DRM – אינטל נכנסת למגננה!

rnמה המשמעות של הכרזתה של חברת אינטל על תמיכה ב-DRM וב-TRUSTED COMPUTING בליבות הפנטיום בגירסאותיהם השונות?

7:00
  /  
30.06.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עדי לב ו- עפר לאור

מבוא
rnלאחרונה הכריזה חברת אינטל על תמיכה ב-DRM בחומרה עבור צ'יפ הפנטיום כפול הליבה ובצ'יפ-סט 945.

המערכת יכולה לספק הגנה מקריאה או העתקת קבצים על ידי שימוש בטכניקות הצפנה שונות. טקטיקה זו היא חלק מהתוכנית המשותפת של INTEL יחד עם מיקרוסופט וענקי חומרה ותוכנה אחרים בכיוון של TRUSTED COMPUTING.

מימוש החומרה לפי אינטל יתמוך במספר תקנים כגון:  • DTCP-IP מערכת בלימה אשר מאפשרת שימוש חופשי במידע ובתוכן בתוך רשת ביתית, אך זאת תחסם במעבר החוצה מהרשת הביתית אל תוך האינטרנט!

  • מיקרוסופט – DRM 10 טכנולוגיה שמכילה  WMDRM-PD המיועד למכשירים ניידים ואילו WMDRM-ND לרשת ביתית.

  • תמיכה ב FCC BRODCASTING FLAG לDIGITAL TV-

  • CERTIFIED OUTPUT PROTECTION PROTOCOL (COPP)

  • HDCP – הרחבה לDVI/HDMI  לתמיכה במדיה שחתומה דיגיטאלית

  • CGSM-A

במערכות ההפעלה כיום, DRM עלול להופיע כחלק מהדריבר של המסך (ע"ע הכרזת ATI), כפילטר גישה (כגון ITUNES), בתכנים שונים ומשונים וכו'. שילובה של טכנולוגיה זו לתוך החלקים הבסיסיים ביותר של המחשב על ידי אינטל, תאפשר בשליטה במידע זה ברמת הכתיבה והקריאה מהדיסק.


מה זה DRM בכלל?!
rnDRM או Digital Right Management הוא ניהול זכויות יוצרים ומניעת העתקה של תכנים דיגיטליים מחוץ לגבולות שנקבעו על ידי יוצרי המידע. הרעיון הוא שכל מידע אשר ניתן למישהו ניתן יהיה לשלוט אל אורך הזמן שבו ניתן יהיה לצפות בו (או לשמוע אותו), וכן ניתן יהיה לשלוט על היכן יוכל הקובץ להיות בשימוש (למשל במחשב מסויים בלבד). על ידי שימוש בטכניקות הצפנה ניתן לוודא שלא יהיה אפשר להפוך את הקובץ לקובץ רגיל באופן קל ופשוט.

rnלשם דוגמא, ניתן לקחת את ITUNES, שבו קבצי המוזיקה מוצפנים. על גבי המחשב קיימת תוכנה מיוחדת (SERVICE) אשר מסוגלת לפענח את המידע הזה לפי הצורך ורק על גבי אותו המחשב! דוגמא נוספת היא תוכנת MEDIA CENTER EDITION או MCE לשם הקיצור, של מיקרוסופט, אשר מקליטה את תכניה מהטלויזיה עם תכונות DRM. כך, העתקת תכנים ממחשב למחשב, שהוקלטו על ידי MCE של מיקרוסופט, לא ניתנות לצפיה בתיאוריה. אלא שבינתיים נוצרה תעשיה שלמה של ממירים שאמורים לתת אפשרות לצפיה, מה שאומר שתקן DVR-MS איננו מוגן כראוי:

 
מידע על כך ניתן לראות כאן. rn

  rn

חשוב לציין שהצגת תוכן מוצפן בדרך זו צורכת כ-20% יותר זמן או יכולת עיבוד CPU כל עוד הדבר אינו מבוצע בחומרה. זו גם אחת הסיבות שאינטל תומכת בטכנולוגיה. בעתיד יוכלו לטעון שניגון תכנים מוגנים כאלה על ידי פרוססור שתומך בזה הוא יעיל יותר…מה זה TRUSTED COMPUTING?

קונסורטיום של יצרנים כגון אינטל ומיקרוסופט רוצים ליצור מצב שבו יש מצב של הפרדה בין מידע "בטוח" (אדום) ותוכניות שיודעות לטפל בו, לבין מידע לא בטוח (שחור) אשר כל תוכנה תוכל לטפל בו. על ידי השמת הגבלות לגבי מי יוכל לטפל בכל סוג מידע, ניתן למנוע זליגה של מידע "אדום" דרך תוכנות או ערוצי תקשורת "שחורים", כלומר -לא מוגנים.

בכדי לבצע זאת, יש צורך להוסיף חומרה המפענחת קבצים אלה וכן תוספת למערכת ההפעלה אשר מבצעת הצפנה ופיענוח עוד לפני שהמידע כלל מגיע למערכת ההפעלה.

