נגן DIVX לקולנוע הביתי

rnלפעמים יש מכשירים שכל כך ברור למה צריך אותם שלא ברור מדוע לא חשבו עליהם קודם...

נגני DIVX עם דיסק קשיח היא דוגמא קלסית לכך…rn

במשך השנתיים האחרונות בוזבזו אין סוף משאבים בכדי להציג סרטי DIVX:


  • צורבי DVD ו-CD

  • נגני DVD תומכי DIVX

  • תוכנות שונות לצריבה ולפיצול סרטים
בסה"כ, מרבית האנשים צפו בתכנים הללו או במחשב (לא נוח) או דרך מכשיר ה-DVD שלהם. החברה הפופולרית ביותר כיום עם תמיכה מלאה ב-DIVX היא, כידוע, חברת פיוניר. תמיכתה הזריזה גם בקבצי התרגום בעברית (אם כי קבצים אלה לרוב רחוקים מאוד מלהיות אידאליים) של פיוניר השרישה את התפיסה שקצבי DIVX רואים גם בסלון.

אולם, אם נחשוב על כך שנית, בעצם מהר מאוד נבין עד כמה התפיסה הזו בעצם מוזרה. אנחנו שוקדים על צריבה והמרה של קבצים רק בכדי לצפות בהם ולהשליך את הדיסק לפח… הרי כמה פעמים תוכלו לצפות שוב באותו סרט? אישית, אני בקושי מצליח לצפות בסרטים מסויימים גם בפעם הראשונה…

בשנה האחרונה ראינו זרזיף קל של מכשירים המתיימרים להפוך את התפיסה הזו על פיה. לכן, היה חשוב לבחון מכשיר מסוג זה.

ה- IAMM NTD-25 הוא מכשיר קטן להפליא ומזכיר יותר חפיסת קלפים מאשר מכשיר לקולנוע ביתי. המכשיר מעוצב כדיסק קשיח קטן ואופנתי במיוחד. מבחינה חיצונית הוא נראה מדהים – מבריק כמו מראה, קטן וקליל, ובעל לחצנים על גופו.

המכשיר בעצם כולל בתוכו מעט אלקטרוניקה ובעיקר: דיסק קשיח זעיר של לאפטופ. התפתחות הדיסקים הקשיחים למטרה זו מאפשרים דחיסה של עשרות גיגות של מידע לתוך אריזה זעירה.

חיבור המכשיר למחשב קל ביותר, מחברים את המחשב למכשיר דרך כניסת USB2, וניתן כבר להכניס לתוכו תכנים. המכשיר קורא את כל וריאציות ה-MP3/4 שאנחנו מכירים כל כך טוב. על האריזה נטען כי המכשיר תומך גם ב-OGG VORBIS, אם כי אין לי תכנים מסוג זה יותר (היו לי פעם, אך גם אני נפלתי במלכודת ה-MP3).

מבחינת חיבורים, המכשיר דורש חיבור 5V אשר מגיע עם ספק קטן חיצוני. למכשיר חיבורי AV פשוטים (קומפוזיט + אודיו אנלוגי), אולם לרציניים שביננו יש גם חיבור אודיו דיגיטלי וכן חיבור קומפוננט מלא. האריזה הזעירה לא מאפשרת שימוש במחברים תקניים ולכן יש שימוש בכבלים הממירים ממחברי האזניות אל המחברים המתאימים.
rn
המכשיר עצמו מסוגל להוציא 720P או 1080i (או כמובן, PAL/NTSC לפי הצורך). המכשיר אינו תומך ברזולוציות HD בתכני המקור (כמו כל זני הנגנים אשר קיימים בשוק, הם פשוט לא עומדים בקצב הנתונים הדרוש).

איכות התמונה בהחלט טובה (נבדקה ב-720P ביציאת הקומפוננט) וגם האודיו מצויין. המגבלה העיקרית היא בד"כ תוכן המקור אשר בכיווץ ה-DIVX בד"כ אינו במיטבו. לאור כמויות התכנים אשר נגישות דרך פורמטים אלה, דרושה איכות תמונה סבירה ולא הרבה מעבר לכך. כאמור, המכשיר נתן תוצאות אשר מייצגות נאמנה את המקור – לטעמי אין הרבה מקום לשיפור כאן.
rnrnrnrn

גם רמת ה-SCALING של המכשיר סבירה בהחלט וכאמור, איכות המקור משחקת כאן יותר מכל פרמטר אחר.

