מערכות לתצוגה תלת ממדית

rnמשקפיים וצגים להדמיית תלת מימד, סינון צבעים, משקפיים פולאריות, משקפיים עם צמצמים, מראה עם מוקד משתנה, צג בעל הקרנה מוסטת.


תצוגת התלת ממד הנפוצה כיום הינה למעשה הצגה דו ממדית של אובייקטים תלת ממדים, כלומר המסך (התקן ההצגה) הינו דו ממדי. הצגת גוף תלת ממדי בפרספקטיבה, הסרת החלקים הנסתרים וההתייחסות לתאורה גורמים לצופה תחושה של תלת ממד.

בסקירה זו אתאר בקצרה מספר שיטות המאפשרות להציג תמונה תלת ממדית כלומר טכנולוגית ההצגה הינה תלת ממדית.

טכנולוגיות המבוססות על משקפיים להדמיית תלת מימד

טכנולוגיה זו מנסה לחקות את המציאות, בה כל עין אנושית רואה נקודת מבט שונה וביחד שתי העיניים בונות תמונה תלת ממדית, בעזרת שימוש במשקפיים. שיטת המשקפיים מאפשרת העברה של תמונה שונה לכל עין (שתי התמונות מוזזות אחת מהשנייה) ובכך יוצרת תחושה של תצוגה תלת ממדית אצל הצופה.

קיימות טכנולוגיות שונות לשיטת המשקפיים כאשר הרעיון המרכזי הוא לבודד תמונה אחרת לכל עין כך שכל עין תראה את התמונה מנקודת מבט שונה.

סינון צבעים.

בטכנולוגיה זו, המוכרת כבר לרבים, הסרט מוקרן על גבי מסך דו ממדי. כלframe בסרט מכיל שתי תמונות משולבות כאשר כל תמונה מוצגת בצבע אחר. בד"כ אחת בצבע כחול והשנייה בצבע אדום. "עדשה" (פילטר) אחת מעבירה צבע אחד לעין וה"עדשה" השנייה מעבירה צבע אחר כל שכל עין רואה רק את אחת משתי התמונות המוקרנות.

חסרונות: נדרשות משקפיים. הפילטרים מעוותים את הצבעים בתצוגה לצבעים לא מציאותיים ואיכות התצוגה תלויה במיקום הצופה באולם.

יתרונות: הטכנולוגיה זולה יחסית ומספר רב של צופים יכולים לצפות בתצוגה התלת ממדית.
rnrn

rnrnמשקפיים פולאריות

בטכנולוגיה זו, המקרן מציג שתי תמונות כאשר כל אחת מקוטבת באופן שונה. הצופה מרכיב משקפיים בעלי פילטר שונה בכל עדשה כך שבזמן הצפייה כל עדשה חוסמת את אחת משתי התמונות המוקרנות.

חסרונות: נדרשות משקפיים. טכנולוגיה זו יקרה יותר מטכנולוגית סינון צבעים. אפקט התלת ממד תלוי במיקום הצופה באולם ההקרנה.

יתרונות: אופן ההצגה אינו משבש את צבעי התמונה. מספר רב של צופים יכולים לצפות במקביל בתצוגה התלת ממדית.rnrn


rnrnמשקפיים עם צמצמי LCD.

בטכניקה זו כל עדשה במשקפיים הינה צמצם שהופך משחור לשקוף בקצב גבוה. המשקפים מסונכרנות לתמונה המוצגת בתצוגה. המוניטור מציג את התמונות הזוגיות זו אחר זו כאשר כל עדשה מציגה תמונה ומסתירה את זו שבאה אחריה.

חסרונות: נדרשות משקפיים. קיימת בעיה של מהירות סגירת הצמצמים ולכן לעיתים קיים מצב "דליפת תמונה" שגורם להבהובים ועיוות התצוגה.

יתרונות: אין עיוותים בצבעי התמונה המוצגת. הטכנולוגיה אינה מגבילה את הרזולוציה.
rnrn

rnrnצגים תלת מימדים

צג המבוסס על מראה עם מוקד משתנה

מערכת זו מציגה תמונות תלת מימדיות בעזרת שיקוף. השיקוף נעשה באמצעות מראה רוטטת וגמישה כך שתצוגת האובייקט על הצג מסונכרנת עם רטיטות המראה. בזמן שהמראה רוטטת, היא משנה את אורך המוקד כך שכל נקודה על האובייקט מוטלת מהמראה בהתאם למיקומה באובייקט.

צג המבוסס על הקרנה מוסטת.

מסך זה מורכב מלוח של מפצלים המורכב על מסך LCD. לוח זה מפצל את התמונה לשני כיוונים שונים כך שכל עין רואה תמונה אחרת. תכונה זו המאפשרת למסך להציג תמונה שונה לכל עין מאפשר ליצור תצוגה תלת ממדית ללא צורך במשקפיים או כל עזר חיצוני אחר!

חסרונות: עדיין יקר. אין רציפות באזור הצפייה.

יתרונות: מדהים!

rnrn


rnrn


rnהמאמר נכתב ע"י rnrnקובי בוכשטב (kobb).


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
28.05.2005
  
מרטין סבג

1