השוואה: NEC VR5, Panasonic PW7 ו-Pioneer 42MVE1.

rnmoti_r מתלבט לפני רכישה ובסוף מספר לנו איך ולמה הוא בחר בפלאזמה שלו.לפני כמה ימים, ביקרתי בסקאל עם חבר וערכנו השוואה ראשונית בין ה-NEC VR5 ל-Panasonic PW7.

לא כיילנו את המסכים ("השלט בקופסא המקורית ואין לי אותו") אבל התרשמנו שהן היו בערך במצב דומה – הקונטרסט, הבהירות והצבעים נראו דומים מאוד. אני מוכרח לציין שהחיבור היה גרוע ביותר (לדעתי קומפוזיט).

בהשוואה הזו הפנסוניק נראתה מעט יותר טוב מהNEC. אמנם ההפרשים היו קטנים, אך מורגשים בהחלט. רמת השחור בפנסוניק טובה יותר במעט, ביחס ל-NEC שבו השחורים הם יותר אפור כהה. הפנסוניק "מחליקה" את התמונה בצורה יפה יותר, כאשר לכלוך וגרעון נראו יותר בבירור על הNEC. מצד שני, בחלקים מסוימים (במיוחד בדיסק הדגמה איכותי מאוד) הNEC הראתה חדות גבוהה יותר מהפנסוניק.

בדקנו 5 דיסקים שלנו, החל ממטריקס, דרך משינה בהופעה, הסרט המצויר The Incredibles ועד הופעה חיה של יאני שהיא לא איכותית בכלל ומראה איך טלוויזיה מתמודדת עם איכות הקלטה גרועה במיוחד.

חשוב לציין שההבדלים בין הפנסוניק לNEC היו קטנים, אך בסופו של דבר העדפנו את הפנסוניק. העובדה שההפרשים קטנים התיישבה יפה עם החו"ד המקובל כאן בפורום, כך שלא יצאנו מופתעים.

יום למחרת, ערכנו השוואה בין ה-NEC VR5 ל-Pioneer 42MVE1. כאן כבר מדובר בהשוואה טובה הרבה יותר: החיבורים היו איכותיים יותר (Component לשתיהן), הנגן היה איכותי יותר ויכולנו לבדוק את הכיוונים של המסך. גם כאן לא כיילנו אותן מראש, אך בדקנו שההגדרות בשתי המסכים היו על Default. בהמשך שיחקנו עם הפרמטרים של שני המסכים, תוך כדי השוואה.

התוצאה הייתה מדהימה: הפיוניר עדיפה על הNEC כמעט בכל תחום:
הצבעים בפיוניר מדהימים. התמונה נראית Vivid מול תמונה הרבה יותר אנמית בNEC. משחק עם פרמטרי הצבע ב-NEC לא הועיל אלא רק גרם לתמונה להראות יותר "מעיקה".

הקונטרסט בפיוניר עדיף. אמנם השחור של הפיוניר עדיין לא נראה כמו הפנסוניק אלא יותר קרוב לאפור הכהה של ה-NEC, אך עומק התמונה והלבן עדיפים.

החדות בפיוניר משאירה את הNEC הרחק מאחור. הצלחנו לראות שיובל בנאי לא התגלח לפני ההופעה, מה שלא ניתן לראות בVR5. הראל סקאת מעולם לא נראה חד יותר, והקווים בThe Incredibles היו חדים כמו סכין. זה לא אומר שהתמונה בNEC גרועה, אבל הפיוניר לוקחת אותה בהליכה במיוחד בסעיף הזה. אגב, אתמול ראינו שהפנסוניק יותר "מחליקה" מהNEC מה שאומר שהפיוניר עדיפה על הפנסוניק בכמה סדרי-גודל בתחום הזה.

