מזרימדיה: ZENSONIC Z500 – נגן HDTV ברשת/דיסק/USB

rnrnאני מקבל לא מעט ציוד לבדיקה, ולרוב קשה לי להיפרד ממנו, במיוחד אם מדובר על מכשיר מעניין במיוחד. מעולם לא ...


בדקתי לא מעט מכשירים שמסוגלים להוציא HDTV, לשדרג אותו, וכו´.

ה-Z500 מבטיח המון על הנייר, והיו לי ספקות גדולים אם הוא יצליח לממש אותם:
rn1. למכשיר יש אפשרות לחיבור רשת WIFI 802.11G
rn2. למכשיר יש רשת חוטית
rn3. תמיכה ב-UP&P
rn4. תמיכה ב-SMB (שיתוף ברשתות של מיקרוסופט)
rn5. חיבור USB2 עם תמיכה ב-NTFS וגם ב-FAT

6. נגן DVD
rn7. תמיכה ב-SHOUTCAST
rn8. תמיכה ב-DIVX/XVID/WMV/MP3
rn9. תמיכה במרבית הפורמטים HDTV שאנחנו רגילים אליהם: WMV HD/TS ו-DIVX HD.
rn10. יציאות HDMI וקומפוננט ב-HDTV!

בקיצור, כל מה שאפשר לחשוב עליו ועוד טיפה…

rnהמכשיר נוצר על בסיס EM8620, אותו צ´יפ שעליו מבוססים מכשירים כמו ה-JVC 100U עליו כתבתי בעבר.

כמות הפיצ´רים של המכשיר דרשו בדיקה יסודית וארוכה. יש לציין שיש לא מעט בעיות – המכשיר מדי פעם נתקע, ומסרב לעשות SEEK (להתחיל מחדש נגיד ב-60% מהסרט).

ובכן נתחיל:
rnהמכשיר אינו מהיפים בשוק ונראה דומה יותר למכשיר DVD מתוצרת סין מאשר מכשיר HDTV מתקדם, כפי שהוא באמת.

rnאיכות התמונה של המכשיר פשוט מדהימה. HDMI עשה טיפה צרות (לוקח לא מעט זמן להגיע לתקשורת HDCP תקינה, אם כי זה בד"כ עובד בסוף) ולכן בחרתי בחיבור הקומפוננט. בחיבור זה, 1080i נראה לא פחות ממרהיב. סרטים כגון RETURN OF THE KING נראים כל כך ברורים עד כדי כך שהייתי צריך לעשות ZOOM של 300% לפני שאיכות התמונה היתה קרובה לזו של DVD רגיל…

בחיבור ETHERNET חוטי (100Mbps), ניתן היה להזרים כמעט כל תוכן דרך UP&P. המכשיר תומך במרבית התוכנות UP&P ומגיע עם WINDOWS MEDIA CONNECT (או WMC בקיצור), תוכנה חינמית של מיקרוסופט שקל מאוד להתקין ולהשתמש בה על גבי WINDOWS XP. בנוסף, מגיע גם דיסק עם תוכנה נוספת בשם TWONKYVISION אשר מכירה פורמטים נוספים של קבצים (כגון TS) אשר WMC דורש שנשנה לה את השם ל-.MPG לפני שהוא מוכן להתייחס אליה.

rnדווקא TwonkyVision מצאה חן בעיני ולאחר זמן מה ויתרתי לחלוטין על שירותי WMC לטובת תוכנה זו. ב-STREAMING האיכות והפשטות פשוט נהדרים. בוחרים תחילה אם אנחנו מעוניינים בוידאו, תמונות או אודיו, בוחרים את השרת (במקרה שלי, שני מחשבים שונים שהיו על הרשת) ואז בוחרים לפי קטגוריה, ז´אנר, שם הסרט או לפי ספריות.