rnrnצפיתי במספר רב של סוגי תכנים בכדי לבדוק תאימות ויציבות. המכשיר מסוגל לעבוד עם DIVX ו-XVID מכל הסוגים והמינים. תכני OGM (נדירים, אך קיימים) וקבצי HD DIVX לא נתמכים במכשיר. יתרון יפה במכשיר היא תמיכה נכונה ב-ASPECT RATIO. מרבית המכשירים שאנחנו מכירים מתקשים עם מסכי 16:9, אולם המכשיר קיבל את העובדה שהמסך שלי רחב והתאים את התכנים לפי יחס זה.
rnrn
מבחינת הנוחות, גודל המכשיר ופשטות ההפעלה הינה שיפור דרמטי לעומת השיטות "הרגילות" של העברת תכנים על גבי דיסקי CD או DVD. גודל הדיסק הקשיח מאפשר שמירה של עשרות סרטים ללא בעיה, והאריזה הקטנה מאפשרת העברת המכשיר הלוך וחזור למחשב בקלות רבה, בכדי לטעון עליו תכנים חדשים. מכיוון שהמחשב רואה את המכשיר כעוד דיסק קשיח, ניתן אפילו לבקש מ-EMULE וחבר מרעיו להוריד את התכנים הישר אל הדיסק…
rnrn
הדיסק ניתן בקלות להחלפה ושדרוג על ידי פירוק תחתית המכשיר והחלפת הדיסק הקשיח.

יתרון נוסף בגודל המכשיר הזעיר הוא יכולת שילובו בקלות בקולנוע רכבי (חיבור מיוחד למערכת האודיו וה-LCD של רכבים נבחרים).

אני יכול בקלות לדמיין נסיעה לחו"ל עם מכשיר מסוג זה. חיבורו הקליל לטלויזיה של המלון (או לטלויזה בשטח) תאפשר הצגה זריזה מאוד של תכנים ללא תלות בתכנים המקומיים (ע"ע גרמניה, יפן ודרום קוריאה, בכל אחד מהמדינות הללו ביליתי לא מעט שעות בבהיה על תכנים בלתי ניתנים לצפיה בעליל…).
rnrn
המכשיר לא מסתפק אך ורק בתכני וידאו, אלא גם מסוגל לשמש כ-JUKEBOX של תכני MP3. חיבורו למערכת הוא דרך חיבור COAX דיגיטלי (PCM), מה שנותן איכות סאונד טובה למדי. הקשיים העיקריים של המכשיר היו עם חוסר תמיכה ב- PLAY LISTS, מה שהופך ניגון של סדרת שירים לקשה מדי. הייתי אומר שהוספת תמיכה בקבצי M3U צריכה להיות בראש מעייני החברה בשלב זה.

הצגת תמונות JPG עם המכשיר פשוטה למדי. ניתן לסמן תמונה והמערכת אוטומטית מדפדפת בין התמונות. איכות התמונות, במיוחד כאשר מחוברים ב-720P היא מצויינת ואין תחושה שהמכשיר מוגבל מבחינת איכות התמונה. היתרון של צפיה בתמונות באופן זה הפכה ברורה כאשר נדרשתי על ידי קרובת משפחה להציג לה תמונות של הרך הנולד שלי ושל היום הראשון של הלימודים של הילדים הבוגרים יותר. לשם שינוי, לא הייתי צריך לעלות איתה למחשב בחדר העבודה, ושליפה של השלט של המכשיר הפך את העניין לפשוט במיוחד.

עוד כמה יתרונות מעניינים:
1. ניתן להתאים את הסינכרון בין התרגום לקולות דרך השלט (בעיה נפוצה ביותר)
2. קל מאוד להחליף דיסקים במקרה הצורך
3. המכשיר נייד ביותר וקל להעבירו איתכם ולהפכו לדיסק נייד
rnrn
עדכון תוכנה הוא קל לביצוע (עשיתי זאת בעצמי, דבר ששיפר חלק מהתכונות של המכשיר), ופשוט דורש הליכה סעיף סעיף לפי ההוראות (בעיקרון יצירת ספריה חדשה בשם UPDATE ושמירת קובץ העדכון לשם).

ניהול הקבצים פשוט מאוד, ורצוי לעשות אותו דרך המחשב.
rnrn
השלט פשוט למדי (לא היה מזיק לשפרו מעט) ודורש שהמכשיר יפנה לכיוון הצופה.
rnrn
אתם בוודאי שואלים מה בנוגע לקבצי תרגום בעברית. ובכן, הגירסא שבדקתי לא תמכה בקבצים כאלה (וגם לא הסתדרה עם שמות קבצים עם עברית) אולם הנושא בהחלט בטיפול והחברה בודקת את אפשרות התמיכה בכך.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
30.09.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1