נקודת המבט של עדי – מבוא למערכות בית חכם

מאמר זה חונך למעשה את פורום בית חכם. בעבר הרחוק מערכות בית חכם היוו סיפור יקר מאוד. גם בימינו אנשים ...

7:00
  /  
25.08.2006
  
הסקירה נכתבה ע"י עדי לב ונערכה ע"י LiorC

במקור בית חכם נולד כמערכת בקרה, (בדומה לזו הנמצאת לרוב במפעלים) שהועברה לעולם הביתי בכדי לבקר הדלקת וכיבוי מכשירים, פתיחה וסגירה של שערים או תריסים. חלק מהבעיות נבעו מחוסר תשתית לחיבורים קוויים ולכן התפתחה תשתית על קוי חשמל, הנפוץ מכולם נקרא X10 שאפשר לבקר על 256 מכשירים , במקור רק "הדלק" ,"כבה", "הגבר", "החלש", אבל בהמשך נוספה גם יכולת קביעת ערך אבסולוטי למשל לעוצמת דימר או מיקום של תריס או לחילופין לקבל חזרה קריאת טמפרטורה. כאשר שלט או מסך מגע מרכזי יאפשר לקבוע מה לבצע. עם הזמן התפתח חיבור למחשב טורי וגם תוכנות ממשק ל-PC ונוספה יכולת בקרה על מצלמות. בימינו, המערכת מכילה (בנוסף לבקרה על התאורה, תריסים, שערים, כניסה ומצלמות) גם טיפול במדיה בבית מצד אחד וחיבורים אלחוטיים מצד שני.

rnמכיוון זה הגעתי לבית חכם ומכיוון זה אפתח: rn

עולם הבית החכם

אתחיל בפיזור המדיה והבקרה בבית, למשל בסלון או בחדר השינה. בשני המקומות אין לך מקום למחשב ואתה לא מעוניין ברעש של מאווררים. בעזרת מכשיר קטן כדוגמאת NOWCOM 500 NC ניתן להציג תמונות מוזיקה וסרטים ברחבי הבית. העלות לא גבוהה (כ- 1300 ש"ח) ובניגוד למחשב, המכשיר פועל בשקט מוחלט ותופס מקום מינימלי. ראה www.nowcom.tv . הסרטים צריכים להיות מקודדים בפורמט DVD מסוג AVI או DIVX והמוזיקה מסוג MP3. על כל אחד מהמחשבים בבית יש להריץ תוכנה שרת בה מגדירים את המחיצות שם נמצאים הסרטים, תמונות האלבומים והמוזיקה. תמיכ המכשיר בעברית די טובה, בעיקר ביחס למוצרים אחרים שבשוק. בתפריט ניתן לבחור מחשב מתוך רשימת מחשבים שיצרת (מופיע בירוק אם מחובר) ואז ניתן לדפדף עם שלט רחוק בין הסוגים והקבצים השונים ולהציג ולהשמיע את המדיה על המסך הגדול בסלון. עדיין (במכשיר זה) לא ניתן לשלוט בתוכן הנמצא ב-REMOTE אלא אם כן אתה מכוון אותו ל-URL של פורטל הזרמת וידאו או אודיו – כמו פודקאסט ( נתמך במכשיר), שהקמת אצלך.

rnבנוסף, בית חכם יכול להכיל מצלמות לכניסה ולמעקב. אומנם ניתן פשוט לבחור במצלמת אינטרנט עם מאריך USB מתאים, אבל ישנו גם מבחר של מצלמות וידאו למעקב וכרטיסים לאיסוף התמונות בתזמון שאתם קובעים. ניתן גם להשתמש בכרטיס טלוויזיה עם כניסת AV להצגה של מצלמות וידאו או לקנות כרטיס מיוחד (המחירים בירידה…). אתרים בהם ניתן לרכוש מצלמות כאלו הם www.all4spy.co.il או www.spy4u.co.il . אחד הדברים שמתחילים להיות נפוצים כעת הוא מצלמת אינטרנט שבה ניתן לצפות מכל מחשב באינטרנט או לשלוח תמונות MMS או וידאו לטלפון הסלולרי. חלקן ניתנות גם לכיוון מיקום מרחוק. פעמים רבות משולבת מערכת זו עם מערכת אזעקה. חברה ישראלית שמתעסקת בפיתוח ויצור אזעקות הינה חברת ויסוניק הותיקה: www.visionic.com rn