מכיוון שכמו מרבית המכשירים בשוק, ה-Z500 מפסיק לכמה שניות בין קבצים, מומלץ להריץ את תוכנת HDTVTOMPEG2 בכדי לחבר את קבצי ה-MPEG ולהוריד בעיות שקיימות בקבצי TS רבים. פעולה זו מהירה מאוד ומניבה תוצאות נפלאות.

rnבחיבור UP&P לא היו לי בעיות להעביר גם סרטים בעלי רוחב סרט גבוה במיוחד (20Mbps ויותר!) והם לא גימגמו או עשו בעיות כלשהן.

לעומת זאת, חיבור SMB עשה בעיות לא מעטות. לא מומלץ לעשות בו שימוש עבור קבצי HDTV, שכן הוא פשוט מגמגם קשות עבור קבצים בעלי רוחב סרט של 8-10Mbps ומעלה. חיבור זה מתאים יותר לקבצי DIVX רגילים או להעברת מוזיקה או תמונות. בנוסף, מגבלות SMB דורשות (כמו עבור מכשירים רבים מסוג זה) פתיחת חיבור הרשת ל-GUEST, מה שעלול לאפשר לאורחים בלתי רצויים להגיע לרשת שלכם גם כן…

חיבור ה-WIFI התגלה גם הוא כבעייתי. בכדי להפעילו, ניתן רק להשתמש בהצפנת WEP, שיטה שעבד עליה הקלח ואינה נחשבת בטוחה במיוחד. בנוסף, מהירות הרשת האלחוטית גם היא אינה מספיקה להעברת HDTV. לפיכך, רצוי לעשות בחיבור זה שימוש אך ורק אם ברצונכם להעביר מוזיקה או תכני SDTV, ואם אתם סומכים על כך שלשכנים שלכם אין עניין בחדירה לרשת הביתית שלכם.

נעבור לחיבור ה-USB2. לשם כך חיברתי דיסק קשיח שמפורמט ב-NTFS. לעומת ה-JVC ומכשירים אחרים (SHOWCENTER 200) שמסרבים להכיר בפורמט זה, ה-Z500 זיהה את הדיסק בקלות וקרא את כל הקבצים על גביו. לא ניסיתי מפצל USB2 או לבדוק אם הוא מסוגל לקרוא יותר מדיסק אחד. את התכנים מהדיסק הוא ניגן ללא כל בעיה, כולל קבצים בעלי נפח של יותר מ-4G.

rnהשיטה האחרונה והבעייתית ביותר היא קריאת דיסקים (צרובים ואחרים). בחנתי שימוש בדיסקי DVD רגילים, והאיכות היתה טובה, כולל עיבוד התמונה. במקרים מסויימים המכשיר דרש הפעלה ידנית של פונקצית ZOOM בכדי למלא את המסך, אם כי זה דבר שקל מאוד לעשותו.

rnהכנסה של דיסקי DVD בעלי תוכן TS ב-HDTV צרוב (כולל בפורמט UDF) הניבו תוצאות נהדרות. פרט לגמגום קל בתחילת הסרט, חוץ מזה הכל עבר כראוי. זה מעניין מכיוון שהמחשב שלי לא היה מסוגל לטפל בקבצים מה-DVD וגמגם קשות כשניסה לנגן אותם דרך תוכנת THEATERTEK…

rnהמכשיר עבד ללא בעיות מיוחדות עם תכני WMV HD ב-720P, אם כי במקרה מסויים של MARIPOSA HD ב-1080i, הוא סירב משום מה לזהות את הקובץ.

rnהשלט נוח מאוד, ולמרות שבהתחלה לא אהבתי את העיצוב שלו, לאחר זמן מה התרגלתי ועכשיו אני חושב שהעיצוב מצויין ונוח מאוד לשימוש! לשלט תאורה אחורית אלקטרוסטטית נעימה מאוד בחושך.

rnאיכות האודיו ב-STREAMING היתה מעולה, היה נהדר לשמוע את הדיסקים שלי מקודדים ב-MP3 גם ב-320Kbps… כמו כן, גם SHOUTCAST עבד מצויין, אם כי מבחר הערוצים אינו אידאלי ויש צורך "לפרוץ" את המכשיר בכדי לעדכן את רשימת התחנות.

