ביקורת ישראלית ראשונה – CLO Metavision CHT-726

ביקורת ישראלית ראשונה למקרן מבית CLO.


אז מי אלה ה-CLO האלה בכלל…?שלא כמו שמות ידועים ומוכרים בעולם המקרנים לקולנוע ביתי כמו Sony, Sanyo, Sharp, Optoma, השם CLO לא אומר הרבה (שלא לומר דבר) לחובבי התחום בארץ או אפילו בעולם, לכן נפתח בכמה מילים על החברה לפני שנצלול לנבכי המקרן.

rnrn

CLO או Chi-Mei Optronics, הינה חברת בת של Chi-Mei Corporation ענק תעשייה טיוואני העוסק במגוון תחומים רחב ביותר. אחת מחברות התאגיד הינה CMO – Chi Mei Optoelectronics, מהיצרניות המובילות של פאנלי TFT-LCD בעולם (למעלה מ-20% מכושר היצור העולמי) בין לקוחותיהם: Runco, Dreamvision, Immersive, Stealth, Advance.

rnCLO הוקמה ב-2004 במטרה לספק טכנולוגיות למקרנים, תכנון וייצור עבור OEMs. החברה הוקמה ע"י רכישתה של NexGen, אשר עסקה גם היא בתכנון וייצור מקרנים. קו מוצרי המקרנים של CLO מורכב כעת משתי "משפחות", (NHT (NexGen Home Theater הכוללת את הדגמים NHT-576, NHT-720, NHT-723 שתוכננו ע"י NexGen, והמשפחה החדשה (CHT (CLO Home Theater הכוללת כרגע דגם אחד בלבד ה-726.


טכנולוגיה

rnה-726 הינו מקרן DLP המבוסס על צ'יפ +HD2 של TI הידוע גם כ-DarkChip3, זהו צ'יפ מוכר בעל רזולוציה של 1280x720, עליו מבוססים מקרני DLP מהשורה הראשונה כמו Optoma H79, Sharp Z12K ואחרים. המימוש של CLO הוא בעל גלגל צבע בעל 6 מקטעים במהירות 5X, נתונים אשר מבטיחים העדר תופעת הקשתות (לפחות עבור הרוב המוחלט של הצופים).
המפרט הטכני טוען ל- 1000 Ansi Lumens וקונטרסט 3500:1 (Full on/off מה שלא אומר הרבה…) ו-2000 שעות מנורה.

חיבורים

כפי שניתן לראות:
rn1x AV composite
rn1x S-Video
rn2x Component
rn1x PC/VGA
rn1x DVI
כניסת ה-DVI תומכת ב-DHCP אך מקבלת וידאו פרוגרסיבי בלבד, מעגלי ה-deinterlacing של המקרן עובדים על הכניסות האנלוגיות בלבד. בנוסף קיים חיבור RS-232 אשר אמור לשמש לעידכוני firmware. כניסות ה-קומפוננט, VGA ו-DVI מקבלות 480P, 576P, 720P50/60, 1080i50/60, כך שקיימת תאימות לכל תקני ה-HDTV (אם כי בהצגה אמיתית של 720P בלבד כמובן).
בולט בהעדרו חיבור screen trigger…

אפשרויות התקנההמקרן תומך בהקרנה קידמית ואחורית, ובהיפוך תמונה להתקנת תקרה. יחס ההקרנה של העדשה הוא 1.33~1.67:1 (עם zoom של 1.25), כך שניתן לקבל תמונה של "100 ממרחק של 3 מטרים.
חלקה התחתון של התמונה המוקרנת נמצאת בגובה העדשה, והיא ממורכזת בציר האופקי. היסט עדשה אנכי מאפשר להזיז את התמונה עד גובה תמונה אחד כלפי מטה, ו-15% רוחב תמונה ימינה או שמאלה. בנוסף קיימת גם אפשרות לתיקון דיגיטלי של עיוות גיאומטרי (digital keystone) של 15%+/- בציר האנכי ו- 6%+/- בציר האופקי, כמובן שעדיף תמיד להמנע משימוש באופציה זו אשר מעוותת את התמונה. הכנסת והוצאת האוויר לקירור מתבצעת משני הצדדים וחלקו הקדמי של המקרן אך לא מחלקו האחורי, כך שניתן להתקין את המקרן בחלקו האחורי של החדר בצמוד לקיר. המקרן מצוייד בשתי עינייות IR, מקדימה ומאחור, כך שבכל צורת התקנה ניתן להשתמש בשלט.

rnrn


הפעלה, שלט ותפריטים
השלט בולט מיידית בפשטותו יחסית לשלטים בהם אנו מורגלים במקרנים או מסכים בדר"כ, הוא מאפשר מעבר ישיר בין הכניסות השונות, וגישה לכל התפריטים.

rnבחלקו התחתון של השלט מצוי שקע שאת ייעודו לא גיליתי…

rnבחלקו העליון של המקרן סט כפתורי שליטה סטנדרטיים, שתי טבעות לשליטה על Zoom ו-Focus, ו-2 כפתורי סיבוב לשליטה על Lens Shift.
המקרן עובר באופן רציף בין כל הכניסות עד שהוא מוצא סיגנל באחת מהן ומתחיל להציג תמונה, התפריטים פשוטים להפליא ועם זאת מספקים את כל הפונקציונליות לה נצפה ממקרן כזה.

