ניקוי רעשים והגנה על מערכת החשמל – BELKIN PF30

בדיקה של ה-PF30, קונסולה של בלקין להגנה על מערכת החשמל בקולנוע הביתי.מן הראוי שאציין שאני לא מאמין גדול בניקוי חשמל וכו', אבל אני הרבה יותר לחוץ ממה שקפיצות חשמל (תודה לך חברת החשמל) עלולות לגרום למערכת שלי. לשם כך יש לי SURGE PROTECTORS על כל המערכות בבית.
rnrn rn

מצד שני, המכשיר של בלקין מעורר סקרנות. דבר ראשון הוא יפה, והוא מציע כמה הגנות שאין לי כיום על המערכת:


  • הגנה שונה בין מערכות האודיו לוידאו ומניעה של הפרעה הדדית

  • פילטרים לרעש וידאו עבור יציאות חשמל יעודיות

  • פילטרים לרעש אודיו ביציאות חשמל נפרדות

  • פילטר יעודי למערכות בעלות הספק גבוה (כמו מגברים)

  • פילטר לחוטי טלפון, רשת ואפילו כבלים.rnrn

הרעיון ברור, הכל חייב לעבור דרך המכשיר בכדי למנוע מצב שבו מכשיר עלול לקבל זרם דרך כניסה מסויימת (למשל בגלל ברק שפגע בחוט טלפון, כאשר הממיר של יס מחובר אליו ועלול בעצם לשרוף בדרך זו את כל שאר המערכת).

rnאני לא פניקאי גדול, ולכן לשם הבדיקה חיברתי אך ורק את חיבורי החשמל. החיבורים קלים למדי, אך כולם חיבורי חשמל "גרמניים", עדיין אין מערכת שכזו עם חיבורי חשמל ישראלים. לכן, היה צורך במתאמים, חשוב לוודא שהמתאמים הם בעלי הארקה נכונה.
rnrn

את מערכות הוידאו חיברתי למחברי החשמל המיועדים לשם כך. הרעיון הוא למנוע מהפרעות בקו החשמל בטווח התדרים שעלולים לפגום באיכות הוידאו מלהיכנס כלל לספק של מערכות הוידאו. כמובן שזה יוצא מתוך הנחה שהפילטרים בתוך המכשירים עצמם אינם מסוגלים לעשות את העבודה כראוי (הנחה שגוייה), אבל כמובן שתופסת פילטר נוסף למערכת לא מזיק. כמובן שאיכות התמונה לא השתנתה כהוא זה, אך הייתי מופתע אם זה לא היה המקרה.

rnבאודיו (במיוחד במערכות פשוטות יותר ורגישות יותר), המצב מעט פחות חד משמעי. שם בהחלט יתכנו מכשירים שהספק שלהם פחות טוב ויציאות האודיו עלולות להיות מושפעות מכך. כמובן שזה לא המקרה במרבית המכשירים כיום (אלא אם כן הם מכשירי מדבקה, מה שאומר שכדאי לשדרג אותם). גם באודיו לא חשתי בהבדל כלשהו לפני ואחרי שימוש של כמה ימים במערכת (עם שני רסיברים שונים).

rnכמובן שבעלי מכשירים רגישים יותר, או כאלה שזקוקים להגנות מרעשים (נגני תקליטים, למשל), בהחלט מן הראוי שיחשבו בכיוון זה.

rnלגבי הגנות מהפרעות החשמל, בנסיונות המועטים (אחרי הכל, זו המערכת שלי), המערכת עבדה מעולה. מערכות החשמל חזרו אחרי 8 שניות לאחר חזרת החשמל לפעולה. המפסק הקדמי והחווי, וגם החזות היפה ביותר של המכשיר ועלותו הלא יקרה (מקווה שיהיה מבצע על המכשיר לחברי האתר), בהחלט יכולים להפוך אותו לבעל בית עבור אלה שחוששים ממה שהפרעות וקפיצות חשמל עלולים לגרום למערכת שלהם.

rnבחו"ל המערכת כוללת ביטוח של עד 200,000 יורו אם המכשיר גורם נזק למערכת שלכם. כמובן שהדבר אינו רלוונטי בארץ, אך זה מראה עד כמה רצינית BELKIN לגבי ההגנות שלהם כנגד בעיות בחשמל.

rnrnהמכשיר הושאל לבדיקה מהיבואן בארץ: חברת APEX
rnעלות: כ-250 דולר בארה"ב


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
05.04.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1