עד שהתרגלנו ל-HDMI, נולד לנו UDI

בשקט בשקט, מתארגנת לה קבוצה שנקעה נפשה מהתקן הגרוע (אין כל כינוי מתאים יותר לתקן המקולל הזה...) להציע תחליף ל-HDMI.


כולנו מכירים את הקללה ששמה היא HDMI. תקן שנולד בחטא ואשר, עם כל גירסא שלו, מחמיר את התופעות שקשורות אליו. מספר בעיות שנקשרו ל-HDMI:  • פרוטוקולי ההצפנה של HDMI לא יציבים וישנם מצבים רבים שבהם המקור והתצוגה לא מסוגלים להגיע "להסדר" והצופה אינו יכול לצפות בתמונה.

  • הרעיון של יחס המסך לא לינארי עדיין זר ל-HDMI

  • SDTV עובר בקושי דרך כבל זה (על ידי טריק גרוע של דגימה כפולה של פיקסלים שלא ממש נתמך באופן אוניברסלי)

  • התקן בגירסא הנוכחית שלו אינו תומך בפרוטוקולים של אודיו מתקדמים (כגון DD-HD) שיצאו עם BD או HD DVD.

  • התקן אמור לעבוד במרחקים גבוהים, אך בשטח זה לא ממש עובד.

  • אין דרך להעביר חוטי DVI/HDMI בקירות או במרחקים סבירים (במיוחד עבור מקרנים) ולהרכיב מחברים או TERMINALS בדרך.

  • בעיות תאימות בשל תמיכה בשיטות צבע שונות (YUV/RGB) באופן חלקי על ידי מכשירים ותצוגות שונות.

  • עלות גבוהה בטירוף של LICENSING של HDCP ו-HDMI, מה שמעלה באופן משמעותי את עלויות המכשירים והכבלים בתקנים אלה.

  • חוזים דרקוניים של החברות שתומכות בתקנים הללו.
לאור כל זאת, היה זה בלתי נמנע שחברות שנפגעות מהתקנים הללו יתארגנו יחדיו ויציאו אלטרנטיבה. האלטרנטיבה היחידה לתקן זה, עד כה, היתה IEEE 1394 (או FIREWIRE בשמו הנפוץ) שדרך כיווץ עבור שידורי HDTV, מה שהפריע להכנסתו במעבר בין מכשירי HDTV לבין מסכים. כיווץ זה גם דרש צ'יפים מיוחדים לפיענוח וכיווץ, מה שהיה מעלה את עלויות השימוש בפורמט נוח זה.

UDI SIG

קבוצת האינטרס הזו (SPECIAL INTEREST GROUP) אורגנה מחברות כגון אפל, אינטל, LG, סמסונג, מיקרוסופט, נשיונל סמיקונדקטורס, NVIDIA, וסיליקון אימג' (אחת היצרניות המובילות של צ'יפים עבור DVI ו-HDMI!). החברות צופות שהתקן יושלם עד סוף מחצית 2006, מה שאומר שלא נראה ציוד בתקן הזה לפני סוף שנה הבאה.

rnהמטרה היא, בראש ובראשונה, ליצור מערכת ל-PC שתאפשר צמיחה לשנים הקרובות, מעבר למה ש-DVI/HDMI/RGBHV מסוגלים לו כיום. הרעיון הבסיסי של יצירת צ'יפים זולים שידרוש מינימום של מינימום עבור יצרני המסכים (בדיוק הבסיס הרעיוני של DVI) יפעל גם כאן.


למי שחושב שניתן יהיה להתחמק מהצפנה צפוייה אכזבה, HDCP – אותה הצפנה מקוללת שתופסת כל נתח אדמה טובה, תוכנס מהיום הראשון לפרוטוקול ה-UDI.

rnמבחינה טכנולוגית, תקן UDI דומה ל-DVI/HDMI ויעביר את המידע בשיטת TDMS (Transition Minimized Differencial Signaling) – שיטה שמאפשרת העברת נתונים מהירה במיוחד על תווכי תקשורת זולים. המחבר של UDI צפוי להיות עמיד יותר מזה של HDMI (דיווחים על שבירה ונתקים בקונקטור של HDMI ונתקים באיזור שלפניו הפכו נפוצים לאחרונה) ויתמוך בנעילה פיזית, דבר שקיים ב-DVI אך חסר ב-HDMI. יש רק לקוות שניתן יהיה להעביר את הכבלים הללו בתווך של צינורות בקירות ביתיים.

rnבניגוד ל-HDMI, הפרוטוקולים והטכנולוגיה צפוייה להיות מוצעת לכל המעוניין ללא תמלוגים, מה שיוזיל את הטכנולוגיה.


אתר הקבוצה עדיין בשלבי הקמה: http://www.udisigwebsite.com

rnהצפי הוא שמכיוון שהפרוטוקול יהיה דומה למדי ל-HDMI, הדבר יוזיל מאוד את המעבר אליו ויאפשר חיבור סימולטני בשתי השיטות.מקור: YAHOO BIZ


7:00
  /  
05.01.2006
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1