יום עיון פיוניר 2006

סקירת יום עיון של פיוניר במלון הילטון ת"א.


כמנהגם כאשר מודלים חדשים מוצהרים, כינסה חברת ט.ר. אלקטרו סטריאו (או פיוניר ישראל כפי שלעיתים קוראים לה) יום עיון עבור עיתונאים, מתקינים וכו'.

rnיום העיון החל בהדרכת מתקינים מורשים. הרעיון הוא לאמן טכנאים ספציפים, אשר בסוף ההדרכה יקבלו תעודת הכשר להתקנות מפיוניר ישראל, כאשר תמונותיהם תופיענה באתר של פיוניר ישראל עם תמונה, ואפילו כמה התקנות דוגמא.

rnעוד לפני פתיחת הדלתות, נרשמה התגודדות מסביב ל-506 אשר הציגה סרטי HDTV מוידאו דיגיטלי יעודי.

rnלאחר סקירה היסטורית קצרה על מסכי פיוניר מאז הדור הראשון, והשינויים הרבים שחלו במסכים לאורך השנים, עברו לשלב חיבורי המסכים, תוך מתן דגש על שיטות החיבור המומלצות להשגת איכות תמונה מירבית. חברת ט.ר. מצמידה ערכת כבלים לכל מסכי הדור השישי בכדי למנוע מחסור בכבלים מלגרום בעיות בהתקנה או באיכות התמונה. הערכה כוללת חיבור SCART-SCART וקומפוננט + אודיו איכותיים, אשר הוצגו על ידי משה שחר מחברת קונקטור.
rnכידוע, פיוניר מקדמת באופן מבורך את כל נושא הכיול בעולם וכן בארץ. כחלק ממאמציה לקידום הנושא, הציג אלי בר-ציון, מחברת דינגו – יבואנית DATACOLOR, מעט על טכנולוגית כיול.


rnבתמונה, כיול על ידי Colorfacts 6.0 אשר כולל חיבור מיוחד למסכי דור שישי של פיוניר (טכנולוגית "C3") אשר מאפשרת כיול מדוייק יותר ממסכים אחרים. אלי המשיך והסביר על כיול מסך בעזרת ערכת SPYDER TV (אותה סקרנו כאן) והרחיב לגבי אופציות הכיול המתקדמות בדור השישי (דרך התפריטים וגם דרך RS232).

rnגיל ליזר, מנהל השיווק ב-ט.ר. הדגים את הגישה החדשה אשר גורסת כי על מתקינים ללבוש כפפות מיוחדות בכדי לשמור על המסכים נקיים (דבר אשר גם תורם לדחיית האבק שלהם לפעול לאורך זמן).


את שלב ההדרכות סיים טקס חלוקת תעודות "מתקינים מורשים" .

 


לאחר ארוחת הצהריים הגיע הארוע המרכזי של היום שכלל את חשיפת המסכים החדשים.


rnה-436 הוא עולם ומלואו. ממבט ראשון רואים שהמסגרת העבה שאפיינה את הדור הקודם החולפה במסגרת שחורה מבריקה, אך דקה בהרבה. הדבר גורם לתחושה של מסך יותר קטן, אך כזה שנותן חשיבות גדולה יותר לתכנים מאשר לאריזה. בגלל חרושת השמועות לגבי ביצועי ה-436 ביחס ל-435, המודלים הוצגו צד לצד זה ובנוסף הודגמו מודלים של פלאזמה מובילה נוספת ו-LCD בכדי להדגים את ההבדלים.

rnבתמונה הבאה ניתן לראות את ההבדלים בין מסך 435 (משמאל) ו-436 מימין. ההבדל בשחורים משמעותי מאוד לטובת המודל החדש.

rnגם ביחס למסכים האחרים, השחורים ב-436 היו עמוקים למדי (למזלי היה לי זמן לשחק עם הפרמטרים בכל אחד מהמסכים ולקבל מושג מעט יותר עמוק לגבי המשמעויות כאן). מה שמעניין הוא שפיוניר עדיין לא מקדמים את היחס מעבר ל-3000:1, ככל הנראה בכדי לשמר את איכות גווני הצבעים הכהים. כאשר השוונו עם מסכים אחרים, גוונים כהים (בסביבות 20IRE ומטה) היו "רעשניים" מאוד במסכים האחרים, אך לא בפיוניר. בנוסף, עוצמת האור שופרה ב-22% על ידי שימוש בפילטר קריסטלי מזן חדש.

