YES MAX 2.0

תשכחו ממה שאתם יודעים על ה-YES MAX. נגמר, עבר, עכשיו יש MAX 2.0...


rn

כשיצא היס מקס, היו לנו ציפיות גבוהות מהמכשיר. אחרי חלומות רטובים על REPLAY TV ו-TIVO על כל גירסאותיו, בעצם קיבלנו מכשיר הקלטה דיגיטלי עם EPG. אני מעריך שבגלל גודל הציפיות והזמן שלקח למכשיר מסוג זה להגיע גרם לחובבי הטכנולוגיה שביננו לפנטז על גירסא ישראלית חזקה לפחות כמו TIVO אם לא יותר. הגירסא הראשונית היתה בעייתית ופשוטה מדי עבור הקהל המתוחכם, ומצד שני כנראה מתוחכמת מדי בשביל הקהל הרחב שלא הבין מדוע בדיוק הם צריכים לרכוש ממיר שעולה להם כסף. הפרסומות של יס לא בדיוק הצליחו להעביר את המסר והקהל אימץ את המכשיר באיטיות רבה בעוד שחובבי טכנולוגיה רבים בעצם פנו לאלטרנטיבות כגון מקליטי DVD ו-HTPC. מה שלא ידענו, אבל כמובן קיוונו בסתר, שכל המגבלות של היס מקס נמצאות בתוכנה שלו, מה שיאפשר ליס לשכללו בבוא הזמן.

rn


rnובכן, הזמן הגיע!
לא עוד לשמועות, שמתי את ידי על מכשיר מקס בגירסא הסופית שלו, אשר אמורה להשתחרר (אם לא יתרחשו בעיות מיוחדות או עיכובים לא צפויים) במהלך ה-19 וה-20 ליולי.

rnיס בהחלט התייחסו ברצינות לכל בקשות הקהל ומימשו מכשיר שלא יבייש מדינה מהמתקדמות במערב.

rnאז מה ראינו שם:

rnהקלטת סדרות
כמה חיכינו לאופציה זו. לא רק שהמכשיר מסוגל להקליט סדרה שלמה, הוא יודע להקליט רק את הפרקים שלא הוקלטו עדיין. כלומר, אם יש שידורים חוזרים, לא יהיה לכם בטעות כפילויות! אם הסדרה זזה ממקומה, המכשיר מסוגל לזהות זאת ולטפל בכך באופן שקוף למשתמש.

rn

rnניתן לתכנת את המכשיר לשמור את כל הפרקים של סדרה מסויימת, או באופן קבוע לשמור (למשל) 3 פרקים אחורה של הסדרה האהובה עלינו. ניתן לבחור פרקים באחת משני דרכים, או שמציגים את כל התוכניות המוקלטות (לחיצה על כפתור PLAY בשלט), ואז נראה פשוט את שם הפרק ואת מספרו, או דרך תפריט חדש "סדרות" אשר מאפשר לנו לבחור בסדרה שסימנו ואז לראות את הפרקים שהוקלטו בה.

rn

rnכאשר אנחנו בוחרים בסדרה, ניתן לסמן אותה להקלטה, לסמן אותה לתזכורת, או לסמן אותה כך שכל פרקי הסדרה שלה יוקלטו באופן אוטומטי. בבדיקות לא ראיתי מגבלה לכמות הסדרות והפרקים שניתן לסמן (בניגוד לממירים רגילים שמוגבלים לכ-15 ארועים). השמועה אומרת שהמגבלה היא אי שם ב-250 ארועים להקלטה, אבל נראה אותכם מסמנים כל כך הרבה פריטים…

rn

rnהעובדה שניתן לשנות את העדפות באופן ספציפי לפי כל סדרה, הוא שימושי מאוד. החיסרון היחיד שראיתי (והערתי ליס לגביו) הוא חוסר היכולת לסמן סדרות, כאשר יש יותר מאדם אחד בבית אב אשר צופה באותו תוכן ורוצים להמנע ממחיקות לפני שהתוכנית נצפתה על ידי כל האנשים המעוניינים בכך.

rn

rnבפועל, אין פשוט מהקלטת סדרות כזו והיא מורידה לחץ רב מהמשפחה שלנו אשר צופה בהרבה מאוד סדרות… המעבר ממערכת הקלטה מבוססת זמנים (כמו וידאו או מקליט DVD) היא דרמטית ובלתי הפיכה.

