחיצה מלאה עבור צילום. מאחורי המכשיר מצויה המצלמה הראשית (מצלמה נוספת נמצאת מקדימה עבור שיחות וידאו) ודורשת חצי סיבוב של מגן העדשה אשר מחליק למקומו בקלות ומונע לכלוך ושריטות אשר כה נפוצות בקרב מצלמות הטלפון. המצלמה בעלת 2 מגה-פיקסל ומנגנון מיקוד אוטומטי (כן כן, העדשה אכן זזה!). הפלאש, כמו מכשירים רבים אחרי, מבוסס על SUPERBRIGHT LED לבן ומספק מעט מדי אור בשביל תנאים חשוכים לחלוטין, אך חזק על מנת לגרום לעיוורון זמני אם מביטים בו מקרוב… איכות המצלמה מפתיע לטובה – מזכירה איכות של מצלמות מדף פשוטות, ולא מצלמות טלפון אופייניות.


לצד המצלמה, מצוי ה-SPEAKERPHONE אשר מפתיע ביותר. במכשירים קודמים של סוני אריקסון, פונקציה זו הוזנחה למדי ואיכות השמע ועוצמתה היו נמוכות ופעמים רבות היו תלונות על הדהוד חזק. כיום, אין הדהוד כמעט כלל ועוצמת הקול שופרה משמעותית.
rnלמכשיר חסר מחבר אודיו, אשר אפיין את המכשירים הקודמים של החברה. הדבר גורם לכך שהחיבור היחיד נמצא בתחתית המכשיר, דבר שאינו נוח במיוחד ודורש רכישה של אוזניות ומתאמים אך ורק מהחברה עצמה – בחירה רעה למדי לטעמי.
rnבראש המכשיר מצויה נורית בודדה אשר לרוב נדלקת בירוק צהבהב (אשר דלוק קבוע כאשר המכשיר בטעינה ומהבהב לפי כמות התקשורת של המכשיר). בעבר היו למכשירים מספר נורות בצבעים שונים בכדי להודיע למשתמש על סוגי התקשורת הפועלים. במכשיר זה יש כל כך הרבה סוגי תקשורת אפשריים (GSM, GPRS, 3G, BT, WIFI, IR) שהחברה ויתרה לחלוטין על נורות נפרדות בכדי להודיע עליהן. חבל.