rnשטח הפוספורים גדל, מה שמאפשר לא רק הגדלה בעוצמת האור אלא גם אורך חיים גבוה יותר של המסך. כמו כן, נעלמה שכבת אוויר שהיתה בין התאים לבין הפילטר, מה שגרם בעבר לרפלקציות הדדיות (תמונה כפולה כאשר מסתכלים על המסך מקרוב או בזווית). הצמדת התאים לפילטר גם תורם למניעת בריחת אור ורעש אלקטרוני בין תאים סמוכים, דבר שמשפר את דיוק הצבעים.

rnפיוניר גם שיפרה את רמת הרמקולים המובנים, ובעיקר את שלב המיד שלהם. הם עדיין לא מיועדים להחליף מערכת מלאה של רמקולים, אבל הם עדיין טובים יותר מאשר לפני כן.

rnאחד ה-HIGHLIGHTS היה הגדלת מספר הגוונים של האפור ל-4096 (12 ביט), מה שגרם להרבה פחות BANDING בתמונות ביחס לכל המודלים האחרים, דבר מרשים מאוד. המסך הוצג על מעמד שניתן להזיז אותו מעט לצדדים על צירו.

rnכמובן, שאת איכות כל אלה צריך לבדוק בתנאים מתאימים, אני מקווה שנוכל לקבל מסכים אלה לבדיקות בעתיד ולפרסם את כל הנתונים כפי שהם נמדדים בשטח.

rnה-436 יגיע בכמה וריאציות: ה-FDE יגיע עם מדיה רסיבר בסיסי. ל-XDE יהיו שתי כניסות HDMI, כניסת מחשב קדמית ואפשרות לתמונה בתוך תמונה + מסך מפוצל.

rnבהמשך יגיעו שני מודלים נוספים: RXE ו-SXE שיהיו מודלים ללא מדיה רסיבר חיצוני ובעלי שני גירסאות מיקום רמקולים שונים (בצידי המסך או בתחתית שלו).

rnבנוסף, הוכרז על הפסקת קו מוצרי הפלאזמה EDTV (כלומר MVE1) אשר יוחלף במסך 42MXE-10 חדש. מסך זה יהיה גם הוא WXGA ויהיה עם פאנל זהה, ככל הנראה עם ה-42XR4 החדש של NEC. הוא יהיה פשוט יותר למראה ויכלול פונקציות נוספות כגון אפשרויות שונות ומשונות של מיקום PIP (תמונת וידאו שקופה, באנרים, יכולת הצגת POWERPOINT PRESENTATION מובנית). למסך יחס קונטרסט 3000:1 (כמו ה-436) אך עם עוצמת הארה של 1500 cd/m2 – גבוה מאוד מאוד. נקווה שהתמחור של מודל זה יהיה אגרסיבי.

rnט.ר. ניצלו את האירוע להציג מוצרים נוספים חדשים, כגון שני רסיברים חדשים של פיוניר (AX2 ו-AX4):rnשני המודלים מתקדמים ביותר וכוללים כניסות חדשות, כגון כניסה של IPOD, כניסות FIREWIRE (רק ב-AX4) ועוד. במודלים אלה, גם מערכות ה-ROOM CORRECTION שופרו מאוד, לטענת החברה, מעבר למודלים הקודמים.
rnלמודלים יש גם אפשרות של מיתוג ו-UPCONVERSION ל-HDMI.

ככלל, הייתי אומר (לפחות על ה-436) שלא ראיתי כל בעיה איתו ובהחלט לא הייתי אומר, על בסיס צפיה במכשיר, שהוא מסך נחות בכל דרך שהיא מה-435. את האתר מעניינות מאוד גירסאות המכשיר ללא המדיה רסיבר, וכמו כן יכולות הכיול המתקדמות של המסך אשר עלולות להפוך אותו לאחד המובילים בשנה הקרובה.


7:00
  /  
25.01.2006
  
עפר לאור

1