שניים רבים והשלישי מתפתח

האם יתכן כי בזמן שכולם רבים על פורמט ה HD הבא , יגיע הילד הקטן יתגנב לכולם בין הרגליים ויתקע ...

7:00
  /  
01.02.2006
  
הכתבה נכתבה על ידי aquarius ונערכה על ידיrnדרור אנגל

מאומה על…
rnב2 באוגוסט 05, הכריזה חברת סטארט-אפ יפנית בשם"Optware Corp" שהיא הצליחה לפתח טכנולוגיה בשם Holographic Versatile Disc-HVD.


rnrnrnהפיתוח הגיע לשלב שבו מהנדסי החברה הצליחו להקליט סרט על HVD ולהציגו על גבי מסך המחשב. כדי לקדם את פיתוח הטכנולוגיה, הוקם איגוד חברות העונה לשם"HVD Alliance". איגוד זה כולל בין השאר את חברת הענקIBM, Texas Instruments, Micron Technology, ובראשן שלוחת הסטארט אפ של Bell labs בשם In Phase Technologies.

rnכמו כן הצטרפו שתי חברות אשר ידועות בעיקר מעולם הצילום: האיחוד של Konica-Minolta וFuji Film. כל אלה הם בהחלט חברות מספיק גדולות ורציניות שיכולות לקדם את כל העסק של האחסון ההולוגרפי.

איך כל העסק פועל
rnבניגוד לשאר פתרונות האחסון הקיימים קימים בשוק הרחב (לפחות ככל הידוע לי) אשר שומרים את המידע בצורה דו מימדית, האחסון ההולוגרפי שומר את המידע בצורה תלת-מימדית תוך כדי שימוש בחומר הרגיש לסוג אור מסוים(פרט זה חשוב להבנת הטכנולוגיה). האחסון ההולוגרפי מבוסס על טכנולוגיית ה-Collinear Holographic Data Storage System ( מערכת אחסון הנתונים ההולוגרפית הקולינארית ).

rnטכנולוגיה זו מבוססת על שימוש בלייזר כחול/ירוק (מעתה ייקרא לייזרBG) ולייזר אדום (מעתה ייקרא לייזר R).
rnכמו טכנולוגיית הCD הרגילה, לייזר הR קורא את המידע מן שכבת אלומיניום ליד מצע הדיסק (השכבה שמגינה עליו).
rnלעומתו, הלייזר BG קורא את הנתונים בפוטו פולימר(החומר שבו נשמרים הנתונים). דיסק הHVD בנוי כך שבין שכבת הפוטו פולימר לשכבת האלומיניום מפרידה מראה (אשר חוסמת רק את אור הלייזר BG ואילו לייזר הR עובר דרכה) אשר נתונה בין שני רווחים.

rnכאשר אנו מנסים (או יותר נכון ננסה, אבל אני אשתמש בלשון הווה) לקרוא את המידע השמור בדיסק ההולוגרפי, העינית של הכונן משגרת את קרן הלייזר BG ומיד לאחר מכן את קרן הלייזר R. קרן הלייזר BG עוברת דרך שכבת הנתונים (הפוטו פולימר) שהנתונים שבה מקודדים בתור "הפרעות שולי לייזר", אשר משתקפות על שכבת האלומיניום. כעת קרן הלייזר R מתרגמת את ההשתקפויות על שכבת האלומיניום למידע ממשי ממש כמו כל CD רגיל.

במבט לעתיד
rnהפיצול לשני הפורמטים הקרבים-BD וhd-DVD מהווה בעיה לא קטנה.

rnכמו שכולנו יודעים, השיחות בין סוני לטושיבה בנודע לשילוב שני המחנות במטרה למנוע "מלחמת פורמטים" חדשה(כמו שקרה עם הBetamax כנגד VHS וdvd+rw כנגד DVD-R
rnמאבקים אלה בין הפורמטים מבלבלים את הלקוחות, מאטים את קצב היטמעות הטכנולוגיות החדשות בשוק וגורמים לכך שאנשים רבים לא יקנו במשך זמן ממושך לאחר ההפצה אף מוצר משני המחנות (מחשש שישימו כספם על קרן הצבי)- דבר זה אינו רוצי לשום צד בנושא.

rnטכנולוגיה זו עשויה לעקוף את הצורך של שני הפורמטים גם יחד בגלל הפוטנציאל העצום שיש לה. הן מבחינת הנפח העצום ( לאחרונה הציגו דיסק בעל נפח של 200 GB וכבר החל המרוץ אל דיסק הTB הראשון)- קיבולת זו מספיקה לחמישים סרטים בארוך מלא בהפרדה גבוהה.

rnהן מבחינת יכולת ההתאמה לכל צורך החל מדיסקים למערכת דרך הארד דיסק וכלה בכרטיסים שליפים למצלמות (תארו כמה תמונות תוכלו לאחסן) ,ומעל הכול העלות הנמוכה- לפי הערכת חברת In Phase Technologies עלות כרטיס הולוגרפי בנפח של 125 GB אמורה לעלות "פחות מ10$ באופן משמעותי".

rnדבר זה יכול להציב אותה כאלטרנטיבה נוחה וזולה לדיסקים הקשיחים.

לעיון נוסף
http://www.inphase-technologies.com/
http://www.hvd-alliance.org/
ולדוברי יפנית (אל תדאגו, אתם תסתדרו – יש קצת אנגלית)
http://www.optware.co.jp


7:00
  /  
01.02.2006
  
הכתבה נכתבה על ידי aquarius ונערכה על ידיrnדרור אנגל

1