בלו-ריי מול HD DVD…

עדכונים בנוגע למלחמת פורמטים BLURAY אל מול HD DVD, מהדורת מרץ 2006... המאמר נכתב לפני זמן מה ועודכן 3 פעמים ...

7:00
  /  
19.03.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

נתחיל עם החדשות הטובות, המודלים הראשונים של HD DVD מתוצרת טושיבה צפויים להגיע לחנויות בארה"ב לקראת סוף החודש הזה.

rnהמודלים הראשונים: HD-A1 (עלות של כ-500 דולר) וה- HD-XA1 (עלות של כ-700 דולר) צפויים לכלול את כל הפיצ'רים של המוצר הסופי (ככל הנראה וידרשו עדכוני FIRMWARE) כולל תמיכה ב-MPEG2, AVC ו-VC1.

rnהמודל היקר יותר כולל גם כניסות USB בכדי "לחבר ציוד חיצוני" (עדכון קושחה, חיבור לאמצעי משחק ו-DISK ON KEY למיניהם). בנוסף, המכשיר יהיה בעל אריזה מרשימה יותר, שלט מואר, אפשרות לבחירת ה-GUI, ועוד כאלה וכאלה. הצפי הוא שעלות המכשירים ברחוב עלול לרדת כ-100 דולר, מה שהופך את HD DVD לפיתרון לא יקר במיוחד, בניגוד לציפיות בעבר.

rnמרבית האתרים שמציעים את המודלים למכירה טוענים שהמכשירים צפויים להיות במלאי רק לקראת אפריל, אך יש להניח שסנוניות ראשונות יגיעו (כולל לארץ) לקראת סוף החודש. הגירסא שתשוחרר תהיה, כמובן, ל-REGION 1 (ארה"ב וקנדה בלבד).


למרות הדחיות החוזרות ונשנות עקב שינויי התקן ואי הסכמות בין הגורמים השותפים במיזם BLU RAY, חברת סמסונג הכריזה על הוצאת BD-P1000, נגן ה-BD הראשון שלהם אשר צפוי להגיע לחנויות בארה"ב ב-26 למאי. השמועות שיוצאות מכמה גופים, טוענות שלמדיה ב-BD תהיה אפשרות לפתוח את יציאות הוידאו האנלוגיות של המכשירים (ב-1080i או 1080p) אולם ככל הנראה מדובר בדיסאינפורמציה שכן BD הולך לכלול הגנות אפילו יותר קיצוניות מ-HD DVD.


הפתעה מעניינת הגיעה מהכרזה של חברת LG, אחת החברות החזקות בקבוצת BLURAY. החברה הכריזה על הצטרפותה לקבוצת HD DVD. הדבר מראה על נכונות של חברות להוציא מכשירים בעלי יכולות בשתי השיטות, ואולי גם על התקדמות לכיוון נגנים אוניברסליים אשר יוכלו לנגן את שני הפורמטים. הכרזה נוספת של LG היא שהם לא מתכננים להוציא כרגע (בניגוד להכרזות קודמות) נגן BD יעודי. הרמז העבה הוא – או נגן HD DVD או משולב HD DVD עם BD…


לאחרונה קיבלה קבוצת HD DVD מספר חיזוקים: תכנים חזקים למדי אשר צפויים להמכר עם השקת הפורמט, וכן הכרזת מיקרוסופט על צירוף של HD DVD לקונסולות XBOX 360, מהלך שבא בכדי להתחרות ראש בראש עם PLAYSTATION 3 אשר יכלול כונן BD. המהלכים האחרונים מציבים את HD DVD במצב טוב בהרבה מהצפוי, ומחזקים מאוד את הפורמט הזה.


rnהתפתחות מעניינת נוספת היא מכיוון האולפנים. WARNER BROTHERS אשר היה צפויים להוציא סרטים ב-HD DVD עם השקת המכשירים, הודיעו שהם אינם עומדים בתאריכי היעד. האולפן השני שעושה בעיות ל-HD DVD הוא פרמאונט. ככל הנראה, תאריך היעד ב-28 למרץ צפוי להגיע ללא כל תוכן (כלומר, המכשירים יהיו "מוכנים", אבל ללא סרט אחד שיצא ביחד איתם).דווקא דיסני, אשר הכריזו עוד מזמן על תמיכתם המלאה ב-BLURAY, הכריזו שהם בכלל "פתוחים ל-HD DVD" וסביר להניח שיפיצו את הסרטים שלהם בשני הפורמטים. דבר זה בוודאי משמח מאוד את טושיבה, אשר כבר התחילה לחשב בסוף שנה שעברה כמה כסף היא הולכת להפסיד מפיתוח HD DVD…מצד שני גם ל-BD יש חדשות טובות, מיקרוסופט ככל הנראה לא יעמדו בתאריך היעד עבור תמיכה ב-HD DVD ב-VISTA. מכיוון ששני הפורמטים צפויים להכלל ב-VISTA, יש סבירות שהתמיכה גם ב-HD DVD וגם ב-BD יתווספו כ-SERVICE PACK או כתוסף מאוחר למערכת ההפעלה.


7:00
  /  
19.3.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1