SHARPNESS על חוד הסיכה

בפרסומת לסוג מסויים של מסכים דקים, החברה מצהירה שבעצם מרבית הלקוחות זקוקים למסך "חד". מה המשמעות של חדות בתמונה, כיצד ...


בעולם האמיתי, חדות זה דבר טוב מאוד. חדות קובעת עד כמה העיניים שלנו בפוקוס ובכך מאפשרות לנו לראות פרטים חשובים.

בקולנוע הביתי שלנו יש לנו נטיה לראות בחדות את אחד מהפרמטרים החשובים ביותר. חברות רבות מגבירות באופן מלאכותי את רמת החדות מכיוון שהן מאמינות שזו הדרך לפנות לקהל הרחב.

בני האדם אוהבים באופן טבעי לראות פרטים דקים בתמונות. יש מספר פרמטרים שקובעים לנו את רמת הפרטים בתמונה:


  • גודל כל פיקסל

  • מספר הפיקסלים

  • רזולוצית סיגנל המקור
נתונים אלה קובעים בעצם את רמת הפריט הקטן ביותר (הדיסקרטי) אשר ניתן להציג בתמונה.

מן הסתם, בכל אחד מהפרמטרים הללו יש לנו כעת מחסור טכנולוגי. כלומר, אנו תמיד שואפים לרזולוצית מסך גבוהה יותר, פיקסלים קטנים יותר ורזולוצית מקור גבוהה יותר.

האדם מודד את חדות התמונה על ידי אומדן של הקונטרסט בתמונה. תמונה מטושטשת (לא בפוקוס) לא תכלול פרטים דיסקרטים רבים. הדבר נמדד במוח על ידי חיפוש של פרטים רבים בתמונה (פרטים מוגדרים כנקודות קטנות של פרטים השונות במידה רבה מסביבתן).

המחסור הנוכחי בפרטים גרם ליצרני התצוגות להכניס פרמטר נוסף למסכים שלנו – SHARPNESS.

פרמטר זה נותן לנו להגביר את תחושת החדות שבתמונה. במסכים רבים הפרמטר הזה יכול להיות שלילי, אפס או חיובי. במצב שלילי (לא קיים בחלק מהמסכים), מופעל פילטר המכונה 2D BLUR FILTER. פילטר זה גורם לטשטוש בתמונה ועוזר להפחית רעשים אנאלוגים ותופעות נוספות. חסרונו הוא בהעלמת פרטים שהיו קיימים במקור.

במצב 0 – לא מופעל פילטר כלשהו על התמונה.

במצב חיובי – מופעל פילטר SHARPNESS. פילטר זה מופעל בד"כ על קצוות ומגביר את תחושת החדות של התמונה. הרי מספר דוגמאות עם פילטר כזה מופעל:

"הכלה" ללא פילטר כלשהו:

"הכלה" לאחר הוספת פילטר SHARPNESS:

קצוות התמונה חדים יותר וגורמים לנו לתחושה שיש אכן יותר פרטים בתמונה השניה. אולם לאחר השוואה יותר עמוקה, ברור כי איכות התמונה במקרה השני נפגם. פילטר SHARPNESS אופייני גורם לשתי תופעות לוואי עיקריות:
1. תופעה בשם RINGING. הכוונה היא בכך שבקצוות פרטים חדים יופיעו תופעות לוואי אשר מגבירות את התחושה של קו "חד". התופעה בד"כ מופיעה בתור הילה בהירה, במקרה של גבול כהה על רקע כלשהו, המקיפה את האובייקט.

הרי דוגמא של תבנית פסים לפני ואחרי הוספת פילטר SHARPNESS אשר מראה את תופעת ה-RINGING:

התופעה מראה כיצד החדות מוגברת בעצם באופן מלאכותי. על ידי הגברת ההפרש בגוונים בין הרקע לבין הגבול, קל יותר למוח לזהות את גבול האובייקט, דבר אשר גורם לו לחשוב שהגבול פחות מטושטש ולכן יותר בפוקוס.

2. הגברת ה-MPEG ARTIFACTS. מכיוון שמרבית המקורות שלנו הם מכווצים דיגיטלית כיום, הגברת ה-SHARPNESS תגרום לכך שגבולות לא טבעיים (כלומר, כאלה שנוצרו בשלב הכיווץ) עלולים להיות יותר בולטים. ניתן לראות זאת בתמונה השניה של "הכלה" באיזור הרקע שבצד השמאל שלה – הפסים שם נוצרו בשלב הכיווץ ואינם חלק מהתמונה המקורית.


מרבית היצרנים מפעילים את האופציות הללו באופן עקבי ומרבית ההדגמות בהן אני מבקר כוללות מצב SHARPNESS גבוה ביותר. מרבית האנשים רואים בכך יתרון, אולם אני רואה בכך חיסרון עצום.קודם כל, הפילטר הזה אינו טבעי וגורם לתמונה להיראות הרבה יותר דיגיטלית מכפי שהיא צריכה להיות. בנוסף, תופעת RINGING אינה מוסיפה פרטים לתמונה וגורמת לעיוותים בתמונה שאינם טבעיים ובהחלט אינם מוסיפים דבר לתמונה.מרבית האנשים מתרשמים מתמונה "חדה" גם אם היא חדה באופן שאינו טבעי. תמונה חדה אינה מטרה בפני עצמה וחדות היא רק פרמטר אחד לקביעת איכות התמונה. מסך שהוא חד במיוחד, אולם בעל יחס קונטרסט נמוך יכול לתת תמונה מדהימה עם מקור שמותאם לו.הדגמות רבות על מסכים LCD מדגישים את נושא החדות על ידי מקור HDTV אשר כולל פרטים רבים (למשל צילום של חול ים על כל פרטיו, סלעים או תמונות בעלי פרטים קטנים באופן קיצוני). החדות הזו מרשימה ביותר, אולם חשוב לציין כי מרבית התמונות שאנו צופים בהם ביום-יום אינם בעלי חדות גבוהה במיוחד. הראשים המדברים בחדשות, ומרבית התוכניות העלילתיות אינן משופעות פרטים. חשוב לבדוק מסכים כאלה עם תכנים בעלי רזולוציה ואופי תוכני הדומה לתכנים שבהם אתם צופים ביום-יום (כלומר, טלויזיה "רגילה" עם טווח תכנים של תמונות בהירות וכהות).חשוב לציין שהעין מתרגלת לכל סוג תמונה. חשוב להתרגל לתמונה במצב SHARPNESS מאופס (בד"כ על מצב אפס). בהתחלה עלולה התמונה להיראות מטושטשת במידת מה ביחס למה שאתם רגילים, אולם מהרגע שהתרגלתם לתמונה כזו, תוכלו לזהות את ה-SHARPNESS המלאכותי ולהבדיל בינו לבין SHARPNESS אמיתי (כזה שמגיע במקור ואינו גורם לתופעות לוואי).הדרך הטובה ביותר לכייל SHARPNESS הוא TEST PATTERN מדיסק כיול כגון DVE או AVIA. בדיסקים אלה יש תבניות בדיקה אשר כוללות פסים במרווחים שונים. עליכם לחפש במסך את המצב שבו יש מינימום RINGING ללא טשטוש של קצוות הקוים.במרבית המסכים הדיגיטליים, המצב הזה יהיה במצב 0 או 50% (תלוי בסוג המסך).


7:00
  /  
10.08.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1