Freebox – תקשורת וטלויזיה חופשית וזולה

שוק התקשורת הישראלי עובר לא מעט תהפוכות בשנים האחרונות, ומדי שנה אנו נחשפים לשירותים חדשים ולשיפורים בשירותים הקיימים: טלפוניה קווית, ...

7:00
  /  
11.05.2006
  
המאמר נכתב על ידיrnyoavf


על חברה תקשורת צרפתית שנותנת יותר


האם חישבתם פעם מהו תקציב התקשורת הביתי שלנו?

על אינטרנט אנחנו משלמים כ50 ₪ לספקית, וסכום דומה לבזק או לHOT על חבילת 1.5 מגה. על טלוויזיה רב ערוצית נשלם כ220 ₪. קו הטלפון יעלה לנו כ50 ₪ בחודש (עם אם בלי שיחות). כמובן שבישראל כמו בישראל, כל המחירים הם מחירי "מבצע". בסה"כ אנחנו מתקרבים ל400 ₪ אותם צריך לשלם ל2-4 חברות שונות, וזאת לאחר מיקוח, שיחות לשרות לקוחות וכו'. כל זאת מבלי להזכיר שלצורך התענוג תאלצו להתקין מודם לאינטרנט המהיר ואולי גם מודם נוסף לטלפון (HOT ), ממיר דיגיטאלי אחד או יותר, נתב אלחוטי כדי לאפשר גלישה לכמה מחשבים בבית, והרבה הרבה כאב ראש.


שימו לב להצעה הבאה של חברת Free הצרפתית:  • אינטרנט בטכנולוגיית ADSL2+ במהירות 20 מגה


  • שיחות טלפון פנים-ארציות בחינם


  • שיחות טלפון בינלאומיות ל15 מדינות בחינם, ולשאר המדינות בתשלום של מספר אגורות לדקת שיחה.


  • אפשרות שדרוג לאינטרנט אלחוטי בתשלום חד פעמי של 150 ₪ וללא תוספת תשלום חודשי.


  • כ100 ערוצי טלוויזיה ו30 ערוצי רדיו, ואפשרות רכישה של 100 ערוצים נוספים, כולל EPG.


  • אפשרות לצפות בכל הערוצים הללו לבחירתכם על גבי המחשב או הטלוויזיה. על גבי המחשב תוכלו לצפות (או להקליט) ב 2 ערוצים בו זמנית.


  • שרותVOD (הזמנת סרטים על פי דרישה) מתקדם, עם מבחר של עשרות אלפי סרטים.


  • תוכנה פתוחה המבוססת על VLC המאפשרת לכם לצפות על מסך הטלוויזיה בכל המדיה (סרטים, תמונות, מוסיקה) שמאוחסנת לכם במחשב, ושעובדת גם על לינוקס!


וכל זה (כן הכול!) יגיע במכשיר קטן אחד, יותר קטן מהממיר הדיגיטאלי שלכם.

הכירו את הFREEBOX


ה- Freebox של חברת Free הצרפתית עושה את כל אלו ועוד ומספק ללקוחות האינטרנט המהיר של החברה את כל שרותי התקשורת הביתיים בעבור 30 יורו בחודש (כן, כ-165 שקלים!). המכשיר, פרי פיתוח עצמאי של החברה, הוא הTriple Play בהתגלמותו.

במבט ראשון המודםממירנתב לא מרשים. קופסת הפלסטיק הזולה והשלט הפשוט עושים עוול ליכולות המרשימות של המכשיר.

חיבוריות הFreebox פשוטה למדי (וחובבי האודיו והקולנוע הביתי אף יאמרו יותר מדי): המכשיר מתחבר לקו הטלפון, ומשם למחשב בחיבור רשת או USB, למכשיר הטלפון שלכם, ולטלוויזיה בחיבור SCART. בנוסף קיים חיבור USB HOST עתידי שיאפשר שימוש באביזרים ייעודיים. הפתעה קטנה בצד: למכשיר חיבור PCMCIA שנועד להפיכתו לראוטר אלחוטי: מכניסים כרטיס WIFI תואם לחריץ, ולאחר מספר הגדרות פשוטות יש לכם בבית רשת אלחוטית. את הכרטיס אגב, ניתן לרכוש ישירות מFREE ב150 ₪.

בנוסף לכל הFREEBOX מבוסס על לינוקס, ומקבל עדכוני תוכנה מדי כמה חודשים, הפותחים בפניו אפשריות חדשות ומיוחדות.


Triple Play?

