מזרימדיה: Nowcom NC600

השם NOWCOM www.nowcom.com אינו שגור בפיהם של לקוחות רבים בישראל, אבל רבים מאוד בארץ משתמשים במוצרים שחברה זו מייבאת. החברה ...


המכשיר, אשר יועד במקור עבור חברות אשר מתכננות לתת שירותי VOD בארץ דרך תשתית כבלים ולויין, מאפשר Streaming הישר מהאינטרנט, כולל דפדפן, תמיכה מלאה בעברית ועוד מס´ פנינים נוספות. לקחנו אותו לסיבוב בדיקות ארוך והרי ממצאינו:

המכשיר מגיע באריזה עם כיתוב עברי והסברים מלאים בעברית. זה מאוד משונה (לטובה), אנחנו, שרגילים למכשירים מחו"ל הופתענו לגלות את הכיתוב העברי על האריזה (נראה בולט ומיוחד…).

חיצונית, המכשיר אינו גדול – גובהו כגובה נגן DVD מהמזרח הרחוק ורוחבו כחצי מרוחב מכשיר כזה. מקדימה יש לו רק מפסק הדלקה, חיבור USB (על כך בהמשך) ופאנל מבריק כמראה. כאשר המכשיר פועל, הפאנל מפסיק להיות מראתי וכותב NOWCOM, כאשר מנגנים סרט התצוגה מציגה את המיקום בסרט (שעה, דקה, שניה) שמתנגן באותו הרגע.

החיבורים מאחור פשוטים ואין חוסר כלשהו. המכשיר כולל יציאת וידאו דיגיטלית מסוג DVI (ללא הצפנת HDCP, כל הכבוד!), יציאות וידאו אחרות כוללות קומפוננט, SVIDEO וקומפוזיט. באודיו יש למכשיר יציאות אנלוגיות 5.1 וכן חיבור קואקס ואופטי.

בנוסף, יש למכשיר שני חיבורי רשת: חיבור 10/100 ETHERNET וכן חיבור אלחוטי בעזרת אנטנה שניתנת להרכבה מאחורי המכשיר.

הגדרות המכשיר מעט סבוכות ודורשות ידע על הרשת ודרך פעולתה. לא כל הפעולות ברורות מעליהן ולחלקן דרושה הקלדה דרך השלט, פעולה קשה ומאוד איטית (החברה קיבלה דיווח מלא מהאתר על כל הבעיות שיוצגו כאן, ובעת הזו עובדים במלוא המרץ על שיפור כל אחת מהתלונות שהצגנו).

בכדי לחבר את המסך לחיבור DVI ניתן לדפדף עם כפתור ה-VIDEO FORMAT בשלט עד אשר מופיעה תמונה. לאחר מכן ניתן להשתמש בכפתור SETUP בכדי לשפר את ההגדרות. יש מספר אפשרויות, בדומה למכשירים אחרים המבוססים על 8620, אך מצאתי שב-1080i איכות התמונה היא הטובה ביותר.
תוכנת שרת + עברית
נתחיל ונסייג בכך שבדקתי בעיקר את תכונות ה-HDTV של המכשיר, אולם, בנוסף השתמשתי במספר קבצי DIVX עם תרגום בכדי לראות שאכן המערכת עובדת עם עברית כראוי. עוד על העברית בהמשך המאמר.

