מצלמת וידאו HDTV, סוני HDR-HC3E, חלק ב'

rnרכשתם מסך HDTV חדש (LCD, פלאזמה או מקרן)? ועכשיו אתם מביטים בסרטים הביתיים שלכם ומתים להראות לכולם את מלוא הפוטנציאל?rnrnמצלמת ...נוחות המכשיר
rnהמצלמה נוחה להפליא. ציפיתי למשקל משמעותי ביחס למצלמה שלי (המצלמה שוקלת כחצי קילו ללא הבטריה), אך המבנה של המצלמה מתלבש היטב סביב היד וקל מאוד להסתובב איתה. מיקום הכפתורים היה יכול להיות טוב יותר. השליטה על מצב המצלמה ומעבר בין מצב וידאו, צילום וסטילס הוא פשוט תכנון גרוע… כנראה שהיה אילוץ נוסף כאן, מכיוון שבמצלמות סוני אחרות ניתן לעבור הישר למצב שאתה רוצה. כאן ניתן פשוט לעבור למצב הבא או לכבות את המכשיר. גם כפתור ההקלטה ממוקם מעט עקום ונראה כמו סתם כפתור (ולא כמו הכפתור הכי חשוב במכשיר…)

rn

ההקלטה מתבצעת מהר מאוד וסיום קטע הקלטה נגמר תוך כשניה וחצי. המיקרופון נמצא בחזית המכשיר ומקליט היטב את האובייקטים המצולמים. זאת בניגוד למצלמות ישנות יותר של סוני אשר הדגישו יתר על המידה את החסינות לרעש הרוח ומיקמו את המיקרופון באחורי המצלמה, מה שגורם לכך שהצלם נשמע חזק מדי וקשה מדי לשמוע את דברי האנשים המצולמים גם במרחק יחסית קצר. כאמור, התכנון במקרה הזה מוצלח מאוד.

rnחיבור למחשב או למערכות עריכה מתבצע כאמור דרך חיבור FIREWIRE. כאשר המכשיר הקליט במקור בפורמט DV, המכשיר מוציא זאת באופן טבעי ומאפשר חיבור ישיר בכבל FIREWIRE למקליט DVD (ניסיתי עם מקליט של חברת פיליפס אשר עבד עם המצלמה ללא כל בעיה) או ישירות למחשב (עריכה דרך תוכנת PREMIERE או MICROSOFT MOVIE MAKER).

rn

כאשר ההקלטה בוצעה ב-HDTV, המצלמה מאפשרת המרה אוטומטית לפורמט DV, אשר מאפשר הקלטה לDVD. כאשר מדובר במקליטים של סוני, אז פשוט ניתן לעשות הכל דרך המצלמה דרך תפריט שנקרא "record to dvd" אשר פשוט מאפשר לך הקלטה ישירה ל-DVD ללא כל בעיה. במקרה שלי הדבר לא נתמך, והייתי צריך להעביר למצב האמולציה ל-DV וללחוץ PLAY תוך כדי הקלטה בצד של ה-DVD… נשמע פשוט? זה אכן פשוט להדהים.

rn

במצב HDV, המצלמה פשוט מוציאה פורמט TRANSPORT STREAM. התקן מותיר גם 1080I וגם 720P (השני בקצב נתונים נמוך יותר של כ-19M) אך המצלמה, ובצדק, אינה טורחת בתמיכה ב-720P. אין בכך כל טעם, שכן ההפרש בין זה לבין הקלטה איכותית של PAL PROGRESSIVE (כפי שניתן להוציא, כאמור, מ-HC3) אינה משמעותית כמו המעבר ל-1080I.

rn

כאשר מקליטי BLURAY ו-HD DVD יהפכו פופולריים, הם כמובן יקבלו פורמט HDV בכניסת ה-FIREWIRE שלהם. כיום, הדרך היחידה להקליט בקלות את הפורמט ללא צורך במחשב הוא תוך רכישת מקליט DVHS כגון המכשירים של JVC. מכיוון שהמכשירים הללו הופכים במהירות לחיות בסיכון להכחדה, אין המון טעם בכך.

rnהקלטת ה-TRANSPORT STREAM למחשב התבררה כבעייתית. תוכנות בצד ה-PC מצפות כיום לפורמט DV ממצלמות כאלה ותוכנות כגון MOVIE MAKER פשוט אינן יודעות כיצד לאכול חיבור למצלמה. ניתן לרכוש תוכנות יקרות כגון אדובה פרמייר לשם כך (לא ניסיתי אותה, ואיני יודע אם היא תעבוד במקרה זה), אולם למי שמוכן להשקיע 5 דקות נוספות (אך לא אגורה שחוקה נוספת…), הרי פיתרון מצויין:

rn1. הורידו והתקינו תוכנה בשם DVHS TOOL
rn2. עקבו אחר ההוראות שתוכלו למצוא כאן
rn3. תזדקקו לתוכנת GRAPHEDIT של מיקרוסופט, ניתן להוריד אותה כאן
rn4. הגדירו את כניסת ה- AV/C TAPE לפי ההוראות
rn5. הגדירו את קובץ היציאה (דרך TSPCAP) וחברו בינהם.
rn6. לחצו על כפתור PLAY במצלמה במצב וידאו, ולחצו על PLAY של GRAPHEDIT.


rn

בסוף התהליך תגלו אוסף של קבצי TS אשר ממוספרים 000, 001 וכיוצ"ב, בדיוק כמו שאתם מכירים (אולי) מעולם ה-USENET.

