רדיו HD – לא פה ולא שם

טכנולוגית HD RADIO איננה חדשה, אבל משום מה היא לא תפסה תאוצה או תשומת לב מרובה.


הרעיון של HD RADIO הוא להשלים את שידורי הרדיו הקיימים והם מהווים אלטרנטיבה לשיטות שידור אודיו אחרות.

rnכמובן שמדובר בשידור דיגיטלי בשיטות כיווץ "רגילות" אשר מאפשרות לתדרי האודיו FM להעביר אודיו באיכות של CD, ולשידורי AM להגיע לאיכות FM…  ההסבה של מערכות שידור קיימות היא זולה למדי, וניתן לאפשר העברת תכנים נוספים (מילות השיר, שם הלהקה וכו') למקלטי הרדיו.

rnהשיטה לא תפסה יותר מדי תאוצה ובדומה לשיטות מודרניות אחרות, אינה מושפעת הרפלקציות (MULTIPATH DISTORTION) ולהפרעות בין תחנות רדיו שונות, אשר גורמות לבעיות רבות כיום.

rnכבר כיום בארה"ב נמכרים מקלטים של השיטה החדשה, כגון מערכות רדיו לרכב של JVC ושל KENWOOD.

rnהחדשות המעניינות הן דווקא מצד המשדרים אשר התחילו לתפוס את היתרון. מדובר על חדשות מעניינות של 8 קבוצות רדיו מובילות בארה"ב (שש מהן מהעשיריה המובילה בארה"ב) אשר הולכות לקדם את הפורמט הנ"ל. מדובר על שיתוף פעולה אשר יאפשר שיווק של הפורמט החדש ליצרני מכשירים וללקוחות סופיים.

rnבניגוד לפורמטים אחרים, ובמיוחד XM/SIRIUS, הפורמט הנ"ל הוא חינמי ואינו דורש ציוד יחסית יקר. כמו כן, השידורים אינם לוייניים ולכן מאפשרים לתחנות רדיו קיימות להשתדרג ללא צורך במעבר במודל הרווחים שלהם (בניגוד לרדיו דיגיטלי כיום אשר דורש דמי רישוי מהלקוח הסופי).

rnבהחלט מעניין אם זה יתפוס.rnrn
rnעלי שביט מוסיף:

שיטת השידור הזו, ששמה האמיתי הוא IBOC ,ראשי תבות של In Band On Channel , היא שיטה שנאנסה על ה FCC בלחץ מסיבי של הלובי המאורגן היטב ( והמשמן היטב את הממשל) של רשתות הרדיו הגדולות בארה"ב. הרשתות דרשו בכל תוקף לאמץ את התקן מכיון שאימוץ תקן דיגיטלי חדש ( למשל : DAB) היה :

rnrn

  1. מבריח מאזינים רבים לערוצים חדשים שייפתחו בעקבות המעבר לפורמט חדש בעל נפחי שידור גדולים בהרבה

  2. יגרום "לבלבול" של המאזינים שהתרגלו כבר לסקלה. מי שיצטרך לחפש את התחנה הקבועה שלו ב DAB אולי בטעות יישאר לקוח נאמן של תחנה חדשה פתאום ובארה"ב הכל זה סינדיקציה והמון , המון, המון כסף. בצורה בה פותח התקן האמריקאי, המאזין נשאר באותו תדר אבל יכול להאזין לרדיו אנלוגי וגם לדיגיטלי באותו תדר מוכר.
    rnבקיצור -לחצים כלכליים=פוליטיים הם שקבעו את עתיד הרדיו הדיגיטלי בארה"ב.
rnלפי שעה מדובר בקוריוז – אבל עם הזמן אין ספק שזה יתפוש ( לא תהיהי בסופו של דבר ברירה אחרת!) .
rnהבעיה היא, שיישום שידורי רדיו דיגיטליים אינו מבוצע בדומה לדרך בה עובר המערב לשידורי טלווזייה דיגיטליים . ייתכן מאוד, שלאחר השלמת סבב המעבר בתחום הטלווזייה גם תחום הרדיו ילך בעקבותיו בתנופה מוגברת. בסופו של דבר, אי אפשר ל"שגע" את הציבור בבת אחת בכל המדיומים ( קרי – גם טלוויזיה וגם רדיו).


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
19.12.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור ו- עלי שביט

1