JVC PRO HD – SRDVD100U, מי צריך בלו-ריי?

rnבדיקה לאחד הנגנים המעניינים ביותר שיצאו לאחרונה, "נגן העל" - JVC SRDVD100U. עם נגן כזה, מי בכלל צריך בלו ריי?


החנות "העולם הדיגיטלי" אשר ברמת השרון איפשרה לנו לאחרונה לערוך בדיקות מקיפות לאחד מהוצרים המעניינים ביותר שנראו במחוזותינו.


המכשיר הוא מהדור החדש של נגני DVD אשר מסוגלים לטפל במגוון רחב של פורמטים והמבוססים על דור חדש של צ'יפים תוצרת סיגמה לוג'יק. למרות שהוא נראה תמים למדי, מתחת לאריזה הפשוטה חבויה פצצה אמיתית…

rnבמקרה זה, הנגן פותח על יד חברת IO-DATA המזרח אסייתית, אשר מייצרת את סדרת נגני AVEL LINK ובעצם נבלע על ידי חברת JVC כאשר הללו זיהו את הפוטנציאל החבוי בנגן זה. בגלל הרכישה הזריזה, קשה למצוא סימנים על המכשיר עצמו כי הוא שייך ל-JVC, וכל השילוט דווקא מדבר על חברת IO-DATA דווקא.

rn rn rn
המכשיר מקבל לא רק פורמטים סטנדרטיים (כגון קבצי תמונה ומוזיקה או אפילו DIVX) אלא מסוגל גם לפענח גם את כל הפורמטים הנפוצים של HDTV שקיימים היום. כלומר, זה כולל TRANSPORT STREAM (שעד היום היינו זקוקים עבורו למחשב HTPC), וכן WMV HD (דיסקים חוקיים שניתן לרכוש) ואפילו DIVX HD. המכשיר גם תומך ב-REAL MEDIA HD למרות שאנחנו לא מכירים אף תוכן מעניין בפורמט זה.

rnאת המכשיר בדקנו עם מספר חיבורים. תחילה בחיבור רשת. המכשיר זיהה בזריזות את מקומו ברשת וזיהה את תוכנת השרת אשר התקנו במחשב אחר ע"ג רשת זו. כנראה שמדובר בתוכנת שרת UP&P רגיל ונפוץ.

rnבמכשיר בחרנו בשם השרת אשר הופיע ויכולנו לדפדף בין קבצי ה-MP3, וידאו ותמונות. קפצנו בזריזות לספריה שכללה קבצי טרנספורט – שהם קבצים שמתקבלים מהקלטות MPEG 2 (אמריקאיות בד"כ) ואשר מוקלטות על ידי מחשב בד"כ.


rn
בחירת הקובץ הראשון התחיל להריץ את הסרט, ואני רובוט החל להתנגן ללא בעיה כלשהי. איכות התמונה היתה לא פחות ממדהימה. המכשיר מאפשר מעבר בין פורמטים שונים ב-DVI (בין היתר 480P, 1080i, 720P) וגם מסוגל לספק את התוכן ביציאות קומפוננט HD.

rnבאג מרגיז אחד הוא שבעת מעבר בין חלקים שונים של הסרט אשר נמצאים בקבצים שונים – המכשיר משתהה לכ-3 שניות ומציג את שם הקובץ החדש אליו עבר. מכיוון שהמכשיר צפוי לקבל לא מעט עדכוני תוכנה, אני מצפה שבעיה זו תפתר בהמשך. גם אם לא, ניתן לחבר בקלות את חלקי הסרט לכדי קובץ אחד גדול (מה שיגביל קפיצה קדימה אך ורק ל-FFWD וימנע קפיצה בין פרקים).

rn rn rn
את המכשיר בדקנו על כ-שישה מסכים, בינהם מסכי פלאזמה, LCD וכו'. במרבית המקרים לא היתה בעיה של זיהוי רזולוציה, ומגוון הרזולוציות שהמכשיר הוציא (ואשר ניתן לדפדף בינהם) בהחלט כיסה את כולם. איכות התמונה, כאמור, הייתה מצויינת.


בהמשך בדקנו אופציות שונות של המכשיר, כולל יכולתו לעבוד עם קבצים ע"ג דיסק DVD צרוב (עבד מצויין):
rn rn rn
את המכשיר חיברנו לדיסק נייד USB2 בעל תכולה של כ-200G. הדיסק פורמט כ-NTFS, והמכשיר לא זיהה אותו. פירמוט ל-FAT32 (אשר מגביל אותנו – ראה הערות בסוף המאמר) אפשר לנו לשים כמה קבצים בכמה ספריות והמכשיר זיהה אותם במהירות. שימוש ב-USB2 לא האיט את המכשיר והוא תפקד מצויין בכל אחד מהסיטואציות.


