פרוססור וידאו (SCALER) של ABT/DVDO, ה-VP30 (חלק שני)

חלק שני של הסקירה על VP30 של חברת DVDO/ABT.

7:00
  /  
10.02.2006
  
מאמר זה נכתב על ידיrnעפר לאור

בדיקות תאימות

המכשיר תפקד לא רבב בכניסות הוידאו האנלוגיות השונות. הכנסתי לו כל כניסת וידאו ובכל פורמט שרק יכולתי. יש לציין את כניסות הוידאו האיכותיות במיוחד – SVIDEO וקומפוזיט, אשר ברמה אחת לפחות מעל כל מעגל כניסה דומה בתצוגות שבחנתי. הדבר מאפשר הכנסת מקורות ב-SVIDEO או קומפוזיט, עבור מצבים שאין פתרונות טובים יותר עבורם, עם מינימום הפסד כתוצאה מכך.

rnrnrnrn

rnrn

הבעיה היחידה שנתקלתי בה היתה עם כניסת SDI אשר לא הסתדרה היטב עם הנגן שלי (RP56 של פנסוניק אשר משום מה עובד על מכשירים אחרים, אך ה-ISCAN לא ממש אהב אותו). בכניסות ה-HDMI הזרמתי לו סוגים שונים של תכנים ללא בעיות כלשהן. המכשיר זיהה וטיפל גם בסיגנלים בעייתיים ולא תקניים ברזולוציות שונות ומשונות.


חשוב לציין שכאשר מעבירים למכשיר מקורות 1080i, הוא מוגבל לעיבוד בשיטה הפשוטה ביותר (BOB/WEAVE) אשר אינה איכותית במיוחד. במידה והמקור שלכם הוא 1080i, עליו לעבור עיבוד מוקדם או שאולי עדיף לעשות שימוש במכשיר אחר. ב-PAL המכשיר תפקד כאמור, ללא רבב ושיפר מאוד את איכות שידורי יס. המכשיר עבד מצויין עם כניסת SCART/RGBcvS וגם קומפוננט לאחר TRANSCODER שיש לי במערכת.


שימושיות

אחד הדברים המציקים ביותר עבורי כיום זה הצגת תכני 4:3 ע"ג תצוגת 16:9 שלי. לפרוססור זה אפשרויות אין סופיות למיקום התמונה, הגדלתה, עיוותה וחתיכתה בכל דרך ובכל צורה. משתמשים בעלי מקרנים יהנו במיוחד מהאפשרות להחליט באיזה איזור של המסך הם יצפו בתכני 2.35 (למשל בתחתית המסך בכדי לאפשר להשתמש בטכניקות MASKING שונות).

rnהמכשיר מאפשר שמירה של ארבעה זכרונות ASPECT RATIO שונים.

rnrnrnrn

rnrn
rnבנוסף, המכשיר כולל ארבע זכרונות יציאה שונים. הדבר מאפשר לעשות שימוש ברזולוציות שונות, יציאות שונות ובתדרים שונים. הפונקציות היו יכולות להיות מתוחכמות יותר (למשל לאפשר שמירה של "מצב לילה" "ומצב יום" עבור כיולים שונים) אך הן בהחלט מספקות לאחוזים ניכרים מהאוכלוסיה. ניתן גם לאפשר שמירת מצבים שונים עבור מסכים שונים (למשל מסך פלאזמה ומקרן, כל אחד מחובר בשיטה אחרת והמעבר בינהם יכול להיות אוטומטי לפי מקור התוכן).

rnrnrnrn

rnrn
rnהאפשרות של המכשיר להוציא 2x genlock ו-3x genlock מאפשר שימוש ב-50HZ ו-75HZ עבור PAL, ו- 60HZ, 48HZ או 72HZ באופן מדוייק הישר למסך. הדבר תורם למסכים אשר תומכים בתדרים הללו.

rnהפיצ'ר החביב עלי ביותר, ואשר קיים במכשירי ה-ISCAN על כל סוגיהם זה ה-TEST PATTERNS, כמובן. אחת הסיבות לכך היא בכך שאני שותף (בהתנדבות) להגדרה ולעיצוב של TEST PATTERNS רבים במכשיר הנ"ל. הדבר הופך אותי להרבה פחות אובייקטיבי, אך עלי לציין שלא קיים אף מכשיר אחר בשוק עם רמה כזו של TEST PATTERNS אשר מאפשרים כיול מדוייק יותר וכן בדיקות NATIVE RATE ו-JUDDER TEST.

rnrnrnrn

rnrn
rnלצערי, עדיין חסרות פונקציות רבות במכשיר, ובעיקר כל הדגש על כיול התמונה. המכשיר דורש כיול במסך עצמו, בעוד שמכשירים רבים אחרים (ע"ע LUMAGEN) כבר מסוגלים לשפר את רמת הכיול ברמת העיבוד, דבר שתורם לכיול מדוייק בהרבה.


