PSP – המכשיר הכי מגניב בביתנו הקטן…

rnכידוע, אני חובב גד'טים גדול, וקשה לי עם העובדה שקיים גד'ט כל כך חמוד שאין לי אותו...


המכשיר נרכש בארה"ב – שם המחיר נמוך משמעותי ממחיר בארץ והוא יועד לבני הבכור אשר מייחל זה זמן רב למשחק גיימבוי או פלייסטיישן. גיימבוי לא נראה לי לעניין (פרימיטיבי), ופלייסטיישן 2 (ומעלה) יכנס לנו לסלון על גופתי המתה (כאמור, לפי התפיסה שלי של רק מערכות פסיביות בקולנוע הביתי).

עקב כך, ה-PSP נראה קנדידט רציני לרכישה.

את החבילה קיבלנו וכולם (ליתר דיוק, אני) התנפלנו עליו ללמוד אותו.

תחילה על העיצוב והמסך של המכשיר, במילה אחת: מדהים. העיצוב החיצוני, התחושה של המכשיר, המסך והעיצוב של ה-UI הן לא פחות ממלאכת מחשבת.


אם אתם שואלים את עצמכם מאיפה הגיע הרעיון לעיצוב הרקע של האתר שלנו, אז תביטו היטב ברקע של התפריטים של ה-PSP.

למכשיר כמה תכונות מעניינות (לטוב ולרע):
1. יש לו מסך WIDESCREEN ענק, בהיר ועם איכות תמונה לא פחות ממדהימה.
2. יש לו תמיכה ב-WIFI, דבר שנעבור עליו בהמשך.
3. יש לו כרטיס זיכרון MemoryStick Duo/Pro.
4. הדיסקים של המכשיר בפורמט UMD של סוני.

המסך של המכשיר גודל של 4.3" באלכסון, והוא בא עם רזולוציה של 480 על 272 פיקסלים. זה לא נשמע הרבה, אבל ממרחק הקצר שבו בד"כ צופים בו, המכשיר עושה את העבודה מצויין.

תמיכה ב-WIFI מאפשרת למכשיר להוריד עדכוני תוכנה, לשחק עם חברים בסביבה הקרובה וכן להשתמש בדפדפן (עוד על כך בהמשך).

השימוש בפורמטים של סוני (UMD ו-memory stick duo pro) מצביעים על הכיוון של סוני – שימוש במכשיר בתור פלטפורמה DRM לכל דבר. על הרגע הראשון ניתן לראות את שימוש ה-DRM בכל אספקט של המכשיר.

עם המכשיר, רכשנו את ה-VALUE PACK שכולל, בן היתר אריזה נוחה, דיסק SAMPLER, כרטיס זיכרון ואזניות עם שלט (שכבר נעלמו לנו).

איכות הסאונד של המכשיר לא נופלת מאיכות הוידאו – שימוש באזניות של SHURE נתנו לנו את קטעי הסאונד מהספמלר (שיש בו כמה וידאו-שירים לדוגמא) באיכות מדהימה. מכיוון שהמכשיר גם משמש בתור פלטפורמה לניגון סרטים שסוני מוציאה ע"ג דיסקי UMD, סוני דאגה לייבא לכאן גם את רעיון ה-ZONE, כאשר לכל מכשיר יש ZONE משלו והוא ינגן סרטים (למזלנו, לא משחקים) של ה-ZONE שלו בלבד. השימוש ב-UMD גורם לכך שלסוני יש שליטה מלאה (לפחות בינתיים) על התכנים שיוצאים לפלטפורמה זו.

המכשיר מסוגל להציג סרטים, מוזיקה ומשחקים שנשמרים ע"ג כרטיס הזיכרון שלו. משחקים משתמשים בכרטיס הזיכרון בכדי לאפשר לכם לשמור ולהתחיל את המשחק היכן שהפסקתם (או לשמור אותם במצבים שונים).

עד כמה שיכולנו לבדוק, המכשיר מחזיק המון זמן עם הבטריה שלו. במשחקים, זה אומר למעלה מ-4.5 שעות של משחק (פשוט התעייפנו מדי, אז אין לנו מושג עוד כמה זמן זה היה מחזיק…). בסרטים (בשל הגישה ל-UMD) יש סבירות שהמכשיר יחזיק לא יותר מסרט או שניים לכל היותר.

הפורמטים שניתן להציג אותם (לא משחקים, שבינתיים לא יצאו כאלה שניתן להוריד למכשיר) הם פורמטים מתקדמים כגון AAC, ו-MPEG4 (גירסאת 3GP הטלפונית). התאימות בין כל המכשירים של סוני שתומכים ב-MEMORY STICK גורמים לכך שקל מאוד להציג תמונות וסרטים שנשמרו על הכרטיס במצלמת הסוני T7 שלי, או להציג תכנים שהוקלטו על ידי טלפון ה-P900 שלי.

