רשימת שיפורים למקרן Panasonic AE 700

מסמך זה הינו תרגום של רשימת השיפורים (Tweaks) אשר ניתן לבצע באופן עצמאי במקרן Panasonic AE700 כפי שפורסמה ע"י המשתמש ...

 1. על מנת להשיג את הדיוק הרב ביותר בהצגת צבע (עבור סרטים) במאמץ הקטן ביותר, ניתן להשתמש במצב תמונה "Natural", כאשר טמפרטורת הצבע מוגדרת כ -1.

 2. ניתן לגשת לתפריט השירות (תפריט טכנאים) ע"י ביצוע הפעולות הבאות:


  1. לחץ על תפריט (menu)

  2. בחר ב"אופציות" (option)

  3. וודא שהמילה "OSD" מודגשת

  4. לחץ על המקש "Enter" והחזק אותו בלחיצה ל 3 שניות

בתפריט השירות ישנו ערך הנקרא "Service Mode", אשר מספק מספר רב של תמונות בדיקה. ניתן להשתמש בתמונות בדיקה אלו על מנת לבדוק פיקסלים תקועים ומתים, יישור מערך הפאנלים ובעיות פוטנציאליות נוספות. (שים לב: ישנו תפריט שירות נוסף אשר ניתן להגיע אליו ע"י לחיצה רציפה למשך 3 שניות על מקש ה "Enter" לאחר שסימננו את הרשומה "Pic Shift" בתפריט השירות הראשון. האפשרויות המוגבלות בתפריט זה לא נראות יעילות כמו האפשרויות בתפריט השירות הראשון).


 1. קושחה (Firmware). פנסוניק שיחררו גרסה חדשה של קושחה. גרסה 1.05 ומעלה מתקנת מספר בעיות ידועות. ניתן לבדוק את גרסת הקושחה של המקרן שברשותך ע"י שימוש באופציה "Self Check" בתפריט השירות.

ההבדלים בתפריט השירות בין גרסה 1.03 וגרסה 1.05 מודגשים בקו:


(FREEZE MSG (on
(HD OVERSCAN (off
(RUNTIME PRT (on
(FAN FULLMODE (off
(AUTO SETUP (normal
SELF CHECK
rnSERVICE MODE
rnFLICKER ADJ

(SD LEVEL (c
(525p OS (off
(HDCP1 (a
(HDCP2 (on

כך נראה התפריט בגרסה 1.03 (מודל יפני):

 1. כוונון ההבהוב (Flicker Tweak). כוונון זה בא כתגובה לבעיית ה Vertical Banding (VB). VB מורכב מקווים אנכיים שקופים למחצה אשר מופיעים לרוחב המסך (בדומה לסורגי כלא). לעיתים ניתן להבחין בהם בנקל כאשר מקרינים משטחי גדולים של צבע בהיר ואחיד. בסרטים, VB יכול להופיע בסצנות בהן עשן, ערפל או שמיים ממלאים את המסך.

על מנת לפתור בעיה זו, בחר את האופציה "FLICKER ADJ" בתפריט השירות. הערכים משתנים בין מקרן אחד למשנהו, אך מספר אנשים העידו על שיפור בבעית ה VB לאחר שהורידו את ערכי ברירת המחדל של פרמטר ההבהוב (flicker), אפילו אם לא מבחינים בהבהוב, בתפריט שירות זה. הפרמטרים אצלי הם כדלקמן: אדום וכחול = 23, ירוק = 26.

ניתן לשפר עוד יותר את הטיפול ב VB ע"י כיבוי המקרן דרך מתג ה Power הממוקם בצידו האחורי של המקרן, במקום להשאירו במצב "standby". הועלו מספר תיאוריות בנוגע לפעולת הכיבוי אך אף אחד לא בטוח בוודאות למה זה עובד. אני חיברתי את המקרן שלי למתג חשמל המקובע בקיר למטרה זו.

מספר אנשים הציעו סצינות מסוימות מסרטים על מנת לבדוק האם בעיית ה VB קיימת במקרן. אני לא מצאתי משהו טוב/פשוט יותר מלהקרין מסך מלא של צבע אחיד – מספר צבעים טובים למטרה זו, אני משתמש באפור כחלחל RGB=58/110/165.

(הערה: מספר רב של משתמשים ציינו כי הבהוב ו VB מתייצבים לאורך זמן. לאחר כ 200 שעות אני יכול לאמת אמירה זו על המקרן שלי. יש פחות הבהוב ופחות VB כעת מאשר היו כאשר המקרן היה חדש).


 1. סריקת יתר (overscan). זו הינה בעיה משותפת לממשקי ה VGA ו HDMI אשר ניתן לפותרה בנקל ע"י כוונון בממשק ה VGA ואולי גם בממשק ה HDMI במידה והמקרן בעל קושחה בגרסה 1.05 ומעלה(?) – דיווחים מוקדמים מציינים שלא כך.עבור ממשק ה VGA: התחל ע"י הזנת המקרן באות בעל רזולוציה סטנדרטית של 1280×720. מכיוון שזו רזולוציה שלא תמיד נכללת במנהלי ההתקנים (driver) של רוב כרטיסי המסך, יתכן ותאלץ להתקין את תוכנת העזר Rage3D או כל תוכנת עזר אחרת אשר יכולה לאפשר רזולוציה זו.

קישור לתוכנת העזר Rage3D.