לפיוניר יש בעיה של "מריחת צבע" כאשר יש תנועה חדה על המסך. יש הקוראים לתופעה Solarization , מין סוג של Banding. אני יכול לתאר את התופעה כך: כשרואים שמיים והתמונה זזה מהר, במקום לראות את גווני הכחול רואים מעגלים של צבע אחיד, כאילו מס' הסיביות (מספר הצבעים של המערכת) ירד משמעותית. עד כמה שהתרשמתי, התופעה קיימת בכל הפלזמות, כולל HD של NEC ואפילו ב"טושיבה המלכה" (שם אגב התופעה ממש חמורה). בVR5 התופעה קלה יותר מאפשר בפיוניר. מאז, הצלחתי למצוא דרך לנטרל את התופעה על הפיוניר, אני אפתח על כך שרשור נפרד בפורום הרלוונטי. כאשר מבצעים את הטריק שאתאר שם, התופעה יורדת ב-80% לרמה נסבלת לחלוטין ולמעשה מבטלת את הסעיף הבעייתי הזה עבור הפיוניר, ללא פגיעה באיכות התמונה.

הפיוניר רפלקטיבית יותר מה-NEC. לי אישית זה מציק, גם אם ההבדל ברפלקטיביות לא ענק. ה-NEC רפלקטיבית בערך באותה מידה כמו הפנסוניק.

המסקנה: הפיוניר נראית הרבה יותר טוב לדעתי

השורה התחתונה עבורי היא שאין מה להשוות בין המסכים האלה. הפיוניר מספקת תמונה טובה בצורה משמעותית מאוד. אציין כהערת אגב כי עפר סיפר לי שהפיוניר מבוססת על הדגם הקודם של הNEC (ה-VP4) כאשר ההבדל הוא פילטר שונה למסך. נוח לי כאן לחבוש את כובע ההדיוט ולומר: "אני לא יודע מה ההבדל ועל מה היא מבוססת, אך התמונה שלה לוקחת בהליכה". יכול להיות שמדובר גם באלקטרוניקה שונה שפיוניר הוסיפו מעל הNEC המקורית? אולי רק הפילטר הזה עושה את כל ההבדל התהומי? אני לא יודע, אך התוצאה מדברת (ונראית) בשטח. ניסינו לשחק עם כל מני הגדרות של הNEC והפיוניר כדי להשוות את התמונה, אך לא הצלחנו אפילו להתקרב. הפיוניר פשוט טובה יותר.

לסיכום:
אם אתם מתעתדים לקנות פלזמה בקרוב, אל תרשו לעצמכם לפסוח על בחינה מקרוב של הפיוניר. לדעתי כל אחד שיצפה בה בפעולה – לא יוכל לעמוד בפיתוי, וזאת במיוחד כשיש עכשיו מבצע של האתר על הדגם הזה.

שיהיה בהנאה, אני חוזר לסלון לצפות בפלא השחור הזה rn

תוספת קטנה:

בחנות בה ביקרנו עמדה גם NEC XR3, דגם ה-HD של NEC. השוונו את התמונה שלה מול הפיוניר וה-VR5.

אני מוכרח לציין שאכן היה הבדל משמעותי: התמונה בXR3 הייתה הרבה יותר "עגולה", כמעט ולא ראו פיקסול. אמנם לא היו פרטים חדשים (קשה להמציא יש מאין) אך התחושה הייתה של תמונה עדינה ונעימה יותר.

למרות כל זאת, אני עדיין מחזיק בדעתי שההפרש במחיר לא מצדיק את התמורה. כאשר יהיו מספיק מקורות HD המצב יהיה אחר, אך כרגע – אין שום סיבה לשלם את הפרמיה הכבדה הזו כדי לצפות בחומר רגיל על טלוויזיית HD. האיכות בפיוניר מספקת, ולעיתים אפילו נראתה עדיפה על ה-XR3. זאת במיוחד כאשר מביאים בחשבון את פער המחירים. rnהערת המערכת: אנו באתר מסתייגים מבדיקות ראשוניות ללא שליטה ובקרה על תנאי הבדיקה: המקור, אופן החיבור, סוג הסרט, התאורה וכיול המסכים. בדיקה ראשונית או השוואה על בסיס מידע חלקי או עם המסכים ללא כיול עלולה להטעות: לגרום למסכים פחות טובים להיראות טוב וההיפך.


7:00
  /  
03.07.2005
  
כתבה זו נכתבה ע"י moti_r

1