כמו כן, מערכת בית חכם מסוגלת לבצע תרחישים: להדליק ולכבות אורות, מזגן, טלוויזיה ורדיו עפ"י תכנון מראש. לדוגמא: קירור הבית לפני חזרה מהעבודה ואח"כ כיבוי המזגן לאחר השעה 2 בלילה. חלק מהתרחישים מבוצעים במטרה ליצור אשליה של נוכחות, גם כשאתם נמצאים מחוץ לבית. הפתרון הזול ביותר הינו שעון שבת, אבל כיום ניתן להחליף את המנגנון המיושן במערכות מחוברות למחשב. הפקודות יכולות לעבור ישירות על רשת החשמל או דרך מודל אלחוטי ע"י תוכנה ובקר שמחוברים למחשב. בימינו ניתן לתכנת גם מרחוק דרך טלפון או אתר WEB .

rnאתר www.samrthome.com מכיל מוצרים רבים. בארץ, ניתן למצוא את יאיר אלקטרוניקה. rn

החלק היקר בסיפור הן מערכות הינע, כמו פתיחה וסגירת תריסים. כאן אפשר לחסוך על ידי קניה ישירה של מנועים DC והרכבה. (אבל זה דורש ידיים טובות…). rn

האם זה בית חכם? לדעתי, קצת מופרז לקרוא לזה כך אבל זה סלוגן נחמד. דוגמא למערכת חכמה היא מערכת שמודדת טמפרטורות עם יציאות הקובעות מתי לסגור תריסים ומתי לפתוח, מתי להפעיל את הדוד ומתי להפעיל את המזגן, מתי להקליט סדרת טלויזיה וכל זאת בתיאום זמנים ועל ידי תוכנת בקרה מרכזית . rn

דוגמא לאינטגרציה של תוכנת בית חכם ניתן לראות כאן

שלטים לבית חכם

rnבימינו ריבוי שלטים: נגן DVD, טלוויזיה, מזגן וגם חניה יצר תת ענף של שלטים אוניברסליים שהמפורסם והיקר בהם הוא PRONTO של חברת פיליפס שמחירו מתקרב למחיר מחשב נייד. לחברת לוגיטק יש ערכת זולה בהרבה. בעזרת שלט כזה ניתן לשלוט על כל הנעשה בבית החכם. מעבר לזה ניתן להשתמש במחשב כף יד POCKET PC או במחשב TABLET PC כעמדת שליטה.

rnהבעיה היא עלויות גבוהות של שלטים כאילו. העלויות הגבוהות גרמו להופעת יצרנים המתחרים במחירים נמוכים ביחס למערכות הראשונות. אחת מהחברות גם מפתחת מוצרים בארץ ונוסדה ע"י יוצאי ICQ בישראל. החברה נקראת סופרנה .

לחובבי גאדג'טים המשתייכים לקטגורית בית חכם – ניתן להשיג מספר צעצועים כאלו, כמו השקיית עציצי בית, באתר tymond .

rnלאלו מאיתנו אשר אין להם כוח להרכיב מערכות לבד, קיימות מספר חברות של התקנות בית חכם הפועלות בארץ:

rnסופיה בשמה החדש I-FEEL, קונטק וארדן, Loginn.

הפורום נפתח:

rnאתם מוזמנים להשתתף ולשאול בפורום החדש של "בקרה שליטה ובית חכם" אשר מכיל מאמרים בעברית וקישורים לאתרי מוצרים המיובאים ארצה (ניתן למצוא גם בקישורים של האתר הראשי).

פורום שליטה, בקרה ובית חכם.


7:00
  /  
25.08.2006
  
הסקירה נכתבה ע"י עדי לב ונערכה ע"י LiorC