לאחר שעברת לרזולוציה המתאימה, הפעל את האופציה "Auto" הנמצאת בתפריט המיקום (position) של ה AE700 על מנת לכוון באופן אוטומאטי את תזמוני הפיקסלים, יתכן ותשים לב ששולחן העבודה במחשב שלך עדיין קטוע בצד שמאל שלו. אתחל מחדש את המחשב שלך בנקודה זו. עבורי לאחר האתחול הבעיה נפתרה, אך יתכן שיהיה צורך להפעיל את האופציה "auto" שוב לאחר האתחול.

על מנת לאשר שהכול מכוון נכונה, ניתן להשתמש בתבנית הבדיקה של Mark Rejhorn. וודא שאתה משתמש בגירסת ה bitmap (מצורפת למטה). על מנת לבצע זו הקלק עם הכפתור הימני של העכבר על התמונה למטה, ואז בחר באופציה "set as background (or wallpaper)". הקטן את כל החלונות, אז הקלק עם הכפתור הימני של העכבר על שולחן העבודה שלך, עבור למאפיינים (properties), עבור לשולחן העבודה (desktop) ובחר ב "Tile".


rn 1. הבזק לבן (White Flash). מעולם לא ראיתי תופעה זו, אך על בסיס דיווחי משתמשים נראה שהיא מתרחשת אך ורק בממשק ה HDMI (ויתכן אף רק כאשר מזינים אותה באות HDCP?). פנסוניק ציינו שגרסת הקושחה 1.05 ומעלה אמורות לפתור בעיה זו.

יתכן ובעיה זו קשורה למעבד הוידאו או ה scaler. יתכן ויש גם קשר לנגני DVD מסוימים, משתמשים דיווחו שהתופעה קיימת בייחוד בנגנים של Denon, אולם הבעיה דווחה בהקשר של מספר רב של מותגים ואף מחשבים (HTPC המשתמשים בממשק DVI/HDMI). משתמשים אחרים דיווחו כי הם הבחינו בבעיה זו רק כאשר הם מבצעים פעולת scaling. כאשר הם מזינים את המקרן באות בעל רזולוציה של 1280x720p, בעיה זו אינה מופיעה. במידה והינך משתמש במחשב (HTPC) נסה להשתמש ב FFDShow (חינם) על מנת לשנות את גודל התמונה ך 1280×720.

יתכן אף ובעיית ההבזק הלבן נגרמת בשל שימוש בכבלים נחותים. מספר משתמשים הנעזרים בכבלים איכותיים דיווחו שאינם חווים את הבעיה. לפחות חבר פורום אחד דיווח על ירידה משמעותית בבעיית ההבזק הלבן כאשר הוא החליף את הכבל ששימש אותו אך לא פתר את הבעיה כליל.

מספר קטן של אנשים דיווח על הבעיה (כנראה מזן אחר) בממשקים אנלוגיים. חבר פורום אחד פתר את הבעיה לחלוטין בממשק האנלוגי ע"י שינוי הערך של הפרמטר "ASPECT RATIO" מ "AUTO" ל "MANUAL". שימו לב שאופציה זו אינה קיימת בממשק ה HDMI. בעיית ההבזק הלבן בממשק האנלוגי עלולה לנבוע מכל שתוכנת המקרן מנטרת ללא הפסק את יחס רוחב-גובה (aspect ratio) של חומר המקור ולעיתים טועה כאשר נתוני ה aspect ratio ID אינם נקלטים נכון בשל איכות תוכן ירודה, איבוד אות, או דיסק פגום. חבר הפורום אשר דיווח על כך מאמין כי ההבזקים הלבנים נראו כאילו המקרן מאבד את הנעילה האופקית שלו. נראה כי בעיה זו הינה נדירה, אני כשלעצמי מעולם לא נתקלתי בה בעת שימוש בממשקים האנלוגיים.


 1. קווי סריקה מציצים (Peek-a-boo scan lines). כנראה שזה הינו סוג מסוים של רעש קווי אופקי צר (narrow horizontal line noise) אשר ניתן לראותו בתמונה אשר מכילה תנועה אנכית רבה (?). לא הבחנתי בבעיה זו במקרן שברשותי. אני לא יודע אם קיימים כוונים לבעיה זו.

 2. בעיות בממשק ה HDMI.כפי שצוין קודם לכן, יש להשתמש בקושחה בגרסה 1.05 ומעלה על מנת לפתור בעיות של קטיעת תמונה בממשק ה HDMI, וכן בעיות נוספות כגון הבזק לבן. אולם דיווחים ראשוניים מציינים כי בעיית הקטיעה בממשק ה HDMI קיימת גם בגרסת קושחה 1.05.

בעיה נוספת עליה דיווחו משתמשים רבים היא חדות מלאכותית מוגזמת (excessive artificial sharpening) כברירת מחדל בממשק ה HDMI. ניתן להפחית תופעה זו ע"י כניסה לתפריט "תמונה" (picture) הסטנדרטי והורדת הערך של החדות (sharpness) ככל שמתאפשר.


הערה על ידי עפר לאור:
rnהמאמר נכתב במקור על ידי TraderGordo ותורגם ופורסם כאן ברשותו. הוא הוסיף על הכתוב כאן כי תופעת ה-VERTICAL BANDING בולטת במיוחד כאשר המקרן חדש, וככל שהזמן עובר, התופעה יורדת אם כי אינה נעלמת לחלוטין – ההוראות הכתובות כאן יכולות לעזור לנושא עוד יותר.


7:00
  /  
24.08.2005
  
מאמר זה תורגם ע"י orenfe.

1