rn

השילוש הקדוש
rnהפיצ´ר המדליק ביותר, וזה שבאמת גרם "למיצים שלי לזרום", היה היכולת להקליט סימולטנית 2 תוכניות ובמקביל לצפות בתוכנית שלישית מוקלטת. למי שלא שם לב, יש לאחרונה עומס לא קטן על המנוי של יס שאוהב סדרות. ערוצי YES+ ו-YES STARS מלאים בסדרות מעניינות. כמובן שבמקביל ממשיכים הערוצים החופשיים (2 ו-10, כי את הערוץ ההוא כבר אף אחד לא רואה, אני חושב) עם סדרות ותכנים משלהם, וערוצי הסרטים גם הם לא טומנים ידם בצלחת.

rn

rnהעומס הזה גורם לכך שבשעות מסויימות ביום יש עודף של תכנים. אבל כשאני דווקא יושב לצפות בטלויזיה (בד"כ אחרי חצות) ורוצה לצפות במשהו, אין שום דבר שבאמת מעניין אותי. היכולת להקליט בו זמנית משני ערוצים במקביל לצפיה במה שנשמר על גבי הדיסק מאפשר סוף סוף לראות את התכנים באמת לפי הסדר שאנחנו מעוניינים בו וסוף סוף חוסך מאיתנו לברר מתי יש שידורים חוזרים לכל תוכנית. כיום אנחנו צריכים בעצם לבנות פרופיל צפיה ולא תמיד רואים דווקא את מה שמעניין אותנו באמת רק בגלל שהשידור החוזר של התוכנית המעניינת הוא אי שם למחרת… עכשיו ניתן לראות את הפרק הקודם של אותה סדרה, גם במקרה והסדרה עולה על אותם ערוצים שלא משדרים אותה בשידורים חוזרים (ע"ע קרוב לודאי).

rnזה בעצם הדבר שהופך את ה-YES MAX סוף סוף לתחליף ראוי ל-HTPC ולמקליטי ה-DVD והדיסק הקשיח למיניהם. בגירסאתו הקודמת הוא בעצם הקליט ממקור אחד והיה מוגבל לצפיה במקור נוסף. זה לא היה מספיק יתרון מעל המכשירים הללו. עם התוספת הזו, בעצם קפצנו מדרגה הרבה מעבר לכך. הפיצ´ר הזה מאפשר גם ל-YES MAX לישר קו מול ה-HOT MAGIC אשר בעצם זו היתה גדולתו עד כה. חיסרון אחד יש ל-HOT MAGIC בנושא הזה הוא חוסר יכולת תמוהה לצפות בלוח המשדרים (למשל בכדי לסמן עוד הקלטות) בעוד ששתי תוכניות מוקלטות בו זמנית.

ערוץ 2
ערוץ 2 מקפיד שלא להקפיד בזמני התוכניות. פעם עוד חשבתי שהדבר נובע מחוסר עניין. כיום אני חושש שהדבר מכוון בכדי ליצור אי ודאות ובכדי לוודא שאנשים כבר יצפו בערוץ לפני הזמן הנקוב בתוכנית – דבר שיגביר את הרייטינג של הפרסומות. אם התוכנית מאחרת, בעלי מערכות הקלטה לפי זמן יכולים לסמן שהם מעוניינים שההקלטה תסתיים אחרי הזמן. ערוץ 2 גם נוטה להקדים תוכניות, לפעמים בכמה דקות שלמות. זכור לי פרק שלם של NIP / TUCK שלא הבנתי מי נגד מי בגלל חוסר ב-5 הדקות המקדימות את הכותרות הפותחות ונאלצתי לקרוא סינופסיס של הפרק באינטרנט בכדי להשלים.

rn

 

rn

 

rn

rnגירסא זו של היס מקס גם פותרת בעיה זו ומאפשרת עד 30 דקות הקלטה מוקדמת ועד 60 דקות בסוף התוכנית. בנוסף, אם רואים שהתוכנית מתארכת, ניתן לשנות פרמטר זה והוא יתפוס גם לגבי התוכנית הנוכחית. במידה ויש התנגשות עם תוכנית אחרת, ישתמש המקס בטיונר השני שלו ככל הניתן, ואם אין ברירה רק אז הוא יפסיק את ההקלטה המוקדמת או המאוחרת לטובת תוכנית "אמיתית". כך ניתן להבטיח שתוכניות יוקלטו עד תום ללא חשש למצב שבגלל זהירות יתרה בתוכנית א´ אתם עלולים לפספס דווקא את תוכנית ב´…

מנהרת הזמן
rnבעלי TIVO, מקליטי דיסק קשיח של פיליפס ו-HTPC יודעים שהם תמיד יכולים לחזור בזמן. עד כה, הדבר לא היה ברור מעליו ב-YES MAX. כיום, ה-YES MAX בעצם מקליט BUFFER של עד שעה וחצי (ניתן לשינוי).

