דיסקי HDTV : תמונת מצב (רמז- לא משהו)

עדכונים בתחום BLUE RAY ושות'...

7:00
  /  
18.11.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

נתחיל מזה שפורמט BD (או בשמו הרשמי – Blu-Ray) עדיין נראה יציב כמו לולב לפני סוכות…

rnהפורמט, שעיקרו הוקשח כבר מזמן, עלול להיפתח שוב ובכך שוב לעכב את יציאת המכשירים התומכים בו.

rnהבעיות התחילו עם מיקרוסופט אשר הכריזה ש- HD-DVD יותר לטעמה מכיוון שהוא יותר "Consumer friendly" (קריא: תואם יותר לתפיסה של המחשב כמרכז הסלון). סוני, שסובלת באופן תדיר מפריצות בעסקי המשחקים והתכנים שלה, פשוט יותר פרנואידית מחברות אחרות ולמרות שגם היא החלה ליצר (כרגע רק ביפן) מערכות קולנוע ביתי מבוססות מחשב, עדיין מפחדת לעשות מהלכים קיצוניים בתחום.

rnהויכוח הוא על האפשרות להוריד תכנים מדיסק ולהציג אותם ע"ג מחשב HTPC. מיקרוסופט רוצה שנוכל לעשות זאת לכל דיסק, ובכך לאפשר בעצם שימוש ב-HTPC כמעט בכל תחומי הקולנוע הביתי, דבר שיהפוך את ה-HTPC להצלחה משמעותית. שילוב של מחשב כזה עם מערכות הגנה עתידניות (DRM) כמו שמיקרוסופט ואינטל מכניסות למערכות שלהם וכן הצפנה ביציאת הוידאו (כלומר, כרטיסי מסך עם יציאות HDMI במקום DVI) בעצם יאפשרו ל-HTPC לצפות בכל סוגי התכנים שקיימים.

rnהבעיה היא שהאולפנים פחות מרוצים מכך, מכיוון שהחיבור בין תוכן לבין מחשב אישי נחשב מסוכן למדי. אם היה טכנית אפשרי, האולפנים היו שמחים אילו תחום הוידאו והמחשב היו מנותקים לחלוטין והיו משתמשים בדיסקים מסוגים שונים לגמרי…


מערכת ההגנה של HD DVD ו-BD הן בעצם זהות. מדובר על טכנולוגיה בשם AACS – Advanced Access Content System. מערכת ההגנה הזו מכילה אופציות רבות – ומאפשרת העתקה של תכנים למחשב, תוך שמירה על זכויות לפי איך שהתוכן מכתיב אותם (או ליתר דיוק, זה שיצר את התוכן).


טושיבה דווקא הלכה לכיוון של פתיחות עם פורמט HD DVD, ובעצם קובעת בתקן שניתן יהיה לבצע הורדה למחשב של כל דיסק (התוכן עדיין יהיה מוגן, ויעבוד רק על אותו מחשב ואולי גם לזמן קצוב בלבד).

rnמצד שני, סוני בעצם השאירה את ההחלטה אם זה יהיה ניתן או לא לאולפנים (שכמובן יעדיפו להשאיר את האופציה הזו כתאורטית בלבד…).


rnבעיה נוספת הופיעה כאשר חברות שונות החלו לאחרונה להפעיל לחץ על קבוצת האחראים על התקנים של Blu-Ray (צריך אולי לקרוא להם ה- Blue Man group או משהו דומה) בכדי לנסות ולהוסיף את תקן iHD ל-BD.