ביצועי וידאו


את המקרן חיברתי לנגן ה-DVD של Oppo, לאחר כיול בסיסי של Brightness, Contrast ו-Sharpness, עברתי לכיול צבע מתקדם. בחרתי Gamma של 2.2 (בתקווה שהמקרן יצליח להתקרב לכך) וטמפרטורת צבע של 6500K, בתקווה להתקרב ל-D65 במידת האפשר (יש לציין שבניגוד לאמצעי תצוגה רבים אחרים אשר מציינים טמפרטורת צבע בכינויים מסתוריים כמו Low1, Low2, Med ועוד ב-CLO בחרו להתייחס למשתמש בצורה רצינית יותר וציינו טמפרטורה במעלות קלווין, הפתעה לטובה אם כי זו רק ההתחלה…)
בדיקת grayscale בשלב זה הניבה את התוצאות הבאות:תוצאות מרשימות בהחלט, בהתחשב בכך שלא בוצעה עדיין כל קליברציה מקצועית על המקרן מעבר לכיול בסיסי עם DVE, פעולה שכל משתמש יכול לבצע בפשטות ובזול. ה-Gamma שהתקבלה היתה מרשימה אף יותר:
rnrnGamma אחידה של 2.17 כאשר היעד הוא 2.20, נדיר בהחלט לראות ביצועים כאלה מאמצעי תצוגה ללא כיול מקצועי במצב שהוא כמעט Out of the box. במצב זה מדדתי עוצמת תאורה של כ-60 fL, מרשים בהחלט.
בשלב זה ניסיתי לבדוק עד כמה ניתן לשפר את ביצועי המקרן עם כיול מקצועי. התחלתי לדפדף בתפריט כדי למצוא את כיווני הצבע הסטנדרטיים, Offset/Gain עבור כל אחד מערוצי הצבע, ואולי אפילו Gamma עבור כל ערוץ בנפרד. ההפתעה שלי מהעדר אופציות אלה מהתפריט היתה משנית לעומת ההפתעה ממה שכן מצאתי בתפריט:

לאחר לחיצה על אופציית טמפרטורת הצבע בתפריט הופיע על המסך דיאגרמת הצבע של CIE 1931 כאשר עליה מצויינים ה-primaries וה-secondaries של המקרן (קודקודי המשולש ושלושת הנקודות על צלעות המשולש בהתאמה), כמו כן הופיע בדיאגרמה עקומת פלאנק לטמפרטורות צבע של גוף שחור (רצף הנקודות השחורות שבתוך המשולש) כאשר הנקודה המוארת בלבן מציינת את טמפרטורת הצבע הנבחרת הנוכחית (במקרה זה 6500K). הדבר המעניין ביותר הוא הממשק הפשוט למראה שהופיע בסמוך לדיאגרמה באמצעותו ניתן להזיז את ערכי ה-xy של האפור בדיאגרמת ה-CIE. הייתכן שזה כה פשוט?…
הפעלתי את ה– color analyzer שלי ולאחר פחות מדקה הגעתי לאחד הכיולים המדויקים ביותר אליהם הגעתי אי פעם:

rnrn


rnrn

אחסוך בסופרלטיבים – תוצאה מדהימה, לא פחות. CLO התעלו כאן על יצרנים מהשורה בשני מישורים:
rn1.
ההחלטה להתייחס למשתמש כאדם רציני שלוקח את תחביב הקולנוע הביתי שלו ברצינות – עובדה זו מתבטאת באופציות הכיול שהוענקו למשתמש.
rn2.
וחשוב בהרבה – היכולת לייצר מנוע תצוגה עם שחזור צבע כה מדוייק, שבעצם "נותן שיניים" לממשק הכיול היומרני.
בשלב זה רציתי לבדוק מה עוללה פעולת הכיול שבוצעה ל-Gamma של המקרן:

rnלא רק שה-Gamma לא נפגעה, היא אפילו התקרבה יותר ל-2.2. למקרה הצורך ה-726 מאפשר כיול של ה-Primaries וה-Secondaries המתבצע מהתפריט הבא:

rnבתפריט זה ניתן לכייל בנפרד את R, G, B, C, M, Y. אך כאמור, לא היה צורך בכיול זה בכדי להשיג כיול מושלם. rn

עיבוד תמונה


ה-726 כולל כמובן גם deinterlacer, אשר לטענת היצרן יודע לטפל ב-3:2 ו-2:2 pulldown. חיברתי את ה-Oppo למקרן בחיבור קומפוננט על מנת לעקוף את מעגלי עיבוד התמונה של נגן ה-DVD ולהזין תמונת interlace למקרן. לא אפרט כאן את תוצאות כל הבדיקות אך השורה התחתונה היא שהמקרן הצליח להתמודד רק עם רצפי הוידאו הפשוטים ביותר (3:2 ו-2:2 ב-cadence מדויק, ובווריאציה או שתיים פשוטות של קטעים בסיסיים אלו), או במילים אחרות, nothing to write home about. כוחו של מקרן זה הוא בהצגת תמונה מדויקת ואיכותית ביותר ולא בעיבוד וידאו, כדי להפיק ממנו את המירב יש לחבר אותו ליציאה פרוגרסיבית של נגן איכותי או סקיילר משובח.

rn

סיכום


ה-726 נותן תמונה מדויקת ביותר, עם שחורים כמו שרק DarkChip3 יודע לתת, תמונת DVD איכותית ותמונת HD מדהימה. תופעת הקשתות לא נראתה כלל גם בקטעים "קשים" במיוחד, SDE לא נראה על תמונה ברוחב 2.5 מטר ממרחק 3 מטר.
בהעדר מחיר למקרן לא ניתן עדיין לקבוע האם הוא קנייה כדאית ביחס לקולגות שלו בשוק כרגע, אך אין ספק שיש לשים עליו (ועל המקרנים הבאים של CLO) עין.

מקרני CLO מיובאים ע"י חברת VDS. תודה ליעקוב סלומון על השאלת המקרן לטובת הביקורת.

rnrn


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
06.10.2005
  
נכתב ע"י זאב מאור (zeev).

1