rnמה זה אומר? עד היום ניתן היה לראות איפה אתם עומדים בתוכנית לפי ה-PROGRESS BAR, מין סימון כתום כזה שמראה לכם היכן אתם בתוכנית. עד כה, היס מקס לא הקליט כל הזמן. עכשיו הוא בעצם מקליט נון-סטופ ללא הפסקה. ה-PROGRESS BAR מציג לכם מין תת-פס כחול קטן שמראה לכם כמה מהתוכנית שכבר התחילה בעצם מוקלטת. הקלטה של התוכנית הנוכחית (לחיצה בודדת על כפתור ההקלטה בשלט) ואז התוכנית מוקלטת לא רק מהרגע שלחצתם על ההקלטה אלא מההתחלה של הצפיה שלכם בתוכנית… כלומר, אם התחלתם לראות סרט ולקראת הסוף שלו (כאמור עד שעה וחצי לתוך הסרט – אני ממליץ ליס להגדיל את הטווח הזה לפחות לשעתיים) הבנתם שזה סרט טוב, תלחצו על כפתור ההקלטה והסרט כולו ישמר לכם או עבור בני זוגכם שפספסו.

rn

בתמונה מעל ניתן לראות שהתוכנית הוקלטה אוטומטית מתחילתה. בתמונה מתחת ניתן לראות שעברנו לתוכנית רק אחרי שהיא התחילה… rn

rn

אם נגמרה תוכנית ואתם הולכים אחורה בזמן (דרך פס המידע השקוף למטה, למשל) תוכניות קודמות שצפיתם בהם נשמרות בדרך קבע, מה שגורם לכך שתוכלו להקליטן גם לאחר שהן הסתיימו… כמובן שניתן גם להוריד את האופציה הזו במידה ולא מעניין אתכם דבר מעבר להקלטות מסומנות.

החיסרון היחיד שהדבר גורם הוא בכך שכאשר מעבירים ערוצים ב-YES MAX, הוא נאלץ לעשות המון עבודה, לסגור ולפתוח קבצים חדשים. הדבר גורם לכך שזאפינג (הפעולה הכפייתית של דפדוף בין ערוצים בחיפוש אחר משהו מעניין לצפות בו) לא ממש עובד בזריזות שהיינו רגילים אליה בממירים אחרים של יס.

rn

rnהאם זה חיסרון? בהחלט היה עדיף שקודם הממיר היה מעביר ערוצים ורק במקביל היה עושה את עבודתו. מצד שני, רוכשי מקס לא ממש צריכים לעשות זאפינג בין ערוצים חיים אלא דווקא בין תוכניות מוקלטות… היס מקס לא ממש מיועד לצופה בזמן אמת כמו שהוא מיועד בעצם לאנשים שמנסים לארגן יותר תכנים בפחות זמן וביתר יעילות. אם היס מקס שלכם ריק מהקלטות עד כדי כך שאתם זקוקים לזאפינג, הוא כנראה מראש לא ממש בשבילכם…

rn

rnצ´ופר נחמד שמקבלים בעלי היס מקס הוא אחד מהפיצ´רים שלחצנו מאוד על יס להכניס, עם הכנסת ה-WIDESCREEN שלהם: LETTERBOX. בד"כ תכנים שהם WIDESCREEN מוצגים על גבי מסך 4:3 ללא קטעים מימין ומשמאל. כאשר מכוונים את הממיר על מצב LETTERBOX, גם מסכי 4:3 (טלויזיות רגילות) יציגו 16:9 כראוי – עם פסים מעל ומתחת. לפי יס, בסופו של דבר כנראה לכל הממירים תתווסף האופציה הזו (כיום יס מריצים גירסאת ניסוי של ממירים עם PROGRESS BAR כמו של YES MAX, אולם בעיות שונות עדיין מונעות את שחרור האופציה הזו לממירים שלהם כיום).

התפריטים

מבחינת ה-GUI, יס תמיד החזיקו קלף מנצח – תצוגת לוח השידורים היתה פשוטה וברורה, היכולת להציג הקלטות כיום גם היא ברורה וניתן להבין מיד אם מדובר בתוכנית שסומנה כתזכורת, כהקלטה או כסדרה. ניתן להבין מיד כשמסתכלים בסדרה מה בדיוק הוקלט ומה צפוי להיות מוקלט.

rn

 

rn

 

rn

התוספות של היס מקס לתפריטים הרגילים הן מינימליות, בדיוק כמו שצריך. לא צריך להיות מבין גדול בכדי לעשות בזה שימוש. הדבר המפתיע ביותר הוא אולי השאלות שיס מקס מציב לפניך כאשר הוא בקונפליקט כלשהו. למשל אם אתה מנסה להעביר תחנה בעת שהוא מקליט שתי תוכניות ואין לו אף טיונר חופשי (הוא מזהיר אותך ושואל אותך מה לעשות ולא מפסיק אוטומטית הקלטה בטעות).