המכשיר מגיע כיום מארה"ב, אך אינו MULTI-REGION. המכשיר סרב להציג את "מלחמת העולמות" בגירסאת ZONE2. כיום אין למכשירי IO-DATA כל פריצת MULTIZONE, מה שמקשה על שימושו כנגן DVD רגיל בארץ.

rnתפריטי המכשיר עצמו פשוטים למדי וקלים ללמידה:

rn rn rn

rnבמידה ומחברים אותו לרשת, ניתן לקנפג אותו כך שיקח את כתובתו אוטומטית או ידנית:
rn rn rn

rnלמכשיר תמיכה ב-DIVX VOD אשר יאפשר בעתיד (אם הפורמט יתפוס) להוריד תכנים מאתרים בתשלום (כולל תכני HD) אשר ינגנו אך ורק על הנגן הספציפי תוך שימוש בקוד מיוחד. זה הנגן השני שאני רואה בעל תכונה זו (ה-OPPO 971 הוא הראשון).

rnתוספת יפה למכשיר היא עדכון FIRMWARE הישר מהאינטרנט. מכיוון שהמכשיר מחובר לאינטרנט, הוא יכול בקלות למשוך עדכונים לפי הצורך…

rn rn rn
rnrn rn
במהלך הבדיקה, שלקחה מספר שעות, נתקלנו באפס תקלות במכשיר. הצלחנו לקרוא את כל התכנים (פרט לדיסק ZONE 2 אשר נחסם על ידי המכשיר בכוונה תחילה…) והמכשיר הציג תמונה נהדרת ב-1080i וב-720P. ע"ג מסכי 42" HD – כלומר, פיוניר 435, פנסוניק PHD7 ו-NEC 42XR3G הצלחנו להעביר את המכשיר למצב 1024 על 768, מה שנתן תוצאה מרהיבה במיוחד.

rnעל גבי מסך 50XR4 התקשנו לבחור בין 1024 על 768 לבין 720P, מכיוון ששניהם נתנו תוצאות נהדרות אך לא ברזולוציה הטבעית של המסך.


התוצאה ככלל היתה טובה כמו עם מחשב HTPC עם כרטיס My HD, אך נוחות ההפעלה נתנה חווית משתמש שונה לחלוטין.


אין ספק שמכשירים מהקטגוריה הזו, כולל SNAZZIO ודומיו, אשר משתמשים בצ'יפים של סיגמה, מהווים קפיצת מדרגה בתחום, במיוחד לאור מחיריהם הלא יקרים (לא יותר מאשר נגני DVD אחרים בשוק).


עם כל העיכובים והבעיות שנתקלים הפורמטים החדשים HD DVD ו- BD, ישמשו המכשירים האלה כמכשירי מעבר בין SDTV ל-HDTV. הבעיה היא שהם עלולים לתת תוצאות טובות כמו HD DVD ו-BD, רק בלי בלבולי המוח, ההגנות ושאר הקשקושים שעליהם עובדים כבר עשור…

rnהדבר עלול לגרום לתופעה דומה ל-MP3 ו-DIVX – תכנים זמינים וקלים להשגה וחומרה זולה אשר עלולה לשמש אלטרנטיבה לטכנולוגיה שמיועדת לנו לשנים הקרובות…

הערה: ניתן להפוך את המכשיר למולטיזון לתקופה קצרה במצב SETUP, לחיצה על SLOW FWD ואז על המספר 4646 ואז את מספר הזון (0 או 2). יש לציין שזה מחזיק מעמד עד לכבוי המכשיר ואז הוא חוזר לסורו. תודה לרן מויאל על העדכון.

rnהגנת CSS דרך יציאת DVI מורדת ע"י לחיצה על SLOW FWD ואז על המספר 1212 ואז 1 בכדי לכבות אותה.


הערה 2: מגבלת ה-32G היא של WINDOWS XP בלבד, ואיננה מגבלה של FAT32. ניתן להשתמש בתוכנת פרמוט אלטרנטיבית וליצור חוצצים בגדלים הרבה יותר גדולים… כמו כן, לא ברור עדיין אם מגבלת גודל קובץ בודד הוא 2G או 4G דרך כניסת ה-USB2 (הדעות על כך חלוקות ולא יכולנו לבדוק זאת עדיין).


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

22:00
  /  
18.11.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1