חידושים והמצאות של סוני

תערוכת CEDIA באינדיאנפוליס מיועדת למתקינים פרטיים ולמומחי קולנוע ביתי. גולת הכותרת בתערוכה השנה, זו השנה האחרונה בו תתקיים התערוכה באינדיאנה ...


על קיומו של המקרן שמרה סוני בסוד זמן רב, והפתעה אכן היתה מושלמת.


יחודו של המקרן הוא שילוב מוצלח בין טכנולוגיה (SXRD של סוני), רזולוציה (1080P – הגביע הקדוש של חובבי הוידאו), גודל (הוא אינו ענקי כמו מקרנים מסוג זה), מחיר ($10,000 בלבד, מציאה אמיתית עבור התכונות שלו) יחס קונטרסט (15,000:1 בשל הצמצם האוטומטי של סוני) והשקט שלו (בעיה קבועה עבור מקרנים מסוג זה).

ייחודיות המקרן הוא בכך שהוא בעצם עוקף בסיבוב את חברות JVC ו-TEXAS INSTRUMENTS אשר טענו בעצם לכתר עד כה.

חברת TI בעצם החזיקה את השוק עד כה עם טכנולוגית DLP היחודית שלה, עליה מבוססים מרבית המקרנים הפופולריים לקולנוע ביתי בשנים האחרונות. הבעיה היא שהרזולוציה המירבית ש-TI מציעה כיום היא 720P. עם עזרה מחברת HP, החברה הציעה פיתרון אופטי חלקי הנקרא WOBULATION אשר בעצם הופך את רכיב ה-720 לרכיב 1080P וירטואלי על ידי הקפצת התמונה והצגה כפולה של המידע. קהל הוידאופילים לא קנה את הרעיון והוא כיום קיים בעיקר בתחום ה-REAR PROJECTION אשר בד"כ אינו מושך לקבוצת הוידאופילים הקלסיים.

TI הופתעה מאוד מהמהלך והכרזתה על רכיבי DLP חדשים ברזולוציה טבעית של 1080P הפכה פתאום ללא רלוונטית לאור העובדה שסוני בעצם הדגימה מקרן עובד שכבר בסוף השנה הזו (עונת החגים האמריקאית) ניתן יהיה לרכוש אותו.


חברת JVC, מצד שני, כיום מחזיקה את עיקר השוק של מקרני 1080P – עם המקרן HD2K שלה. מקרן זה יקר להחריד, כבד, ענק, ורעשני ומבחינת תכונות אופטיות (יחס קונטרסט וחוזק האור) חלש למדי… הכרזתה על HD10K אשר צפוי לעלות משמעותית יותר מה-VW100 היתה גם היא לא לגמרי צפוייה שכן לחברה לא היה אפילו דגם פעיל בתערוכה (ככל הנראה התכנון היה להציג אותו לאנשים מסויימים מטעם החברה ולא להכריז עליו רשמית). סביר להניח ש-JVC יאלצו לשנות את תוכניות השיווק של ה-HD10K שכן מחירו הנוכחי ותכונותיו לא צפויות להיות תחרות אמיתית ל-VW100.


את הגיחה לתחום הרזולוציה הגבוהה הציגה סוני בקו מוצרי ה-SUPER HIGH END שלה (סדרת QUALIA) עם מקרן QUALIA 004 המדהים. כמובן שמעטים האנשים אשר מסוגלים להרשות לעצמם מכשירי QUALIA לכל סוגיהם (זה מיועד למולטי מיליונרים, בעיקר), ולכן העובדה שסוני בחרה להעביר "למטה" את הטכנולוגיה מסדרת ה-QUALIA מרגשת עד מאוד את הוידאופילים.


הרכיב שבו עושה סוני שימוש הוא פאנל SXRD אשר דומה טכנולוגית מאוד ל-LCOS/DILA של חברות כגון היטאצ'י ו-JVC. הצ'יפ שנוצר במיוחד למקרן זה הוא הראשון שעושה שימוש ב-SXRD 0.61 . בעוד ש-DLP עושה שימוש במראות זזות, טכנולוגיה זו משלבת את המראות עם בסיס מודולציה (הבהוב) מבוסס סיליקון אשר מסוגל לגרום למראות להבהב במהירות שונה.

ה- VW100 עושה שימוש בשלושה רכיבים כאלה ולפיכך אינו חשוף לבעיות מהסוג שרוכשי -DLP (עם צ'יפ אחד) עלולים להיתקל בהם – כלומר עייפות בעיניים ותופעת הקשתות הצבעוניות. משמעות הדבר היא שהמקרן עושה שימוש בלמעלה מ-6 מיליון סאב-פיקסלים אקטיביים.

בדיוק כמו ה-QUALIA 004, המקרן החדש משתמש במנורת מסך 400 וואט של XENON טהור. תאורה זו (כל מנורה צפוייה לעלות כ-1000 דולר, ואורך חייה לא יותר מ-2500 שעות) קרובה מאוד ל-6500 קלווין (לבן "טהור" של אור יום).

למי שלא מפריע הצמצם הדינמי, סוני טוענת ליחס קונטרסט אגדי של 15,000:1.

לפי עדויות רבות, יכולת העיבוד של המקרן בינונית והוא אינו סולחני למקורות "בעייתיים". סביר מאוד להניח שהמכשיר יתפקד במיטבו עם פרוססור וידאו מתאים (וכמה הכרזות מסוג זה היו בתערוכת CEDIA).

עוצמת הרעש של המקרן, הוא 22DB (מצויין) ולפי הדיווחים סוני תחל בשיווקו לקראת נובמבר השנה במחיר של כ-10,000 דולר בארה"ב.


rn


rn
תמונות נוספות ניתן למצוא כאן .

בנוסף, סוני הכריזה, כאילו כבדרך אגב, את המקרן HS60 החדש, אשר מחליף את ה- HS50 במרבית המקומות בעולם. מקרן זה, אשר את קיומו סירבה החברה לאשר זה זמן רב, לא ישווק לעת עתה בארה"ב. שם צפוי ה-HS51 לעבור שדרוגון ובעצם להמשיך את שיווקו כמות שהוא. ה-HS60 הוא בעצם כמעט זהה ל-HS50 המצויין (אחד מקרני ה-LCD המוצלחים) אך ציפוי חדש על פאנל ה-LCD צפוי לשפר את יחס הקונטרסט של המקרן ולהביאו ל-10,000:1 לפי טענת SONY. אין ספק שמדובר כאן בשדרוג משמעותי מרתק ביותר.


rn


rnHS-60 זהה חיצונית ל-HS-50סוני גם הכריזה על סדרה חדשה של נגני אודיו, וכן על מסך LCD חדש המסוגל לעשות STREAMING מתכנים מכל הסוגים – כולל מהמחשב האישי, מה-PVR, נגן ה-DVD ומהממיר של הכבלים או הלויין. בלחיצת כפתור ניתן בעצם לראות כל סוג תוכן במסך זה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
13.09.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1