rnעבודתינו עדיין לא הסתיימה. רצוי להריץ MPEG2REPAIR (אשר גם יכול לאחד לכם את הקבצים) ואח"כ HDTV TO MPEG2. בתוכנה זו חשוב לבחור במצב MPEG, סיומת MPG וכמובן 0x11 עבור ה-PID של הוידאו ו- 0x14 עבור האודיו (זה עלול לפתור בעיות תאימות שונות).

rn

יש לזכור שמרבית המחשבים יגמגמו כאשר ינגנו תוכן זה. המחשב שלי, בעל DUAL CORE 3G PENTIUM4 במצב OVERCLOCKING ועם דיסקים מהירים SATA עם 7200RPM ומאיץ, לא מצליח לסחוב עם הקבצים הללו. בעיה נפוצה היא חוסר מוחלט של קול. הבעיה נובעת מההבדלים בין TRANSPORT STREAM לבין TS. במקרה שלי, שימוש ב-HDTVTOMPEG2 בדרך שתיארתי ושימוש ב-.MPG בתור הסיומת של הקובץ פתרה את הבעיה.

rnניתן גם לנגן את התוכן דרך GRAPHEDIT (למי שמכיר את התוכנה, הרי הגרף שמניב תמונה – אם כי ללא DEINTERLACING כלשהו ובאופן מגמגם למדי בעיקר בנושא האודיו): rn

rn

מעניין לגלות שכל ה-STREAMERS שבדקתי עבדו ללא בעיה עם הקבצים הללו, ברגע ששיניתי להם את הסיומת ל-MPG, ולא היה כל צורך בפרוצדורה הארוכה של תיקון השגיאות ו HDTVTOMPEG2 (אם כי זה עבד עם הפרוצדורה הזו גם כן). איכות התמונה ב-STREAMER כזה (בדקתי עם שניים שונים), לא פחות ממדהימה. התמונה תלת מימדית ומדהימה. נותר רק לקוות שיוצרי סרטים יאמצו את הטכנולוגיה בזריזות לטובת כולנו…

האופטיקה
rnלמצלמה לוקח לא מעט זמן להתמקד. יש לה גם אופציה למיקוד ידני (דרך JOGDIAL בקצה הקדמי שלה) הדבר כנראה קשור לעובדה שמדובר כאן במערכת אופטית לא פשוטה שכוללת כמה וכמה עדשות. לא הרגשתי שזה מפריע במיוחד, ואפילו הצלחתי לרתום את זה לקטע אומנותי כשעשיתי פוקוס ידני על מספר גולות בכדי להדגיש את הפרטים בתמונה.

rnגם ההסתגלות של ה-צמצם לוקח מעט זמן, בדומה למצלמות ביתיות אחרות, צילום על רקע מואר מדי מניב תמונה כהה, וצילום בבית על רקע חלון בוהק מניב חלון לבן. כמובן שאין לצפות שהסנסור יעבוד באותה רמה של דינמיות כמו האישון האנושי, אבל חשוב לקחת זאת בחשבון. בסה"כ ההתמודדות של המצלמה עם מצבי אור חושך טובה לפחות כמו מצלמות ביתיות רגילות, ולא מרגישים שמדובר במצלמה בעלת יכולות מיוחדות.

rnכבר כיום משתמשים במצלמה זו ובאחותה הגדולה (HC1) לצילום תכנים מקצועיים. מי שחובב את MARIPOSA HD יופתע אולי לגלות שהם בסה"כ מצלמים עם מצלמות SONY HDV את האירועים שהם חווים כצלמי אופנת ביקיני במקומות אקזוטיים…

rnלגבי עריכה, המצלמה מספקת תכונות עריכה בסיסיות אשר יכולות לשמש אתכם די יפה. מדובר באפשרויות להוסיף DUBBING של אודיו, FADES בין קטעים וכמובן לעשות אפקטים שנונים שכבר מוכרים לכם ממצלמות אחרות נוספות. ניתן להתייחס למצלמה כאל מערכת עריכה בסיסית שבעצם תיתן לכם את המינימום הדרוש בשביל לעשות את העבודה, אך כמובן שבשביל עריכה רצינית יותר דרושה תוכנה כבדה יותר.

rnאת כל הדברים הללו ניתן לבצע דרך השלט החביב.

rn


rnמכיוון שקל להפוך את התוצר של המכשיר לקבצי MPEG, ניתן גם לעשות עריכה ובסופה גם להמיר את הקבצים לפורמט WMV (ניסיתי עם WINDOWS MEDIA ENCODER ולא היתה לו שום בעיה לעבד את הוידאו וכמובן גם את האודיו).

המסקנות
rnברור שבשלב כזה או אחר כולנו נצלם ככה. למי שיכול כלכלית היום לרכוש מצלמה כזו, או שלחוץ לרכוש את הטוב ביותר, אין ספק שכרגע המצלמה הנ"ל היא מלכת הביצה. אני לא מזהה בעיות עקרוניות במצלמה, כך שמרבית התחרות מולה תאלץ להתמקד בתחום המזעור (גם כאן זה יהיה לא פשוט, כי היא מראש די קטנטנה), מעבר לשימוש בדיסקים קשיחים במקום קלטות (לסוני יש תוכניות בנידון) ובנושא המחיר (כאן כבר יש הרבה מקום לתחרות).

המצלמה נבדקה באדיבות היבואן: ישפאר
rnמחיר מחירון: כ- 10,000 ש"ח (חשוב לציין שהמחיר האמיתי זול מכך).


rnrnחזור לחלק א'


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
23.06.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1