המושג טריפל פליי משמש לתיאור המגמה של חברות תקשורת לספק שלושה שירותים עיקריים במקביל: טלפוניה, אינטרנט מהיר וטלוויזיה רב ערוצית. השירותים עתידים להיות שזורים זה בזה, ולהוות מנוע צמיחה עיקרי של החברות.

בFREE לא ממתינים לעתיד, וכבר כיום לקוחות הFreebox יכולים לשמוע הודעות שקיבלו בתא קולי ישירות דרך מסך הטלוויזיה או המחשב, להגדיר דרך המחשב צלצול שונה לכל מתקשר, לצפות בתמונות ובסרטים שהורדו מהאינטרנט בטלוויזיה, או להאזין לכל אוסף הMP3 במערכת האודיו.


פיתוחים נוספים

מאחר והפלטפורמה פתוחה, כל אחד יכול ליצור תוכנות חדשות המאפשרות לדוגמא קריאת פידים של RSS ישירות על מסך הטלוויזיה, צפיה בתחזית מזג האויר ודיווחי תנועה, ועוד.

אין חסרונות?

חסרון משמעותי אחד הוא שהמכשיר מתחבר לטלוויזה אחת בלבד, ובאמצעות WIFI לכמה מחשבים שתרצו. כלומר לא תוכלו לצפות בטלוויזיה רב ערוצית ביותר ממכשיר טלוויזיה אחד, אלא רק במחשבים נוספים. חשוב לזכור שהיצע הערוצים הפתוחים בצרפת (הנקלטים באמצעות אנטנה רגילה) עומד על כ-8, ובאמצעות הDTT טלוויזיה דיגיטלית קרקעית ניתן לקלוט עשרה נוספים .

ובעתיד

הגרסא הבאה של הFreebox (גרסא 5) צפויה לכלול כמה שיפורים משמעותיים: תמיכה ב-HDTV כולל חיבור HDMI מובנה במכשיר, כניסת RF ומפענח מובנה מובנה לטלוויזיה קרקעית דיגטילית (DTT), ועוד.

כמו בעבר לקוחות חדשים יקבלו את הדגם החדש ללא תוספת תשלום ולקוחות וותיקים יוכלו לשדרג את דגם הפריבוקס בתשלום חד-פעמי ע"פ דרגת הוותק שלהם בחברה. עוד על הדגם החדש בכתבה הבאה.התשתית

כדי לאפשר את הפלא הזה, יש צורך ברגולציה אקטיבית ותקיפה. בעקבות הקמה בצרפת של "הרשות לרגולוציה בתקשורת האלקטרונית (והדואר)" (ARCEP) הונהג תהליך המאפשר לחברות תקשורת, לאחר הקמת תשתית מתאימה, להעביר לאחריותן קווי טלפון שבעבר היו באחריותה הבלעדית של חברת בזק הצרפתית (France Telecom). על פי נתונים שפורסמו בסוף הרבעון הראשון של השנה, תהליך הפרטת הקווים בוצע בכ-54% מקווי הטלפון בצרפת.

Free, שאינה מרוצה מקצב ההתקדמות, הודיעה לאחרונה על פריסת רשתות WiMax באזורי הספר שתאפשר גישה לשירותים מתקדמים גם במקומות אשר מרוחקים ממרכזיות הטלפון, ועד עתה לא יכלו ליהנות משרותי הDSL.


חשוב לציין שהמהפכה לא הייתה שלמה אילולא תוכנית ניידות מספרים המאפשרת ללקוח להעביר את קו הטלפון שלו מחברה לחברה על ידי שמירה על מספר הטלפון שלו ללא תלות ברשת. תוכנית כזו עתידה להתבצע גם בישראל החל מספטמבר השנה.

דומה לפעולות חברת בזק בארץ, גם בצרפת נקטה France Telecom בהתנהגות מונופוליסטית בניסיון למנוע מהמתחרים להתרחב על חשבונה, וזאת בעיקר על ידי הורדת מחירים דרסטית. החברה נקנסה לאחרונה על ידי בתי המשפט בצרפת בסכום של 40 מיליון יורו.

גם אתם רוצים?


בין בחירות לבחירות, ובין שר תקשורת לרשות תקשורת, כנראה שלא הרבה יזוז בישראל בזמן הקרוב. יחד עם זאת, בתכנון נכון, טווח הזמנים הנדרש להוציא לפועל את השיטה אינו כה גדול, ואם ירצו נציגינו בכנסת, יתכן ו2007 תהיה בכל זאת שנת הישגים לשוק התקשורת הישראלי.


7:00
  /  
11.5.2006
  
המאמר נכתב על ידיrnyoavf

1