התקדמות בתחום ה-OLED

חברת UNIVERSAL DISPLAY CORPORATION הכריזה על התקדמות בתחום התצוגה OLED.


חברת UNIVERSAL DISPLAY CORPORATION, אחת החברות המובילות בתחום המחקר של תחום ה-OLED (כלומר Organic Light Emitting Diodes) הכריזה על פריצת דרך בתחום זה.

לדים אורגניים נותנים תמונה חיה במיוחד ויעילה מאוד, מבחינה טכנית. טכנולוגית ה-LCD בעצם חוסמת אור לבן שמקורו מתאורה אחורית. פלאזמה בעצם עושה שימוש באפקט הדומה לפלורסצנט בכדי ליצור אור אולטרה סגול אשר הופם לאור נראה באמצעות ציפוי פוספורי.

לעומתם, OLED הוא רכיב דיודה אורגני המפיק אור ללא ציפוי חומרים נוספים וכמעט ללא הפסד אנרגיה. יעילות זו ואופי הטכנולוגיה מאפשר שימושים מדהימים בטכנולוגיה זו. יעילות השימוש בו מאפשר יצירת תצוגות איכותיות אשר צורכות מעט מאוד אנרגיה, אינן מפיקות חום, ואשר יכולות להיות "מודפסות" (כמו טכנולוגיות חצי מוליכים אחרים) על גבי פלסטיק גמיש או אפילו על חומרים אחרים!

דמינו PDA אשר נפרש מתוך עט:rn

גם גבולות המסך יכולות להיות אפסיות. הרעיון הוא להיות מסוגלים לבנות מסך כמו לגו. מתאים לכם מסך של 80"? פשוט תרכשו את כמות הבלוקים שאתם צריכים ותחברו אותם כמו לגו. עכשיו, בא לכם לשדרג ל-100"? פשוט תרכשו את הבלוקים שחסר בכדי להשלים את המסך.

הרעיון של VIDEO WALL (כלומר, הפיכת קיר אחד מביתכם למסך קולנוע) גורם לרבים להזיע ולהתלהב. תחשבו שנגרם נזק לריבוע קטן בגלל שהילדים שלכם זרקו עליו כדור. אין בעיה. פשוט מפרקים את הקטעים שנפגעו ורוכשים בלוקים חדשים שיחליפו אותם.

אבל, רעיונות לחוד ומעשים לחוד… הבעיה העיקרית עם טכנולוגיה זו היא אורך החיים שלה. עד כה, היו מסכים מסוג זה מוגבלים לכ-1000 עד 2000 שעות עבודה. עיקר הבעיה היתה בצבע הכחול אשר היה "גומר את החיים שלו" מהר משני צבעי היסוד האחרים. מס' שעות זה מצביע על זמן HALF BRIGHTNESS של המסך. לשם השוואה, הפלאזמות הראשונות יצאו לשוק עם בין 20 ל-30 אלף שעות עד למחצית תאורה. פלאזמות כיום מגיעות ל-100,000 שעות, ומסכי LCD מגיעים בערך ל-60,000 שעות עד ל-HALF BRIGHTNESS.

המגבלה הזו אינה רק גורמת לאורך חיים קצר, אלא גם לצריבה מהירה. הרעיון של הבלוקים שתואר למעלה לא יעבוד כיום בעיקר בגלל שלאחר כמה מאות שעות לא יתאימו הבלוקים החדשים והישנים זה לזה. הבלוקים החדשים יהיו בהירים יותר ובוהקים יותר, בעוד שהישנים ידהו במהירות ויגרמו להפרעות לא קלות. ניתן, כמובן, לתקן דברים מסוג זה על ידי חישנים ומערכות עיבוד תמונה שונות.

rn

מגבלות אלה איפשרו עד כה שימוש דל בטכנולוגיה, למרות ההבטחה העצומה הגלומה בה. השימוש העיקרי בטכנולוגיה זו היתה בטלפונים סלולריים (אשר אורך חייהם אינו עצום בגלל ההתקדמות הטכנולוגית) ובמכשירי PDA (סוני הכריזה על שימוש כזה באחד מהמודלים האחרונים של קו המוצרים של ה-PDA שלה אשר יצורו הופסק לאחרונה).

הפריצה האחרונה של UDC היתה ביצירת PHOLED, גירסא של הטכנולוגיה שכנראה עושה גם שימוש בפוספורים כחלק מהטכנולוגיה הזו. רכיב מסוג זה, בצבע כחול (כאמור הבעייתי מבין צבעי היסוד) החזיק למעלה מ-15,000 שעות עבודה! הפריצה היא בסדר גודל של למעלה מפי 10 באורך החיים של המסך. לפי טענת החברה, התאורה עבדה בחוזק של 200 cd/m2 (בן שליש

לחמישית מכמות האור שמסכי פלאזמה מסוגלים להפיק כיום) לאורך 15,000 שעות אלה.

rn

התקדמות זו עדיין מראה עד כמה טכנולוגיה זו רחוקה משימוש נרחב, אולם הצעד הזה בהחלט מקרב את הטכנולוגיה לשעונים שלנו, המחשבים שלנו, ואולי בעתיד הרחוק יותר – גם לקולנוע הביתי שלנו.


7:00
  /  
14.07.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עפר לאור

1