ביקורת – Miller's Crossing

"ליאו אם אתה לא יכול לסמוך על קרב מכור על מה תסמוך? בשביל לקבל תמורה הוגנת אתה צריך לסמוך על ...


השבוע באחת מנסיעותיי התכופות לבירה ניגש אלי ברמזור ילד ערבי עם קופסת קרטון ענקית,
כרגיל לא הספקתי להרים את החלון בעגלה-שלא-ראויה-לתואר-מכונית של החברה שלי וכך נפלתי ברישתו.
כשאמרתי לו שאני לא רוצה 60 מצתים ב-10 שקלים ולא 253 סוללות של דוראסל ב-70 אגורות,וגם לא מחליק שיער ב-20 שקל הוא צעק לי, "לא וואלה לא בטריות, סרטים אחו שרמוטה".
אחרי שפירססתי וכל הנהגים שהיו מאחורי הזכירו לי את השושלת המשפחתית שלי אמרתי לו תן לראות.
בין כל ההופעות של איברהים וסרטים טורקיים עם שחקן שקוראים לו טורצ'ום ברגין (נשבע לכם) ואיזה עומר חסאן אחד שהילד נשבע לי שהוא, הוא ולא אחר הכוכב נולד הערבי הראשון (ואני חשבתי לעצמי, אם הוא כוכב שרק עכשיו נולד איך יש לו שפם כזה?), שכב לו שם סרט שפשוט חיכה למגע אוהב, ועוד איזה סרט, "צומת מילר" ועוד אורגינלי עם פיצ'רס ודיסק שני והכל."מאיפה זה"? שאלתי, "אנא עארף אתה קונה או לא?" הוא שאל.
וכך לאחר חיפושים נואשים אחרי הפתעות ברוכות נוספות ברחבי הקרטון, שילמתי לו 20 ש"ח!! מאוד שמח ושעטתי הביתה.
"צומת מילר" – MILLERS CROSSING הוא כמובן סירטם (השלישי במספר) של האחים כהן שיצא בשנת 1990 למסכים. אחרי שהביאו לנו את "בייבי אריזונה", "רציחות פשוטות" ו"ברטון פינק" יוצאים האחים כהן ביחד עם הצלם בארי זוננפלד (כן כן ההוא מ-MIB ) למסע של "הגיגים פוסט מודרנסיטים" כמו שכתב הרולניג סטון עם צאת הסרט.

אבל עזבו אתכם הגיגים ועזבו אותכם מודרניזציה, זהו סרט המאפיה כמעט הכי טוב שתראו (יש כבוד לסנדק אל תדאגו), סרט מבריק על התנהלותה של מאפיה ע"י איטלקים, אירים, יהודים ומי לא בעצם, סרט שלדעתי מאפיין יותר מכל את סיגנונם הפנטסטי והיחודי של האחים כהן.
טום ריגן (גבריאל ביירן בהופעה הקולנועית הטובה ביותר שלו) הוא מפיונר קשוח ומתוסכל, שמחליט לעבור צד (ועוד צד ועוד צד….)אבל רועד מהבוס שלו ליאו (אלברט פיני) הבעיה היא שהוא עושה זאת בלי שנידע באמת האם הוא בוגד בבוס או לא, יש גם את ורנה (מרשה ג'יי הרדן) אישה עסיסית ובשלה (בשלה? מאוד שמח ) שנמצאת בתווך ומושכת כנראה בכל החוטים, גם ג'ון טורטורו נמצא שם בתור ברני בירנבאום אחיה הערמומי, תוסיפו לזה את המונולוגים המבריקים על חוק איסור מכירת אלכוהול שרץ בתקופת השפל הכלכלי, פסקול מופתי שכולל באחת הסצינות את השיר הותיק והסנטימנטלי danny boy מתנגן לרקע קולות יריות תתי המקלע הקורעות בן אדם לגזרים, צילום מופלא פשוט של זוננפלד ותקבלו סרט מאפיונרים ששם בכיס הקטן הרבה סרטים מאותו ז'אנר ובכלל.

כמו הסרטים הקודמים של האחים גם צומת מילר הוא סרט מעוצב ואופנתי וגם מהווה פרודיה על עצמו ועל גיבוריו בעלי המעילים הארוכים, הכובעים הרחבים ומכונות היריה, כשכולם חוברים יחדיו לבימוי וירטואוזי ותשומת לב קפדנית אפילו לפרטים הזניחים ביותר.
עוד הפצצה של האחים כהן שחייבת לנחות ישר במדף הפרטי שלכם, במיוחד לאור ההוצאה החדשה והמשופצת שהוציאו לאחרונה האולפנים אחרי שחידשו גם את "רציחות פשוטות" ו-"ברטון פינק", ולו רק בגלל סצינה בלתי נשכחת של בירנבאום (טורטורו) שמתחנן על חייו, לפני שג'וני קספר מפוצץ לו את הראש:
look into your heart jhony, oh please look into your heart
גאוניות לשמה.

:MILLERS CROSSING
ג'ון טורטורו, גבריאל ביירן, אלברט פיני, ג'יי.אי.פרימן, ג'ון פוליטו, סטיב בושמי ומרשה ג'יי הרדן.
מפיק-ג'ואל כהן.
בימוי-איתן כהן.חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
01.08.2005
  
סקירה זו נכתבה ע"י d-tox

1