עדכוני HD-DVD

rnrnובכן, נגן המדיה החוקי הרשמי הראשון יצא לדרך - TOSHIBA HD-A1, והרבה מידע זרם ברשת עליו השבוע.

7:00
  /  
24.04.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

מבחינת איכות התמונה, כל הדעות ברשת מסכימות ש-HD DVD קובע תקן חדש לאיכות ושם בכיס את שאר הפורמטים שהיו קיימים עד כה. עד כה שוחררו 3 כותרים (SERENITY, פנטום האופרה, והסמוראי האחרון), וקצב נתוני הוידאו שלהם לא נראים טובים באופן קיצוני ממה שאנחנו רגילים. ובכן הסיבה לאיכות הטובה היא ENCODING טוב וכן שיטת הקידוד VC-1 (ווריאנט נוסף של MPEG4 אשר יהיה קיים גם בדיסקים של BD).


rnהיתרון הגדול של HD DVD בעת הזו היא העובדה שכבר בסרטים הראשונים הם משתמשים ב-MPEG4. סוני, לעומת זאת, הכריזה שהסרטים הראשונים ב-BD יהיו ב-MPEG2. לכן, מאוד יתכן שהיתרון בגודל הדיסק של BLURAY לא יהיה יתרון אלא דווקא חיסרון מבחינת הסרטים הראשונים (!!).



כ-15 אלף מכשירים נמכרו בתוך כשבוע, כאשר בכל BEST BUY או WALLMART היו זמינים בד"כ רק 3-4 מכשירים. מקומות רבים בארה"ב דיווחו על כך שהרוכש הראשון שזיהה את המכשירים כבר קנה את כל המכשירים (בד"כ בכדי למכור אותם ביוקר ב-EBAY) ושיש מחסור רציני במכשירים בעת הזו.



לגבי סרטים, ככל הנראה הזמינות שלהם עוד פחות טובה, מכיוון שיש הרבה מאוד בעלי מכשירים שלא הצליחו לרכוש אפילו סרט מסכן אחד…



מבין הסרטים, SERENITY עושה רושם כהסרט האיכותי ביותר. מבחר הסרטים שנבחר להשקת המכשיר מאוד מעניין, בעיקר כי הוא חסר איזה כותר משמעותי או יוצא דופן (MILLION DOLLAR BABY היה צפוי לצאת במקביל למכשיר, אך התעכב ברגע האחרון).


rnסרטים נוספים צפויים בחודש הקרוב, ויהיה מעניין לראות את הדיווחים עליהם.


rnהמכשיר הראשון של טושיבה מסתמן כבעייתי למדי, למרות שזה די צפוי עבור מכשיר ראשון. דיווחים רבים על גשמות השלט (במיוחד בכפתורי החיצים אשר הם קריטים בכדי לנווט בתפריטים הסבוכים של HD DVD) ובמיוחד על הצורך בדיוק מטורף בלחיצה על הכפתורים…


rnהמכשיר עצמו מעט איטי, ככל הנראה בגלל מבנה הזיכרון שלו. מעניין לראות את המכשיר המתקדם יותר של טושיבה אשר אמור לצאת גם הוא בקרוב.


rnלגבי וידאו אנלוגי, ככל הנראה חלק מהסרטים ששוחררו מאפשרים יציאה כזו. כאשר הם אינם מאפשרים זאת, המכשיר מוציא 480P ביציאה האנלוגית (DOWNSCALING). ככל הנראה יש עדיין טיפה בעיות עם היציאות, גם כשהן עובדות (יחס המסך אינו נכון, ככל הנראה).


rnבעיה מעניינת שדווחה היא על המימוש HDMI של טושיבה. ככל הנראה יש שם בעיה קלה של HOT PLUGGING (אחד מהדברים שהפורמט דורש). העברת ערוץ בתצוגה מסויימת עלולה לגרום לניתוק התמונה. במקרה כזה, צריך להוציא את חיבור HDMI מהמכשיר ולהחזירו. אני מעריך שאלה חבלי לידה ושהבעיות הללו יתוקנו בהמשך.



הבעיה הגדולה ביותר כרגע היא האודיו. המכשיר מוציא אודיו בכמה צורות, כולן בעייתיות.
rnדרך HDMI. ככל הנראה השיטה המתקדמת ביותר. הדבר דורש רסיבר מתאים. הבעיה היא שהאודיו יוצא בפורמט DD+ ו- DTS HD. הבעיה היא שתמיכה מלאה באודיו כזה דרך HDMI ידרוש HDMI 1.3 (פורמט שעדיין לא קיים), ובנוסף ידרוש רסיבר מתאים (גם רסיברים כאלה עדיין לא קיימים).


rnדרך חיבורי אודיו דיגיטליים. מקווה שלא התרגלתם יותר מדי לחיבורי קואקס או סיבאופטי, החיבור הטוב ביותר ל-HD DVD הוא אינטרקונקטים אנלוגיים.


rnDD+ ו-DTS HD כוללים רוחב סרט גבוה מכפי שבנמצא בחיבור אופטי או קואקס כמו שאנחנו מכירים אותו. עד שהנושא יטופל (או שימציאו חיבור חדש עבור זה), ניתן יהיה להשתמש בחיבורים אלה רק עבור יציאות סטריאו. הבעיה היא שהמכשיר מעביר דרכם את הרמקולים הקדמיים (לא את הסנטר), מה שגורם לחיבור זה להעביר את מוזיקת הרקע ללא הקולות של השחקנים הראשיים!
rnrn
rnככל הנראה רק SERENITY כולל אודיו בפורמט DTS HD. פורמט זה מעניין במיוחד מכיוון שבניגוד ל-DD+ אין לנגן של טושיבה מפענח מתאים בשבילו. כלומר, לא ניתן להעביר אותו דרך החיבור האנלוגי. אם לא ניתן להעביר אותו דרך החיבור האנלוגי, ולא דרך קואקס/SPDIF, ומכיוון שאין דרך להעביר אותו דרך HDMI בעת הזו – איך ניתן לשמוע אותו?


rnהתשובה הפשוטה היא, שלא ניתן לשמוע אותו. בעתיד, כאשר יצאו רסיברים או מכשירי HD DVD שיהיו תואמים לפורמט אז זה יהיה אפשרי. עד אז, כשבוחרים באופציה זו בנגן, המכשיר ידווח שאין לכם ציוד מתאים בכדי לשמוע את הפורמט הנ"ל. מצד שני, כל הדיווחים לגבי האודיו בפורמט DD+ של סרט זה, הן על כך שהוא נשמע כל כך מדהים שלא ברור כיצד ניתן להשתפר עוד… נותר רק לקוות שמכשירים בעלי יכולות DOWNGRADING לדולבי דיגיטל רגיל, יהיו זמנים בהמשך. צריך לזכור ש-ENCODER ל-DD היה בעבר יקר מאוד, אך כיום צ'יפ קטן וזול יכול לבצע את הפעולה.


rnאישית, אני לא מתכנן לרכוש מכשיר כלשהו ללא יכולות המרה ל-DD רגיל.


rnrnrnהדיווחים הם שהאריזות האדומות של HD DVD נחטפות בזריזות, אריזות קומפקטיות מאלה של DVD רגילים. ככל הנראה הם הבינו שאין צורך באריזה גדולה בכדי לקדם את המוצר וטוב שכך.


rnהסרטים הבאים שצפויים לצאת ב-HD DVD הם, RESIDENT EVIL, לארה קרופט, ארבע אחים, ו-U2:Rattle & Roll. הסרטים צפויים לקראת סוף מאי.


7:00
  /  
24.4.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1