פרוייקט הרמקולים של yuda_gur – חלק 3

חלק שלישי של פרוייקט "רמקולים רצפתיים מהליגה הלאומית" של yuda_gur לחלק א' של המאמר ולחלק ב'. הפעם, האלמנטים השונים לרמקול ...


סיכום שהוא מבוא
חלום קטן היה לי על רמקולים מהליגה הלאומית. רכישה של רמקולים כאלה לא באה בחשבון בגלל המחיר הגבוה שלהם. אמרתי לעצמי נסה לממש חלום זה בעזרת האינטרנט.

המידע על איך בונים רמקולים , באיזה עץ ודרייברים מומלץ להשתמש, איך מתכננים קרוסאובר וכו' , הוא עצום. לאחר השקעה של זמן (הרבה זמן) מול המחשב. נפלה ההחלטה, לבנות רמקולים בשיטת "עשה זאת בעצמך" או בקיצור . DIY

החלטה הראשונה הייתה התקציב והוא 5,000 ₪ .החלטה השניה הייתה סוג הדרייברים , כאן הלכתי אחרי אהבתיFOCAL .

אני מאוד אוהב את הצליל שהם מפיקים.

לחברת FOLCAL, המייצרת בעצמה את הדרייברים לרמקולים שהיא משווקת, ישנם ארבעה סוגים של דרייברים שנפוצים אצל אודיופילים. והם מסומנים באותיות:K, V, W, והסידרה היוקרתית Audiom . המלצות לסדרה V מצאתי מהסיבה שהם "נוחים" לתכנון הקרוסאוור.

בשנת 2004 החליטה FOCAL להפסיק ולשווק דרייברים לציבור הרחב. לכן החיפוש אחרי הדרייברים שלהם באינטרנט ניתקל לפעמים במילים : "אזל מהמלאי" או "יצא ממגוון המוצרים".

ההחלטה השלישית הייתה D' Appolito או לא .

גם כאן ההחלטה הייתה פשוטה, אני אוהב את הצליל שמפיקים שני מיידים וטויטר על פי שיטתו של ד"ר יוסף ד'אפוליטו. הרכב של רמקולים שנראה כך: מייד, טויטר, מייד. ובאנגלית צחה MTM .

הדרייברים של חברת FOCAL שנבחרו הם:

בכל קופסא : 1 טויטר , 2 מיידבאס – 6.5 אינץ כל אחד ,1 וואפר 10 אינץ .

הטויטר – TC120TD5מיידבס – 6V4211הוואפר – 10V6412החלטה רביעית: הקרוסאובר. ההחלטה לגבי הקרוסאוובר הוגבלה על ידי התקציב.

מכיוון והדרייברים אכלו מהתקציב למעלה מ 70 אחוז וקופסאות יש לבנות (ראו מאמרים קודמים), ההשקעה בקרוס שיכול להגיע לסכומים של אלפי $, היא בעייתית. זאת על פי רמת המרכיבים(המותג) ורמת הדיוק שנבחרה, במקרה שלי העלות הוגבלה לעלות של דרייבר. ישנן תוכנות מחשב המפיקות תוכניות לבניית קרוס.

ניתן לרכוש אותן באינטרנט והן מכילות בסיס נתונים גדול של דרייברים נפוצים, לכל המעונין לבנות בעצמו את הקרוס.

במקרה שלי זהו קרוס שהוכן על פי תוכנית שלקחה בחשבון את נתוני הדרייברים שבחרתי ותוכנית ד'אפוליטו MTM.
החלטה חמישית: קופסה סגורה או פתוחה עם בסריפלקס

לבסוף הוחלט: קופסה פתוחה.

איזה בסריפלקס, היכן להתקין מקדימה מאחור. התשובות נמצאו כרגיל באינטרנט, בסריפלקס לרמקולים מאחור מומלץ אם הרמקולים עומדים במרחק של מטר מהקיר.

לדירות הקטנות בישראל התשובה חד משמעית – מקדימה.

אני בחרתי בסריפלקס בצורת צינור עם משפך משני הצדדים.איך מחשבים את אורכו של הבסריפלקס, שהוא הצינור הממוקם בתיבת הוואפר?.ישנן נוסחאות חישוב אותן ניתן למצוא באתר : http://www.diysubwoofers.org/portcal.htm

ניתן למצוא ברשת מחשבונים אחרים המבצעים את החישוב.

על פי נתוני היצרן של הוואפר, גודל התיבה נטו (בניכוי המילוי) שהוא יושב בה, קוטר הצינור במקרה שלי 4 אינץ, מניב אורך 39 ס"מ עבור הצינור.

נתון נוסף לגבי הבסריפלקס: עליו להיות מרוחק מהדפנות לפחות במרחק השווה לקוטר שלו.

ולסיום, בחירה אחרונה ספייקים בצבע שחור מטלי.


rnהמשך יבוא…


7:00
  /  
03.01.2006
  
מדריך זה נכתב ע"י Yuda_gur.

1