איכות התמונה

התחלתי בכיול מדוייק של המכשיר ומעבר למצב NATIVE RATE במסך. מצב ה-1024 על 768 היה קרוב מאוד לשלימות, אך דרש מעט משחק עד שקיבלתי את התמונה האידאלית על המסך. בדיקת JUDDER הניבה שהמסך מסוגל לעבוד ב-720P ב-50HZ, אך מסרב לעבוד כראוי ב-NATIVE RATE עם 50HZ (ב-60HZ לא היו בעיות כלל).

rnאת בדיקת האיכות ערכתי בכמה רמות, תחילה השתמשתי בממיר ADB3100S בחיבור SCART ל-4RCA (חיבור RGBcvS). החיבור הניב תמונה מדוייקת וחדה בהרבה מאשר המסך עצמו (NEC 42XR3G) הפיק. חיבור קומפוננט דרך TRANSCODER הניב תמונה כמעט זהה, מלאה בפרטים. צפיה בסדרות בערוצי הבית של יס הניבו איכות תמונה מצויינת. כמובן, שעבור תכנים בעייתיים יותר (למשל ערוץ 1 אשר נראה כמו קומפוזיט בשנים האחרונות) השיפור היה פחות דרמטי.

rnמקור DVD הניב תוצאות מדהימות. צפינו ב-LORD OF THE RINGS וב-MONSTERS INC. שניהם היו PAL (רזולוציה גבוהה יותר, אך דרוש עיבוד תמונה טוב יותר בשביל להתגבר על הבעיות) ואיכות התמונה היתה פנומינלית. מעגלי ה-SCALING החדשים נתנו תמונה קולנועית יותר ומדוייקת ביותר.

rnההמרה בין FRAME RATE של תכני PAL (כלומר 50HZ) לבין 59.94HZ, התדר היחיד בו קיבלתי תוצאות NATIVE RATE טובות, נעשה באופן מצויין. כמובן שיש מעט JUDDER, אך התמונה מדוייקת ואיכותית והדבר מהווה פשרה מצויינת (אלא אם כן אתם צופים קבוע בכדורגל, מכיוון ש-JUDDER עלול להפריע לכם בעת מעקב אחרי הכדור).

rnב-NTSC נבדקה הסדרה LOST דרך חיבור SDI והתמונה היתה אפילו טובה יותר. הגוונים בשמיים הכחולים והדיוק בגווני הפנים של הדמויות (כל שערה בגבותיה של קייט וכל זקיק בזקנו של ג'ק). גם THE EMPIRE STRIKES BACK ב-NTSC נתן תוצאות מצויינות.


ככלל, התוצאות על גבי מסך HDTV היו טובות מכפי שניתן היה לקבל מנגן UPSCALING כגון OPPO מהסיבה הפשוטה שהמכשיר עובד רק ב-720P, בעוד שהמסך שלי ברזולוציה 1024 על 768. ההפרש אולי לא נשמע גדול, אבל ההבדל באיכות התמונה היה בהחלט משמעותי עבורי. עבור מקרנים ותצוגות בעלי רזולוציה 720P, הדבר יהיה פחות משמעותי. כמו כן, צריך לזכור את ההפרש הגדול בין המחיר של ה-OPPO ודומיו (כגון S52 של פנסוניק, או DENON 1920) לבין מעבד תמונה. בנוסף, חשוב לציין שמי שצופה רבות בטלויזיה, כמוני, אינו יכול להנות מעיבוד תמונה דרך נגן DVD.


ברסיברים רבים כיום יש אפשרות לעשות UPSCALING ל-720P. חשוב לציין שהדבר מתבצע באופן די פשוט ברסיברים אשר בד"כ יוציאו 720P או 1080i וללא כל יכולות שליטה על ASPECT RATIO וכד'.

rnrnrnrn


rnrnrnrn

rnrn

לסיכום, מדובר לטעמי במכשיר מצויין – אחד מהטובים ביותר מסוגו בשוק כיום.


7:00
  /  
10.02.2006
  
מאמר זה נכתב על ידיrnעפר לאור