איך פספסתי את ההזדמנות שלי לעשות את המיליון הראשון….

לפני מספר שנים עליתי על רעיון יפה שניתן לעשות בו שימוש לייצור של מסכים תלת מימדיים ממש כמו בסרטי מד"ב...


ובכן, מסתבר שלא הייתי היחיד…

rnהרעיון החל בתור קשקוש על נייר של פנל מסתובב עם ריבועים עליו. לאחר מבט ארוך על הנייר דפקתי את הראש על השולחן והחלתי במסע לנסות להסביר לאנשים שאני חושב שהמצאתי את הגלגל.

rnהרעיון שלי היה פשוט. ניקח מסך LCD, על ידי שימוש בשכבת פולרואיד, ניתן להפוך את המסך לחצי שקוף או כהה כאשר זרם עובר דרך שכבת ה-LCD. עד כאן תארנו מסך LCD פרימיטיבי למדי. עכשיו נסובב את המסך כמו פרופלור… פיקסל אשר נדלק ונכבה בסינכרון עם המיקום יכול להפוך ל-VOXEL כלומר פיקסל תלת מימדי.

rnעל ידי שימוש במחשב מהיר, ניתן עכשיו ליצור דמויות תלת מימדיות על ידי יצירת בלוקים שחורים. ניתן לדמיין זאת כגוף תלת מימדי במרחב המורכב מבלוקים של לגו.

rnובכן בשלב הבדיקות הראשוני, גיליתי את חברת ACTUALITY SYSTEMS. החברה רשמה את האפליקציה לפטנט שלה כשלושה חודשים לפני…  הרעיון שלהם היה (והינו) מוצלח משלי, אך מבוסס על עיקרון זהה.

rnבמקרה שלהם מדובר במקרן DLP אשר מקרין, דרך מראה, על מסך חצי שקוף (מהסוג אשר משמש מסכים להקרנה אחורית). בעוד שברעיון שלי היה צריך לנייד ולסובב חלקים אלקטרוניים, במקרה של ACTUALITY SYSTEMS, הם בעצם מסובבים רק את הזכוכית ואת המראה בלבד. המקרן נשאר נייח. כל העסק מסתובב בתוך חצי כדור זכוכית בוואקום.

rnמחשב מחשב את זוית הסיבוב הנוכחית ומסוגל לסובב את התמונה כך שה-VOXELS מופיעים כראוי. השימוש ב-DLP נותן פיצ'ר חביב שהיה מסובך הרבה יותר ברעיון שלי – צבע. החברה בעצם מסוגלת להקרין דמויות בתלת מימד.

rnהבעיה הקשה ביותר בטכנולוגיה הזו היא ה "קליפה". התמונה שמתקבלת דומה יותר לרוח רפאים מכיוון שהתוכן שלה שקוף. אם היו מוסיפים את התוכן – זה היה נראה כמו תמונת X-RAY.

rnהיתרון ברור – מסך מסוג זה יכול לשמש לסימולציות צבאיות, רפואיות ולמשחקים.

rnהבעיות הן יצירת תכנים – רק מחשב יכול לדמות תמונה תלת מימדית מלאה. צילום משני מוקדים (כמו הראיה ה"תלת מימדית" שלנו) לא מספקת כאן – מכיוון שתצוגה כזו עובדת על כל 360 מעלות. תכנים שמקורם מ-MRI או CT הם נהדרים. גם סימולציות מחשב של קרבות, או של מוצרים שונים (למטרת פרסומת) עובדים כאן.

rnניתן לראות כאן את מגוון המוצרים אשר ACTUALITY SYSTEMS יצרו מאז שהמוצר רשמית הושק ב-2002.

rnכאן ניתן לראות סימולצית FLASH למשמעות של התלת מימד בתוך "הבועה" שלהם. תמשכו את התמונה עם העכבר בכדי לסובב אותה:
למרות העובדה שהחברה הוציאה כבר גירסא של המכשיר בעלת 100 מיליון VOXELS, החברה עדיין לא הצליחה להביא הצרכן הסופי לכדי ההבנה שזה עתיד הגרפיקה של משחקים ומוצרים טלויזיוניים.
rnrn

דמיינו אתכם יושבים לצפות בסדרה האהובה עליכם. אתם יושבים על הכורסאות המשפחתיות סביב התלטלויזיה שלכם. הסדרה מתחילה, אך לצערכם הדמות האהובה עליכם בדיוק עם הגב כלפיכם. לכן, אתם קמים ועוברים לספה שמצד השני של התלטלויזיה…

rnפתאום יש טלפון. שמים את התלטלויזיה על PAUSE, ועונים לתלטלפון. כמובן שאתם רואים את האדם שמצד השני של הקו (האם יש קוים עדיין בתלטלפונים?) יושב על הספה שלו אל מול התלטלויזה שלו. גם הוא רואה אתכם.

rnצפיה מהירה בסרטי STAR WARS יכולים לתת לכם מושג מדוייק יותר של מה צפוי לנו בתקשורת הבין אישית…

rnבכל מקרה, הימים הללו אינם רחוקים כל כך כפי שאולי חשבתם לעצמכם.

rnכך נגמרת האנקדוטה החביבה ואמיתית לחלוטין על איך לא עשיתי את המיליון הראשון שלי.

rnמאמר זה נכתב על ידי עפר לאור


7:00
  /  
12.07.2005
  
עפר לאור

1