Lightscribe – חסל סדר מדבקות!

מהרגע ששמעתי על טכנולוגית Lightscribe ידעתי שבקרוב מאוד יהיה לי צורב עם האופציה הזו במחשב. זה פשוט היה רעיון יפה ...


החגים הקשו מעט על השגת הצורב (של פיליפס), אבל לבסוף החבילה הגיעה ויכולתי לבחון אותו בעצמי.


נתחיל מהטכנולוגיה. מדובר בטכנולוגיה של ציפוי על דיסקים דווקא. כלומר, דרוש מעט מאוד להפוך צורב רגיל לצורב בעל יכולות Lightscribe. החברה שמארגנת את הטכנולוגיה היא Lightscribe והם פשוט מוכרים לחברות שונות את הטכנולוגיה בכדי להוסיף את הציפוי לדיסקים שלהם, וכן אתה הטכנולוגיה לצורבים.


מה מקבלים מכל זה? פשוט מאוד, את היכולת להפוך את הדיסק (כלומר, לצרוב אותו הפוך) עם תוכנה מתאימה וליצר כיתוב וגרפיקה על הדיסק ללא צורך במדבקות או טושים.


התקנת הצורב היא רגילה לחלוטין, ולכן אחסוך אותה מכם. מדובר בצורב רגיל לכל דבר רק בעל יכולות צריבה של Lightscribe. במקרה שלי הצורב שנבחר היה לבן (יש גם גירסא שחורה עם שם טיפה שונה), כאשר יש לו יכולות לצרוב פלוס/מינוס R/RW , ב-DVD וב-CD (וגם יכולות Dual Layer למי שהצליח להשיג את המדיה הזו אשר נדירה כ"כ כאן בארץ).
הטכנולוגיה מבוססת על הרעיון של ציפוי אשר משנה צבע לפי טמפרטורה. שכבה שכזו נמצאת בסנדוויץ בתוך הדיסק כך שרק הלייזר יכול להגיע אליה. הלייזר, כמובן, מסוגל לשנות את גוון השיכבה הזו באופן מדוייק ביותר, אך רצוי לשמור את הדיסק (רעיון טוב בד"כ) מחוץ לשמש מחשש להשחרתו.


פעולת הצריבה פשוטה למדי. ביחד עם הצורב מסופקת תוכנת NERO 6.6 אשר כוללת גירסא מיוחדת של תוכנת עיצוב המדבקות אשר מסוגלת לתקשר עם הצורב ולעשות את העבודה.

rnמשום מה, היכולת לצרוב Lightscribe איננה מובנית בתוך כל גירסאות Nero, כך שצריך לשים לב לזה אם בתכנוניכם שדרוג לגירסא 7 אשר צפוייה לצאת בתקופה הקרובה מאוד.

תכנון "מדבקות" הוא פשוט למדי וניתן להכניס אוטומטית דברים כגון שם הדיסק, גירסא, תאריך הצריבה וכו'. התוכנה מסוגלת גם לעקם טקסט כך שיהיה ממורכז ביחס למרכז הדיסק, וכן מסוגל לטפל בגרפיקה כגון GIF/JPG וכו'. כל מי שמכיר תוכנות גרפיות פשוטות ידע לתפעל את התוכנה אשר מאפשרת קיבוץ כמה אובייקטים יחד (GROUPING) וכן שכבות של אובייקטים (מי למעלה, מי למטה).


הדיסקים עצמם ניתנים לרכישה בארץ. הצלחתי להשיג כמות סבירה של דיסקים (גם הם מתוצרת פיליפס), מסוג CDR. לצערי, דיסקים של DVD+R או DVD-R לא היו בנמצא עם יכולות LIGHTSCRIBE. קידוד על הדיסק עצמו מונע (אלא מה, ברור שבדקתי) צריבה של LABEL ע"ג דיסק CDR רגיל…
rnrn

rnהתוכנה מאפשרת כמה רמות דיוק, כאשר צריבה של דיסק באיכות המירבית לקחה בערך 20 דקות (!!) עבור הדפסה די מסובכת.
rnrn
הדיסקים עצמם נטולי כל זיהוי פרט להטבעה של החברה ושל Lightscribe על החלק הפלסטי השקוף של הדיסק וקידוד אופטי בשני צדדיו. הדיסק עצמו הוא בגוון זהב עמום מאוד (אני מניח שכאשר הטכנולוגיה תבשיל עוד, יהיו עוד גוונים של דיסקים).
rnrn

rnrnהצריבה עצמה נראית כמו הדפסה לכל דבר. היא טיפה עמומה, גם כאשר שחור אבסלוטי בשימוש.
rnrn

rnrn
בעין בלתי מזויינת קשה להבחין בנקודות השחורות, אם כי בתצלום מקרוב עם פלאש, ניתן להבחין בהם:
rnrnהאיכות היא גבוהה וניתן להבחין בנקל בכל פרט ופרט.


rnהיתרון הוא כמובן צריבה (חוקית) של הכיסוי והתמונה ע"ג הדיסק המקורי (שרכשתם בחנות, ברור?!).


rnהמחיר של הצורב סביר בהחלט, ניתן להשיג את הצורב הנ"ל בין 450 ל-500 ש"ח.


rnמדיה עולה יותר מאשר דיסקים רגילים לצריבה. המדיות מגיעות, כמו פעם, בתוך קופסאות אינדבידואליות מהסוג העבה, בכמויות של 10 בכל חבילה…חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
17.11.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1