i-Station PMP1000

rnהמתחרה של pmp-140 של iRiver הוא ה-pmp1000 של חברת i-station הקוראנית.מכשיר זה מיובא ארצה על ידי חברת ארקדיה, ומשווק בעיקר בחנויות באג בארץ. המכשיר הוא נגן מולטימדיה מלא (PMP) כולל וידאו ואודיו.

לפי השמועות, מדובר בחברה אשר בעצם יצרה עבור iRiver את הנגן PMP-140 שלהם ואשר החליטה לייצר גירסא משלהם של המכשיר, אם כי עם לא מעט שינויים.

המכשיר נרכש עקב מחסור רציני בנגני מדיה בבית וצורך אקוטי לרכוש מכשיר PMP. יתרונות המכשיר בניגון פורמטים וכן בעיצוב, זמן בטריה ומסך המגע היו הגורמים העיקריים ברכישתו במקום המתחרים של iRiver ו-Archos.

הקופסא של המכשיר כוללת לא מעט ציוד.


המכשיר מגיע עם כבלים ליציאת וידאו רגילה, וכן חיבור SVIDEO, ספק כח, חיבורי אזניות, אזניות IN-EAR, שלט, תוכנות, כבל USB, רצועה ליד, אריזת עור שחורה, ומעט ספרות (שממש לא זקוקים לה).

המכשיר מסוגל להקליט ולכן יש לו יציאת אזניות וכן כניסת LINE-IN שמאפשרת הקלטה ממקורות שונים (המכשיר גם מסוגל להקליט עם מיקרופון זעיר כמו טייפ מנהלים, וכן להקליט מהרדיו).

שתי היציאות שמסתתרות מאחורי מגן גומי הן יציאת ה-SVIDEO וה-COMPOSITE הרגילות.
בבדיקה שערכתי, איכות התמונה המתקבלת אינה מהאיכותיות ביותר. יציאה זו תספק בהחלט למי שמשתמש בטלויזיה רגילה (29" ומטה), אך היא אינה יציאה "וידאופילית".

מצידו השני של המכשיר נמצאים כפתורי הווליום. מצאתי שהדרך שהם עובדים (לחיצה ממושכת) עובדת מצויין, במכשירים אחרים מצאתי לא פעם שהכפתורים זריזים מדי לחזק או להחליש את הצליל.

מאחורי מגן גומי נוסף נמצאת כניסת ה-USB2. הכניסה מהירה ביותר והמחבר (MINI USB) זהה למכשירים אחרים שיש לנו בבית (כגון ה-PSP, ה-USB HUB שלי, ואפילו השלט PRONTO).

המכשיר מגיע בשתי גירסאות לארץ – עם דיסק של 20G ועם דיסק של 30G. אני בחרתי בגירסא הגדולה יותר ואני שמח על כך מאוד. כל ספרית הסרטים ודיסקים רבים (אלה שטרחתי להמיר ל-MP3) נמצאים במכשיר ויש עדיין לא מעט מקום ספייר.

ה-CASE של המכשיר עשוי אלומיניום קעור (מקל מאוד על הוצאתו מהנרתיק) אשר נראה מעולה. בגירסא שמביאים ארצה, האלומיניום עובר תהליך אנודייזינג שחור שהופך אותו לטיפה כהה (בחו"ל קיימת גם גירסא כסופה של המכשיר שנראית פחות מאיימת). המכשיר מרגיש טיפה כבד (250 גרם – כאשר רוב המשקל נמצא בדיסק הקשיח), והוא גם כולל רמקול ומיקרופון כך שלא חייבים אזניות.


בתחתית המכשיר מתחבא לו סטיילוס (עט עם ראש פלאסטיק) אשר מאפשרת שימוש באחת התכונות החביבות ביותר של המכשיר – מסך המגע שלו. כמובן שניתן לשלוט במכשיר גם עם הג'ויסטיק שלו (הכפתור העליון מבין השלושה, אשר מאפשר תזוזה של התפריטים ובחירתם), אבל נוח מאוד גם לשלוט עליו עם האצבע או הסטיילוס.

