לאן זורמים נגני המדיה?

rnrnעדי לב סוקר את הכיוונים הכלליים במערכות נגני הרשת (STREAMERS). לאיזה כיוון הם זורמים?

7:00
  /  
24.10.2005
  

בעקבות סיקור של 6 מערכות נגני רשת (או מדיה סטרימר)  אתחיל בדיעה אישית:


יצרני נגני מדיה מבוססי רשת פונים יותר ויותר לפלח השוק הצומח של המדיה הבידורית. הם רוצים לשחזר הצלחת ה- IPOD כנגן נייד, אך להתמקד במערכות הבידור היתיות ומערכות הקולנוע ביתי.


מבחינה טכנולוגית מרבית  הנגנים מבוסס על שבבים מתקדמים של  SIGMA DESIGN (שהם במקור יצרני  HOLLYWOOD  וXCARD ) כשהדור הרביעי ה8621 מכניס בתוכו יכולת בפענוח סרטי DRM מבוססי מיקרוסופט  (החברה מספק SDK  וכרטיס מוכן עם סכמות לבניית מערכת כזו).במקביל, חברת פיליפס יוצאת עם שבב משלה לפריסת סרטים וכך יש מספר יצרנים נוספים בתחום זה. rn

  rn

השיפורים הטכנולוגיים והנסיון העשיר שנצבר, מאפשר כיום לראות סרטי DIVX שלא נוגנו כראוי במכשירים מהדורות הקודמים (עקב בעיות קידוד וכדומה) בצורה חלקה.השיפורים בתחום החומרה מאפשרים להתשמש ב-CPU חלשים יותר וזולים יותר. הדבר מאפשר יצירת קופסאות שקטות קטנות וזולות יותר. דוגמא טובה לכך היא הנגן של PLANET  שהוא קטן מEDIMAX ROUTER  אבל יודע להציג 1080i  (HDTV) במלואו! rn

  rn


rn  rn


ספקים ויצרנים רבים מעוניינים לתת יותר תכנים למכשירים מסוג זה ובכך ליצור שווקים חדשים. תחום אחד שאנחנו שומעים עליו לא מעט לאחרונה בארץ זה VOD. בשל בעיות האבטחה, יש שיתוף פעולה בנושאי DRM והצפנה – ובכך ניתן יהיה להעלות את בטחונם של ספקי התוכן והשירות ע"מ לספק שירותים נלווים למכשירים אלה ללא חשש שניתן יהיה להעתיקם, כפי שנעשה היום דרך מחשבים אישיים.

אחד מהמגמות שמתחילות להתפתח היא הרעיון שבמקום להיות מנוי בחברת כבלים (HOT) או לויין (YES), המנוי מקבל קופסא שמכילה ערוצים חופשיים ללא תשלום, כגון ערוצים 1,2, 10 עם מתאים לקליטת שידורים דיגיטליים ארציים (DVB-T). וכן שידורי תוכן לפי דרישה. בעזרת שידורים אלה ניתן יהיה בעצם להשלים את תוכן השידורים עם סדרות, סרטים ותכנים אשר אינם משודרים באופן חופשי.


במקום לשלם עבור "חבילות" ערוצים שאין בהם שימוש רב או עניין במרבית התוכן שמוצג בהם, או שהתכנים שבהם אינם מוצגים בעת שהלקוח פנוי לצפות בהם – ניתן בעצם לבחור בסוג התוכן בזמן שבהם הלקוחות פנויים. זה בדיוק הרעיון של VOD בכבלים וזה בהחלט דבר שסביר שיקרה לאט לאט ברחבי העולם.


ומה לגבי VOD?

כפי שראינו את המהפך הטכנולוגי שבו קווי הטלפון הפשוטים (PSTN) הופכים להיות מבוססים-VOIP (כמו ש-HOT מציעים היום,  חברת VOCALTEC היו החלוצים, ובעצם SKYPE הפכו את זה לפופולרי) מערכות VOD עלולות לשנות את פני השימוש בטלויזיה ובקולנוע הביתי שלנו.

להלן מספר דוגמאות: rn  • במקום אינסוף ערוצים שרובם אינים מעניינים, יהיו מספר ערוצים מצומצם וחופשי, וההורדות יהיו בתשלום לתוכן שמעניין אותך אישית. התשלומים יהיו זולים דיים שבסופו של דבר סה"כ עלות הטלויזיה למשפחה לא צפוייה להשתנות באופן דרמטי.


  • למי (כמוני) ששונאים ללכת לספריות הוודיאו (BLOCKBUSTER למשל), או חובבי הקולנוע ביתי ששונאים לצאת מהבית, זו תהיה מהפיכה של ממש! יהיה להם תוכן זמין חדיש ואיכותי ללא צורך לצאת מפתח ביתם.


  • מיקרוסופט החלו לתת שירות של טעינת סרטים ל-MOBILE בתחילת השנה. זה בהחלט מצביע על כיוון של רשת VOD.


  • בארה"ב על מנת להתגבר על בעיות אלו, החלו חלק מן הספריות DVD לספק שירותי משלוח של DVD ואיסופו.


  • חברת BLOCKBUSTER ביצעה ניסויים ראשונים ב-VOD בשנת 2001 בארה"ב, אך מכיוון שהמהירות והטכנולוגיה הייתה מוגבלת, ניסוי זה הופסק, לאחרונה BLOCKBUSTER מבצעת ניסויי זה באנגליה עם 5000 בתי אב, המתחרה של בלוקבסטר, חברת  NETFLIX מתכננת לצאת בפתרון דומה לקראת סוף השנה.

  rn

בין החברות בארץ אשר מקדמות נושא להפוך אותו למציאות פועלת חברת NOWCOM, עם הקופסאות שלה הכוללות תמיכה מובנית בעברית:


rn 
rnrn


rn
rn rnובהקמת פורטל עברי בדומה לפורטל AOL לקופסאות אלו. המעבר של העלאת קצב ההורדה ל-5M ב-ADSL יאפשר בקלות לבצע VOD מלא על גבי קווי בזק ותשתית אינטרנט רגילה.
rnrnרק להתרשמות, שידור של סרט ב-HD בפורמט DIVX דורש מינימום של 4Mbps,כך שזה אפשרי כבר היום (אם כי קצבי תקשורת גבוהים יותר דרושים בשביל איכות דומה לזו שבשימוש בארה"ב).rnrn

 rn

אתרים כמו 012FUN בארץ יוכלו לתת שרות זה למערכות קולנוע ביתי בסאלון שלכם ולא רק למחשב הביתי!

 
rnמאמר זה נכתב על ידי עדי לב ונערך על ידי דורון עמדי


7:00
  /  
24.10.2005
  

1