מערכת הפעלה

rnמערכת ההפעלה מבוססת SYMBIAN, מערכת אשר מיועדת לטלפונים בעיקר ומתחרה במיקרוסופט. שורשי המערכת ב-EPOC של SHARP אשר השתמשה בו במקור לתפעל את מכשירי כף היד ZAURUS. משפסקה לייצר אותן, שודרגה המערכת מאוד והיא בפיתוח מתמשך מזה שנים רבות במימון פעיל של חברות כגון סוני אריקסון ונוקיה.שתי גירסאות עיקריות יש למערכת ההפעלה הזו – UIQ וסדרות ה-SERIES של נוקיה (SERIES 60/80 למשל). מדובר על ממשק המשתמש – דבר המזכיר את האפשרויות השונות שקיימות בלינוקס, כאשר הבסיס הוא SYMBIAN והשכבה העליונה מהווה למעשה מערכת הפעלה משלימה.
rnמשמעות הדבר שתוכנות שעובדות במכשירי NOKIA המתקדמים לא יעבדו כאן (וההיפך) אולם המעבר מסוג מכשיר אחד למשנהו איננו דרמטי ומפתחי התוכנה בהחלט יכולים לבצעו.
rnגירסאת המערכת היא SYMBIAN 9.1 אשר תומכת בשפות דו כיווניות (עברית, ערבית ותאילנדית) באופן מובנה. המכשיר עצמו אינו תומך רשמית בעברית, אולם בגלל תמיכת מערכת ההפעלה, קל מאוד בעצם לאפשר את העברית – וכך עשתה החברה הפולנית PSILOC שמתמחה בדיוק בלוקליזציות מסוג זה. העברית בעצם כוללת מקלדת בעברית (בתוכנה בלבד) וגופנים בעברית. המימוש מוצלח מאוד – העברית עבדה בכל האפליקציות כמעט באופן מושלם. זה כולל את WORD/EXCEL (אשר במכשיר עובדים עם תוכנת QUICK WORD ו-QUICK EXCEL) דרך תוכנת הדואל, ה-SMS, והדפדפן, ואפילו קורא ה-RSS עבד בעברית ללא כל קושי. גם תוכנות חיצוניות כגון IM+ (תוכנת מסרים מיידיים שתומכת בכמעט כל תוכנות המסר המידיות האפשריות כגון GOOGLE TALK, MSN, ICQ, וכו') עבדו ללא כל קושי. העברית מועמדת לימין, לפי המילה הראשונה במשפט – משפט שמתחיל בעברית יועמד לימין, בעוד שמשפט באנגלית יוצמד לשמאל.rnהעברית מקיפה מאוד, אולם אינה מושלמת, המימוש של PSILOC (לפחות בעת כתיבת מילים אלה) אינה כוללת מימוש של אותיות עבריות במצב מלוכסן (ITALICS) כך שבמקומות מועטים בטלפון עברית מופיעה כריבועים. החברה מנסה למצוא לבעיה פיתרון. העברית איננה ממומשת לגבי המקלדת בחומרה, כך שיש צורך לעבור למקלדת בתוכנה בלבד עבור עברית. מכיוון שאין אותיות בעברית על גבי המקלדת (מה גם שאין ממש מקום על גבי המקשים לאותיות כאלה) אין זה היה עוזר במיוחד גם אם היה ממומש. מצד שני, הקלדת אותיות במצב לוח מקשים סגור, תומך רק באנגלית (בניגוד לעברית כפי שמומשה במכשירים הקודמים של סוני אריקסון). זה נראה שסוני אריקסון לא ממש יצאו מגידרם בכדי לעזור לנושא העברית, אפילו שהמאמץ עבורם היה צפוי להיות לא יותר ממזערי. תלונה אחרונה לגבי העברית היא לגבי מקש הרווח אשר ממוקם בצד ימין של המקלדת תוכנה, דבר שמציק ולא ממש אינטואיטיבי לגבי.
rnמערכת ההפעלה של סימביאן תוכננה מבסיסה לשפר מהירות וזמן בטריה למכשירים כגון תקשורתנים. החידוש בגירסא זו של סימביאן היא הקפדה על אבטחה ומניעת הרצת וירוסים וחסימת כל תוכנה שלא צריכה לרוץ (הרי מדובר כאן במחשב לכל דבר).
rnמקשי החומרה הקטנים חבויים מאחורי לוח המקשים. פתיחת לוח המקשים לא מפעיל, כבעבר, את ה-SPEAKERPHONE (וחבל – הפעלתו כיום דורשת מספר לחיצות שהן די מיותרות). ניתן להשאיר את הטלפון נטול לוח מקשים לחלוטין- דבר שחושף את הטלפון וגורם לו להפוך לדקיק יותר. החברה מספקת הוראות, מברגון וחלק חילוף אשר מתמקם בתחתית הטלפון במקום לוח המקשים. במצב זה, נראה הטלפון כגירסא מזערית של BLACKBERRY או של תקשורתן מבית חברת HP… אין ספק, המכשיר קטן בהרבה וחזק משני אלה. מקלדת החומרה מגיעה במספר גירסאות שונות, אך החשובה מכולן היא גירסאת QWERTY (מקלדת באנגלית). הלחצנים שקופים ומוארים מאחור. קל מאוד לזהות את הלחצנים עצמם אך בעלי אצבעות גדולות יתקשו להקליד עליהם. לדעתי, מרבית האנשים יסתדרו עם המקלדת ללא בעיה מיוחדת. לחיצה ממושכת על כפתור הרווח מקפיץ את הטלפון למצב טלפון. מקשים מסויימים דורשים לחיצה של ALT ביחד עם הלחצן – דבר שמעט מקשה על הלחיצות. לאחר אימון קצר, אפשר להגיע למהירות הקלדה מכובדת ביותר (באנגלית כמובן). מעבר לכך, לחצן ה-ENTER, קטן לטעמי וקרוב מדי ללחצן ה-DEL…rnלמכשיר יש PREDICTIVE TEXT אשר מנסה לנחש כל הזמן את המילה שאתה מקליד. הדבר דומה ל-T9 הנפוץ במכשירי טלפון רבים, אך פועל בכל אפליקציות הטלפון. ניתן לכבות אותו, וכאשר יודעים לעבוד איתו כראוי, הוא יכול להאיץ מאוד את ההקלדה באנגלית. בעברית, משום מה, הוא אינו עובד (גם לא עם מילים שחוזרות על עצמן רבות).
rnהסטיילוס משמש את המכשיר במצב פתוח ומאופסן לבטח בצידו האחורי של הטלפון. בניגוד למכשירים האחרים של סוני אריקסון, הוא ממוקם בצידו השמאלי של הטלפון, מה שעלול לבלבל תחילה את המשתמשים הותיקים של החברה. הוא ארוך מהסטיילוס של P900/P910 וניתן כבר להשיג גירסא נפתחת שלו (כמו אנטנה), אך אין בכך צורך. הוא מספיק ארוך ונוח לאחיזה. הוא גם ננעל טוב יותר בתוך המכשיר עצמו. rn