הסטיילוס מדוייק יותר מהאצבעות ולעיתים זה פשוט מתבקש להשתמש בו במקום בקצה הציפורן (במיוחד כאשר מנסים לסגור תפריטים – דבר שקשה טיפה לעשות עם האצבע כאשר המכשיר בתוך הנרתיק שלו).

שימוש נוסף ומקורי לסטיילוס (אשר נפתח כמו אנטנה, אגב) – הוא החדרתו למקום מיוחד מאחורי המכשיר והפיכתו למעמד עבור המכשיר…


בחלק העליון של המכשיר נמצא כפתור ה-ON/OFF וה-HOLD. הדלקה וכיבוי דורשים משיכה ארוכה (בכדי למנוע כיבוי או הדלקה בטעות) וה-HOLD חוסם שינויים במכשיר תוך כדי נגינה (שימושי ביותר). הנרתיק מתאים כמו כפפה למכשיר ונותן תחושה בטוחה שהמכשיר יחזיק מעמד גם בנפילות רציניות (לא בדקתי…).

ה-UI סביר, אם כי היה יכול להיות נוח יותר.בסה"כ קל מאוד לבחור אפליקציות כגון, צפיה בתמונות, שמיעת מוזיקה, ניגון סרטים, וכו'.בחירת שירים לשמיעה יכול היה להיות קל יותר. מגבלה מרגיזה טיפה היא כזו שניתן לבחור את כל השירים מתוך ספריה אחת בלבד. היה נחמד גם אם היה ניתן גם לבחור שמיעה לפי סדר של ספריות שלמות.למכשיר אין תמיכה כיום בעברית (דבר שאישית לא מפריע לי), אך מכיוון שהמכשיר מבוסס על לינוקס, יש סיכוי שבהמשך החברה עלולה לשחרר תמיכה בעברית מסוג כזה או אחר.

נגן המוזיקה נוח מאוד לשימוש וכולל אופציות רבות, כגון מצבי EQ שונים (או מיוחד של השמשתמש):

ה-UI פשוט ומזכיר (משום מה) את WINAMP. עדיין אין תמיכה ב-SKINS שונים. בכדי להקל על המשתמשים, כל אפליקציה כוללת צבע רקע שונה – אם כי הגרפיקה של ה-UI היתה יכולה להיות יפה יותר (את הפוטנציאל ניתן לראות במסכי האופציות שהם פשוט יפיפיים).איכות הסאונד עם האזניות של SHURE (לא בדקתי כלל את האזניות שצורפו עם המכשיר) היה יותר ממצויין – הבאסים עברו נהדר, והתחושה היתה של מכשיר אודיו מעולה.החלק המעניין ביותר, כמובן, הוא ניגון קבצי וידאו. במחלקה הזו, המכשיר מוצלח ביותר ותומך במרבית הפורמטים שניסיתי איתו. קל מאוד לנגן סרטים ותוכניות מהמקום שבו הם היו בפעם הקודמת (נוח מאוד בטיסות שבהם כל דקה יש הפרעה).אפשרויות TIMEOUT שונות מאפשרות למכשיר לכבות את עצמו ולהפחית את עוצמת אור הרקע (אחד הגורמים החשובים לאיבוד זמן בטריה) לפי הצורך.