ראה:

https://www.trustedcomputinggroup.org/homeDRM משמש ככלי למימוש:


  • מניעת העתקת תוכן מדיה שנקנה משירותי טעינה כמו ITUNES ואתרי המדיה של מיקרוסופט  – כפתרון של VOD Video on Demand, הן למכשירים נידים למוסיקה וסרטים הנקראים PMP או PVP. בתחום הזה נגן  EDIA PLAYER 10  יודע לפתוח קבצים מוגני DRM ולנגן אותם כולל על Window Mobile Edition  כמו Creative.

  • בתחום העסקי, להגן על מסמכים פרטיים שמכילים מידע עיסקי או רפואי מהעתקת המידע החוצה על ידי תוכנות וירוס ו/או סוסים טרויאנים, או מניעת היותו קריא על ידי גוף חיצוני לא מורשה.

בתחום זה, יש למיקרוסופט שרת DRM אשר מתפקד כשרת מדיניות, ותוכנת DRM CLIENT על מחשב הקצה. מיקרוסופט מתכננת את הכנסת מושג  ה-TRUSTED COMPUTING (מיחשוב מוגן) במלואו כחלק ממערכת ההפעלה הבאה, הנקראת LONGHORN ואשר צפוייה להגיע בסביבות 2007.

ל-DRM יש גם השלכות עסקיות שאינן בהכרח לטובת הצרכן. למשל, מסמכים של WORD אשר יוגנו על ידי DRM יהיו מוגנים ממעבר לעריכה על ידי תוכנות OPEN SOURCE כגון OPEN OFFICE. מצד אחד, ניתן לומר שהדבר יגן על המידע העיסקי מלדלוף החוצה לגופים לא מורשים. מצד שני, הדבר עלול להגביל את התחרות ובוודאי שיקשה על חברות לדרוש הורדת מחירים של התוכנות בעוד הן כבולות לתוכנות מסויימות.

דוגמא נוספת היא שחברה כמו מיקרוסופט (לדוגמא), יכולה לעבור למודל תשלומים שנתי עבור מערכת ההפעלה ו/או תוכנות המשרד. ללא תשלומים שנתיים, המידע שעל גבי המחשב לא יהיה נגיש, גם אם ננסה לקרוא אותו ממחשב אחר, בשל תכונות ההצפנה של DRM.

rnמתנגדי הטכנולוגיה הזו מסבירים זאת על ידי האפשרות ל שימוש לרעה במנגנון:

http://www.penguin.org.il/guides/tcpa-faq/ rn


rn  rn

נושא הוידאו לפי דרישה (VOD) יתעקב, על ידי ספקי התוכן, עד אשר יובטח שלא תווצר אפשרות להעתקה. כל פרנסתם של ספקי התוכן מתבססת על כך שתוכן דיגיטלי לא יועתק בקלות, במיוחד על ידי רשתות P2P (ביטטורנט/אימיול).

יצרני ה-PMP (נגני המדיה הקטנים) מאמצים תמיכה ב-DRM בכדי לאפשר לספקי התוכן, אינטרנט, טלפוניה וחברות הכבלים לעבוד איתם. הדבר יאפשר רכישה של תכנים איכותיים לצרכן שמוכן לשלם עבורם.

rnמצד אחד, בכדי לראות תכני VOD יש הכרח לעשות שימוש במערכות מבוססות DRM, מצד שני, אם מעוניינים בשיתוף תוכן והפצה – HTPC הוא פיתרון עדיף. בקיצור, מקור המדיה ומידת השיתוף יקבעו כיצד יעשה שימוש בטכנולוגיה זו.

rnככל שיתפתח נושא ה-DRM, מכשירים המנגנים DRM יסרבו לנגן מדיה שלא נקנתה ולהיפך, יווצר מצב שבו אם יש ברשותכם מכשיר "רגיל", הוא לא ידע לנגן תכני VOD DRM. כבר היום ניתן לראות זאת בנגנים של CREATIVE אל מול ARCHOS בשירות טעינת הסרטים של מיקרוסופט.


שימוש גורף ב-DRM, על ידי תמיכתו בכל פלטפורמות החומרה מכרטיסים שמאפשרים הקלטה של טלויזיה, כרטיסי מסך של מחשב, תוכנות,  נגנים ניידים וכמובן המחשב האישי – יאפשרו יצירת מחסום כולל אשר יגרום לקושי רב לצפות ולהפיץ תכנים מוגנים לאנשים שלא היו אמורים להפיץ אותם. במקביל, שימוש רחב יותר של תכנים מוגנים איכותיים וזולים עלולים לשכנע את הצרכן שלא שווה לו להתעסק עם העתקות ופשוט ירכוש את התכנים באופן חוקי.

לדוגמא של הגנת DRM, ניתן לראות את שידורי ערוץ HBO, אשר לא ניתן לבצע העתקה שלהם מעבר לשמירה ראשונה.

לחומר נוסף בנושא:

http://www.digital-cp.com/home

http://www.pcworld.com/news/article/0,aid,121027,00.asp 

http://www.digitmag.co.uk/news/index.cfm?NewsID=4915

http://www.tomshardware.com/hardnews/20050603_132207.html


7:00
  /  
30.6.2005
  
מאמר זה נכתב על ידי עדי לב ו- עפר לאור

1