תוכנת השרת מיוחדת ושונה מתוכנות שרת של סטרימרים אחרים. מכשירים אחרים עושים שימוש או בתוכנה סטנדרטית (מבוססת UP&P) או בתוכנה מינימליסטית (TVIX NETSHARE). המקרה הזה הוא שונה: כאן מדובר בתוכנת שרת לכל דבר עם אפשרות SKINNING. כלומר, ניתן בעצם להגדיר פורטל לכל מחשב בבית, כאשר כל פורטל כזה בעצם יכול להיראות שונה ולתת תכנים שונים. מגבלה מרגיזה אחת היא שהשרת חייב להיות באותה רשת מקומית עם המכשיר, דבר שימנע מחבר אחד לשתף תכנים עם חבר אחר, דרך האינטרנט (גם אם היה להם UPLOAD גבוה).
המכשיר בברור מיועד לעבוד כתחנה עבור שרת שכזה והוא STREAMER קלאסי, ללא נגן DVD, או דיסק פנימי. עיקר השימוש שלו מיועד להיות דרך הרשת, ולפיכך תוכנת השרת כוללת פונקציות רבות כגון ניהול מוזיקה, ואת קבצי הוידאו לפי ספריה ראשית וספריות משנה. ניתן גם לחבר מקורות חיצוניים דרך תוכנת השרת, עם UP&P או דרך ITUNES. במקרה כזה, הם מופיעים כספריות וירטואליות בשרת.

עם הדלקת התוכנה, ניתן לראות את כל השרתים שניתן לצפות בהם כולל הפורטל הפנימי אשר מאפשר Streaming של חומר הישר מהאינטרנט. שרתים באותה רשת מקומית יזוהו אוטומטית ויסומנו בירוק, כאשר אין וודאות מוחלטת שהשרת תקין האייקון של השרת יהפוך כחול וכאשר אין קשר, הוא יהפוך אדום. ניתן להגדיר שרתים ידנית, אך אין בכך לרוב צורך (לפחות עד שיאפשרו שימוש בתוכנת השרת גם מחוץ לרשת המקומית).

עם כניסה לשרת (מחשב שמריץ את תוכנת השרת של NOWCOM), נפתח המסך הראשי של הפורטל שנבחר עבור אותו מחשב. ניתן להחליף את ה-SKIN של השרת גם בצד המחשב עצמו או דרך התפריטים של ה- NC 600. חלק מ-SKINS הללו יפים וחלקם פחות (עניין של טעם אישי), אבל התכונה הזו מוצלחת למדי.

תוכנת השרת לא רק מעבירה סרטים, תמונות ומוזיקה למערכת, אלא גם דואגת להעברת התרגומים ולהפיכתם. מכיוון שאין תמיכה מובנית בעברית במערכות הפעלה שנגישות למכשירים כאלה, אין למכשירים הללו הבנה של תצוגה עברית נכונה מימין לשמאל. מכשירי DIVX רבים בשוק מציגים את התרגום הפוך וזקוקים לתוכנה שתהפוך את העברית בכדי שניתן יהיה לצפות בה כראוי. ישנם מכשירים שבהם יש מנגנון הפיכה מובנה (חלק מנגני DVD של פיוניר למשל). במקרה הזה, תוכנת השרת דואגת להפיכת העברית. התוכנה מזהה תרגום בעברית, הופכת אותו ברגע שהיא מזהה בקשה לקריאתו, מסמנת אותו (בכדי להמנע מלהפוך אותו שנית) ומעבירה אותו למכשיר. התוצאה היא עברית כמעט מושלמת. סימנים בסוף משפט לא תמיד מוצגים בכיוון הנכון, אך הרעיון מאחורי המנגנון יאפשר די בקלות לחברה לשדרג אותו ולשכלל אותו בהמשך, במידה ויראו לנכון.
בקבצי DIVX רגילים הצלחתי לצפות בתרגום עברית מושלם, הפונטים ופס המידע (מוכהה טיפה מעבר לרקע) נראים מצויין ובגודל מושלם. בקבצי TS נתקלתי בבעיות עם תרגום (אם כי ניסיתי להדביק תרגום של קובץ אחר, כך שיתכן שכאן מקור הבעיות) שכן התרגום הופיע במהירות ונעלם לאחר כמה שניות (כאילו שסימני הזמן שאמורים לקבוע את מועד הופעה והעלמות של כל קטע אינם נכונים).
רשת

