OPPO OPDV971H – הנגן ששבר את אתר HIFI SECRETS…

לאחר בדיקה ארוכה, הרי תוצאות הבדיקה של ה-OPPO 971.


מעטים המקרים שבהם מכשירי זולים (שלעיתים מכונים מוצרי "מדבקה") סיניים מצליחים לעורר עניין כמו הנגן הזה. למכשיר, שלו כבר קוראים OPPO בחיבה, יצא שם טוב מאוד, בעיקר לאור ציון לשבח שסופק למכשיר על ידי האתר המוערך Secrets of Hometheater hifi.

ציון זה, אחד הגבוהים שסופק על ידי בדיקות החברה אי פעם – 98, עורר גם עניין בארץ ולכן הוחלט על בדיקתו.

חברת OPPO DIGITAL הינה חברה אמריקאית המבוססת במאונטין וויו שבקליפורניה, אך היא בבעלות סינית. השילוב של ייצור סיני זול עם עיצוב חכם הופך את המכשיר לאטרקטיבי ביותר.כמו נגני "מדבקה" אחרים, עיצובו הוא של 1U (כלומר כאינץ גובה, וכ-17 אינץ' ברוחבו) ובעל מגש דיסקים שקוף. הנגן אינו בנוי באופן עמיד במיוחד ועיצובו רגיל למדי. המכשיר מגיע באריזה מהודרת למדי ועטוף היטב בבד מגן. ביחד עם המכשיר קיבלנו כבל DVI ושלט שחור.

השלט לא פעל על המכשיר מכיוון שיש למכשיר שני סוגי שלטים. היה צורך בפעולה יזומה בכדי לאפשר לנגן לזהות את השלט כראוי וכן להפוך למולטיזון – דרישה הכרחית בארצינו הקטנה.


גירסאת התוכנה שסופקה עם המכשיר לראשונה, היתה טובה אולי לאתר Hometheaterhifi.com אך לא עמדה בתקן שלנו. לגירסא זו היתה תמיכה מלאה ב-NTSC, אך לא תמכה כראוי בזיהוי FILM MODE עבור מקורות-PAL (כלומר 2:2 PULLDOWN). גירסא מאוחרת הוסיפה פיצ'רים רבים כגון 2:2, וכן תמיכה ב-DVD AUDIO וב- DIVX VOD.

כאמור, למכשיר תמיכה בפורמטים רבים, כולל XVID ו-DIVX. היתרון הגדול של המכשיר הוא ביכולתו לעשות UPSCALING ליציאת ה-DVI שלו (יציאות הוידאו האחרות הן INTERLACED בלבד!). לצורך זה, המכשיר עושה שימוש בצ'יפ 2310 של חברת פרוגד'ה. צ'יפ זה נחשב למעולה בתחומו, ושילובו במכשיר בעלות שכזו כבר נעשה בעבר. היתרון כאן הוא בכך שהמכשיר תומך בכל הפורמטים הנפוצים כולל 480P, 576P, 720P60, 720P50, 1080i60, 1080i50 וכן 540P50 ו- 540P60.

היכולת של המכשיר לעבוד ב-60HZ וב-50HZ ללא קשר לסוג התוכן (ניתן להגדיר זאת אוטומטית) הוא יתרון אמיתי לבעלי מקרנים 720P שלא בהכרח תומכים ב-50HZ! מעבר זה אינו חלק במאת האחוזים (אין דרך לעשות פעולה זו ללא מעט JUDDER).
יציאת ה-DVI של המכשיר אינה תומכת בהצפנת HDCP, דבר שהוא יתרון לבעלי מסכים דיגיטליים בני יותר משנה שלא תמכו עדיין בהצפנה זו. אי תאימות HDCP היא בעיה נפוצה עם מכשירים והעובדה שהמכשיר אינו כולל אותו הוא יתרון חשוב.

למכשיר אין יתרונות מיוחדים ביציאות האודיו והוידאו האנלוגיים. במידה וברשותכם מסך ללא כניסת DVI או HDMI, אין טעם ברכישתו ומומלץ מכשירים פשוטים יותר וזולים יותר אשר זמינים בכל חנות חשמל או ק"ב.

לעומת זאת, ביציאת ה-DVI המכשיר מתפקד באופן מדהים. במצב 720P, המכשיר מתפקד כמעט כמו פרוססור מקצועי ונטול בעיות רבות של מכשירים מבוססי 2310 אחרים. תופעת התפריטים המרצדים אינה קיימת כאן (תפריטים אדומים או כחולים נוטים להבהב דרך הצ'יפ הנ"ל של פרוגד'ה). בעית ה-MACROBLOCKING המפורסמת צפוייה להיות במכשיר, אם כי לא הבחנתי בה במו עיני.

המכשיר מזהה 2:2 וכן 3:2 באופן יפה מאוד וננעל עליו כראוי. חשוב לציין שקשה לזהות זאת מכיוון שהמכשיר גם כולל DCDi אשר מאפשר לתכני וידאו (למשל דיסקי הופעות וכו') להיראות מצויין. ובכ"ז, תכני FILM שבדקתי זוהו כראוי במצב VIDEO2. מעטים המקרים שהמכשיר עשה COMBING (יש לי דיסק בדיקות שעדיין אף מכשיר לא הצליח להתמודד איתו בהצלחה).