מבחינה הפורמטים – המכשיר ניגן כמעט כל קובץ שניסיתי. הוא התקשה עם סוגים מסויימים של קבצי XVID מזנים מסויימים. לא בדיוק ברור מדוע יש שם בעיה, אולם משחק עם קדימה ואחורה (FFD/FRW בסופו של דבר פתרו את הנושא במרבית המקרים).rnאבל תקלות מסוג זה קורות מדי פעם גם במחשב. באופן כללי, בדקתי עשרות קבצים עד כה וכולם נגנו מצויין.המכשיר גם ניגן VOB (מ-Shrink DVD) – דבר שהיה נחמד ביותר.rn

rn

המסך, בגודל 3.5 אינץ וברזולוציה של 320 על 240 עובד לא רע, אם כי כל מסך נראה גרוע ליד ה-PSP. במבט אובייקטיבי היה ניתן לשפר את איכותו (ה-FILL FACTOR בעיקר), אם כי קבצי ה-DIVX/XVID נראו מצויין עליו. המסך אינו כולל ציפוי אנטי רפלקטיבי – כך שרצוי להביט בסרטים שלא בשמש חשופה. יחס המסך של המכשיר הוא 4:3, רק שמרבית הסרטים כיום הם ביחס גדול יותר. אפשרויות הזום של המכשיר מוגבלות מעט ולכן תופעת ה-LETTERBOX MARKS אופיינית למדי.

למכשיר יש גם IMAGE VIEWER, אשר מאפשר שימוש בו כאלבום תמונות נייד. האפשרות לחבר אותו למחשב ולהריץ את התמונות כמו SLIDESHOW יכולים בקלות לאפשר לו להפוך לכלי עסקי או ככלי שעשועים חביב (למשפחה).

המכשיר מגיע עם אפליקציות נוספות (וגם משחקים, אם כי באיכות די ירודה) כגון מחשבון כיס ומילון אנגלי (בריטי) חביב.

אפליקציה נחמדה ביותר היא הרדיו FM שלו. המקלט משתמש באזניות בתור אנטנה, אם כי הוא התקשה בנעילה על ערוצי רדיו עם האזניות שלי (כנראה שהם לא ממש אידאליים בתור אנטנת FM…). ללא האזניות, המכשיר מסרב בכל תוקף לנגן רדיו…ניתן גם להקליט רדיו הישר דרך המכשיר, דבר שיכול להיות שימושי ונחמד מאוד בנסיעות.

החברה מציעה באתר שלה עדכוני תוכנה, אם כי נראה שהיא התקדמה למודלים מתקדמים יותר (אשר יתכן וייובאו ארצה בעתיד).עדכון ה-FIRMWARE לא היה יכול להיות פשוט יותר ונעשה בפחות מ-5 דקות.

הרי דוגמא לתפריט המסתובב (ניתן לבחור אפליקציות על ידי סיבובו עם הג'ויסטיק או דרך המסך מגע).

בסך הכל מדובר במכשיר לא רע – אם כי לא היו מזיקים לו כמה שיפורים, בעיקר בתחום התוכנה.קשה לאמוד את זמן הבטריה, שכן ניגנתי עליו לא מעט סרטים ותכנים והוא החזיק מעמד באופן שוני לפי המינון של מוזיקה וסרטים. שמעתי איתו כמה שעות של מוזיקה, למשל, ואז צפיתי בכשלוש שעות של תוכניות עם די הרבה הפרעות במהלכן.הערכתי היא שניתן יהיה לצפות בלא יותר מ-4 שעות עם הבטריה הרגילה (ניתן להזמין גם בטריה עם זמן כפול) וכ-10 שעות של מוזיקה.המכשיר מתאים יותר למי שזקוק לנגן נייד מאשר תחליף לנגן DVD. איכות התמונה שלו ביציאות הוידאו יכולות לשמש בעיקר בעת צרה (למשל לחיבור לטלויזיה במלון באיזה חור, כאשר הילדים "זקוקים" לסרט בדיבוב עברי באופן דחוף).שימוש בתוכנות כגון SHRINK DVD מאפשרות הכנסה של DVD שלם (אחד לאחד, אם או בלי כיווץ התוכן) למכשיר – דבר שימושי מאין כמוהו.המכשיר מגיע עם תוכנה להמרה של WMV, אם כי אין לי תכנים בפורמט זה ולכן גם לא ראיתי טעם בבדיקה של פיצ'ר די זניח זה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
31.08.2005
  
מאמר זה נכתב ע"י עפר לאור

1