מהירות הרשת היא סבירה, והמכשיר עמד בכבוד ב-Streaming של תכנים בעלי ביטרייט גבוה יחסית. ההפרעות העיקריות הן כאשר המחשב או הרשת היו עמוסים, או לאחר TRICKPLAY (כלומר, דפדוף קדימה או אחורה). כאשר לקחתי את המכשיר בכדי לבדוק אותו עם ה-PDP5000EX (במפגש שערכנו בעולם הדיגיטלי) לא הצלחתי לקבל קצב נתונים סביר כלל, אך מכיון שלא היתה לי גישה לרשת הספציפית הזו לא ניתן היה לבדוק האם מדובר בבעיה מקומית. בכל אופן, ברשת שלי בבית (SWITCH פשוט של 10/100) לא נתקלתי בבעיות של עומס כל עוד המחשב לא היה עמוס מדי.
עם תכני SDTV דרך הרשת לא נתקלתי בתקלות Streaming.

FAST FORWARD/REWIND דרך הרשת דורש מעט זמן. קפיצה קדימה או אחורה דורש מהמכשיר לעשות INDEXING ולכן התחלת הפעולה לוקחת יותר זמן מאשר מכשירים אחרים. לעומת זאת, האמינות של הקפיצה הזו היא גבוהה יותר ואחרי שהתרגלתי להמתין מספר שניות לפני שהעברה מהירה קדימה או אחורה מתחילה לפעול, זה הפך לאמין גם עם קבצים שהיו בעייתיים במכשירים אחרים. ניתן גם להשתמש בחיצים ימינה ושמאלה (או דרך כפתורי המספרים) בכדי לקפוץ ב-%. לחיצה ממושכת על חץ ימין או שמאל מושך קדימה או אחורה את הסרט כל פעם באחוז בודד, לחיצה על מספר מעבירה בעשרות אחוזים (3= קפיצה ל-30% מהסרט, 7= 70%). בכל הפעולות הללו יש עיכוב שרק אחריו הקול והתמונה מסתנכרנים כראוי.
רשת אלחוטית

למכשיר יש תמיכה מובנית ב-802.11G, כלומר רשת אלחוטית מהירה. הדבר צפוי לשרת את מי שבעיקר זקוק לצפות בקבצי SDTV כגון DIVX/XVID או WMV בקצבי נתונים איטיים. קצב הנתונים שניתן באופן אמין להציג בחיבור אלחוטי שכזה אינו מספיק בכדי לקיים חיבור HDTV מספק. בבדיקות שערכתי התמונה מגמגמת וכצפוי, נאלץ להמתין לדור הבא של WIFI (למשל MIMO) בכדי להגיע לקצבי נתונים מספקים. החיבור האלחוטי כולל הגדרות WPA-PSK, שהן כידוע המתקדמות בשיטות ההצפנה והפיענוח. אצלי בבית אני עושה שימוש בשיטה זו בכדי להמנע מפריצות (ככל הניתן) לרשת הביתית שלי. המכשיר לא הצליח להתלבש על הרשת וסירב ליצור חיבור כאשר אופציה זו היתה דלוקה. תלונה נוספת שהיתה לי נובעת מדרך הקשת הנתונים עם השלט. הקשת אותיות דרך השלט מתבצעת כמו בטלפון סלולרי – לוחצים על הלחצן מס´ פעמים עד שהאות מתקדמת והופכת לזו המבוקשת, לאחר מספר שניות זה מתקבע ומתקדם לאות הבאה. מכיוון שמדובר בסיסמא, האות היתה הופכת ל-* לאחר שהתקדמתי לאות הבאה. במקרה שלי הסיסמא כל כך ארוכה שפשוט אי אפשר היה להקליד למכשיר ללא טעויות… אז או שצריך לשנות את דרך ההקלדה של אותיות, או לפחות להציג את הסיסמא כל עוד לא עזבתי את השדה… בכל מקרה גם כששיניתי את הסיסמא ל-1234, עדיין לא הצלחתי ליצור קשר עם הרשת שלי ונאלצתי להוריד את ההגנה הזו מהרשת לעת הבדיקה.