ממשק המשתמש ניתן לשינוי על ידי SKINNING. הפעם בחרה החברה לממש THEMES שלמים, כוללים אפקטים של אנימציה, שקיפות. הדבר מקנה תחושה מעניינת למשתמשים – ניתן לגרום למכשיר להרגיש מעט כמו VISTA, כמו מקינטוש או כמשהו יחודי לחלוטין. כבר כעת, שוקדים מפתחים רבים על עיצובים חדשים ומעניינים. מצד שני, הדבר מאיט את הטלפון ללא צורך. כיום ידוע, שהמכשיר מהיר מאוד, אולם האנימציות גורמות לו לעיתים להגיב באיטיות מה. מפתח שזיהה זאת הצליח בניסוי להאיץ את הטלפון פשוט על ידי כיבוי האנימציה – מה שהאיץ את התפריטים משמעותית, דבר שאני בטוח שישמח ליבם של משתמשים רבים של הטלפון.

קישוריות וקליטה

rnהמכשיר כולל פונקציות רבות כל כך, אך מן הסתם החשובה מבניהן היא שימושו כטלפון… איכות הצליל מעולה. לא ראיתי בעיות קליטה, פרט למקרה אחד שבו שימוש ב-SIM רגיל (דור 2) של אורנג' לא פעל במכשיר. מתברר שאורנג' חוסמת שימוש בטלפונים דור שלישי עם SIM דור שני. ל-P990 ישנו תפריט חבוי אשר מאפשר לו לפעול בדור שני בלבד, מה שגרם למכשיר להתביית ללא בעיה ברשת של אורנג'. עד כמה שלי ידוע, ברשת GSM של סלקום אין מגבלה כזו.
rnכתקשורתן, חיבוריות חשובה מאוד, ולכן המכשיר כולל אפשרויות רבות: rn

1. WIFI – המכשיר זיהה את כל ה-ACCESS POINTS ללא כל בעיה. הוא הצליח גם לתקשר עם נקודות אלחוטיות שמכשיר POCKET PC לא הצליח (בגלל הצפנת AES אשר לא נתמכת). פעולה ממושכת של WIFI גרמה לאיבוד כח סוללה משמעותי וחשוב לפקח על כך. rn

2. GPRS – החיבור היה יעיל וזריז. שימוש בכל גירסאות WAP/MMS/GPRS ניתן להפעלה דרך האתר של סוני אריקסון אשר שולח את הקונפיגורציות למכשיר. המהירות לא רעה. ניתן לחסוך זמן בטריה על ידי הפעלת אופצית CS אשר מדליקה את חיבור ה-GPRS רק כאשר הוא נדרש.

3. 3G – החלפה של ה-SIM לגירסאתו המשוכללת יותר (USIM) קלה ופשוטה. הדבר דורש אישור של המפעיל, כמובן. המערכת התבייתה על רשת ה-3G של אורנג', אך החברה מפעילה את הפורטל שלה אך ורק למכשירים רשמיים ברשת, כך שניתן להשתמש ברשת זו "אך ורק" לדפדוף באינטרנט ובהורדת דואל. המהירות מזכירה מהירות חיבור WIFI, קרי – מהירה מאוד.

4. BLUETOOTH – חיבור לאוזניות היה מהיר וטוב מתמיד. איכות השמע מצויינת וכך גם טווח הקליטה, אשר השתפר מאוד מאז המכשירים הקודמים של החברה.

5. INFRA RED – העברת ספר טלפונים שלם וקבצים דרך חיבור זה היה מהיר ויעיל במיוחד. ניתן להדליק אופציה זו באופן קבוע או רק לזמן קצוב בלבד.

6. חיבור USB מאפשר שימוש במצב PC CONNECTION אשר דורש תוכנה יעודית בצד המחשב. תוכנה זו מאפשרת גישה לזיכרון המכשיר ולכרטיס הזיכרון. בניגוד לעבר – מכשיר זה באמת כולל חיבור USB במהירות מלאה (מכשירים קודמים כללו חיבור SERIAL אשר הומר ל-USB על ידי תחנת העגינה של המכשיר). העברת קבצים מהיר מאוד במצב זה. במצב שני, ניתן להשתמש במכשיר כקורא כרטיסי MEMORY STICK DUO ובמצב זה המכשיר אינו מסוגל לגשת בעת הקריאה לכרטיס, אך המהירות משופרת מאוד.

חלק – ב'


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
22.09.2006
  
המאמר נכתב ע"י עפר לאור ונערך ע"י LiorC

1