במצב "PAL" (מה שהמכשיר קורא ל-50HZ), עדיין לא הכל מושלם – יש עדיין בעיות TIMING שעלולות להוות בעיות עם מסכים מסוגים מסויימים. במסך NEC 42XR3G במצב 50HZ המסך לא הצליח להציג את מלוא התמונה. לעומת זאת, במסכים אחרים התמונה דווקא הוצגה כראוי. הבעיה צפוייה להיות מתוקנת בעתיד עם שדרוג תוכנה.

בהשוואה של 720P אל מול 1080i, הראשון מוצג באופן טוב יותר וחד. לעומת זאת, 1080i בעצם משודר כווריאציה של 540P ולכן גורם להבהוב קל במסכים דיגיטליים. חבל שהמכשיר לא תומך גם ב-768P וברזולוציות פופולריות נוספות.


כאמור, השדרוג האחרון הוסיף למכשיר פונקציות רבות. בינהן, תמיכה ב-DIVX VOD. פורמט זה מצפין את התוכן לפי קוד מיוחד הספציפי למכשיר מסויים. בעתיד ניתן יהיה לרכוש תכנים מהאינטרנט ולהורידם כך שיתאימו לצפיה במכשיר מסויים בלבד. הרעיון יפה ומכשירים רבים כבר תומכים בו, אך עדיין אין תכנים אמיתיים בנמצא.


ניסינו להריץ תכנים ב-DIVX והם רצו ללא בעיות כלל. איכות התמונה, במיוחד לאור עיבוד התמונה המרשים של הנגן, מעוררים קנאה ונופלים רק במעט באיכותם משידורי הכבלים והלויין. יציאות האודיו של המכשיר לא נבדקו (הוא חובר רק דרך חיבור SPDIF אופטי וקואקס דיגיטלי). יש לציין שהמכשיר כולל מפענח DD ו-DTS ליציאות 5.1 אודיו.

לעומת זאת, בדקתי את יציאות הוידאו של המכשיר והן היו סבירות בהחלט (כלומר, לא יצאו דופן או בעלות בעיות כלשהן).


המכשיר תומך בחשמל מ-110V ועד 220V, כך שהוא עבד מיד עם חיבורו למקור חשמל עם פלאג חשמל מתאים (החיבור במקור הוא אמריקאי).


תפריטי המכשיר פשוטים למדי ולמכשיר יכולות לשלוט בהשהייה של האודיו והתרגום בקבצי DIVX. אפשרויות נוספות כגון DELAY של אודיו ביציאות, וכן ZOOM חכם מרשימים ביותר.

תפקוד
איכות התמונה נבחנת בשטח. צפיתי במספר סרטים:

MONSTERS INC – סרט בעל רזולוציה גבוהה, פרטים רבים. חדות רבה וכמובן – ללא בעיות CUE…

THE BONE COLLECTOR – בסרט גוונים כהים למדי, השתמשתי בו בכדי לנסות ולזהות MACROBLOCKING, אך נכשלתי בכך…

RETURN OF THE KING – סרט בעל פרטים רבים ואיכות קולנועית נדירה ו-FILM MODE לאורך כל הסרט. הסרט נראה מדהים במכשיר.

מסקנות

אין ספק שמדובר כאן במכשיר ייחודי. בעבר ראינו מכשירים שחידשו עם סט פיצ'רים מדהים במחיר זול, אולם הם היו בעלי יכולות DEINTERLACING חלשות למדי או בעלי בעיות מכאניות בטרנספורט בגלל המבנה הזול. אין עדיין מספיק נסיון שנצבר על המכשיר, אם כי לאחר מספר חודשים של שימוש אין כל ראיה שהוא התעייף כלל.


השמועות הן שצפוי לנו יבואן למכשיר זה, ויש רק לקוות שניתן יהיה לשכנע את החברה לשפר את אותן נקודות שעדיין דורשות טיפול: תרגום בעברית ותזמון היציאות 1080i50 ו-720P50. בעוד שהנושא הראשון עלול להיות סבוך למדי, החשיבות של השני היא גדולה. נמשיך ונעקוב אחרי שדרוגי התוכנה של החברה ונקווה שנושא זה יפתר.


עם כל זאת, אני משוכנע שמדובר במכשיר מיוחד במינו ומרשים ביכולותיו אשר בקלות מתמודד עם המכשירים המובילים בשוק.

עלות: בערך 200 דולר בארה"ב.rn


בכדי להעביר את המכשיר למצב MULTIZONE, יש לבצע את הפעולות הבאות:rn


רוקנו את המכשיר מדיסק כלשהו ותעברו למסך ה-SETUP. לחצו על המספר 9210 (תשע, שניים, אחד, אפס) ואז על אנטר. תפריט סודי יגיע. לחץ על מספרים מאפס עד 6 בכדי לשנות את הזון. המספר אפס מעביר את המכשיר למצב מוליטיזון (REGION FREE). לחיצה חוזרת על SETUP יחזיר אותך למערכת.rn


בהצלחה!rn


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
27.12.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1