מקרן JVC HD2K

rnאמש הוזמנתי לביקור אצל מישהו שיש לו את מה שנחשב עדיין כאחד המקרנים הטובים ביותר בעולם- JVC HD2K.


המקרן הוא מקרן DILA (טכנולוגיה דומה מאוד ל-LCOS ול-SXRD), אשר מבוססת על פאנלים של LCD על מצע סיליקון מצופה אלומיניום אשר משמש כמחזיר אור. לטכנולוגיה יתרונות רבים על שיטות אחרות, אולם בשנים האחרונות החברה שהובילה את השוק – JVC לא הצליחה לקדם אותה מספיק.

rnה-HD2K נחשב לספינת הדגל עם רזולוציה של 1080 על 1920 ויחס קונטרס של כ-2000:1.


המקרן מגיע עם פרוססור יעודי (מבוסס 2200) המתחבר באופן קבוע למקרן ומספק לו 1080P דרך חיבור DVI. ההקרנה בוצעה על מסך STEWART עם GAIN 0.9.


להדגמה הגענו מספר חברים (2 מהם שהם גם חברי האתר מצולמים כאן עם המקרן):המקרן הספציפי הזה מיוחד למדי מכיוון שהוא כוייל על ידי אומן הכיולים WILLIAM PHELPS אשר שיפור משמעותית את המקרן. השינויים כוללים גם פילטר MAGENTA אשר מורכב על עדשת המקרן (ניתן לראות אותו מחובר עם נייר דבק):
התמונות שהתקבלו מהמקרן היו פשוט מדהימות.

rnצפינו במספר סוגי תכנים ובמיוחד תכני HDTV מסוג TS. התכנים נוגנו בעזרת מחשב HTPC, והשליטה היתה בעזרת עכבר שניתן "לנפנף" אותו באוויר.


rnקשה במיוחד לצלם במצבים חשוכים כאלה, אך הרי מספר צילומים (רצוי לשמור אותם למחשב ולצפות בהם שם – זה יעבוד יותר טוב מאשר ב-INTERNET EXPLORER). התמונות צולמו מהסרט המצויין GHOST IN THE SHELL 2:

צילום 1
צילום 2
צילום 3
צילום 4

rnהכיול של פלפס היה מצויין, ורמת הפרטים היתה מדהימה. למרות בעיה של תאורה בחדר ההקרנה, השחורים היו סבירים, אם כי יחס קונטרסט גבוה יותר היה משפר, כמובן, את התמונה.


את המקרן עצמו ראיתי מספר פעמים בהדגמות, אולם היכולת לשחק איתו בתנאים חיים (וללא SHARPNESS מוגזם כמו שבד"כ מדגימים עליו) אפשר לבחון את יכולתיו האמיתיות.


rnכאמור, איכות התמונה, ובמיוחד הגאמה, היו כמעט מושלמים (הפרטים היו נהדרים, אם כי הייתי אולי טיפה מפחית את הגאמה מכיוון שחסרים היו פרטים בצבעים הכהים). כיול נוסף שביצעתי תוך שימוש ב-DVE שיפר את המצב קמעה.


התמונה שהתקבלה היתה תלת מימדית ונהדרת. ניתן היה לראות פיקסלים רק במרחק של סנטימטרים מהמסך ורק כאשר היינו ב-PAUSE. הדגמה של האלמנט החמישי ב-HDTV עלה עשרות מונים על גירסאת ה-SUPERBIT שאנחנו כה רגילים אליה. בתמונה כמעט ולא היה GRAIN וניתן היה להבחין בפרטים רבים ובעומק התמונה.


rnסרט נוסף שצפינו בו רבות היה גלדיאטור. הפרטים בפרווה של הקיסר היו מושלמים – הלוואי ובקולנוע היה ניתן להגיע לפירוט שכזה.


rnהנגנים שנעשה בהם שימוש היה VLC (הלא כ"כ מוצלח) וכן THEATERTEK אשר עבד באופן מושלם.


גם במצב תאורה לא מושלם (רפלקציות רבות מדי מהקירות ומבחוץ) ניתן היה בקלות להבחין באיכות היוצאת דופן של המקרן.


ניגון של DVD היה פחות מוצלח, אם כי לא צפינו בתוכן רב. כאן דרושה יכולת עיבוד תמונה חזקה יותר, והמחשב HTPC לא עשה עבודה מיוחדת כאן. התכנים היו מראש לא מהמוצלחים (דיסק הדגמה של DTS) כך שרצוי לבחון זאת במצבים נורמליים יותר.


rnהיה נהדר לראות מקרן בקליבר שכזה כאן בארץ, הצעתי לבעל המקרן להתגורר בדירתו עבור תשלום, אך הוא כנראה חשב שאני מתבדח…


בכל מקרה, לראות ולקנא…חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

2:00
  /  
20.10.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1