rnהמכשיר גם הציג את ספרית התמונות של המשפחה (אנחנו כבר 7 שנים עם מצלמה דיגיטלית בלבד). הדבר נוח מאוד, ודפדוף זריז דרך UP&P איפשר לנו להציג, באיכות תמונה מרהיבה, תמונות מעניינות רבות ולהציגם ע"ג מסך הפלאזמה בסלון. יש לציין שלוקח למכשיר לא מעט זמן להציג את התמונה, מה שגורם למסך שחור של 10 שניות לפני שהתמונה מוצגת ל-10 שניות…

rnלמכשיר אפשרויות רבות, כולל בחירה בסוג הרשת (חיבור רשת אוטומטי לא עבד, היה צורך בקינפוג ידני של פרמטרי הרשת, פעולה פשוטה למדי), בחירת סוג הרשת הפעילה, פרמטרים שונים של SMB, וכן למכשיר עצמו – כגון איזה סוג וידאו יהיה פעיל, מה הפורמט שיצא מכל סוג חיבור וכן הלאה. למכשיר תמיכה בפורמטים -50HZ, אולם אין הוא מסוגל להוציא וידאו בדיוק כפי שהוא קודד במקור (כלומר אם קובץ המקור הוא 720P50, המכשיר לא ידע אוטומטית להוציא פורמט זה, ועלול לתרגם את זה ל-720P60 או 1080I60 בהתאם למה שהוא כוון מראש).

rnפונקציה מעניינת אחרונה היא הצגת מזג האוויר בסביבה. עבור ישראל מצאתי אך ורק עיר אחת שעבדה – והיא ירושלים. המכשיר הציג באופן מדוייק את מזג האויר בירושליים למשך שלושת הימים הבאים בכל זמן נתון.

rnהפעולות הבעייתיות אשר עלולות לתקוע את המכשיר כוללות נסיונות להעביר קדימה או אחורה באגרסיביות יתר, או מעבר זריז מדי בין קבצים (למשל מעבר אחורה בין קבצים).

rnכאמור, הנוחות של שמירת כל התכנים במחשב הראשי (במקרה שלנו, בקומה נפרדת מהסלון) פותחת אפשרויות רבות לשימוש במכשיר. למרות התקיעות שדרשו פה ושם תיחול מחדש, התרגלנו אליו וכל המשפחה הצליחה לתפעלו בהצלחה יתרה.

rnלגבי עדכונים, המערכת מאפשרת עדכון קושחה (FIRMWARE) לפי בקשה הישר מהאתר של החברה. כל מה שצריך לעשות זה לדאוג שלמכשיר יהיה חיבור לאינטרנט והוא פשוט מוריד את העדכון ומריץ אותו לבד. יותר פשוט מזה, פשוט לא אפשרי…

rnנשאלתי מדוע אין בסקירה הזו תמונות של HDTV… האמת המרה היא שפשוט אין לי טכנולוגיה מספקת בשביל לצלם תמונות שיראו את התמונה שראיתי בעיניים. התמונות שהוצגו בסקירה על ה-RAZOR הועברו דרך הנגן. כפי שניתן לראות, קשה להבחין באיכות התמונה, בשל מגבלות הצילום והמצלמה. קחו את המילה שלי, איכות התמונה, במיוחד עבור תכנים ב-1080i, פשוט יוצאת מהכלל.

האבל ששרר בבית משפחת לאור (במיוחד של האישה אשר גילתה שלא תוכל להמשיך ולצפות בעונה השניה של LOST עד שנמצא פתרון אלטרנטיבי) הוא בגדר "לא נשכח ולא נסלח". אין ספק שמדובר באחד המכשירים המעניינים שעברו בביתי בתקופה האחרונה.

עלות המכשיר בארץ: 2890 ש"ח
מבצע לחברי המועדון מחר!
המכשיר מיובא ארצה על ידי חברת VDS ומשלוח של המכשירים צריך להגיע ארצה בקרוב.

חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
30.03.2006
  
מאת: עפר לאור

1