כפי שרשמנו כאן בעבר, BD משתמש בטכנולוגיה הנקראת BD-J . טכנולוגיה זו מבוססת על JAVA ובעצם תאפשר לתוכניתני JAVA לבנות תכנים של BD די בקלות. בגלל הפשטות של הרעיון, הוא בעצם מאפשר כתיבה של תוכנות שלימות שירוצו בנגן ה-BD שלכם. הדבר, מן הסתם, גורם לאי נחת רבה מיצרני המחשב וממיקרוסופט. חששם, ובצדק, הוא מפלטפורמות חדשות שעלולות בעתיד לסכן את מעמד ה-PC. תחשבו שכאשר יש לכם נגן BD, יש לכם בעצם פלטפורמה בסלון שמסוגלת להציג וידאו איכותי, להריץ תוכניות ולהתחבר לאינטרנט (לנגנים יהיה אפשרות להוריד עידכונים מהרשת). תעשו אחד ועוד אחד ותבינו למה זה מטריד אנשים כל כך…


לעמות זאת, HD DVD הוגדר עם טכנולוגיה מתחרה בשם iHD, אשר מרבית האנשים פשוט לא מכירים (מכיוון שמדובר במשהו חדש לחלוטין). חברות כגון HP ומיקרוסופט (שלא לומר חלק מהאולפנים שכבר חברים ב- Blu-Ray Alliance) לוחצות על אימוץ iHD דווקא ולא BD-J. מן הסתם הסיבות הן יותר פוליטיות מאשר טכניות, מכיוון ש- iHD אינו מתקדם או פופולרי כמו Java ופחות מסכן את מעמד ה-HTPC לפי תפיסת מיקרוסופט.

rnבמקביל, הכרזות של בכירים במיקרוסופט על חשיבות התקנים גורמות לרבים לחשוב שמטרתה כרגע היא להשהות את הפורמטים. ההכרזות בעצם אומרות שמיקרוסופט מאמינה שמדובר בתקן הפיזי האחרון לאודיו ווידאו, מכיוון שכל התכנים בעתיד יסופקו ישירות מהאינטרנט. מדובר במהלך שרבים רואים אותו כבלתי נמנע, אם כי הויכוח בקהילה היא לגבי התזמון של מעבר למודל אינטרנטי מוחלט, כזה שבו כל עדכוני התוכנה, התכנים והמידע שלנו, כולם יזרמו מהאינטרנט.

rnאם אתם חושבים שהאינטרנט שלכם איטי או יקר כיום, תחשבו מה יקרה כאשר כל אחד מאיתנו יזדקק לעשרות (שלא לומר מאות) Mbps…עוד מהלך מעניין על ידי קבוצת BD הוא הוספה של אופציה הנקראית BD+. מדובר ביכולת של נגנים להוריד CODECS חדשים, מהאינטרנט או אפילו מדיסקים BD חדשים. נניח מצב שבו נפרצת ההצפנה של BD וניתן יהיה לעשות RIP לתכנים אלה למחשב ולשתפם. ברגע שזה קורא, האולפנים עלולים לבקש שיטות הצפנה חדשות. הדיסקים שכוללים את השיטות הללו גם יכללו עידכון תוכנה מיוחד שיאפשר לנגן לשדרג את עצמו (בדומה לדרך שמשדרגים קושחה כיום בנגנים רבים) והפירצה תחסם… בניגוד ל-DVD, שם הפתח נפרץ מהר מאוד, ומאז הפורמט פרוץ לכל דורש – הדבר עלול לגרום למשחק של חתול ועכבר שיהפוך את נושא ה-RIPPING לסבוך ובעייתי מאוד.

rnבקיצור, למרות האופטימים שמדברים על מכשירי BD כבר בקרוב מאוד, יש סימנים רבים שהדבר לא יהיה פשוט כל כך.


לדעתי הדבר פשוט יגרום לקהילת המשוגעים לדבר, פשוט לעבור לתכני TS מורדים מהאינטרנט ולזנוח את הפורמט החדש לחלוטין. הדבר בהחלט יקדם את תפיסתה של מיקרוסופט וחברות מחשבים אחרות בתחום, אבל אני כלל לא בטוח שהדבר יועיל לנו בטווח הארוך.


עדכון של הרגע האחרון: כעת עושה רושם ש-BD יכריח את ספקי התוכן (הם בטח יאהבו את זה) לאפשר העתקה עם DRM למחשב. מצד שני הם הכריזו שלא יוסיפו בסוף את iHD (זה היה די ברור).


7:00
  /  
18.11.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1