מכיוון שהראוטר האלחוטי שלי מאפשר בידול בין הרשת הקוית לאלחוטית (בכדי למנוע למשל מאנשים שהצליחו לפרוץ את הרשת האלחוטית מלהגיע לרשת הפנימית והחשובה יותר), הוא מפריד את הרשתות ל-SUBNETS שונים. מבחינת המכשיר, משמעות הדבר שיש לו כאילו שתי רשתות נפרדות. כזכור, תוכנת השרת עובדת רק כאשר המחשב והמכשיר נמצאים באותה רשת מקומית. מכיוון שהתוכנה רואה מצב שכזה כאילו הרשת אינה מקומית, לא ניתן היה לעשות Streaming בין מחשב שהיה מחובר בחוט לרשת עם המכשיר, למרות שהיתה בינהם תקשורת מלאה…. רק כאשר העברתי את תוכנת השרת ללפטופ, ניתן היה ליצור קשר ולהציג תכנים.
למי שצריך רשת מאובטחת, או שהמחשב שלו אינו מחובר אלחוטית מדובר בחסרונות שימנעו שימוש במכשיר כמות שהוא. כפי שציינתי, העברתי הערות אלו לחברה והיא עובדת על שיפור שתי הבעיות.
דפדפן

הדפדפן הפנימי מזכיר יותר דפדפן סלולרי או של MCE, והוא בסיסי ביותר. לא כל דבר עולה בו כראוי, ועברית בפרט דורשת טיפול לא קל. לכן החברה בעצם מושכת לכיוון של אספקת רשימת אתרים מיוחדת אשר תעבוד עם המכשיר (פורטלים של חברות כמו CASTUP או לשירותי הוידאו של תפוז, נענע, YNET וכו´) אשר יעברו התאמה למכשיר. הדבר גם ימנע צורך מהמשתמש להקליד את כתובת האתר (כאמור, הקלדה דרך השלט אינה פעולה מהנה במיוחד). אתרים באנגלית עברו בקלות רבה יותר למסך ונתקלו בפחות בעיות.
USB
במכשירים רבים, חיבור ה-USB נמצא כיום מקדימה. הסיבה פשוטה, היצרן בעיקר חשב על חיבור DISK ON KEY למכשיר, שמיעת מוזיקה הישר מנגן MP3 נייד או וידאו מנגן MP4. לצערי, כאשר מדובר במכשיר מסוג זה, מדובר בחיסרון כי יש להניח שיותר סביר שנרצה לחבר את המכשיר לדיסק קשיח חיצוני. בדומה ל-JVC 100U ולמכשירים אחרים בקטגוריה, אין המכשיר תומך ב-NTFS דרך חיבור ה-USB שלו. משמעות הדבר שיש צורך לפרמט דיסקים חיצוניים ב-FAT או FAT32 (תלוי בגודל). כאמור, זה מספק בהחלט כשמדובר בנגן DIVX או כאשר מדובר על זכרונות של DISK ON KEY, אך איננו מספק כאשר נחבר דיסק חיצוני. מרבית האנשים מפרמטים דיסקים חיצוניים ב-NTFS מכמה סיבות: זו ברירת המחדל ב-WINDOWS XP, וכן בגלל שזה פוטר את מגבלת 2GB (או במקרים מסויימים) 4GB גודל קובץ מקסימלי. מכיוון שמרבית קבצי הוידאו ב-HDTV הם גדולים בהרבה מ-2GBB, הדבר דורש פיצול למספר קבצים, לא סוף העולם, אבל בהחלט "נידנוד" לא רצוי. כאמור, דרך חיבור הרשת הבעיה הופכת לא רלוונטית מכיוון שתוכנת השרת מסוגלת בהחלט לגשת לקבצים בדיסקים של NTFS ובגדלים של 2GB ומעלה. החברה בודקת את האפשרות להוסיף תמיכה ב-NTFS בגרסאת תוכנה עתידית.
איכות תמונה וצליל
המכשיר מוציא וידאו באופן כמעט זהה למכשירים אחרים בקטגוריה הזו. מדובר על איכות וידאו טובה מאוד. גם איכות הצליל זהה בסרטים לזו של מכשירים אחרים. אין לי את הכלים לבדוק את ההבדלים ב-PCM.
חשוב לציין שבדומה למכשירים אחרים קבצי WMV לא תמיד נשמעים דרך המערכת. הסיבה התבררה לאחר שזיהיתי אותה במכשיר אחר (ה-TVIX5000), יתכן שכמותו, המכשיר מעביר WMA דרך חיבור SPDIF, אך מרבית הרסיברים לא מסוגלים לפענח אות כזה, מה שגורם לאובדן אודיו עבור תכנים כאלה. אני מקווה שניתן יהיה להמיר תכנים כאלה ל-PCM ובכך לפתור את הבעיה.
שלט