איכות עיבוד התמונה בזמן אמת מאפשר למשחקים להיות יפים לפחות כמו פלייסטישן רגיל:

את המכשיר המקורי שחררה סוני עם מספר סרטים (כולם ZONE 1, פרט לאלה ששוחררו ביפן). מרבית התכנים מיועדים לבני נוער.

אפשרויות ה-WIFI וה-CACHING של המכשיר מאפשר תחכומים כגון שיתוף של משחקים של אחד השחקנים והעברתם לשחקן הבא במשחק הרשת. המכשיר עדיין מחפש חברים באיזור הקרוב (LOCAL NETWORK) אך סביר מאוד להניח שיהיה קל למדי לגרום לו לשחק עם חברים בבתים שונים ואפילו ליצור אפליקציות משחק MULTIPLAYER על בסיס שרת מרכזי.

עם יציאת המכשיר החלה לפרוח תעשיית האמולטורים למכשיר אשר מאפשרת הורדת תוכנות של GAMEBOY (ותוכנות יעודיות אחרות) על כרטיסי זיכרון, כך שניתן להשתמש בהם ברשת. משחקים כאלה נקראים ברובם HOMEBREW מכיוון שאינם ניתנים רשמית על ידי סוני.

לבעלי המזל שלא עדכנו את ה-FIRMWARE שלהם או שקבלו FIRMWARE ישן, ניתן די בקלות להריץ משחקים מסוג זה (ויש לא מעט כאלה כבר). אולם, אלה שעדכנו את ה-FIRMWARE (כולל הח"מ) קיבלו תכונות מתקדמות מסוגים אחרים במקום האפשרות להריץ HOMEBREW (אשר בוודאי גם יגיע לגירסאות המתקדמות של סוני). משחקים ואמולטורים שונים כבר נוצרו למכשיר ואפילו יש משחקים ואפליקציות HOMEBREW אשר משנים את קצב העיבוד של הפרוססור במכשיר מ-222Mhz (כך המכשיר מגיע) ל- 333Mhz, דבר שסוחט ממנו עוד כ-30% במהירות העיבוד.

בגירסאת 2.0, הוסיפה סוני תכונות רבות ל-FIRMWARE. הורדת ה-FIRMWARE דורשת חיבור WIFI ביתי וכרטיס זיכרון לא גדול. ההורדה יורדת כמשחק לכרטיס וכאשר "משחקים אותו" הוא משדרג את המכשיר. השדרוג לוקח מספר דקות, ומוסיף למכשיר אפשרויות ניגון של פורמטים נוספים, וכן דפדפן אינטרנט מלא (כולל JAVASCRIPT), אם כי הורדת תכנים למכשיר אינה פשוטה כ"כ עקב חוסר TOUCHSCREEN או מקלדת (זה בטח יגיע בקרוב).


rnחיסרון אחד של גירסא 2.0 הוא בכך שהוא מגביר את השימוש ב-DRM ומונע שימוש במשחקי HOMEBREW (לפחות בשלב זה).


על עברית, מן הסתם, נותר לנו רק לחלום…

כמה תכונות מעניינות של המכשיר כוללות חיבור USB2 שמאפשר חיבור למחשב (כרגע ניתן רק להשתמש בזה בכדי לגשת לכרטיס הזיכרון).

תמחור המכשיר בארה"ב אינו גבוה, אם כי עלויות המשחקים גבוה באופן קיצוני. עלות כל משחק נעה בין 35$ לבין 45$ כיום…

היכולות של המכשיר לשמש כפלטפורמה כבר גורמת לחברות שונות להוציא ACCESSORIES בסגנון iPod. כבר ראינו מערכת אודיו (מגבר + רמקולים) שמתחברת למכשיר, מערכת חיבור לרכב (שהופכת את המכשיר למערכת in car entertainment system), וכו'…

עודף התחכום והיחודיות של המכשיר בשלב הזה לא בהכרח מהווים נקודות יתרון. הבן שלי, שכזכור המכשיר נרכש "עבורו", החליט שזה לא כל כך מעניין אותו מכיוון שלא ניתן לשתף משחקים עם חברים ואף אחד מהחברים שלו גם לא מכיר את המשחקים שלו…

ניסיון כושל לשכנע אותו (הוא עולה לכיתה א' בשבוע הבא) שזה ממש הלהיט של השנה לא עלה יפה ולכן גם התייאשתי מלנסות ולשכנע אותו מדוע הוא זקוק למשחק בעל ממשק WIFI…

נשאר לי רק לקוות שאחד מחבריו יראה את המכשיר וידליק גם אותו על המכשיר. אם לא, אז כנראה שאין טעם להשאיר אותו אצלנו (גם ככה אין לי זמן לעשות כלום, כך שלשחק בו זה לחלוטין לא מצב ריאלי..).


7:00
  /  
30.08.2005
  
מאמר זה נכתב ע"י עפר לאור

1