 

כאשר מקליטים תוכניות גב-אל-גב (OC ו-ONE TREE HILL) תוספת ההקלטה מתנגשת זו בזו. במקרה כזה, הופתעתי לטובה מהפיתרון – בתוכנית הראשונה (כרונולוגית), השאיר המכשיר גם את ההתחלה של השניה. בשניה, כמובן היו גם קטעים מהראשונה. כלומר, המכשיר כאילו הקליט את הקטעים פעמיים, על כל צרה שלא תהיה. במידה והתוכנית נגמרה, ניתן לעצור הקלטה על ידי כפתור STOP על גבי השלט.

אז מה בעצם חסר בגירסא הזו?
rnלא הרבה… חסרה לי דרך לסמן את התוכניות שכבר נצפו בכדי לאפשר למשפחה מאותגרת זמן פנוי (כמו שלנו) לפתור בעיה עתיקה: אשתי ואני רואים לעיתים את אותן התוכניות, אבל לא תמיד לפי אותו לוח זמנים ולכן צריך להיזהר שלא למחוק תוכניות שבן הזוג השני עדיין לא צפה בהן. סימון העין מראה רק שמישהו התחיל לראות את התוכנית, אך לא ניתן להסיר אותו בכדי לסמן שהתוכנית לא נצפתה במלואה. המלצתי ליס – הוסיפו סימון צבע, הרי יש לכם בשלט לחצני 4 צבעים שונים, ניתן להשתמש בהם לאפשר לעד 4 אנשים לסמן במה צפו…

rnחסרות גם המלצות חכמות בסגנון TIVO… לשאלתי בנושא עבור יס, הם בפירוש חשבו על הנושא, אבל לא האמינו שהקהל הישראלי מתעניין בפיצ´רים כאלו. יש שמועות על תקלות במנגנון המלצות של TIVO (ע"ע אותו אחד שראה "גאים בעיר" ו-LWORD ומאז ה-TIVO שלו בטוח שהוא גאה ומקליט לו כל פיסת פורנו גאה שהוא יכול למצוא). למען האמת, גם אני לא בטוח שהקהל הישראלי מוכן לחוכמות כאלה…
rnחיסרון אחד שגיליתי בגירסא זו היה כאשר שתי הקלטות רצו בו זמנית. המכשיר שבדקתי עשה מדי פעם רשרוש קל של דיסק קשיח אשר טיפה הפריע לי כשהופיע. זה קרה רק מדי פעם ויתכן שזה היה ספציפי למכשיר שבדקתי בלבד.

rnסיכום

rnבתור חובב טכנולוגיה מושבע, העובדה שדווקא אני לא רכשתי יס מקס צריכה היתה להדאיג את קברניטי יס, משפחה טכנולוגית כמו שלי היא בדיוק זו שיס מכוונת אליה עם ה"יס מקס". הסיבה שלא רכשנו עד עתה היתה פשוטה: ללא ערך מוסף משמעותי של המוצר מעל פתרונות אחרים, הבחירה היתה "לשבת על הגדר".

YES MAX 2.0 (כמובן שיס לא קוראים לו כך, אלא שזו המצאה פרטית שלי) בעצם מוריד אותי מהגדר אחת ולתמיד. הטרוניות שלי על הגירסא הזו קטנוניות ופעוטות לעומת הקפיצה הדרמטית בהתקדמות המכשיר. זה אולי לקח יותר זמן מהרצוי, אבל למי שהמתין, וכמובן למי שכבר רכש, מצפה בקרוב חוויה חדשה לחלוטין.

תוספת

לאחר כמה ימי שימוש אני עדיין נלהב, אם כי חייב לציין שיש עדיין לא מעט באגים ונושאים שנישארו לטיפול. מרבית הבאגים ידועים כבר ליס והם בטיפול (כגון סימון הקלטות כפול, איבוד רשימת שמות הערוצים מדי פעם, אי יכולת לבטל אחת ההזמנות כאשר יש התנגשות ושלוש הקלטות מסומנות בו זמנית) . יס כבר הכריזו שהם יוסיפו אופציה להקלטה חכמה של סדרות "מפוספסות", כלומר פספסתם פרק של סדרה ויש שידור חוזר, המערכת תזהה לבד ותקליט את הפרק בשידור החוזר. כרגע המערכת מזהה לבד רק פרקי שידור מקוריים (ניתן להקליט פרקים בשידור חוזר על ידי סימון עצמי). העדכון הזה צפוי כרגע באוגוסט, אם כי הוא עלול להידחות עקב עדכונים של תיקוני הבאגים האחרים.

חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
16.07.2006
  
מאת: עפר לאור

1