אחת הנפילות הגדולות של המכשיר נובעת מהשלט. השלט קטן אך מעוצב באופן לא אינטואיטיבי בעליל. מציאת כפתורים עליו (כולל פעולות שגרתיות כגון אחורה, קדימה, LOGIN, HOME או SETUP) דורשת חיפוש מאומץ גם לאחר שימוש ארוך טווח במכשיר. הפעולה הכואבת ביותר היא הקלדת מילים דרך השלט בשיטה הסלולרית ובכך גם דרוש שיפור. החברה בודקת את הנושא לאחר פנייתי בנושא.

Streaming

Streaming דרך האינטרנט הוא אחד ה-KILLER FEATURES של המכשיר אשר אינם מצויים במכשירים מתחרים. היכולת של כל אחד מאיתנו לשדר דרך האינטרנט תכנים בקלות יחסית ולקלוט אותם עם המכשיר היא פנומנלית. יותר מזה, הייתי רוצה שהחברה תאפשר גישה ל-YOUTUBE, GOOGLE VIDEO ודומיהם או אפילו לשים VIDEO PODCASTS דרך אתר קולקטיבי, או לינקים למשדרים ביתיים, כך שניתן יהיה לשדר תוכן ממשתמש א´ למשתמש ב´ ללא בעיה. הפונקציה כבר קיימת, אך אם ניתן יהיה להרחיב אותה עוד, אפשר לחשוב על שינוי תפיסתי עם תכנים כאלה.

כמובן שניתן גם לשלב בכך VOD. עם רשת מספיק חזקה (ADSL2) לא רחוק היום שניתן יהיה לקלוט תכנים באיכות HDTV ללא צורך בתיווך כלשהו. גם כיום עם ADSL רגיל או שירות הרשת בכבלים ניתן להגיע לקצבי נתונים שבקלות יכולים להתחרות ביס ובהוט, מה שעלול בעתיד לאפשר רכישה של סרטי VOD הישר מספקים כגון בלוקבסטר ודומיהם על בסיס תשתית של מכשירים כאלה (כלומר, IPTV). עדיין רחוק היום ומיזמים כאלה (כמו של 012) לא תופסים תאוצה בינתיים, אך יתכן שבעתיד מכשירים כאלה יכולים לקדם את הנושא בעוד צעד.
סיכום
מדובר במכשיר שעדיין לא יציב לחלוטין, אך בהחלט לא רחוק מכך. יש כמובן שיפורים רבים שניתן לבצע בו, אך כבר היום הוא מסוגל לספק את הדרישות הבסיסיות שמרבית האנשים זקוקים להם כרגע. מחירו הצפוי הוא כ-1400 ש"ח, כלומר הוא זול משמעותית ממכשירים אחרים בתחום. הגירסה שבדקתי עדיין לא משווקת באופן פעיל, אך כדאי לשמור את תשומת הלב ל-NOWCOM: עם שיפורים לא גדולים החברה מסוגלת להגיע להשגים משמעותיים בתחום ה-HDTV Streamers.

חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
08.09.2006
  
מאת: עפר לאור

1